Category: Lajme
Maqedoni 10.07.20 | 21:58

Ali Ahmeti : Ideja e kryeministrit është që në 2009-tën

“Ideja e kryeministrit është e 2009,pra para 11 vitesh.Tani ka qenë momenti i duhur në kohë të dukur.Kemi shkuar shkallë shkallë duke u ngjitur në pozicione kyce që kanë të bëjnë me shtetin” kështu ka deklaruar Ali Ahmeti duke komentuar idenë e kryeministrit shqiptar informon TetovaSot. Në...

Maqedoni 10.07.20 | 21:56

Ali Ahmeti për ofendimet e Zaevit ndaj shqiptarëve: Deri në varr eshtrat ua ofendon shqiptarëve.Dhashtë zoti mos jetë e vërtetë

Lideri i BDI-së ka komentuar edhe fyerjet e Zaevit që u dëgjuan në bombat e sotme bashkë me një person tjetër në bashkëbisedim kur u thotë shqiptarëve se shiten për pesë pare. informon TetovaSot.Me këtë rast lideri i BDI-së Ali Ahmeti tha se dicka e tillë më ka rënë në vesh edhe...

Maqedoni 10.07.20 | 19:25

“Kovid Qendra” rajonale do të formohen në 16 komuna

Kryetarët e 16 komunave mbështetën propozimin e Ministrisë së Shëndetësisë dhe Komisionit për Sëmundje Infektive për formimin e “Kovid Qendrave” rajonale në qytetet ku ekzistojnë tani spitalet e përgjithshme dhe qendrat shëndetësore, në të cilat mund të aplikohet sistem i moduleve...

Maqedoni 10.07.20 | 19:00

Qeveria ka përpunuar udhëzime për hyrje dhe transit nëpër vend për shtetasit e Kosovës, BeH-së, Malit të Zi dhe Serbisë

Qeveria në propozim të Ministrisë së Punëve të Brendshme në bashkëpunim me ministritë e shëndetësisë dhe të punëve të jashtme ka përpunuar udhëzime për mënyrën e transitit dhe të qëndrimit të rregulluar ose të përhershëm në vend për shtetasit e Kosovës, Malit të Zi, Bosnje...

Ekonomi 10.07.20 | 18:38

Angellovska: Mbi 187 mijë kartela pagesore vendore janë aktive

“Mbi 187.000 kartela pagesore vendore tashmë janë aktive dhe qytetarët me to tashmë kanë bërë mbi 660.000 transaksione dhe kanë shpenzuar 10,7 milion euro për prodhime dhe shërbime vendore”. Këtë e ka shkruar në Facebook, ministrja e Financave Nina Angellovska. “Duke e përfshirë...

Ekonomi 10.07.20 | 16:44

Maqedoni, jepet shtesa arsimore për mbi 26 mijë fëmijë

Ministria e Punës dhe Politikës Sociale njoftoi se është bërë pagesa e shtesës për arsim, për 26.050 fëmijë. Me këtë pagesa, sipas MPPS-së, shtesë kanë marrë 2000 fëmijë më shumë. “Shumë e rëndësishme është që fëmijët nga familjet pa të hyra apo me të hyra të vogla të...

Maqedoni 10.07.20 | 11:55

Arrestohet një person nga Gostivari i cili ka kërcënuar një funksionar në Qeveri

Siç njoftojnë nga MPB gjatë ditës së djeshme në vendkalimin kufitar “Aeroporti ndërkombëtar Shkup” është arrestuar M.M (28) nga Gostivari, i cili më pas është dërguar në stacion policor të Gostivar, për shkak se është kërkuar nga policia e Gostivarit. “Më 06.07.2020 kundër...

Maqedoni 10.07.20 | 09:50

Komisioni anti-korrupsion do të diskutojë për ankesën e shtruar nga OBRM-PDUKM

Komisioni Anti-korrupsion sot do të mbajë mbledhjen e 34-t, ku në rend dite ka ankesat që janë dorëzuar nga pjesëmarrësit në fushatë zgjedhore. Komisioni e ka shqyrtuar ankesën e shtruar nga OBRM-PDUKM dhe koalicioni ‘Ripërtëritja e Maqedonisë”, përmes nënshkruesit të autorizuar...

Maqedoni 10.07.20 | 08:49

Pandemia nuk ka të ndalur, Maqedonia vazhdon luftën e saj me coronavirusin

Tre të vdekur dhe 168 raste të reja ishte bilanci i djeshëm në Maqedoninë e Veriut. Pandemia nuk ka të ndalur, ndërsa autoritetet thonë se spitalet kanë kapacitet të mjaftueshëm për t’i pranuar pacientët. Deri tani janë bërë 72.690 testime, ndërsa momentalisht në Maqedoninë e Veriut...

Maqedoni 10.07.20 | 08:46

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në vend pritet të jetë me diell dhe me vranësira të vogla mesatare. Temperatura gjatë mëngjesit do të lëvizë prej 10 deri 19 gradë celsius, ndërsa temperatura ditore do të jetë nga 28 deri 35 gradë celsius. Gjatë ditëve në vijim moti do të jetë me diell dhe me vranësira...

