Category: Kulturë
Kulturë 16.01.21 | 12:05

10 librat më të dalluar në Maqedoni

Shumë gjëra mund të ndryshojnë për 10 vite. Jo vetëm gjërat, por edhe dëshirat, personalitet dhe librat e lexuar. Por më e rëndësishmja është ndryshimi te vetja. Tani ju jeni një personalitet i ri pas përvojave 10 vjeçare. Çdo libër është tregim tregim në vete. Secili prej nesh është...

Kulturë 16.12.20 | 10:29

“Lulekuqet”-Ekspozitë personale nga Dita Starova Qerimi

Përmes pikturave të mia dua të shtoj pak dritë, shpresë dhe gëzim në jetën e njerëzve. Më bën të ndihem mirë kur njoh që arti im i bën njerëzit të lumtur. “Kjo më mban të ditur se arti im mund të flasë, frymëzojë ose thjesht të bëjë dikë të ndjehet i lumtur,” u shpreh...

Kulturë 20.11.20 | 11:56

U botua libri: “Fillet e së drejtës” nga Prof. Jeton Shasivari

Këto ditë nga Shtëpia Botuese “LOGOS-A” nga Shkupi, u botua teksti universitar: “Fillet e së drejtës” në gjuhën shqipe i autorit Prof. Dr. sc. Jeton Shasivari, profesor ordinar në lëmin juridik: E drejta kushtetuese dhe administrative në Fakultetin juridik të UEJL-së-Tetovë. Teksti...

Kulturë 15.10.20 | 10:48

Fituesit e Festivalit të filmit të Tiranës, sonte në shtëpinë e kulturës në Tetovë

Filmi Zana përmbyll shtatë ditshin e festivalit të filmit TIFF ODA 2020 në Tetovë Filmi fitues i festivalit të filmit në Tiranë, sonte në orën 19:00, do të shfaqet në shtëpinë e kulturës në Tetovë, në kuadër të festivalit të filmit TIFF ODA 2020. Zana, me regji të Antoneta Kastrati...

Kulturë 30.09.20 | 11:13

Përfundoi edicioni i dytë i AKTFEST, ja kush janë fituesit

Me shfaqjen “BallKanibalizëm”nga Produksioni Oda-Tetovë, u përmbyll edicioni i dytë i festivalit AKTFEST 2020 i cili nisi nga data 25 e deri më 29 shtator, ku gjatë pesë netëve u luajtën 5 shfaqje nga trojet shqiptare. Festivali AKTFEST është i vetmi i llojit të tillë, është festival...

Kulturë 29.09.20 | 19:06

Sonte përfundon festivali “Teatri shqiptar në Maqedoni”

Sonte lëshohen perdet në edicionin e 19-të të festivalit “Teatri shqiptar në Maqedoni”, i cili tradicionalisht mbahet në Dibër. Para publikut të Dibrës sonte jashtë konkurencës do të marrë pjesë teatri “Bulis” nga Fierri, me shfaqjen “Keqardhje e bardhë” në regji të Milto...

Kulturë 11.09.20 | 14:19

Më 13 shtator fillon manifestimi “Tingujt e Çarshisë”

Në bërthamën e vjetër të Qytetit, në Çarshinë e Vjetër të Shkupit më 13, 15, 16 dhe 17 shtator do të mbahet manifestimi tradicional “Tingujt e Çarshisë”, qëllimi i së cilës, tashmë disa vite, është që ta ringjallë Çarshinë përmes koncerteve të të gjitha zhanreve, performansave,...

Kulturë 10.09.20 | 10:15

Ekspozitë “Çarshia përmes fotografive dhe pikturave” në Kurshumli Han

Në ambientet e Kurshumli Hanit në Çarshinë e Vjetër të Shkupit, më 11 shtator (e premte) do të hapet ekspozita “Çarshia përmes fotografisë dhe pikturës”. Ekspozita u përgatit nga fotografi Fisnik Murtezi, në bashkëpunim me artisten Xheneta Mamuti. Fokusi i kësaj ekspozite është...

Kulturë 04.09.20 | 13:19

Filloi edicioni i dytë i The Park Festival në Gostivar, performanca magjike të Tunës dhe Shpat Dedës në natën e parë

Me performancat e zjarrta të Shpat Dedës dhe Tunës, mbrëmë u hap nata e parë e festivalit të The Park Festival, manifestim muzikor i cili organizohet në Gostivar. Dy koncertet u mbajtën në parkun e qytetit, në të cilat mori pjesë numër i kufizuar i publikut. E gjithë ngjarja u zhvillua...

Kulturë 30.08.20 | 10:48

Teatri në Gostivar me premierë para publikut me shfaqjen “Koloneli zog”

Shtëpia më e re teatrore në Maqedoni, në skenën e madhe të Qendrës për kulturë KAÇKM dje premierë e dha shfaqjen “Koloneli zog” para publikut të Gostivarit. Pas ndërprerjes për shkak të pandemisë, prej shkurtit, kjo është shfaqja e parë e cila luhet në ambient të mbyllur në...

