Category: Shkup
Shkup 16.09.20 | 19:56

Bastisje në Kondovë, është arrestuar një burrë 34-vjeçar

Nëpunës të policisë nga Njësia për Krim të Dhunshëm pranë SPB Shkup sot kryen bastisje në dy lokacione në fshatin Kondovë dhe e privuan nga liria S.I. (34), i dyshuar për vepër penale “grabitje” nga neni 141 nga Kodi Penal i RMV-së, e kryer më 8 shtator të vitit 2020. Siç bëri...

Shkup 14.09.20 | 11:22

Pa ujë sot disa lagje të komunës së Gazi Babës

Pa ujë sot prej orës 12:00 do të mbesin një pjesë e shfrytëzuesve të lagjes Maxhari, Hipodrom dhe fshatit Trubarevë. Nga NP “Ujësjellës dhe kanalizim” – Shkup kumtojnë se ndërprerje në furnizimin me ujë do të ketë në rrugën Bllagoja Stefkovski me rrugën Petre Filipovski Garkata,...

Shkup 11.09.20 | 11:44

Bashkia e Shkupit me apel: Shmangiuni bulevardit “Aleksandri i Maqedonisë”

Bashkia e Shkupit u bën thirrje qytetarëve që t’i shfrytëzojnë rrugët alternative për hyrje në qytet, para së gjithash për shkak të rikonstruimit të madh të bulevardit “Aleksandri i Maqedonisë” në Komunën e Gazi Babës, që po vijon. “Qytetarët munden në Shkup të hynë përmes...

Shkup 10.09.20 | 14:39

“Jahja Kemal” e gatshme për mësim me prezencë fizike, dezinfektohen të gjitha hapësirat (Video)

Shkolla e “Jahja Kemal” është plotësisht e përgatitur për fillimin e vitit të ri shkollor me prezencë fizike. Nxënësit të cilët ndjekin mësimin në këtë shkollë, nga 1 tetori do të kenë mundësinë të ndjekin mësimin me prezencë fizike, ashtu siç edhe e vendosi Ministria e Arsimit...

Shkup 09.09.20 | 11:29

I riu nga Saraji humb jetën pasi bie në korridorin e ashensorit

Sot rreth orës 9:30 minuta në Rrugën Pushnikova në ndërtesën ku po kryenin punët ndërtimore personi M.M. i moshës 30 vjeçare nga Saraji ,nga shkaqe të panjohura deri tani ka rënë në korridorin e ashensorit dhe ka humbur jetën. Në vendngjarje menjëherë ka arritur ekipi i Ndihmës...

Shkup 09.09.20 | 10:00

Nuk ka të lënduar në zjarrin në ndërtesën e SÇE dhe MIA, janë djegur zyrat e katit të parë

Zjarri që shpërtheu këtë mëngjes në hapësirat e ish-Bankës komerciale është lokalizuar. Nuk ka të lënduar, ndërsa sipas vlerësimeve fillestare, janë dëmtuar gjashtë ambiente në katin e parë ku ndodhet Inspektorati i Mjedisit Jetësor. Në ndërtesë gjithashtu janë të sistemuara...

Shkup 07.09.20 | 13:01

Transporti publik nesër do të qarkullojë sipas orarit të së dielës

NQP “Shkup” informon se nesër transporti publik do të funksionojë sipas orarit të së dielës për shkak të festës 8 Shtatori – Ditës së Pavarësisë. Do të punojnë me kujdestari tre zyra për shitjen e biletave, në Qendrën e Transportit dhe Tregun e Gjelbër me orar pune nga ora 7...

Shkup 07.09.20 | 11:46

Uji në Shkup i sigurt për t’u pirë

Sipas raportit javor të Sektorit për kontroll sanitar, uji në Shkup është i sigurt për t’u pirë, kumtoi NP “Ujësjellës dhe kanalizim”. Sektori për kontroll sanitar në periudhën prej 31 gushtit deri më 4 shtator ka marrë 182 mostra për analizë fiziko-kimike dhe 182 mostra për analizë...

Shkup 04.09.20 | 15:18

Shtatë fëmijët jetimë nga Haraçina u bënë me shtëpi të re

7 femijet jetim nga Haraçina e Shkupit sot me shtepi te re. Femijet mbeten vetem pas ngjarjes qe tronditi trojet tona. Babai i tyre goditi per vdekje nenen e tyre, ai tani eshte ne burg, ndersa femijet mbeten ne meshire te fatit. Halil Kastrati mori per siper perkujdesjen dhe sot i gezoi me shtepi te...

Shkup 04.09.20 | 13:17

Gjatë tre ditëve të ardhshme disa vende të Shkupit pa energji elektrike

Nga “EVN Maqedoni” SHA njoftojnë se këtë fundjavë dhe të hënën për shkak intervenimeve të planifikuara teknike në elektro sistemin e qytetit të Shkupit, pa energji elektrike do të mbeten disa komuna të Shkupit. Nesër dhe pasnesër, në periudhën nga ora 08:00 deri në orën 18:00,...

