Category: Shkup
Shkup 21.05.19 | 18:35

E sjellin një Elefant në Kopshtin Zoologjik në Shkup, shtrejntohet bileta, Drejtori: Elefanti ha shumë

Bileta hyrëse për në kopshtin zoologjik do të shtrenjtohet për 30 denarë,  në vend të 50 tani do të paguani 80 denarë për person, përveç fëmijëve deri në moshën 3 vjet të cilët mund të hyjnë falas. Ky vendim u miratua në seancën e Këshillit të qytetit të Shkupit që u shoqërua...

Shkup 18.05.19 | 15:44

Nesër do të ketë regjim të komunikacionit në Shkup

Nesër me fillim në orë 9:45, nën organizimin e Shoqatës për sport dhe kreativitet, do të mbahet garë rekreative “I pari deri te maja”. Shtegu i garës së çiklistëve do të fillojë nga Muzeu i Qytetit të Shkupit, sheshi “Shën Kirili dhe Metodi”, përgjatë sheshit “Shën Klimenti...

Shkup 17.05.19 | 15:17

Rreth 1.000 maturantë nga Shkupi tradicionalisht luajtën kuadril në sheshin “Maqedonia”

Në Sheshin “Maqedonia” rreth 1.000 maturantë morën pjesë në manifestimin tradicional “Parada e maturës 2019”, ku e kanë luajtur kuadrilin. Përveç në Shkup, parada e maturantëve u mbajt edhe në Ohër, Strugë, Gjevgjeli , Strumicë dhe Vallandovë. Organizatori i ngjarjes Nikolla...

Shkup 17.05.19 | 14:28

Autobusi udhëtues i BE-së do të udhëtojë nëpër vend me rastin e Ditës së Evropës 2019

Si pjesë e fushatës “BE-ja për Ty”, autobusi i BE-së me përfaqësues të Delegacionit të Bashkimit Evropian, ambasadorë të disa Shteteve Anëtare të BE-së, studentë dhe përfaqësues të mediave do të vizitojnë 8 qytete në mbarë vendin në periudhën 20-31 maj 2019. Qëllimi i autobusit...

Shkup 17.05.19 | 13:25

Padi penale ndaj adoleshentes që braktisi foshnjën e porsalindur në Shkup

Sektori për Punë të Brendshme në Shkup do të ngrit padi penale ndaj A.A (17) nga Shkupi, për shkak të dyshimeve se ka kryer veprën penale “braktisje të foshnjës”. Ajo më 14.05.2019 rreth orës 11:00 në bulevardin “Brigada kosovare-maqedonase”, foshnjën e saj të sapolindur (mashkull)...

Shkup 17.05.19 | 11:08

Thyen xhamat e shkollës fillore “Penko” në Shkup (FOTO)

Kryerës të panjohur gjatë ditës së enjte kanë thyer dritaret e Shkollës Fillore “Petar Zdravkovski Penko” në Shkup. Siç njoftojnë nga drejtoria e kësaj shkolle ky nuk është sulmi i parë dhe i vetëm, pasi që edhe në të kaluarën ka pasur raste të tilla, raporton gazeta KOHA. “Me...

Shkup 16.05.19 | 15:43

Policia e ka gjetur nënën e cila braktisi foshnjën e porsalindur në Fushë Topanë

Policia ka identifikuar nënën e cila e ka braktisur foshnjën e saj në një park në lagjen Fushë Topanë në Shkup. Ajo është e mitur dhe ka dhënë deklaratë se nuk është në gjendje të kujdeset për foshnjën, shkruan Slloboden Peçat, transmeton SHENJA. “Nëna e mitur ka deklaruar se...

Shkup 15.05.19 | 09:06

Një i porsalindur braktiset nga nëna, gjendet në trotuar në Fushtophanë

Një i porsalindur sot është lënë në mëshirë të fatit në trotuar në lagjen Fushë Tophanë. Dëshmitarët kanë njoftuar se foshnja ishte i porsalindur dhe i gjithi i mbuluar në gjak, atëherë kur e kishin hasur kalimtarët e rastit. Foshnja kishte qenë e zhveshur  dhe pa rroba. Foshnja...

Shkup 14.05.19 | 13:39

Gjendet një gjarpër dy metra në ballkonin e një shtëpie në Shkup

Një gjarpër i gjatë dy metra është gjetur në ballkonin e një shtëpie në Draçev të Shkupit, shkruan 24info, përcjell SHENJA. Pronarët e shtëpisë thonë se këtë mëngjes janë befasuar nga pamja që kanë parë. Nga Kopshti Zoologjik në Shkup kanë thënë se nuk bëhet fjalë për gjarpër...

Shkup 14.05.19 | 12:19

Nga sot, personat me nevoja të veçanta në autobus do të mund të hypin edhe me qen shoqërues

Në automjetet e NPQ Shkup dhe në kabinat e Teleferikut në Vodno prej tani do të lejohet që personat me nevoja të posaçme të mund të hyjnë me qen shoqërues. Vendimi është sjellë duke pasur parasysh faktin se qentë shoqërues janë të ndihmës së madhe për kategorinë e cekur të njerëzve,...