Kulturë 19.08.20 | 13:31

Fillon festivali i artit të dritës „Skopje Light art district 2020“

Prej Urës së Gurit, përmes ndërtesës së MCM-së deri tek Parku i Qytetit – sonte, në orën 20:30, fillon edicioni i tretë i Festivalit Ndërkombëtar të Artit të dritave, Skopje Light Art District. Festivali do të zgjasë deri më 22 gusht, do të zhvillohet në një rrugë të paracaktuar...

Kulturë 06.05.20 | 14:55

“Pylli” nga Sasho Ognenovski u publikua në gjuhën shqipe

U publikua përmbledhja me poezi “Pylli” i Sasho Ognenovskit në gjuhën shqipe. Përkthimi është i Jeton Kelmendit, ndërsa veprën e botoi shtëpia botuese “Iva Bogdani” nga Prishtina. Sasho Ognenovski është autor i pesë përmbledhjeve të poezive: “Orteku”,(1995), “Frutat e ferrit”...

Kulturë 02.10.19 | 10:20

Hapet festivali “Ditët e Komedisë” në Kumanovë

Festivali i 22-të Ndërkombëtar “Ditët e Komedisë” u hap në Qendrën Kulturore Trajko Prokopiev në Kumanovë me shfaqjen “Të huaj” të Teatrit Dramaturgjik të Shkupit. Në dy javët e ardhshme, audienca do të ketë mundësinë të shijojë dymbëdhjetë komedi nga teatrot në vend, ...

Kulturë 12.09.19 | 15:20

Në Nju-Jork u hap ekspozita “Rrugës së të drejtëve”

Me rastin e 11 Shtatorit, duke i kujtuar viktimat e ngjarjes tragjike, mbrëmë në Qendrën Kulturore të Maqedonisë së Veriut në New York u hap ekspozita dokumentare “Rrugës së të drejtëve” (storje të Holokaustit nga Maqedonia dhe Shqipëria, përmes jetës së të mbijetuarve dhe të drejtëve),...

Kulturë 22.08.19 | 15:37

Për herë të parë, gjuha shqipe u përdor zyrtarisht në manifestimin Mbrëmjet Strugane të Poezisë

Pas gati gjashtë dekadash të ekzistencës së Mbrëmjeve Strugane të Poezisë, poezia “Tëga za jug” u lexua për herë të parë edhe në gjuhën shqipe. Në hapjen e festivalit mbrëmë, përveç gjuhës maqedonase dhe angleze, siç ishte praktika e deritanishme, mund të dëgjohej gjuha anglishte...

Kulturë 28.07.19 | 14:07

Opera “Orfeu dhe Euridika” në Tetovë

Shoqata “Lege artist” në bashkëpunim me manifestimin “Vera kulturore e Tetovës” sjell pas një kohe të gjatë në Tetovë operën “Orfeu dhe Euridika”, të Kristofer Uilibal Gluk. Shfaqja e operës do të mbahet sot në orën 20:00 në Qendrën Kulturore “Ilo Anteski Smok” në Tetovë. Në...

Kulturë 04.07.19 | 15:08

Javën e ardhshme, manifestimi “DASMA E GALIÇNIKUT”

Në manifestimin tradicional Dasma e Galiçnikut (Galiçka Svadba), çifti i sivjetmë janë Marina Petrovska dhe Ognen Karagjozevski. Dashurinë e tyre do e përjetësojnë në këtë manifestim tradicional që do mbahet për të 46 herë me radhë dhe do zgjasë nga data 12 deri më 14 korrik në fshatin...

Kulturë 10.05.19 | 12:51

Romani “Kukulla” nga Ismail Kadare u përkthye edhe në gjuhën maqedonase

Dje në Panairin e Librit në Shkup është prezantuar romani “Kukulla” me nëntitull “Portreti i nënës time” nga autori më i shquar shqiptar dhe një nga shkrimtarët e lartë evropian, Ismail Kadare. Këtë vepër me autobiografi nga gjuha shqipe në gjuhën maqedonase e ka përkthyer Alida...

Kulturë 03.05.19 | 12:12

Papa në RMV: Edhe një ditë afat për të siguruar biletë falas për meshën, udhëzimet për atë ditë

Më 7 maj 2019, në Republikën e Maqedonisë së Veriut (RMV) do të vjen Papa Francisko, me çka edhe do të mbajë meshë në Sheshin “Maqedonia” të Shkupit. Për të marrë pjesë në meshë, duhet paraprakisht qytetarët të rezervojnë vendet e tyre, dhe kjo mund të bëhet edhe një ditë,...

Kulturë 18.04.19 | 11:00

Sonte në Kërçovë vjen shfaqja teatrale “Gratë” e regjisorit Qëndrim Rijani

Në Shtëpinë e Kulturës në Kërçovë sonte do të shfaqet shfaqja “Gratë” e regjisorit Qëndrim Rijani. Drama “Gratë” është e llojit të zhanrit që mund të përkufizohet mes trilerit dhe komedisë së zezë. Mbase edhe vetë regjisori e ka nuhatur që kjo dramë cilësore është e...

Повеќе