Category: Film
Film 30.10.23 | 10:30

Humb jetën në moshën 54-vjeçare ylli i serialit “Friends”

Ylli i serialit “Friends” Matthew Perry është ndarë nga jeta në moshën 54-vjeçare, ka konfirmuar Fox News Digital. Burimet nga policia thanë se aktori u gjet i vdekur në një vaskë të nxehtë në një shtëpi në zonën Pacific Palisades të Los Angeles të shtunën. Sipas autoriteteve...

Film Skena 05.04.22 | 21:27

‘Squid Game’ ishte tronditës, por krijuesi i tij po planifikon diçka edhe më të keqe

Besoni apo jo, krijuesi i “Squid Game” Hwang Dong-hyuk po punon për diçka shumë më të keqe për projektin e tij të ardhshëm. Eksperti i tmerrit nga Koreja e Jugut po punon për një film me titullin “Killing Old People Club”, ose “K.O. Club, bazuar në një roman të shkruar nga...

Film 20.11.20 | 12:33

Filmi që përloti botën në garë për t’u nominuar për “Oscar”

Filmi i njohur turk që përloti të gjithë, është nominuar për çmim “Oscar”. “Miracle in Cell No.7” që në shqip do të thotë “Mrekullia në qelinë e shtatë”, është përzgjedhur nga Turqia për të konkurruar pë çmim “Oscar”. Këtë gjë e kanë bërë të ditur mediet...

Film 24.08.20 | 15:13

Netflix anulon dy seri për shkak të pandemisë

Netflix ka njoftuar se dy shfaqje që më parë ishin dhënë rinovime për më shumë sezone, tani janë anuluar për shkak të pandemisë koronavirus. Shërbimi i transmetimit ka njoftuar se shfaqjet e ‘The Society’ & ‘I Am Not Okay With This,’ nuk do të vazhdojnë me sezonet e dyta të...

Film 01.08.20 | 11:40

Sezoni i pestë i “La Casa de Papel” do të jetë i fundit

“Money Heist” ka shokuar fansat në të gjithë botën që nga viti 2017 me skenat “shpërthyese”, të mbushura me veprim dhe sigurisht hajdutët kanë lënë shikuesit të kenë interesim për shfaqjen e Netflix. Sidoqoftë, autori ka zbuluar tani sezoni i pesë do të jetë seria e fundit e...

Film 10.04.20 | 17:04

“Jamaç” i bashkohet “La Casa De Papel”, zbulohet roli që do luajë

Serialit shumë të famshëm të Netflix-it, “La Casa de Papel” do t’i bashkohet një prej aktorëve më të famshëm turk. Bëhet fjalë për Aras Bulut Iyenmli i cili njihet nga roli i “Jamaçit” në serialin “Çukur” dhe “Memo” në filmin që përloti botën “Mrekullia në qelinë...

Film 08.04.20 | 15:30

La Casa de Papel do të vazhdojë me dy sezone të tjera

“La Casa de Papel” do të rikthehet me sezon të ri. Sezoni i katërt i “Money Heist” sapo është publikuar në “Netflix”, por së fundi u raportua për vazhdimin e sezonit të pestë, shkruan Express.co.uk. Fansat pa dyshim që do të jenë të ngazëllyer kur dëgjojnë se është një...

Film 17.03.20 | 13:26

Filmi që “parashikoi” koronavirusin thyen rrjetin, renditet ndër filmat më të shikuar të muajve të fundit

Teksa e gjithë bota është mbërthyer nga ethet e koronavirusit, industria e filmave mund të thuhet se është e vetmja që po nxjer fitime gjatë këtyre ditëve, pasi miliona njerëz në të gjithë globin janë vetë-izoluar në shtëpitë e tyre për shkak të situatës së krijuar nga përhapja...

Film 14.01.20 | 11:57

Producenti i “Honeyland”: Do të ishte çmenduri ta fitonim çmimin “Oskar”

Atanas Georgiev, producenti i filmit “Honeyland” nga Maqedonia, i cili është nominuar në dy kategori për çmimin “Oskar”, thotë se do të ishte çmenduri të fitohet ky çmim. Ai thotë se as ndër mend nuk ju ka rënë që filmi “Honeyland” të shkojë aq larg. “Do të ishte çmenduri...

Film 08.12.19 | 12:53

10 filma që duhen parë gjatë festave

Pushimet e dimrit janë në prag. Asgjë s’të bën më të lumtur se ndjesia që të jep shtëpia e ngrohtë gjatë periudhës së festave. Një gotë verë, ushqime të lezetshme, çorape të trasha, drita festash dhe një listë me filma për t’u parë. Janë kaq shumë, sa është e pamundur...

