Category: Lajme
Maqedoni 01.03.24 | 21:28

Prokuroria me aktakuzë ndaj Merkos

Kryetari i Strugës Ramiz Merko ka përfunduar me aktakuzë për keqpërdorim të pozitës zyrtare. Shkak është bërë blerja e makinave, përfshirë edhe veturën luksoze Audi, në periudhën kur komuna e Strugës kishte llogari të bllokuara bankare. Që në vitin 2020 Komisioni kundër korrupsionit...

Lajme 01.03.24 | 20:48

Trembëdhjetë vjet nga botimi i numrit të parë të gazetës maqedonase “Ilinden”

Trembëdhjetë vjet më parë, më 1 mars 2011 doli numri i parë i gazetës maqedonase “Ilinden” u botua si një numër i dyfishtë (mars / prill). Gazeta maqedonase “Ilinden” është gazetë e Shoqatës maqedonase “Ilinden”-Tiranë. Për trembëdhjetë vjet gazeta...

Kronika e zezë 01.03.24 | 09:29

Në Prilep është vrarë një 14 vjeçar

Një djalë 14 vjeçar është gjetur mbrëmë rreth orës 19:30 pa shenja jete me plagë të shumta therëse dhe gjakderdhje të jashtme në qendër të Prilepit në trotuarin e bulevardit “Goce Dellçev” përballë Shtëpisë së Kulturës “Marko Cepenkov”. Ai nuk dha shenja jete dhe u dërgua...

Maqedoni 01.03.24 | 09:09

Tregu i vetëm i punës në Maqedoni, Shqipëri dhe Serbi

Për qytetarët e Maqedonisë, Shqipërisë dhe Serbisë prej sot është mundësuar qasja e lirë drejt tregut të punës në këto tre vende, në kuadër të nismës Ballkani i hapur. Ata do të mund të punojnë në të tre shtetet me numër të vetëm për identifikim, pa kurfarë procedura shtesë. “Prej...

Maqedoni 01.03.24 | 08:51

Lista e mediave nga KSHZ që do të ndjekin fushatën reklamuese të zgjedhjeve

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve (KSHZ) në seancën e sotme të 84-të miratoi Regjistrin e transmetuesve, mediave të shkruara dhe mediave elektronike (portalet e internetit) për ndjekjen e fushatës për zgjedhjet presidenciale dhe ato parlamentare. Ja lista e plotë e mediave që kanë plotësuar...

Bota 01.03.24 | 08:24

Mbi 30.000 palestinezë të vrarë në luftën e Izraelit në Gaza

Të paktën 30.000 njerëz janë vrarë në sulmet e Izraelit në Gaza të Palestinës në vetëm 4,5 muaj, të dhëna këto të konfirmuara edhe nga Ministria e Shëndetësisë në Gaza. “Numri i dëshmorëve i kalon 30,000”, thuhet në deklaratën e ministrisë. Sipas tyre në këtë shifra...

Maqedoni 01.03.24 | 08:21

Toshkovski: Të gjitha pasaportat që janë dhënë kriminelëve botërorë do të kontrollohen

Ministri i Punëve të Brendshme Pançe Toshkovski tha për “Republika” se do të kontrollohen të gjitha pasaportat e dhëna për kriminelët dhe bosët e drogës botërore në kohën e paraardhësit të tij. Në kohën e qeverisjes së LSDM-së, pasaportat tona i morën rreth 200 veta dhe me aksionin...

Maqedoni 29.02.24 | 21:01

Toshkovski: Mbi 100.000 qytetarë nuk do të mund të votojnë

Mbi 100.000 qytetarë të Republikës së Maqedonisë, të cilët nuk kanë letërnjoftim të vlefshëm, por kanë pasaportë me emrin e vjetër të vendit, nuk do të mund ta ushtrojnë të drejtën e tyre themelore për të votuar në zgjedhjet e ardhshme parlamentare dhe presidenciale. Ministri i...

Maqedoni 29.02.24 | 09:02

Abdush Demiri nga VLEN u votua për anëtar të KSHZ-së

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut në kuadër të seancës së 145, pa diskutim, pasdite ka votuar Abdush Demirin për anëtarë të Komisionit Shtetëror Zgjedhor. Për vendimin votuan 90 deputetët, asnjë kundër dhe përmbajtur. Kujtojmë se Abdush Demiri në pozitën e anëtarit të KSHZ-së, ka...

Lajme 29.02.24 | 08:27

Fruthi po kërcënon edhe Maqedoninë

Deri në fund të këtij viti më shumë se gjysma e botës do të jetë në rrezik të lartë ose shumë të lartë të fruthit, ka paralajmëruar OBSH. Duke aktivizuar alarmin edhe në rajon. Serbia po përballet me shufra të larta infektimi, për shkak të përqindjes së vogël të vaksinimit. Në...

