Category: Fun
Fun 15.07.24 | 10:00

Shpallet fituesja e konkursit të bukurisë së inteligjencës artificiale

Janë shpallur për herë të parë, fituesja dhe shoqërueset e kompeticionit Miss AI. Në fillim të këtij viti, World AI Creator Awards prezantoi konkursin e parë në botë të bukurisë së inteligjencës artificiale për modelet e krijuara nga AI, Miss AI, shkruajnë mediat e huaja.  Secili...

Fun 22.06.24 | 22:58

Shpërthimet ekstreme në univers, shkencëtarët në kërkim të zgjidhjes së enigmave

Ky është misioni që shkencëtarët po shpresojnë tu jap mundësinë të kuptojnë më mirë disa enigma nga ngjarjet shpërthyese më të ndritshme dhe më ekstreme të universit. Sateliti u lëshua këtë të shtunë nga inxhinierë nga francezë dhe kinezë, që vjen si një shembull i bashkëpunimit...

Fun 24.05.24 | 12:44

Zbulohet planeti i ri i ngjashëm me tokën

NASA ka zbuluar një planet të ngjashëm me Tokën 40 vite dritë larg që mund të jetë një kandidat premtues për të pritur jetën njerëzore, raporton Daily Mail. Sipas prestigjozes britanike eksoplaneti, i quajtur Gliese 12 b, është pak më i vogël se planeti ynë dhe ka një temperaturë...

Fun 27.04.24 | 14:08

Planeti Mars ja çfarë zbuluan satelitët

Një lajm i pabesueshëm ka përfshirë së fundmi Marsin, planetin e kuq: zbulimi i një vullkani me dimensione të jashtëzakonshme (9022 metra i lartë dhe 450 kilometra i gjerë). Vullkani është i vendosur në një zonë të njohur për studiuesit që nga vitet 1970, në rajonin vullkanik të Tharis,...

Fun 09.04.24 | 13:51

11 milionë tonë mbetje plastike gjenden në fund të oqeaneve

Një ekip shkencëtarësh nga Universiteti i Torontos dhe instituti qeveritar australian CSIRO studiuan bazat e të dhënave ekzistuese për të kuptuar shtrirjen e problemit të mikroplastikës në oqeane. Ekipi vlerësoi se 11 milionë tonë mbetje plastike gjenden në thellësi. “Ky është vlerësimi...

Fun 23.02.24 | 09:36

Anija private hapësinore amerikane bën uljen historike në Hënë

Një mjet privat hapësinor u rrotullua përqark Hënës ndërsa synonte uljen të enjten, duke i rikthyer Shtetet e Bashkuara në sipërfaqen hënore për herë të parë që nga ecja e famshme mbi të e astronautëve të misioneve Apollo të NASA-s. Kompania Intutitive Machines bëhet kështu biznesi...

Fun 12.02.24 | 10:15

Dubai deri në vitin 2026 me shërbimin e “taksisë fluturuese”

Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) nënshkruan një marrëveshje të dielën për fillimin e shërbimit të “taksisë ajrore” deri në vitin 2026, raporton Anadolu. Kështu, Dubai do të bëhet qyteti i parë në botë me një shërbim taksie elektrike ajrore komerciale në mbarë qytetin. Agjencia...

Fun 28.01.24 | 10:15

Anija më e madhe në botë prej 2 miliardë dollarësh nis lundrimin e parë

Аnija më e madhe e lundrimit në botë është nisur nga Miami, Florida, në udhëtimin e saj të parë, mes shqetësimeve për emetimet e metanit të anijes. Ikona e deteve 365 metra e gjatë ka 20 kuverta dhe mund të strehojë një maksimum prej 7,600 pasagjerësh. Ajo është në pronësi të Royal...

Fun 22.01.24 | 11:00

Astronautët e Misionit Ax-3 mirëpriten në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor

Një ceremoni mirëseardhjeje u mbajt sot pas mbërritjes së ekuipazhit të Misionit Axiom 3 në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS). Ekuipazhi prej shtatë anëtarësh i stacionit takoi astronautët e Ax-3 Michael Lopez-Alegria, Walter Villadei, Marcus Wandt dhe udhëtarin e parë...

Fun 16.01.24 | 09:54

NASA zbulon një “sinjal” i cili vjen nga jashtë galaktikës sonë

Shkencëtarët po analizonin të dhëna 13 vjeçare nga teleskopi hapësinor me rreze gama Fermi, kur ata vunë re sinjalin misterioz. Teleskopi i fuqishëm mund të zbulojë rrezet gama, të cilat janë shpërthime të mëdha drite mijëra deri në qindra miliarda herë më të mëdha se sa mund të...

