Category: Maqedoni
Maqedoni 12:00

Prokuroria kërkon paraburgim për ish-ministrat e Bujqësisë, kanë dëmtuar buxhetin e shtetit për 1.4 milionë euro

Prokuroria Themelore Publike informon se ka sjellur urdhër për hetime kundër katër personave, të cilët dyshohen për kryerjen e veprës penale “keqpërdorim të detyrës zyrtare dhe kompetencave”. “Personat janë të dyshuar se në pozitën e tyre si ministra të Bujqësisë, Pylltarisë...

Maqedoni 11:44

Më 5 shkurt do të mësohen kandidatët e VMRO-së për president

Më së voni deri më 5 shkurt do të mësohet se kush ka konkurruar për kandidat presidencial nga VMRO-DPMNE-ja, pasi mbrëmë ka skaduar afati për paraqitjen e kandidaturave. Ndërkohë më 16 shkurt në Konventën e partisë që do të mbahet në Strugë, do të votohet për kandidatin partiak për...

Maqedoni 11:15

James Pardew: Marrëveshja mes Athinës dhe Shkupit është arritje e madhe

“Diçka e jashtëzakonshme sapo ka ndodhur në Ballkan. Autoritetet e Athinës dhe Shkupit i kanë përfunduar detyrimet për ndryshimin e emrit të IRJM-së në Republika e Maqedonisë së Veriut, çështje e cila pengonte të dy shtetet me dekada”. Këtë e ka shkruar analisti amerikan James W....

Maqedoni 10:55

Arrestohen dy ish-ministra të Bujqësisë në Maqedoni, në kërkim edhe një deputet

Dy ish-ministra dhe një zv.ministër në Bujqësi këtë mëngjes janë arrestuar, në lidhje me hetimet për keqpërdorim të ndihmës bujqësore dhe dhënies së tokës shtetërore bujqësore. Siç njofton TV Telma, në aksionin e MPB-së janë arrestuar ish-ministrat Aco Spasenovski dhe Mihail Cvetkov,...

Maqedoni 09:27

Fondi për sigurim shëndetësor sot fillon ri-regjistrimin e personave të papunë

Prej sot Fondi për sigurim shëndetësor do të fillojë me riregjistrimin automatik të personave të papunë. Qytetarët e papunësuar të cilët vitin e kaluar kanë pasur të ardhura më të mëdha dhe deri tani kanë paguar 2480 denarë për sigurimin shëndetësor, tani do të paguajnë gjysmën...

Maqedoni 08:37

Maqedoni, regjistrohen 643 të sëmurë nga gripi

Gjatë javës së kaluar (21 janar deri 27 janar) janë regjistruar 643 persona të prekur nga gripi, që paraqet rritje për 20.2 për qind në krahasim me një javë paraprake, kur ishin regjistruar 535 raste. Nga Instituti për Shëndet Publik thonë se numri i personave të paraqitur javën e kaluar...

Maqedoni 07:37

Moti sot në Maqedoni

Moti sot në Maqedoni do të jetë i ndryshueshëm, me reshje të shiut në pjesën perëndimore, ndërsa në vendet më të larta malore do të ketë borë. Gjithashtu do të fryjë erë e lehtë jugore. Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin prej -6 deri 0 gradë celcius, ndërsa ato ditore do të...

Maqedoni 15:25

Gjashtë raste të reja me fruthin në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë ditës së djeshme janë regjistruar gjashtë raste të reja nga epidemia e fruthit. “Në Klinikën për sëmundje infektive është shtruar një fëmijë një muajsh me sindromin Down nga Kumanova. Për momentin në klinikën për sëmundje infektive janë...

Maqedoni 15:23

Xhaferi udhëheq seancën në gjuhën shqipe

Seancën e sotme për pyetjet e deputetëve kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi, e filloi në gjuhën shqipe, ndërsa kundër kësaj ka dalur partia opozitare maqedonase OBRM-PDUKM. Koordinatori i grupit parlamentar të OBRM-PDUKM-së, Nikolla Micevski, tha se me përdorimin e gjuhës shqipe në Kuvend...

Maqedoni 14:55

Sela: Më vjen mirë që BDI pranoi sfidën që ua bëra që të dalin me kandidat të vetë në zgjedhje

Kreu i Aleancës për Shqiptarët, Zijadin Sela derisa komentoi qëndrimin e djeshëm të BDI-së rreth kandidatit për president u shpreh se gjithçka që buron nga kjo parti, meriton përbuzjen e shqiptarëve. Ndërkohë që bëri të ditur se gjatë ditës së nesërme do të mblidhet kryesia e partisë...