Maqedoni 29.02.24 | 08:22

Stevo Pendarovski, kandidat për president nga radhët e LSDM

Bordi Ekzekutiv i LSDM-së në seancën e mbrëmshme në qytetin e Shtipit shqyrtoi informacionin për procedurën për kandidatët e mundshëm për kryetar të shtetit për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024. Sipas kësaj partie, nga të gjitha analizat, diskutimet dhe anketat e opinionit publik,...

Maqedoni 29.02.24 | 08:19

Takim Xhaferi – Zelensky në Tiranë

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, në kuadër të vizitës së punës në Republikën e Shqipërisë, u takua me Presidentin e Ukrainës, Volodimir Zelenski. Në takim ishin të pranishëm edhe ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani dhe zëvendësministri...

Ballkan 29.02.24 | 08:11

Sot mbahet Samiti rajonal mbi Planin e Rritjes në Tiranë

Në Tiranë mbahet Samiti rajonal mbi Planin e Rritjes dhe Konvergjencës me fokus integrimin e Ballkanit Perëndimor drejt Bashkimit Evropian, si edhe zbatimin e Planit të Rritjes për Ballkanin Perëndimor. Ky samit mbahet një ditë pas atij Ukrainë-Evropa Juglindore në kryeqytetin shqiptar dhe...

Ekonomi 28.02.24 | 21:02

Ka filluar zbatimi i Programit IPA3 për bashkëpunim ndërkufitar ndërmjet Maqedonisë dhe Shqipërisë

Ministria e Vetëqeverisjes Lokale nga Maqedonia, Agjencia Shtetërore për Programim Strategjik dhe Koordinim të Ndihmës (SASPAC) nga Shqipëria dhe Bashkimi Evropian promovuan zyrtarisht në Ohër Programin IPA 3 të Bashkëpunimit Ndërkufitar ndërmjet Maqedonisë dhe Shqipërisë, i cili do të...

Maqedoni 28.02.24 | 20:57

Kara 12-vjeçare i duhen 23 mijë euro për kurim në Spanjë

Kara 12-vjeçare nga Shkupi ka nevojë urgjente për diagnozë dhe më pas trajtim për një sëmundje të rrallë, e cila duhet të bëhet në Barcelonë të Spanjës. Ndërkohë ajo është ende në Klinikën e Fëmijëve. Familja apelon për ndihmë, e cila sipas tyre do të thotë shumë për ta.

Maqedoni 28.02.24 | 20:28

Mexhiti sërish me akuza: BDI ortak në 4 kazino të reja me nëntokën e Serbisë

Kryetari i Lëvizjes Demokratike, Izet Mexhiti ka akuzuar sërish BDI-në për bashkëpunim me qarqe serbe në themelimin e kazionve si dhe për pjesëmarrje direkte në korrupsion, duke shfrytëzuar siç shkruan Mexhiti, Lotarinë shtetërore dhe Përparim Bajramin për krim dhe biznes ilegal. Madje,...

Maqedoni 28.02.24 | 19:26

Shumica qeveritare nuk e pranoi propozimin e VMRO-DPMNE-së për vazhdimin e afatit të pasaportave

Me vonesë prej më shumë se dy orëve për shkak të problemeve teknike, sot në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë së Veriut filloi seanca e 145-të plenare. Deputetët nuk pranuan që në rend dite të seancës të futen ndryshimet në Ligjin për dokumentet e udhëtimit të qytetarëve të...

Maqedoni 28.02.24 | 18:47

Sipas sondazheve, dallimi mes VMRO-DPMNE-së dhe LSDM-së rritet në shkurt në krahasim me janarin në njësitë zgjedhore 1 dhe 5

Anketa e fundit e “Objektiv” me krahasimin e trendeve në shkurt në krahasim me janarin është prezantuar në emisionin “Objektivi” të RTM-së. Anketa ka të bëjë me njësitë zgjedhore 1 dhe 5. Nga anketa vërehet se dallimi ndërmjet VMRO-DPMNE-së dhe LSDM-së vazhdon të rritet. Në...

Bota 28.02.24 | 17:00

Irani kërkon eliminimin e armëve bërthamore në të gjithë botën

Irani kërkon eliminimin e të gjithë rezervave globale të armëve bërthamore, sepse përbën kërcënimin më të madh për njerëzimin, tha ministri i Jashtëm iranian Hossein Amir-Abdollahian në një konferencë për shtyp. “Irani kërkon eliminimin total të të gjitha armëve bërthamore,...

Maqedoni 28.02.24 | 15:58

Pendarovski nga Tirana: Maqedonia deri më tani i ka ofruar Ukrainës ndihmë në vlerë prej 60 milionë euro

Maqedonia deri më tani i ka ndarë 60 milionë euro ndihmë ushtarake, teknike dhe humanitare Ukrainës, ndërkaq aktivitetet e SHBA-së dhe BE-së për ta ndihmuar Ukrainën janë në drejtim të vërtetë. Kështu ka deklaruar sot, presidenti i Maqedonisë, Stevo Pendarovski në fjalimin e tij në...

Повеќе