Fun 16.12.23 | 10:07

Fshati iranian ku çatitë e shtëpive shërbejnë si rrugë

Në fshatin e lashtë malor të Sar Agha Seyed çatitë e shtëpive kanë një qëllim të dyfishtë; ato nuk janë vetëm mbulesa e tyre mbrojtëse por dhe rruga e kalimit për banesat mbi to, në faqen e malit. Ekspertët besojnë se fshati i rrallë daton prej kohës së paleolitit dhe ashtu si shumë...

Fun 06.12.23 | 21:17

A e dini pse britanikët e shoqërojë çajin me qumësht?

Kur moti bëhet më i freskët, shumica e njerëzve i drejtohen pijeve të nxehta për të marrë më tepër ngrohtësi. Ndër pijet e preferuara padyshim është edhe çaji, për shkak të shumllojshmërisë së shijes dhe vlerave që fal për shëndetin. Një nga vendet që njihen për konsumin e lartë...

Fun 23.11.23 | 13:00

Shkencëtarët shprehin shqetësimin: Vrima e ozonit mund të mos rikuperohet

Sipas hulumtimeve të fundit, vrima në shtresën e ozonit të Antarktikut është thelluar gjatë dy dekadave të fundit, pavarësisht një ndalimi global të kimikateve të dëmshme. Shtresa e ozonit, e vendosur midis 11 dhe 40 kilometra mbi sipërfaqen e Tokës, filtron pjesën më të madhe të rrezatimit...

Fun 16.11.23 | 13:00

Nga viti 2025 pasagjerët nga aeroporti JFK drejt Manhattanit me taksi fluturuese elektrike

Taksitë fluturuese elektrike do të mund të transportojnë pasagjerët nga aeroporti JFK drejt Manhattan në New York deri në vitin 2025, ku do të nevojiten vetëm shtatë minuta. Prodhuesi Joby Aviation (JOBY. N) ka kryer testin e parë fluturues në Manhattan të New Yorkut gjatë të dielës,...

Fun 31.10.23 | 09:09

Wall Street Journal: SpaceX do të lëshojë katër satelitë evropianë

SpaceX ka nënshkruar një marrëveshje për të lëshuar deri në katër satelitë evropianë të navigimit dhe komunikimit të sigurt, raportoi sot Wall Street Journal. Komisioni Evropian, si dhe vendet anëtare të BE-së nuk kanë dhënë ende miratimin përfundimtar për marrëveshjen , sipas raportit...

Fun 25.10.23 | 16:00

Zbulohet varri i rrallë 5000-vjeçar në Orkney

Arkeologët thonë se kanë zbuluar rrënojat e një varri “tepër të rrallë” 5000-vjeçar në Orkney, raporton BBC. Vendi neolitik në Holm, kontinentin lindor, u shkatërrua kryesisht nga antikuarët viktorianë 127 vjet më parë. Ekspertët nga Muzetë Kombëtarë të Skocisë (NMS) dhe Universiteti...

Fun 06.10.23 | 15:57

Kushëriri i Mbretit Karli III zbulon “të fshehtat”: Meghan Markle është e sëmurë mendërisht

Fisniku gjerman 81-vjeçar Eduard von Anhalt nuk ka ngurruar të zbulojë për “Bild” informacione që njollosin imazhin e familjes mbretërore britanike. Kushëriri gjerman i Mbretit Karli III, nuk i përbuz fjalët për gruan e tij të dytë, Camilla, dhe nusen e tij “rebele”, Meghan. Në...

Fun 04.10.23 | 09:30

Mbi 100 delfinë të ngordhur mes nxehtësisë ekstreme në Amazonë

Më shumë se 100 delfinë të ngordhur të ujërave të ëmbla janë gjetur në Amazonën braziliane si pasojë e valës së të nxehtit që përfshiu rajonin. “Kufomat u zbuluan javën e kaluar në ujërat e Lago Tefé, rreth 520 kilometra në perëndim të qytetit të Manaus”, raportoi Instituti...

Fun 08.09.23 | 09:00

Qytetet më të jetueshme në botë për vitin 2023

The Economist’, në studimin e tij, ka vlerësuar kushtet e jetesës në 173 qytete duke analizuar pesë kategori të ndryshme si: (1) stabilitetin, (2) kujdesin shëndetësor, (3) kulturën e mjedisin, (4) arsimin dhe (5) infrastrukturën. Qytetet në rajonin e Azi-Paqësorit janë ato që kanë rezultuar...

Fun 06.09.23 | 11:00

Pentagoni hap një faqe me foto dhe informacione mbi UFO-t

Pentagoni ka hapur një faqe të re për t’i ofruar publikut të gjerë të gjitha informacionet e mundshme të deklasifikuara mbi UFO -t . Videot dhe fotot do të jenë të disponueshme si dhe përgjigjet për pyetjet më të zakonshme në lidhje me këto fenomene. “Ne jemi të përkushtuar...

Повеќе