Category: Ekonomi
Ekonomi 09.12.23 | 10:57

Maqedoni, 284,076 kredi të shpejta në vitin 2022

Rritje enorme e numrit të përdoruesve të kredive të shpejta në vendin tonë. Nëse në vitin 2018 ishin vetëm 101,949 kredi të aprovuara, në vitin 2022 numri total i kredive të aprovuara është rritur për 178%, duke shkuar kështu në 284,076 kredi të aprovuara, tregon analiza e Institutit...

Ekonomi 07.12.23 | 13:26

Gërkovska: Parandalimi i korrupsionit në furnizimet publike është sfidë për të gjithë rajonin, nismat e përbashkëta janë të dobishme për të gjithë

Me furnizimet publike janë të ndërlidhura rreziqet më të mëdha për korrupsion. Është e domosdoshme të ndërtohet një sistem afatgjatë dhe i qëndrueshëm për parandalim, i cili nuk do të pësojë ndryshime me çdo ndryshim të qeverisë, theksoi zëvendëskryetarja e Qeverisë e angazhuar...

Ekonomi 05.12.23 | 12:00

Çmime të reja të derivateve të naftës në Maqedoni

Çmimet e shitjeve me pakicë të benzinave EUROSUPER BS-95 dhe EUROSUPER BS-98, nga mesnata lirohen për një denarë, kurse EURODIZEL (D-E V) dhe Vaji ekstra i lehtë për amvisëri për 0,50 denarë në litër, njoftoi Komisioni rregullator për energjetikë. Çmimi i ri i EUROSUPER BS-95 do të jetë...

Ekonomi 02.12.23 | 20:02

Shumë zanate në vend janë drejt zhdukjes

Xhezair Rexhepin e takuam duke mësuar nxënësit e Shkollës së Mesme Teknike të Gostivarit se si të punojnë në qeramikë. Ky zanat është drejte zhdukjes thotë Xhezairi dhe kjo thotë se e ja inspiruar që të mësojë nxënës se si të bëjnë enë të ndryshme nga balta. “Qëllimi kryesor...

Ekonomi 01.12.23 | 21:50

OPEC thellon reduktimet e prodhimit të naftës

Prodhuesit e naftës të OPEC+ ranë dakord për shkurtime të prodhimit të naftës me një total prej rreth 2.2 milionë fuçi në ditë për vitin e ardhshëm, duke tejkaluar kështu uljen aktuale. Prodhimi i tyre prej rreth 43 milionë fuçive në ditë është një pasqyrim i shkurtimeve të menjëhershme...

Ekonomi 29.11.23 | 10:30

14 kompani nuk kanë paguar tatimin solidar

Deri në afatin shtesë të së premtes, 14 kompani nuk kanë paguar tatimin solidar, por jo të gjithave i janë bllokuar xhirollogaritë bankare, ndonëse ligji i parasheh këto masa të rrepta. 25 nëntori ishte data e fundit për kompanitë borxhlinj për pagesën e tatimit solidar, por nga Drejtoria...

Ekonomi 27.11.23 | 20:15

Në mesnatë do të ndryshojnë çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

Komisioni Rregullator për Energjetikë ka vendosur që nga mesnata të ndryshojnë çmimet e derivateve të naftës me pakicë në Maqedoni. “Çmimet e shitjes me pakicë të benzinës ЕUROSUPER BS-95 dhe të EUROSUPERIT BS-98 dhe të ЕURODIZELIT (D-Е V) ulen për 0,50 den/l. Çmimi i shitjes me...

Ekonomi 24.11.23 | 08:47

Nga viti i ardhshëm çmimin e energjisë elektrike e përcakton EVN

Nga viti i ardhshëm, sipas formulave të njëjta të përdorura nga Komisioni Rregullator i Energjisë, EVN Home do të përcaktojë çmimin e energjisë elektrike për amvisëri dhe konsumatorë të vegjël. EVN Home e merr këtë obligim nga Komisioni Rregullativ i Energjisë (KRRE) në përputhje...

Ekonomi 23.11.23 | 08:23

Çmimi i naftës për fuçi ka rënë në 79 dollarë

Çmimet e naftës ranë në 79 dollarë (72.7 euro) sot në tregjet ndërkombëtare pasi prodhuesit kryesor shtynë një takim mbi politikën e prodhimit, duke nxitur frikën se kërkesa e dobët do të duhet të ulte më tej ofertën. Në tregun e Londrës, çmimi i një fuçie pas mesditës ishte me...

Ekonomi 20.11.23 | 18:13

Pas mesnate, nafta në Maqedoninë do të shitet me çmim më të ulët

Çmimi i naftës do të ulet për gjysmë denari, ndërsa çmimi i vajit ekstra të lehtë do të ulet për një denarë, vendosi KRRE. Çmimet e benzinave mbeten të pandryshuara. Çmimet pas mesnatës, sipas vendimit të fundit të Komisionit Rregullator për Energjetikë: Nafta- 77 den/l Vaji ekstra...

