Category: Maqedoni
Maqedoni 07.05.21 | 20:46

Hollshtajn: Për Berlinin është e pakonceptueshme BE të jep dritë jeshile për Tiranën, ndërsa jo edhe për Shkupin

Për Gjermaninë është e pakonceptueshme të jepet dritë jeshile për negociatat me BE vetëm për Shqipërinë, ndërsa jo për Maqedoninë e Veriut, tha ambasadorja gjermane në Shkup, Anke Hollshtajn. “Për udhëzime vendimtare në procesin e zgjerimit të BE-së është i nevojshëm pëlqimi...

Maqedoni 07.05.21 | 16:50

Humbin jetën 25 pacientë me COVID-19 në Maqedoni, regjistrohen 234 raste të reja

Ministria e Shëndetësisë bën të ditur se gjatë 24 orëve të fundit janë bërë 2.907 testime dhe janë regjistruar 234 raste të reja. Prej rasteve të reja 83 janë në Shkup, Kumanovë 27, Manastir 16, Tetovë 14, Strumicë 13, Shtip dhe Vinicë 9, Kërçovë 7, Prilep dhe Veles 6, Gostivar,...

Maqedoni 07.05.21 | 16:44

Filloi takimi mes Pendarovskit dhe Mickoskit

Në Vila Vodno filloi takimi mes presidentit Stevo Pendarovski dhe kryetarit të OBRM-PDUKM-së, Hritisjan Mickoski. Sipas OBRM-PDUKM-së, në takim do të bisedohet edhe për rastin e 27 prillit dhe për gjendjen aktuale politike. Pendarovskit pas njoftimit për takim tha se është mirë që pas nëntë...

Maqedoni 07.05.21 | 14:53

Nga java e ardhshme hapen kufijtë e Greqisë për shtetasit e Maqedonisë

Nga 14 maj qytetarët e Maqedonisë do të mund të hynë në Greqi me PCR test negativ jo më i vjetër se 72 orë ose me vërtetim se janë vaksinuar kundër coronavirusit. Këtë e vërtetoi edhe ministri Filipçe. Këto informacione ia ka dhënë ministri grek për Turizëm, Haris Teogaris në bisedën...

Maqedoni 07.05.21 | 10:26

MSH Maqedoni: 12,606 qytetarë janë vaksinuar vetëm dje

Ministria e Shëndetësisë (MSH) në Maqedoni ka njoftuar se vetëm gjatë ditës së djeshme (6 maj, 2021) janë bërë 12606 vaksina për qytetarët e vendit. Deri tani sipas MSH-së janë vaksinuar 84.312 qytetarë gjithësejt. 28% e popullatës mbi 70 vite kanë pranuar të paktën një dozë të...

Maqedoni 07.05.21 | 09:54

Pendarovski–Mickoski do të flasin për shumë tema por terrorizmi në Kuvend më 27 prill do të jetë kryesore

Presidenti Stevo Pendarovski dhe lideri i OBRM-PDUKM-së Hristijan Mickoski do të takohen sot në orën 15 në vilën Vodno, ku, sipas paralajmërimeve të partisë, do të diskutohen të dënuarit në rastin “27 prilli” dhe situata aktuale politike dhe ekonomike. Takimi ishte caktuar pas bisedës...

Maqedoni 07.05.21 | 09:37

MPB e Maqedonisë ka arrestuar personin e kërkuar për vrasje në Turqi

Ministria e Punëve të Brendshme njofton se gjatë ditës së djeshme, rreth orës 17:00 në rajonin e Karposhit policia ka privuar nga liria 47-vjeçarin Z.S. nga Republika e Turqisë. MPB njofton se personi në fjalë po qëndronte përkohësisht në Shkup. 47-vjeçari kërkohej nga autoritetet turke...

Maqedoni 07.05.21 | 09:00

Kaleska Vançeva: Të mos harrojmë se për 27 prillin ka vendime gjyqësore

Nëse kthehemi dhe i analizojmë veprimet e 27 prillit, do të shohim se veprime të tilla krijuan dhunë, e cila krijoi frikë, shqetësim tek qytetarët, në përgjithësi dhe jo vetëm tek deputetët, gazetarët dhe të tjerët që ishin në Kuvend, theksoi deputetja e LSDM-së Snezhana Kaleska Vançeva...

Maqedoni 07.05.21 | 07:23

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me diell dhe me ndryshime të temperaturave gjatë ditës. 11 gradë Celsius do të jetë minimumii i temperaturës ditore kurse 28 do të arrije temperatura më e lartë për 24 orët e ardhshme. Gjatë ditës do të fryej erë e lehtë dhe do të ketë...

Maqedoni 06.05.21 | 20:44

“Nuk dhembi, ishte sikur të të pickojë diçka”! Zaev vaksinohet me “Sinofarm”

Me 10 minuta vonesë, nga orari i paraparë, por gjithsesi kryeministri Zoran Zaev erdhi për t’u vaksinuar. Në fillim u paraqit në sportelin e Qendrës për vaksinim “Boris Trajkovski”, ku krahas procedurave të rregullta gjeti kohë edhe për të bërë shaka e folur me qytetarët. Pastaj u...

