Category: Ballkan
Ballkan 27.01.21 | 00:29

Bora arrin deri në 4 metra, FNSH zhvillon aksion shpëtimi në Shkodër

FNSH ka zhvilluar një operacion shpëtimi në zonën e Shkodrës. Dëbora e ditëve të fundit ka mbuluar totalisht një ndërtesë prej 4 metrash, ku kishte mbetur i bllokuar brenda një shtetas. Mësohet se te Buni i Bajraktarit në Qafë Thore ka një trashësi prej 4 metrash, ndërsa i bllokuar...

Ballkan 26.01.21 | 14:35

Pastrimi i parave në ndërtim? – Rama: Verifikohet kushdo që blen apartament

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, i ka hedhur poshtë pretendimet se mafia italiane Ndragheta është përfshirë në pastrimin e parave në Tiranë në sektorin e ndërtimit. Në një konferencë shtypi me gazetarët, Rama është shprehur se vendi ynë ka filtra të fortë për të goditur pastrimin...

Ballkan 26.01.21 | 11:42

Halil Kastrati tregon pse Leonora Jakupi hyri me këpucë në shtëpinë e skamnorit

Hyrja brenda me këpucë në një familje skamnore e Leonora Jakupit ka qenë kryetemë e mediave gjatë javës së kaluar. Për këtë gjë është deklaruar edhe Halil Krasniqi, me të cilin atë ditë Leonora ishte në vizitë tek ajo familje. Kastrati tha se Leonora nuk hyri qëllimisht me këpucë...

Ballkan 25.01.21 | 18:29

Kim Mehmeti: Egërsia me të cilën sulmohet kryetari i VV nga disa ‘analistë’ buron nga frika se do e humbin grazhdin shtetëror!

“A e keni vërejtur: debatet televizive ne Kosovë u ngjajnë atyre që zhvillohen në ndonjë vend të kërcënuar nga pushtuesit e huaj?! Është perverse dhe e panatyrshme, por siç duket, disa ‘opinionistë të pavarur’ të Prishtinës, ardhja eventuale e Lëvizjes Vetëvendosje në pushtet,...

Ballkan 22.01.21 | 14:22

Braktisi djalin pas lindjes, bëhet e gjallë nëna biologjike e 5 vjeçarit: Më kanë p*rdhunuar 5 persona

Pak ditë më parë në emisionin “Shqipëria Live”, Elvira dhe Elez Dungaj, treguan se si kanë rritur një fëmijë që 3-ditësh e deri tani, që ua la në shtëpi një vajzë e re 18-vjeçe. Nëna biologjike e djalit është Esmeralda Kamena, e cila sot tregoi jetën e saj të vështirë dhe...

Ballkan 22.01.21 | 11:30

E FUNDIT/ Dëbimi i diplomatit, Rusia kërcënon Shqipërinë

Ministria e Jashtme e Rusisë reagon pas dëbimit të diplomatit rus nga Shqipëria. “Ky është një provokim i qartë që synon përkeqësimin e marrëdhënieve ruso-shqiptare dhe, natyrisht, ky hap jo miqësor nuk do të mbetet pa përgjigje,” tha zv. Ministri i Jashtëm rus. Të enjten, Ministria...

Ballkan 21.01.21 | 11:46

Qeni ribashkohet me pronarin e tij, pasi e priti për gjashtë ditë – para një spitali në Turqi

Cemal Şentürk u shtrua në spital në provincën veriore të Trabzonit më 14 janar me një mpiksje gjaku në trurin e tij, dhe së bashku me familjen e një burri 68-vjeçar, qeni i tij Boncuk qëndroi afër tij. Sipas mediave turke, përcjell Telegrafi, pothuajse një javë më vonë, dëshira e...

Ballkan 21.01.21 | 10:00

“Dëshmorë të Atdheut”, Rama tregon vendimin e qeverisë për 4 protestuesit e vrarë në 21 janar

Kryeministri Edi Rama ka mbajtur një fjalim në homazh të 4 viktimave të 21 janarit ku ka deklaruar se ata do të nderohen me titullin “Dëshmorë të Atdheut”. “Në këtë 10 vjetor qeveria ka vendosur të japë titullin e lartë të “Dëshmorit të Atdheut” për të katërt dëshmorët...

Ballkan 20.01.21 | 14:41

Albin Kurtit nuk i lejohet të garojë në zgjedhje

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, nuk është certifikuar për të qenë pjesë e garës për zgjedhjet e 14 shkurtit në Kosovë. Ai do të hiqet nga lista e kandidatëve të LVV-së, kanë bërë të ditur burime të Express brenda Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Kurti është dënuar...

Ballkan 20.01.21 | 09:50

Tërmet me magnitudë 4.4 në Shqipëri, epiqendra 23 km nga Pogradeci

Një tërmet me magnitudë 4.4 shkallë sipas Rihter ka rënë në orët e para të mëngjesit në Shqipëri. Epiqendra e këtij tërmeti ishte 23 km në verilindje të Pogradecit. Lëkundjet kishin një thellësi prej 11 kilometrash. Ndërkohë EMSC e ka klasifikuar këtë një tërmet të nivelin 4.