Ekonomi 19.11.23 | 08:01

Formohet Dhoma Zejtare e Ballkanit Perëndimor

Oda e Ndërmarrësve e Zejtarëve të Kosovës mori pjesë në forumin për formimin e Dhomës Zejtare të Ballkanit Perëndimor dje në Shkup. Lajmi është bërë i ditur nga Afrim Tejeci, ish-kryetar i Shoqatës së Zejtarëve dhe Afaristëve të Prizrenit përmes një postimi në Facebook. Pjesë...

Ekonomi 18.11.23 | 09:13

Nënshkruhet memorandum për ndërtimin e hekurudhës Nish- Shkup

Ministri i Ndërtimit, Transportit dhe Infrastrukturës të Serbisë, Goran Vesiq, nënshkroi sot një memorandum me homologun e tij maqedonas Blagoj Boçvarski për ndërtimin e hekurudhës së shpejtë nga Nishi në Shkup, për të cilën të dy vendet do të kërkojnë bashkërisht fonde nga BE-ja. Marrëveshja...

Ekonomi 11.11.23 | 08:30

Ndryshuan çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

Komisioni Rregullator i Energjetikës ka njoftuar që nga mesnata do të ketë ulje të derivateve të naftës në Maqedoni. “Çmimet e shitjes me pakicë të EURODIZELIT (D-Е V) dhe të Vajit Ekstra të Lehtë për Amvisëri (ЕL-1) ulen për 2,50 denarë/litër. Çmimi i shitjes me pakicë i Мazutit...

Ekonomi 08.11.23 | 09:00

Filloi rritja e çmimit të gazit në Maqedoni

Furnizuesit, të cilët kanë kontratë të drejtpërdrejtë me ‘Gazprom’ filluan ti të rrisin çmimet me 10 euro, duke inkorporuar taksën e vendosur në Bullgari. Në vend kemi dy furnizues të tillë, njëri është TE-TO dhe tjetri është një kompani në Maqedoni që përdor tërësisht gazin...

Ekonomi 07.11.23 | 11:00

OEMVP kërkoi nga Besimi që tatimi i solidaritetit të paguhet në këste dhe të vazhdohet afati i pagesës

Kryetari i OEMVP-së, Mendi Qyra së bashku me kryesinë e Odës dhe drejtorin ekzekutiv pranuan në takim ministrin e Financave, Fatmir Besimi, ku u shtjelluan shumë tema të rëndësishme për biznesin dhe ekonominë në përgjithësi. Në takim Qyra dhe përfaqësuesit tjerë i dhanë prioritet Fuqisë...

Ekonomi 06.11.23 | 17:52

Bien çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

Komisioni Rregullator për Energjetik njofton se ka marrë vendim për uljen e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve të naftës mesatarisht për 0,86%. Çmimet e shitjes me pakicë të benzinës EUROSUPER BS-95 dhe ЕUROSUPER BS-98, ulen për 0,50 denarë/litër, ndërsa çmimi i EURODIZELIT...

Ekonomi 06.11.23 | 09:16

Fondi Monetar Ndërkombëtar: Norma bazë e interesit duhet të rritet në 4.5 pikë për qind

Banka e Shqipërisë rriti javën e kaluar normën e interesit bazë me 0.25 pikë përqindje, duke e çuar në 3.25%. Që nga marsi i vitit 2022, kur filloi shtrëngimi i politikës monetare si një mekanizëm për të luftuar inflacionit, Banka e Shqipërisë e ka rritur normën bazë 6 herë nga niveli...

Ekonomi 04.11.23 | 07:19

Qeveria ende nuk ka marrë përgjigje nga Komisioni Evropian për taksën e Bullgarisë për gazin rus

Qeveria ende nuk ka marrë përgjigje për shkresën e dërguar  në Komisionin Evropian për taksën që e imponon Bullgaria për gazin rus. Sipas zëvendëskyeministrit për Çështje Ekonomike Fatmir Bytyçi, ende nuk është e qartë nëse “Gasprom”-i do ta pranojë taksën, por vendi...

Ekonomi 01.11.23 | 12:00

Alkaloid me 191 punësime të reja dhe shitje prej 202.7 milionë

Kompania Alkaloid vazhdon të shënojë rezultate pozitive. Sipas bilancit të suksesit, në periudhën janar-shtator 2023, shitjet kanë arritur 9,2 miliardë denarë, që është 13% më shumë në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Shitjet e përgjithshme të konsoliduara, arrijnë...

Ekonomi 30.10.23 | 10:00

Oda ekonomike e Maqedonisë Veriperëndimore ka parashtruar ankesë deri te Gjykata Kushtetuese për Ligjin për tatim të solidaritetit

Oda ekonomike e Maqedonisë Veriperëndimore informoi se ka parashtruar ankesë për Ligjin për tatim të solidaritetit në Gjykatën Kushtetuese. Sipas Odës, ligji është antikushtetues, destimulues dhe joparimor. “Vlerësimet tona janë se në këtë rast do të dalë në shesh shteti i së...

Повеќе