Film 16.10.19 | 11:42

Gjithçka gati për “Matrixin” e ri

Yahya Abdul-Mateen II, aktori i cili në filmin “Aquaman” e luajti personazhin me emrin Black Manta, i është bashkuar kastit të rebootit të Matrixit, regjinë e të cilit do ta bëjë Lana Wachowski. Mateen do ta luajë një nga rolet kryesore, ndërsa supozohet se bëhet fjalë për rolin e...

Film 23.09.19 | 10:59

U kritikua shumë sezona e fundit, por ‘Game Of Thrones’ shpallet seriali më i mirë i vitit 2019

‘Game of Thrones’ sërish ka treguar se është ndër serialet më të mira të të gjitha kohëve, me fitimet në Emmy mbrëmë. Mbrëmë është mbajtur ceremonia e Emmy Awards, ceremoni kjo në të cilën shpallen çmimet për seritë më të mira televizive të vitit, të zgjedhur nga kritikët...

Film 04.09.19 | 16:06

Bes Kallaku zbulon sa e pagoi Bleonën për filmin e tij

iç dihet prej kohësh Bes Kallaku po punon për realizimin e filmit “Falco” në të cilin do të luajnë personazhe shumë të njohur dhe pritet të publikohet së shpejti. Në këtë film do luajë edhe Bleona Qereti e cila gjatë kësaj kohe na ka zbuluar edhe pamjen me të cilën do shfaqet...

Film 22.05.19 | 15:42

Ngjarjet e vërteta në të cilat është bazuar seriali i famshëm “Games of the Thrones”

Stinët e gjata në serial, reflektojnë modelet e çuditshme të motit gjatë Periudhës së Ngrohtë Mesjetare, dhe Epokës së Vogël Akullnajore, që ndikuan shumë botën e njohur gjatë Mesjetës Edhe pse gjeografikisht pasqyrojnë botën tonë, me Uesterosin që ngjan dukshëm me...

Film 30.04.19 | 12:52

Pyetjet më të mëdha pas episodit historik të Game of Thrones, ‘Betejës së Winterfellit’

Çdo episod i sezonit të fundit të Game of Thrones është i jashtëzakonshëm, por “Nata e gjatë” e kësaj jave në të cilën ndodhi dhe beteja e shumëpritur e Winterfellit, ishte vërtetë për t’u mbajtur mend. Seria e mbushur me plot 82 minuta aksion vendosi betejën në mesin e sezonit,...

Film 30.04.19 | 12:49

Filmi ‘2 gisht mjaltë’ i kalon kufijtë e vendeve shqipfolëse

“2 gisht mjaltë” theu çdo rekord shikueshmërie në kinematë shqiptare dhe tashmë shkon përtej kufijve shqipfolës. Lajmin e ka bërë të ditur protagonistja e komedisë shqiptare, Elvana Gjata. Me anë të fotove të publikuara në ‘Instagram’ ajo ka treguar se shumë shpejt filmi do transmetohet...

Film 30.04.19 | 11:09

Njihuni me Bond Girl në filmin e ri të “agjentit 007”

Ana de Armas do të jetë Bond Girl në kapitullin e ri të sagës “James Bond”. Armas ka lindur në Santa Cruz de Norte të Kubës në vitin 1988 dhe ky është një rol i rëndësishëm për të kurorëzuar një karrierë gjithmonë e në rritje të saj në Hollywood. Ana u rrit në Havana dhe...

Film 25.04.19 | 12:31

Këto janë prapaskenat e komedisë “Dy gisht mjaltë”

Në kinematë shqiptare është duke u dhënë filmi “Dy gisht mjaltë” me protagonistë Elvana Gjatën dhe Ermal Mamaqin. Një komedi kjo që po pëlqehet tej mase nga publiku shqiptar, teksa sjellë skena mjaftë komike këngëtaren dhe aktorin shqiptar. Por, jo gjithçka ka shkuar pa “gabime”...

Film 16.04.19 | 11:54

Sa paguhen aktorët e “Game of Thrones”, zbulohen rrogat

“Game of Thrones” është në hapat e fundit drejt finishit dhe ka ndryshuar shumë që nga debutimi në vitin 2011. Aktorët, shumë prej të cilëve ende të mitur në fillime, janë rritur bashkë me serialin. Dhe ashtu sikurse janë shprehur vetë protagonistët, askush nuk e priste një sukses...

Film 16.04.19 | 11:18

Vetëm 2 ditë pas lindjes, djalit të aktorit të njohur turk, ”Kemalit” i ndodh e papritura

Djali i sapolindur i Burak Ozvicit mund të bëhet milioner. Burak Ozcivit është një prej aktorëve më të pëlqyer turk. Me rolet e tij arriti të ketë shumë fansa si në publikun turk ashtu edhe në atë të huaj. Në publikun shqiptar ai u bë i njohur me rolin e ‘Kemalit’ në serialin shumë...

Повеќе