Shkup 04.09.20 | 10:56

Ndërtimet pa leje lulëzojnë në Maqedoni, 866 të tilla vetëm në vitin 2019

Qeveria nuk ka përgjigje konkrete nëse do t’i rrënojë të gjitha ndërtimet pa leje, siç veproi me objektin para QT Mavrovasja. Nga atje për Alsat thonë se për ndërtimet pa leje nuk është diskutuar në seancë qeveritare. Qëllimi është që me procesin e decentralizimit secila komunë...

Shkup 03.09.20 | 15:07

Realizohet spërkatja kundër mushkonjave

Me kërkesë të Komunës së Studeniçanit, ekipet e NPK Studeniçani, sot në orët e para të mëngjesit realizuan  spërkatje kundër mushkonjave në fshatin Studeniçan dhe Maranë, i njejti aksion do të vazhdojë sonte pas mes natës në fshatin Batincë dhe fshatrat përeth..Nga Komuna thanë...

Shkup 03.09.20 | 12:04

Shkup: Për një javë janë larguar 131 automjete të parkuara në mënyrë të parregullt

Gjatë javës së kaluar me automjetin special “karrotrec” janë larguar gjithsej 131 automjete nga sipëerfaqet publike. “Nga numri i përgjithshëm i automjeteve të parkuara në mënyrë të parregullt, 17 janë larguar nga parkingjet zonale, ndërsa 114 automjetet e tjera janë larguar me urdhëresë...

Shkup 03.09.20 | 11:55

Vazhdon edhe sot rrënimi i objektit tek Mavrovasja

Me një turjelë hidraulike, Ndërmarrja Publike “Rrugët e Maqedonisë” vazhdoi edhe sot shembjen e ndërtesës ilegale para qendrës tregtare “Mavrovasja” në qendër të Shkupit. Pas disa orësh punë, gjatë ditës së djeshme gjysma e shtyllave të betonit të armuar u shembën. Pjesa tjetër...

Shkup 02.09.20 | 12:28

Flet pronari i objektit te Mavrovasja: Personi që dëshiron objektin tim le të paraqitet për t’ia dhuruar

Pronari i objektit te Mavrovasja, Mevludin Aliti në deklaratë para mediave tha se ai është pronari i objektit që u dogj nga zjarri dhe se nuk janë të sakta informacionet se ai nuk ka qenë i qasshëm për policinë. “Mund lirisht të shihni se ditën e parë kur erdhën, unë isha aty, ua dhashë...

Shkup 02.09.20 | 10:53

NP “Rrugët e Maqedonisë” gati për prishjen e objektit në Mavrovasja

Objekti ” Mavrovasja” po numëron momentet e fundit para se makineritë e rrënimit ta prishin atë informon TetovaSot. Në vijë të kësaj NP “Rrugët e Maqedonisë” janë tashmë gati për prishjen e atij objekti që po ndërtohej në mënyrë jo legale . Nëpër rrugë mund të shihen këto...

Shkup 01.09.20 | 15:59

Shtyhet për të premten prishja e objektit te Mavrovasja

Çështja “Mavrovasja”vazhdon të jetë temë kryesore që ka të bëjë me rrënimin e këtij objekti që konsiderohet i ndërtuar pa leje.Informacione të tjera vijnë rreth prishjes së këtij objekti . Tetovasot sipas burimeve të veta mëson se rrënimi do të bëhet këtë të premte edhepse...

Shkup 27.08.20 | 13:10

Arrestohet një 21-vjeçar nga Shkupi

Dje pasdite, një djalë nga Shkupi u arrestua nga policia sepse kishte urdhër arest për vuajtjen e dënimit për pesë vjet burg. “Më 26.08.2020 në orën 12:30 nga punonjësit e policisë nga Njësia e Punëve të Brendshme Kisella Voda në SPB-Shkup në rrugën “Vladimir Nazor”, E.B....

Shkup 27.08.20 | 13:09

Për një javë janë larguar 167 automjete të parkuara në mënyrë të parregullt nga sipërfaqet publike

Gjatë javës së kaluar, gjithsej 167 automjete janë larguar nga vendet publike me automjetin e posaçëm karrotreci. Nga numri i përgjithshëm i automjeteve të parkuara në mënyrë jo të rregullt, 21 janë larguar nga parkingjet zonale, ndërsa 146 automjetet e tjera janë urdhëruar nga policia...

Shkup 27.08.20 | 12:55

Sot pasdite dhe nesër shtim i qarkullimit të autobusëve në linjën 60

Në prag të festës fetare të Shën Mërisë, sot nga ora 17:30 deri në ora 23:30 do të qarkullojnë numër shtesë autobusësh në linjën me numër 60 (Qendra e Transportit – Matkë). Edhe nesër do të ketë numër të shtuar të autobusëve në linjën 60, nga ora 07:00 deri në orën 18:00. Siç...

Повеќе