Category: Bota
Bota 19.11.19 | 10:53

Analistët: Putini më i dobët se udhëheqësit e tjerë sovjetikë

Biseda e përgjuara telefonike që u publikuan javën e shkuar nga një grup hetuesish të udhëhequr nga Holanda dhe që tregojnë udhëheqësit seperatisë në Ukrainë që kërkojnë udhëzime dhe mbështetje praktike nga Moska në javët para goditjes dhe rrëzimit të avionit malajzian me pasagjerë,...

Bota 19.11.19 | 09:56

​Franca propozon metodë të re për zgjerimin e BE-së

Propozimi vjen disa javë pasi Parisi, i mbështetur nga Danimarka dhe Holanda, bllokoi hapjen e premtuar të bisedimeve të pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Ky veprim shkaktoi pakënaqësi në qeverinë e Maqedonisë së Veriut, që ndryshoi emrin e vendit nga Maqedoni, për të kapërcyer...

Bota 15.11.19 | 21:49

Përmbytjet në Venecia, shkatërrohet 70 për qind e zonës historike (VIDEO)

Italia shpalli gjendjen e emergjencës në Venecia, pasi niveli i ujit në qytetin Italian arriti në 1.87 metra, duke përmbytur bazilikën historike dhe duke sjellë ndërprerje të energjisë elektrike. Me shumë se 80 për qind e qytetit të mbrojtur nga UNESCO, ishte nën ujë kur batica arriti...

Bota 15.11.19 | 18:46

Rikthehet “Vdekja e Zezë”, sëmundja që dikur shfarosi 50 milion persona

“Vdekja e Zezë” është rikthyer. Dy persona në Kinë po trajtohen në Pekin për llojin më të rrezikshëm dhe vdekjeprurës të murtajës, ajo pulmonare. Dy personat vijnë nga provinca kineze e Mongolisë, ndërkohë që nga shteti i Mongolisë erdhi në maj rasti i një çifti i vdekur për...

Bota 15.11.19 | 15:48

Duket se pavarësisht situatës së vështirë, njerëzit kanë gjetur forcën të bëjnë edhe humor në Venecia. Një foto është bërë simbol i kësaj situatë të vështirë, ku një grua shfaqet në mes të ujit dhe për të mos prishur pantallonat dhe çizmet vendos ti heq ato duke kaluar ujin vetëm me mbathje. Një fotoreporter e ka fotografuar dhe kjo foto është bërë virale. Niveli i ujit në Venecia preku 187 centimetra në orën 22:50 të së martës, niveli i dytë më i lartë historik pas përmbytjes me 194 cm në 1966. Administrata komunale ka vendosur ta mbyllë çerdhet dhe kopshtet e fëmijëve në qytet dhe në ishujt e Lagunës. Tre autobusë uji u mbytën ndërsa ishin të ankoruar në Sant’Elena, gondolat u shkëputën nga limanet, një zjarr goditi një kabinë elektrike pranë muzeut Ca ‘Pesaro. Si pasojë e motit të keq dy njerëz humbën jetën në Pellestrina. /albeu.com/.

Duket se pavarësisht situatës së vështirë, njerëzit kanë gjetur forcën të bëjnë edhe humor në Venecia. Një foto është bërë simbol i kësaj situatë të vështirë, ku një grua shfaqet në mes të ujit dhe për të mos prishur pantallonat dhe çizmet vendos ti heq ato duke kaluar ujin...

Bota 13.11.19 | 10:18

Gjermania mbetet kundër ndryshimit të kufijve Kosovë-Serbi

Këmbimi i territoreve ose ndryshimi i kufijve nuk ndikojnë për stabilitetin në rajon, thotë ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas në intervistën ekskluzive me Adelheid Feilcke, në prag të vizitës së tij në rajon. Deutsche Welle: Refuzimi i fillimit të premtuar të bisedimeve të pranimit...

Bota 13.11.19 | 10:13

Danimarka rivendos përkohësisht kontrollin kufitar me Suedinë

Danimarka do të rivendosë përkohësisht kontrollet në kufijtë e saj me Suedinë, pas një sërë krimesh të dhunshme në Kopenhagë për të cilat autoritetet daneze theksojnë se janë kryer nga autorë me origjinë suedeze. Kontrollet gjashtëmujore, duke filluar nga e marta, do të bëhen në...

Bota 11.11.19 | 12:06

Spanja votoi, Maqedonia e Veriut do të pres për në NATO

Partia Socialiste në pushtet i ka fituar zgjedhjet e katërta në katër vjetët e fundit në Spanjë. Megjithatë, kjo parti ka dështuar të fitojë më shumë se 50 për qind të votave. Partia e së djathtës ekstreme, Vox, u ngjit në vendin e tretë, ndërsa partia “Qytetarët” pësoi humbje...

Bota 08.11.19 | 10:45

I gjetën dorën brenda peshkaqenit, gruaja e njeh nga unaza në gisht

Dora e një 44 vjeçari është gjetur brenda stomakut të një peshkaqeni në Reunion Islands. Peshkaqeni ishte i llojit tigër, një nga grabitqarët më të rrezikshëm, ndërkohë që trupi i turistit akoma nuk është gjetur shkruan albeu.com. Unaza e martesës ishte akoma në dorën e tij ndërkohë...

