Category: Maqedoni
Maqedoni 06.12.19 | 19:59

Komisioni i Venecias rekomandon rishqyrtimin e Ligjit për Përdorimin e Gjuhëve

Plenumi i Komisionit të Venecias me kërkesë të Qeverisë ka shqyrtuar Ligjin për përdorimin e gjuhëve. Sipas mendimit të miratuar sot, Komisioni i Venecias u ka bërë thirrje autoriteteve të Maqedonisë së Veriut të rishqyrtojnë Ligjin për Përdorimin e Gjuhëve përmes konsultimeve me...

Maqedoni 06.12.19 | 19:49

Spasovski: Do të hiqen pikët negative për shoferët, nuk është masë efikase

Komisioni për Mbrojtje dhe Siguri sot për lexim të mëtejshëm propozoi ndryshime dhe plotësime të 14 ligjeve, të cilat në përgjithësi siç sqaroi ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski harmonizohet me ligjin për kundërvajtje përveç te ndryshimet e ligjit për siguri në trafik. Me...

Maqedoni 06.12.19 | 19:00

Instituti i Radioterapisë dhe Onkologjisë do të ketë në dispozicion 30 ilaçe të reja biologjike

Instituti i Radioterapisë dhe Onkologjisë në Shkup në dy vitet e ardhshme do të ketë në dispozicion 30 ilaçe të reja biologjike për shërimin e pacientëve me sëmundje onkologjike, të aprovuara nga Ministria e Shëndetësisë dhe tërësisht të mbuluara nga Fondi për Sigurim Shëndetësor. Në...

Maqedoni 06.12.19 | 18:55

UNICEF: Rezultatet e PISA-s janë frymëzuese, duhet vazhduar reformat dhe kualitetin në arsim

Shteti duhet të jetë më i motivuar nga rezultatet e fundit nga programi për vlerësim të nxënësve të PISA, të cilat tregojnë përmirësime në rezultatet e mësimit në shkrim lexim, matematikë dhe shkencë. Edhe pse përparimi është frymëzues, suksesi i përgjithshëm i nxënësve ngelet...

Maqedoni 06.12.19 | 15:09

Sheqerinska: Së shpejti do të kemi ambasador në NATO

Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Sheqerinska, pret që procedura për emërimin e ambasadorit të Maqedonisë së Veriut, në Misionin e NATO-s në Bruksel, të fillojë javën e ardhshme. “Të martën kishim seancë në Qeveri, ku nuk mori pjesë as kryeministri, e as ministri...

Maqedoni 06.12.19 | 15:06

Çfarë porosie i solli pëllumbi Bujar Osmanit në Venecia?!

Një fotografi ndonjëherë është më shumë se kaq dhe rasti është mbreti i botës.Janë në fakt dy lajmëtar që piktakohen në një vend ku zëvendës kryeministri ka t’u kumtojë shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut një lajm të madh derisa ndodhet në Komisionin e Venecias në një Plenum...

Maqedoni 06.12.19 | 13:04

Kamçev në gjykatë:Jam shantazhuar nga Boki 13 në emër të Janevës

Orce Kamçev dhe Ana Kamçeva sot duhej të dalin para gjykatësve në Gjykatën Penale në Shkup si dëshmitarë për rastin “Haraçi” ku si të dyshuar janë Katica Janeva dhe Bojan Jovanovski apo ndryshe siç njihet “Boki 13″. Ana Kamçeva nuk ishte në gjendje të mirë shëndetësore që...

Maqedoni 06.12.19 | 13:00

Zaev – Tiganj: Maqedonia ka bërë rezultate të shkëlqyere reformuese, vazhdon ndihma në procesin aderues drejt BE-së

Kryeministri Zoran Zaev sot e priti ambasadoren kroate Nives Tiganj, e cila para pak kohe e mori detyrën në vendin tonë. Njihet mbështetjen të cilën Kroacia ia jep Maqedonisë së Veriut për realizimin e të dyja përcaktimeve strategjike, integrimi në NATO dhe në Bashkimin Evropian, theksoi...

Maqedoni 06.12.19 | 11:47

Ndryshimet e Ligjit për armë, para deputetëve

Në Kuvend sot do të mbajë seancë Komisioni për mbrojtje dhe siguri ku në rend dite janë më shumë ndryshime dhe plotësime të ligjeve në sferën e sigurisë. Deputetët do të shqyrtojnë ndryshimet dhe plotësimet e Ligjit për ndjekje të komunikimeve, Ligjit për siguri në komunikacion...

Maqedoni 06.12.19 | 11:09

Kamçeva nuk erdhi, pas ankesave gjykatësja i thotë Boki 13 se do ta nxjerr nga seanca

Orce Kamçev dhe Ana Kamçeva sot duhej të dalin para gjykatësve në Gjykatën Penale në Shkup si dëshmitarë për rastin “Haraçi” ku si të dyshuar janë Katica Janeva dhe Bojan Jovanovski apo ndryshe siç njihet “Boki 13”. Ana Kamçeva nuk ishte në gjendje të mirë shëndetësore që...