Maqedoni 06.05.21 | 20:00

Musliu: Bllokada bullgare na ka dëmtuar shumë në integrime

Bllokada nga Bullgaria na dëmton shumë në integrime, por gjithashtu i bën dëm edhe Shqipërisë. Megjithatë në Bullgari mendoj se ata do të gjejnë forcën për të bllokuar. Ky problem është më specifik sesa ai me Greqinë, tha analisti politik Albert Musliu. “Bullgaria bëri një gabim,...

Maqedoni 06.05.21 | 17:28

Maqedoni: Pasaportat false dorëzuar bosëve të drogës, janë nxjerrë jashtë përdorimit

A është e mundur që akoma të udhëtohet me 215 pasaportat e rreme maqedonase, që u janë lëshuar kryesisht kriminelëve nga rajoni? Ministria e Brendshme siguron që ata që morën pasaportë të falsifikuar nga këtu, nuk mund ta përdorin atë për të udhëtuar lirshëm nëpër botë. Policia...

Maqedoni 06.05.21 | 15:31

Besimi – Janovski: Nënshkruhet Marrëveshja shumëvjeçare për grant nga USAID-i, 8.2 milionë dollarë në vitin e parë

Ministri i Financave Fatmir Besimi dhe përfaqësuesi i Zyrës së USAID-it në vend Erik Janovski, nënshkruan Marrëveshje për grant lidhur me partneritetin për zhvillim midis Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në prani të ambasadores së SHBA-së në...

Maqedoni 06.05.21 | 12:55

Xhaferi: Krahas të drejtës së përdorimit të gjuhës, të mbahet llogari edhe për ruajtjen, promovimin dhe zhvillimin e standardeve të saj

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi sot mbajti fjalim në vazhdimin e Trajnimit për përkthim dhe interpretim, të organizuar nga Agjencia për Zbatimin e Gjuhëve të RMV, e cila duhet të ndihmojë në tejkalimin e sfidave me të cilat përballen përkthyesit në punën e përditshme dhe zgjidhjen...

Maqedoni 06.05.21 | 12:48

Në repartet infektive po mjekohen 926 pacientë me virus

Numri i përgjithshëm i pacientëve pozitivë dhe të dyshuar ndaj Kovid-19 të cilët trajtohen në repartet infektive të kryeqytetit dhe spitaleve të tjera në të gjithë vendin është 926 dhe ka rreth 800 shtretër spitalorë të lirë në kovid qendrat, informuan nga Ministria e Shëndetësisë. Në...

Maqedoni 06.05.21 | 12:32

9.123 persona janë vaksinuar brenda një dite, tregon Filipçe

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, tregon se sistemi për vaksinimin masiv të qytetarëve kundër virusit korona po funksionon në mënyrë të përsosur. “Ditën e djeshme janë dhënë 9.123 vaksina, nga të cilat 7.963 ishin doza e parë dhe pjesa tjetër rivaksinim. Deri më tani janë...

Maqedoni 06.05.21 | 12:04

MPB Maqedoni: 22 shkelje të orës policore dhe 508 gjoba për mosmbajtje të maskave

Ministria e Punëve të Brendshme në Maqedoni njofton se ka vazhduar me aktivitetet për zbatimin e masave për mbrojtje nga coronavirusi. Nga kjo ministri thonë se mbrëmë janë konstatuar 22 shkelje të orës policore, ndërsa janë dhënë edhe 508 gjoba për mosmbajtje të maskës mbrojtëse. MPB...

Maqedoni 06.05.21 | 10:34

‘Vendosja e bankinave të betonit’, Komuna e Çairit: Për rrugë pa kaos dhe qytetarë të sigurt

Vazhduam me vendosjen e bankinave të betonit edhe në pjesën tjetër të Bulevardit “Cvetan Dimov”në Komunën tonë. Kjo është vetëm një zgjidhje e përkohshme deri në realizimin e projektit për autobusët e shpejtë, të cilin para disa ditëve e paralajmëroi Qyteti i Shkupit. Lehtësimi...

Maqedoni 06.05.21 | 10:24

Mbretëria e Bashkuar njeh patentat e shoferit nga Maqedonia e Veriut

Qytetarët e Maqedonisë së Veriut që jetojnë në territorin e Anglisë, Uellsit dhe Skocisë, nga 20 maj do të mund të drejtojnë automjetet e tyre me patentë shoferi maqedonas, shkruan Alsat. Ministri për Punë të Brendshme, Oliver Spasovski përmes profilit të tij në Facebook njoftoi se...

Maqedoni 06.05.21 | 10:03

Interesim i dobët për vaksinim kundër COVID-19 në Maqedoni

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe thotë se jehona e vaksinimit duhet të jetë më i madhe dhe u bën thirrje qytetarëve që të paraqiten në ueb-faqen “vakcinacija.mk”. Pardje, siç tha ministri Filipçe, nga 9.000 qytetarë të cilët kanë marrë termin për vaksinim, vetëm gjysma...

Повеќе