Shkup 13.05.19 | 12:16

Stuhia “Andrea” pritet të godasë Shkupin, apeli për qytetarët

Shkupi po përgatitet për afrimin e stuhisë “Andrea” e cili pritet të sjellë reshje prej 50 deri 80 milimetra në metër katror, çka detyroi qendrën e krizave të mblidhet në një takim urgjent të drejtuar nga Dushko Veskovski, drejtori i NP “Ujësjellësi dhe kanalizimi”. Në takim janë...

Shkup 11.05.19 | 13:37

Humbin dy vajza të mitura në Çair

Gjatë ditës së djeshme janë paraqitur dy raste në polici për humbjen e dy vajzave të mitura nga Çairi i Shkupit. Mbrëmë në ora 12.30 në SP-Çair, personi me iniciale D.T nga Shkupi, ka paraqitur se më datë 09.05.2019, rreth orës 07.30 ka dalur nga shtëpia në drejtim të panjohur 15-vjeçarja...

Shkup 11.05.19 | 13:26

Vuçiq nesër në Shkup, kjo është arsyeja

Presidenti i Republikës së Serbisë, Aleksandar Vuçiq, nesër do të qëndrojë në Shkup në inaugurimin e presidentit të sapozgjedhur të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, konfirmoi kabineti i tij. Menjëherë pas fitores së Pendarovskit në zgjedhjet presidenciale,...

Shkup 10.05.19 | 14:42

Shilegov: Pas inaugurimit të Presidentit vijnë ndryshimet në Qeveri

Kreu i Qytetit të Shkupit dhe nënkryetari I LSDM-së, Petre Shilegov, është përgjigjur në pyetjen e gazetarëve për ndryshim të mundshëm në përbërjen qeveritare, mirëpo ai tha se kjo do të ndodhë menjëherë pas inaugurimit të presidentit të shtetit, do të bëhen analiza dhe do të...

Shkup 10.05.19 | 12:17

Policia jep detaje për aksionin antidrogë në Shkup, ngritet padi penale ndaj katër personave

Ministria e Punëve të Brendshme përmes një kumtese për media informon se gjatë ditës së djeshme në bashkëpunim me Departamentin për operacione speciale, Byroja për Siguri Publike ka realizuar operacion për shpërbërjen e grupeve kriminale të përfshirë në tregti me lëndtë narkotike. Nga...

Shkup 10.05.19 | 11:43

Nesër regjim i veçantë komunikacioni në Shkup

Nesër me fillim nga ora 8:00 deri në orën 20.00 në organizim të “AMT TIM” SHPKNJP nga Shkupi, do të mbahet manifestimi “Auto Plus Strit Shou” në pjesën e bulevardit “Ilinden” nga udhëkryqi me rrugën “Aminta 3” deri tek udhëkryqi me rrugën e kalueshme për hyrje në Qytetin...

Shkup 09.05.19 | 11:00

Të shtunën fillon spërkatja me aeroplan kundër mushkonjave në Shkup

Bashkia e Shkupit nëpërmjet një kumtesë i informon qytetarët se në faza e parë e spërkatjes me aeroplan kundër mushkonjave do të bëhet më të shtunën në orët e hershme të mëngjesit. “Nëse kushtet e motit nuk e lejojnë një gjë të tillë, e njëjta do të kryhet një ditë pas në...

Shkup 08.05.19 | 13:45

NP “Higjiena Komunale” i pastroi tempujt fetarë

NP “Higjiena Komunale” informon se janë realizuar disa aktivitete për mirëmbajtjen e  higjienës në tempujt fetarë në territorin e qytetit të Shkupit. “Ekipet e ndërmarrjes para fillimit të muajit të Ramazanit, kryen larje manuale me autocisterna në njëzet objekte më të mëdha fetare...

Shkup 06.05.19 | 20:01

Mbi 15 mijë qytetarë pritet nesër ta dëgjojnë porosinë e Papës në Shkup

Mbi 15 mijë qytetarë nga i gjithë vendi, si dhe mysafirë të lartë, besimtarë dhe të huaj, kryesisht nga vendet fqinje pritet nesër të jenë në  rrugët e Shkupit për shkak vizitës historike të kreut të kishës Katolike Romake papa Françeskut. Të gjithë qytetarët do të kenë qarkullim...

Shkup 06.05.19 | 19:05

Qeveria shpalli ditën e martë ditë pushimi në gjithë territorin e Bashkisë së Shkupit

Sipas vlerësimeve të fundit lidhur me protokollin për vizitën e Papës Françesku, dhe sipas nevojave dhe kërkesave të qytetarëve, Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut solli vendim që dita e nesërme (e martë), të jetë ditë pushimi për të gjithë të punësuarit në administratën...

Повеќе