Maqedoni 06.12.19 | 10:46

Prokuroria për herë të parë i “zbuloi” prokurorët, mirëpo pa fotografi

Prokuroria publike e promovoi internet-faqen e parë, www.jorm.gov.mk, në të cilën mund të ndiqen informata nga Prokuroria publike e RMV, nga prokuroritë e larta publike, nga Prokuroria publike për ndjekje të krimit të organizuar dhe nga prokuroritë themelore publike. Prokurori publike i shtetit...

Maqedoni 06.12.19 | 09:00

VMRO-DPMNE: LSDM-ja e ka detyruar shtetin për mbi gjysmë miliardë euro, ndërsa qytetarët nga rajoni i Shkupit ende ecin në baltë

Zoran Zaev nuk punon asgjë. Gënjeshtrat e tij më nuk kalojnë. “Do të” e tij dhe premtimet e zbrazëta me të cilat i nënçmon njerëzit e thjeshtë, shkaktojnë revoltë. Qytetarët në sy i tregojnë se më nuk nuk mundet. Nuk i bënë punë televizionet proqeveritare dhe propagandat e paguara...

Maqedoni 06.12.19 | 08:02

“Reketi”vijon sot gjykimi për Janevën e Boki 13

Sot vazhdon gjykimi për rastin “Reket”. Në sallën gjyqësore përsëri kthehen Boki 13 dhe Katica Janeva. Gjatë gjykimit duhet të dëshmojë biznesmeni Orce Kamçev nga i cili të akuzuarit kanë zhvatur 1.5 milion euro por si dëshmitare duhet të paraqitet edhe gruaja e tij, Ana, e cila e...

Maqedoni 06.12.19 | 07:06

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me diell dhe me temperatura të mesatarisht të larta, duke parë periudhën e vitit, përcjell Telegrafi Maqedoni. Temperaturat do të lëvizin nga 1 deri në 7 gradë Celsius kurse temperatura pak më të larta do të mbizotërojnë edhe gjatë fundjavës. Do...

Maqedoni 05.12.19 | 16:09

Maqedoni, vitin e ardhshëm digjitalizimi i regjistrave kryesorë në institucione

Digjitalizimi i regjistrave kryesorë në institucione dhe zhvillim të 120 shërbimeve elektronike shtesë janë një pjesë e aktiviteteve që i paralajmëron Ministria e Shoqërisë Informatike dhe Administratës për vitin e ardhshëm. “Për mua pjesa më e rëndësishme për reformën e administratës...

Maqedoni 05.12.19 | 16:04

Carovska: Pensioni mesatar për vitin e ardhshëm do të jetë 15.500 denarë

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale, Mila Carovska në takim me pensionistët nga Manastiri tha se nga muaji i ardhshëm të gjitha  pensionet në shtet do të shënojnë rritje prej 700 denarë dhe me këtë rritje, pensioni mesatar do të jetë rreth 15.500 denarë. Në takim, Carovska bisedoi...

Maqedoni 05.12.19 | 15:58

Drejtori Qamil Kovaçi, ndanë 11 vendime pune

Drejtori I spitalit Psikiatrik “Shkup”, Qamil Kovaçi, ka ndarë 11 vendime të punës, për punëtorët të cilët kanë qenë të angazhuar me kontrata pune. Drejtori, Kovaçi, thotë se nga këta 11 vendime të punës, 10 janë shqiptarë dhe një është I komunitetit tjetër. Ai thotë se në...

Maqedoni 05.12.19 | 15:54

Me iniciativë të Drejtorit të Bordit ,Nazim Bushi, Telekom ndan 30 mijë euro për Shqipërinë

Akoma tragjedia e Shqipërisë , tërmeti që morri shumë jetë njerëzish dhe shumë të tjerë mbeten në qiell të hapur ,vazhdon të sensibilizojë shumë njerëz dhe institucione gjithandej për tu ardhë në ndihmë njerëzve në këto momente të rënda informon Tetova sot. Në vijë të kësaj...

Maqedoni 05.12.19 | 13:38

Shënimi i ditës ndërkombëtare të të drejtave të njeriut dhe jubileu 20 vite CIVIL

Më 10 dhjetor – Dita Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut, në Muzeun e qytetit të Shkupit, nga 17:30 deri në 23:00, do të mbahet mbrëmja e fundit e edicionit të këtij viti të Festivalit të Lirisë, me të cilin CIVILi feston edhe përvjetorin e tij të 20-të informon Tetova sot. Mbrëmja...

Maqedoni 05.12.19 | 13:35

Prokuroria Publike promovon ueb faqen e re

Prokuroria Publike e Republikës së Maqedonisë së Veriut, sot do ta promovojë ueb faqen e re të internetit, e mundësuar me mbështetjen financiare të misionit të OSBE-së, në Shkup. Në këtë promovim, do të marrin pjesë kryeprokurori Ljubomir Joveski dhe ambasadori Klemens Koja, shef i misionit...

Повеќе