Bota 10.07.20 | 00:58

Italia mbyll kufijtë me 13 vende, përfshirë edhe Maqedoninë e Veriut

Italia ka mbyllur kufijtë e saj me 13 vende, përfshirë Maqedoninë e Veriut, duke i konsideruar ato vendet me rrezik për përhapjen e coronavirusit. Ndalimi i udhëtimit vlen për qytetarët e Armenisë, Bahrejnit, Bangladeshit, Brazilit, Bosnjës, Kilit, Kuvajtit, Maqedonisë së Veriut, Moldavisë,...

Maqedoni 10.07.20 | 00:41

Zaev: Kemi pasur gjithmonë bashkëpunim të ndershëm dhe të hapur me BDI-në

Mesazhi i BDI-së për kryeministrin shqiptar është shantazhim. Qytetarët janë ata që vendosin se kush do të drejtojë Qeverinë, tha sonte lideri i LSDM-së, Zoran Zaev. Në emisionin “Rruga drejt” TV në Alsat, Zaev theksoi se BDI-ja do të shkojë në opozitë, ndërsa nacionalizmi nuk ka...

Maqedoni 10.07.20 | 00:39

Siguria juridike është parakusht kryesor për ekonomi të shëndetshme, porositi Mickovski

Fokusi i Qeverisë së ardhshme të VMRO-DPMNE-së do të jetë ekskluzivisht në ekonomi. Fillimisht nevojitet të sigurojmë shtet juridik. Për momentin, nuk kemi siguri juridike për investimet tona dhe nuk kemi politika ekonomike të parashikueshme, konsideron kreu i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski. Në...

Maqedoni 09.07.20 | 16:50

Kovid 19 RMV/ 3 viktima dhe 168 raste të reja.Shërohen 70 pacientë

Vendi ynë sot shënon 168 të infektuar, 3 të vdekur dhe 70 të shëruar, si pasoj e koronavirusit. Nga Ministria e Shëndetësisë njoftojnë se  1470 teste të realizuara. Ministria e Shëndetësisë “Në Shkup janë regjistruar 83 raste të reja, në Kumanovë, 8, Dibër 2, Shtip 6, Prilep 3,...

Maqedoni 09.07.20 | 16:47

“Boki 13” me kallëzim penal për 40 persona

I akuzuari në rastin “Haraçi” Bojan Jovanovski – Boki 13, sot nga paraburgimi në burgun e Shkupit është çuar në Prokurori ku ka dorëzuar dhjetëra padi penale. Përmes një shkrese me 8 faqe të shkruara me dorë, Boki ka informuar se kallëzimet janë ndaj bartësve të funksioneve...

Maqedoni 09.07.20 | 16:41

BDI: Thërret gjykatën kushtetuese që të zgjasë kohën e regjistrimit për njerëzit në izolim

“Ne duhet të garantojmë zgjedhje të sigurta dhe të drejtën e secilit qytetar për votë ”tha sot Bujar Osmani, Zëdhënësi i fushatës së BDI-së. “Unë jam i kënaqur që shoh që Komisioni për sëmundje ngjitëse po i përgatit zgjedhjet në një mënyrë shumë profesionale dhe serioze...

Maqedoni 09.07.20 | 16:20

Zaevit ia dhanë hundës në mes të tregut: Nuk ka më vota shqiptare për ty në Tetovë

Zaevin po e braktisin shqiptarët, sidomos ata të Tetovës ,fiks në momentin kur edhe anketat me kundërshtarin politik VMRO-DPMNE-në nuk janë në favorin e tij. Dëshmi për këtë është një vizitë që kreu i LSDM-së bëri tek tregu i qytetit në Tetovë ndërsa komentet e njerëzve ishin shumë...

Maqedoni 09.07.20 | 13:43

Tik-Tak: Bomba ekskluzive kur Zaev ofendon rëndë shqiptarët

Zoran Zaev një politikan i zëshëm i dikurshëm i opozitës që erdhi më pas në pushtet përmes ” Bombave” tani vetë ai është protagonist dhe i ” bombave” që shpërndahen në rrjetet sociale. Zaev vazhdon të jetë ai politikani i dyzuar rreth qëndrimeve dhe deklaratave kontradiktore...

Maqedoni 09.07.20 | 13:38

Në punë kthehen vetëm prindërit, fëmijët e të cilëve shkojnë në shkollë, por jo edhe ata që kanë fëmijë në kopsht

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe sqaroi sot se për cilët punonjës vlen dekreti me të cilin duhet të kthehen në punë prindërit që kanë fëmijë deri në moshën 10 vjeç. Në një deklaratë për mediat, Filipçe vuri në dukje se dekreti i qeverisë zbatohet për ata prindër, fëmijët...

Maqedoni 09.07.20 | 13:34

Bombë e re audio për Zaevin. Ai u pajtua me Mijalkovin dhe e dinte që Shilegov po kryente një krim në komisionin e shkallës së dytë për prokurimin publik

Një bombë e re audio për Zaevin , kësaj rradhe se si ai u pajtua me Mijalkovin dhe e dinte që Shilegov po kryente një krim në komisionin e shkallës së dytë për prokurimin publik informon TetovaSot. Regjistrime të reja audio janë shfaqur në rrjetin social “YouTube”, në të cilin zëri...

Повеќе