Ballkan 15.01.21 | 12:45

Bajrami: Me nga 30 euro rriten pensionet nën 100 euro

Ministrja në detyrë e Financave, Hykmete Bajrami, ka bërë të ditur se do të ketë rritje të pensioneve. Ajo në një konferencë për media pas mbledhjes së sotme të Qeverisë në detyrë ka deklaruar se do të ketë rritje prej 30 eurove për pensionet që janë nën 100 euro, njofton Klan...

Ballkan 13.01.21 | 11:16

30-vjeçari nga Gjakova mashtroi 16 vjeçen se do të martohej me të, vetëm për të kryer marrëdhënie seksuale

Mbrëmjen e së hënës, Policia ka arrestuar një person në fshatin Brekoc të Gjakovës. Ai dyshohet se kishte nxitur një vajzë të kryenin marrëdhënie seksuale, duke i premtuar se do ta marrë për grua. Për të kryer marrëdhënie seksuale me të, një 30-vjeçar nga fshati Brekoc i Gjakovës,...

Ballkan 12.01.21 | 15:36

Dritan Abazoviç merr kërcënime për jetën dhe familjen e tij

Zëvendës-kryeministri malazez Dritan Abazoviç këtë të martë ka shkuar në prokurori ku ka dhënë dëshminë e tij në lidhje me disa kërcënime që ai ka marrë së fundmi. Mediat malazeze bëjnë me dije se Abazoviç ka dhënë detaje në lidhje me kërcënimet që ka marrë në rrjetet...

Ballkan 12.01.21 | 11:16

Pew Research Center publikon se sa shqiptarë jetojnë në SHBA

Amerika është ëndrra e shumë shqiptarëve që çdo vit nxitojnë që të bëjnë lotarinë për të shkuar në vendin e mundësive. Rreth 91 mijë shqiptarë jetonin në Shtetet e bashkuara të Amerikës deri në fund të vitit 2018, sipas statistikave të publikuara nga Pew Research center, një...

Ballkan 12.01.21 | 10:53

Tërmeti godet jugun e Shqipërisë, ku ishte epiqendra

Lëkundje tërmeti me magnitudë 4.0 të shkallës Rihter kanë goditur Shqipërinë mëngjesin e sotëm. Epiqendra ishte në Detin Adriatik, rreth 2 km larg Himarës dhe 118 km larg Elbasanit. Lëkundjet u ndjenë rreth orës 08:26 në të gjithë rajonin jugor, ndërsa thellësia ishte 2 km, njoftoi...

Ballkan 11.01.21 | 15:28

Fillon zyrtarisht vaksinimi anti COVID në Shqipëri! Najada Çomo, Rama, Pipero dhe Kalo, 4 të parët që bëjnë vaksinën

Ka nisur sot në Shqipëri procesi i vaksinimit të personave të parë anti-COVID!  Ashtu siç kishte paralajmëruar Kryeministri Rama e para është vaksinuar drejtoresha e Infektivit, Najada Çomo. Ka nisur sot në Shqipëri procesi i vaksinimit të personave të parë anti-COVID!  Ashtu siç kishte...

Ballkan 10.01.21 | 23:35

Alpinistja Arineta Mula vrapon 7 kilometra zbathur

Derisa Kosovën e ka mbuluar bora dhe temperaturat janë në minus, kjo gjë nuk po paraqet problem për alpinisten kosovare Arineta Mulen. Alpinistja Arineta Mula ditën e diele e ka nisur me vrapimin e zakonshëm që e bën me grupin e vrapimit “Kosova Trail Running Association”, në malet e Gërmisë. Arineta...

Ballkan 08.01.21 | 20:44

Shembet rruga, fshati Gjocaj i Junikut bllokohet pas reshjeve të shiut (VIDEO)

Fshati Gjocaj i Junikut ka mbetur i bllokuar tërësisht pasi rruga është shembur si pasojë e reshjeve të shiut që nuk janë ndalur disa ditë. Një zgjidhje e përkohshme është bërë me një rrugë alternative ndërsa nga komuna kanë thënë se po i kalkulojnë dëmet e shkaktuara. Njëri nga...

Ballkan 08.01.21 | 11:38

Nuk mjafton vetëm testi negativ, Britania e Madhe vendos karantinë për udhëtarët nga Shqipëria

Ambasada e Britanisë së Madhe në Tiranë njofton se të gjithë qytetarët që do të udhëtojnë drejt këtij shteti, nga java e ardhshme duhet të kenë një test negativ të Covid. Pavarësisht rezultatit të testimit të gjithë qytetarët do të duhet që të qendrojnë për një periudhë 10...

Ballkan 07.01.21 | 16:20

E rëndë në portin e Durrësit, trajleri përplas për vdekje efektiven e sigurisë

Një aksident i rëndë ka ndodhur pasditen e sotme në portin e Durrësit. Një kamion ka përplasur për vdekje një 25-vjeçare, efektive e sigurisë portuale. Policia ka shkuar menjëherë në vendngjarje dhe po punon për sqarimin e plotë të rrethanave të saj. “Më datë 07.01.2021, në orën...

Повеќе