Bota 07.11.19 | 15:44

Fotografia e shekullit: Historia e operacionit që zgjati 23 orë

Në vitin 1987 në Poloni është kryer një operacion (më i gjati në histori), transplant zemre, që ka zgjatur 23 orë Ky transplant, është ndër operacionet më të suksesshme që janë kryer ndonjëherë në mjekësi, dhe është bërë nga kirurgu polak Zbigniew Religa. Në fotografi shihet...

Bota 07.11.19 | 10:36

Dy ish-punëtorë të Twitterit akuzohen se kanë spiunuar për A.Saudite

Dy ish-punonjës të rrjetit social, Twitter janë akuzuar në Shtetet e Bashkuara se kanë spiunuar për Arabinë Saudite. Në akuzat e ngritura në San Francisko dyshohet se agjentët sauditë kanë kërkuar informacion personal për përdoruesit e Twitterit, duke përfshirë edhe kritikët e njohur...

Bota 06.11.19 | 15:16

Greva e mësimdhënësve, mbyllen mijëra shkolla në Holandë

Greva një ditëshe e mësimdhënësve ka lënë mijëra shkolla të zbrazura në Holandë, transmeton Anaodolu. Organizatorët e grevës njoftuan se mësimi është ndërprerë në më shumë se 4.000 shkolla në mbarë vendin. Greva e mësimdhënësve është organizuar pas protestave masive të fermërëve...

Bota 05.11.19 | 11:01

“Homoseksualiteti nuk është sëmundje”, ministri gjerman paralajmëron dënime me burg

Me iniciativën ligjore kundër terapisë së detyruar ndaj homoseksualëve, ministri gjerman i shëndetësisë Spahn dërgon mesazhin e duhur, edhe në Evropë homoseksualët diskriminohen, thotë kryeredaktorja e DW, Ines Pohl. Është një sinjal sa i qartë, aq dhe i rëndësishëm që ministri...

Bota 04.11.19 | 12:22

McDonald’s shkarkon shefin ekzekutiv, shkak lidhja me një punëtore

Kompania McDonald’s ka shkarkuar nga detyra shefin ekzekutiv, Steve Easterbrook, pasi ai kishte marrëdhënie me një punëtore. Zinxhiri i ushqimeve të shpejta tha se marrëdhënia ishte në pajtim, por se Easterbrook “i ka shkelur politikat e kompanisë” dhe ka treguar “gjykim të dobët”. Në...

Bota 04.11.19 | 11:25

Mbronte “mushkuritë e botës”, prerësit ilegalë i marrin jetën të riut

Një djalë i ri, banor indogjen i rajonit të Amazonës, i cili angazhohej për t’i mbrojtur pyjet nga prerja ilegale, është qëlluar për vdekje nga prerësit ilegalë. Merret vesh se ata edhe e kanë plagosur një person tjetër. Paulo Paulino Guajajara u sulmua dhe u qëllua me armë në kohën...

Bota 01.11.19 | 16:23

Foshnja mbërriti në spital në gjendje të rëndë shëndetësore, policja i jep gji

Celeste Ayala po punonte në spitalin e fëmijëve të Sor Maria Ludovica në Buenos Aires, Argjentinë, kur një foshnje e kequshqyer u soll duke qarë me dëshpërim. Menjëherë ajo i kërkoi leje mjekëve për ta mbajtur dhe ushqyer sepse foshnja ishte i uritur, ndërsa stafi i spitali i mbingarkuar...

Bota 01.11.19 | 10:41

Numër rekord i të pastrehëve në Londër

Numri i personave që flenë në rrugë në kryeqytetin e Britanisë së Madhe, Londër, ka treguar një rritje rekorde duke arritur në mbi 2.000 persona, transmeton AA. Të dhënat nga Rrjeti i Kombinuar i të Pastrehëve dhe Informacionit (CHAIN) tregojnë se 3.985 njerëz kanë fjetur në rrugë...

Bota 31.10.19 | 15:18

‘Twitter’-i ndalon reklamat politike

Kompania “Twitter” planifikon të ndalojë të gjitha reklamat politike në të gjithë botën, duke thënë se dërgimi i mesazheve të tilla “duhet të fitohet, jo të blihet”. “Ndërsa reklamimi në internet është tepër i fuqishëm dhe shumë efektiv për reklamuesit tregtar, kjo fuqi...

Bota 31.10.19 | 10:41

400 kg metafetaminë gjendet e fshehur në shishet e salcës

Katër persona janë arrestuar pasi Policia australiane gjeti 400 kg të kristalit të metafetaminës të fshehur  brenda shisheve të salcës të cilat po importoheshin në vend. Katër të arrestuarit janë  të moshës 30, 34, 36 dhe 45 vjeç , më i moshuari prej të cilëve u arrestua të enjten,...

Bota 30.10.19 | 11:22

Suedia dhe Danimarka nisin kontrollet e përbashkëta kundër bandave kriminale

Suedia dhe Danimarka deklaruan sot se kanë rënë dakord të rrisin kontrollet e përbashkëta kundër bandave kriminale, pasi të dy shtetet kanë vënë re një seri shpërthimesh dhe të shtënash. “Kriminaliteti është një problem ndërkufitar dhe mund ta zgjidhim vetëm së bashku”, theksoi...

Повеќе