Maqedoni 13:58

Lëvizja për ajër të pastër nesër bllokadë para deponisë “Drislla” në Shkup

Lëvizja për ajër të pastër nesër në orën 12:05 para derës së deponisë “Drislla” do të mbajë bllokadë prej 15 minutave. Sipas tyre “Drislla” potencialisht është emetues më i madh i dioksidit dhe të furanëve. Ata kërkojnë të ndryshohet Rregullorja për kryerjen e mbikëqyrjes...

Maqedoni 11:32

Xhaferi: Nevojiten 61 nënshkrime të deputetëve që të shpërndahet Kuvendi

Kryetari Kuvendit, Talat Xhaferi sot në takim me gazetarët ka folur për ndryshimin e tabelave, qeverinë teknike dhe zgjedhjet e parakohshme parlamentare, përcjell Telegrafi Maqedoni. Në lidhje me vendosjen e tabelave në dy gjuhësi në ndërtesën e Kuvendit, Xhaferi tha se do të respektohet...

Maqedoni 11:16

Nga sot, seancat e Kuvendit drejtohen në gjuhën shqipe

Nga sot, seanca e Kuvendit do të drejtohet në gjuhën shqipe. Këtë e konfirmoi kryeparlamentari Xhaferi gjatë takimit me gazetarët. Seanca e sotme është për pyetje të deputetëve ndaj anëtarëve të kabinetit qeveritar. Kjo është radha e deputetëve që do të bëjnë pyetje.

Maqedoni 07:14

Moti sot me vranësira dhe reshje të kohëpaskohshme të shiut

Moti sot në Maqedoni do të jetë me vranësira dhe reshje të kohëpaskohshme të shiut, ndërsa në vendet malore do të ketë bor. Reshjet do të jenë me intensitet të dobët, ndërsa nëpër lugina do të paraqitet mjegull. Temperaturat e mëngjesit do të jenë prej -5 gradë deri 0 gradë celcius,...

Maqedoni 19:59

Pagat sekrete të Katices, Fatimes dhe Ristovskës

Shuma e rrogave të prokurorëve special vazhdon të mbetet fshehtësi. Prokurorja speciale, Katica Janeva, nuk tregon as sa merr rrogë, por as edhe sa shpenzon prokuroria e saj. Në intervistën javore për KOD në Telma TV, e pyetur për shpenzimet e PSP, ajo ka refuzuar të përgjigjet. Prokurorët...

Maqedoni 19:20

BDI me kandidat të vet për president

Bashkimi Demokratik për Integrim do të del me kandidat të vetin për president të shtetit, kjo u bë e ditur në mbledhjen e sontme të kryesisë së BDI-së, me ç’rast është vendosur po ashtu që në rast të arritjes së ndonjë marrëveshjeje eventuale me partitë shqiptare për një kandidat...

Maqedoni 19:03

Mickoski: Pushteti mbron krimin (Video)

Kreu i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski nëpërmjet një video thotë se “përsëri në fund të tabelës në luftën kundër korrupsionit në Evropë dhe Botë”. Mickoski në fjalimin e tij thotë se në Maqedoni ka regjim dhe sisteme të dobëta ku nuk ka shtet të së drejtës dhe mungesë të...

Maqedoni 18:10

Skandali me thirrjet telefonike në Maqedoni, “zhvaten” qytetarët

Qytetarë të shumtë kanë parashtruar ankesa tek operatorët celularë të Maqedonisë, ngaqë po dyshojnë se kanë rënë pre e një skeme mashtrimi. Dyshimet qëndrojnë nga thirrjet telefonike të bëra nga numra të panjohur të shteteve të huaja. Disa qytetarë në kushte anonimiteti, tregojnë...

Maqedoni 16:11

Asnjë deputet kundër, i shfuqizohet paga e deputetit Nikolla Gruevskit

Gjithsej 53 deputetë votuan “për” ligjin e ri për pagat e deputetëve, me të cilin parashihet që deputetët ta humbin të drejtën e marrjes së pagës nëse dënohen me burg më shumë se gjashtë muaj. Asnjë deputet nuk votoi kundër, ndërsa Talat Xhaferi votoi “i përmbajtur”. “Nuk...

Maqedoni 16:06

Ministria e Shëndetësisë së Maqedonisë: Numri i personave të prekur me grip nuk është shqetësuese

Nga Ministria e Shëndetësisë njoftojnë se është zvogëluar numri i personave të prekur me gripin sezonal, në krahasim me numrin e të sëmurëve nga viti i kaluar, njofton Telegrafi Maqedoni. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, javën e kaluar janë riregjistruar gjithsej 55 persona me grip,...

Повеќе