Category: Shëndet
Shëndet 14.05.19 | 15:17

Dy receta për gjumë të rehatshëm

Duke pasur përpara vetë diçka për të ngrënë përpara se të flini është gjithmonë shumë joshëse, por sigurisht që nuk është gjëja më e mirë që mund të bëni për trupin tuaj. Natyrisht, ka një pije e cila të ju ndihmojë dhe nuk do ta prish gjumin tuaj. Zëvendësoni ushqimet e...

Shëndet 13.05.19 | 14:35

Kura Me 40 Arra të Gjelbra të Pabëra – Për Tiroidet, Gjakun dhe Energjinë

Ky kombinim i fuqishëm krijon mirëqënie fizike dhe energjike. Ai rrit aktivitetin hormonal, ka efekt pozitiv dhe ndihmon fort për problemet e tiroides, rikthen qelizat dhe neutralizon helmet në organizëm. Arrat e gjelbra të freskëta përmbajnë sasi të mëdha të vitaminës C, jodit dhe shumë...

Shëndet 10.05.19 | 15:38

Dieta shtatë ditore që do të rigjenerojë të gjitha qelizat e trupit dhe do t’ju rinojë nga brenda-jashtë

Dieta e përpiluar nga Longo, është pjesë integrale e një strategjie të të ushqyerit, të testuar në laborator. “Testimi te kaviet, – shpjegon Longo, – tregoi se regjimi që do të lexoni më poshtë, mund të jetë vendimtar për rigjenerimin e qelizave të sistemit imunitar...

Shëndet 06.05.19 | 14:47

Katër arsyet se përse duhet të pini ujë posa të zgjoheni nga gjumi

A mund ta imagjinoni një ditë të shpenzuar pa konsumuar ujë, çaj apo ndonjë lëng? Nëse po, atëherë keni probleme serioze! Konsumimi i pamjaftueshëm i lëngjeve jua thanë fytin dhe ju do të filloni t’i vëreni disa simptoma. Kjo ndodh çdo herë që shkoni në shtrat. Ju nuk konsumoni lëngje...

Shëndet 05.05.19 | 10:19

Studiuesi amerikan shpjegon dobitë e agjërimit

Agjërimi vetëm për 3 ditë mund të rigjenerojë tërë sistemin imunitar, madje edhe tek të moshuarit, sipas një gjetje të fundit të shkencëtarëve. Edhe pse agjërimi është kritikuar nga mjekët e dietave, studimi i ri tregon se trupi i uritur nxit prodhimin e qelizave të reja të bardha...

Shëndet 02.05.19 | 11:24

Marrëdhënie intime apo aktivitet fizik? S’do ta besoni cila ju dobëson më shpejt

Të gjithë jemi në përpjekje për të pasur një trup sa më të shëndetshëm dhe në formë. Por kur shton në peshë gjithçka të duket e pamundur. A e dini se seksi mund të ndihmojë organizmin që të rimarrë veten më shpejt dhe të arrijë peshën optimale?! Studiuesit tregojnë se të kryesh...

Shëndet 30.04.19 | 13:00

Mësoni çfarë ndodh me trupin nëse hiqni dorë nga mishi i kuq

Tani ka dhe arsye më bindëse për të hequr dorë nga mishi dhe për të ngrënë vetëm fruta dhe perime Teresa Mitchell-Paterson, shpjegon përfitimet, si dhe mënyrën se si të adoptojnë një dietë të bazuar në bimë. Hulumtuesit kanë gjetur se rreziku i kancerit të zorrëve rritet me 17...

Shëndet 25.04.19 | 14:38

Kurat që rekomandojnë mjekët popullorë

Hudhra është një prej produkteve më të pasura me vitamina, karbohidrate dhe vitaminë C. Hudhra e thatë përmban rreth 58 për qind insulinë. Një kilogram hudhër jep 1300 kalori. Ajo është e pasur në kripëra të kalciumit, jodit e squfurit. Gjithashtu, përdorimi i hudhrës ka vlera të...

Shëndet 24.04.19 | 14:14

Këto ushqime luftojnë kancerin e gjirit

Dietat e shëndetshme mund të çojnë në reduktimin e rrezikut nga kanceri, por këtë e bëjnë shumë ngadalë. Ndryshe nga dietat dhe zakonet e ngrënies, disa ushqime përmbajnë veti ushqyese që ndikojnë veçanërisht në reduktimin e rrezikut nga kanceri i gjirit. Kumbullat përmbajnë komponentë...

Shëndet 23.04.19 | 15:08

E vërteta e Terapisë me Hormone ; Lidhja me kancerin e gjirit dhe të gjitha efektet anësore

Ka shumë mite për terapinë me hormone, por si qëndron e vërteta dhe çfarë nuk duhet të marrim parasysh? Pas studimeve dhe hulumtimeve të fundit të ekspertëve, po ju sjellim fakte të bazuara në dëshmi, kështu që mund të bëni zgjedhjen e duhur për veten. Një mikesha ime në të dyzetat,...

Shëndet 23.04.19 | 15:02

As më shumë as më pak; këto janë kaloritë që duhet të konsumoni çdo ditë në bazë të ekuacionit të peshës

Kur vjen puna te humbja e peshës, terma të tilla si “kalori të pakta”, “zero kalori” dhe “prerja e kalorive” janë hedhur rreth gjithë kohës. Shpesh mund të gjeni veten duke menduar, sa kalori duhet të hani një ditë. Përkundër asaj që shoqëria mund të...

Shëndet 22.04.19 | 13:27

Sa kohë iu duhet grave që ta arrijnë orgazmën?

Si shumë gjëra të tjera, edhe kjo çeshtje varet. Sipas një terapiste të seksit, Ian Kerner, autore e librit “She comes first”, ka një ndryshim të madh në mes të asa se sa kohë të merr për të arritur orgazmën gjatë seskit dhe gjatë masturbimit. Sipas tij nëse ju jeni e dashuruar,...

Shëndet 22.04.19 | 07:20

Shkencëtarët më në fund kanë përgjigje: Ku shkon dhjami kur humbim peshë?

Me rritjen e lëvizjes së mirëqenies, persona të panumërt janë të përqendruar në djegien e kalorive dhe formësimin e trupit. Por a keni menduar ndonjëherë se si saktësisht zhduket dhjami nga trupi juaj? Si pjesë e një studimi për këtë temë, shkencëtarët ua kanë bërë një pyetje...

Shëndet 21.04.19 | 11:24

Efektet e Xhenxhefilit nëse e konsumoni atë për 30 ditë

Xhenxhefili është një nga erëzat më të fuqishme të globit. Atë e gjejmë të freskët, të thatë e në formën e pluhurit,shkruan Agroweb.org Xhenxhefili është një nga erëzat më të shëndetshme, falë ushqyesve dhe përbërësve bioaktivë që përmban. Nëse nuk e keni përdorur deri...

Shëndet 15.04.19 | 15:13

Përfitimet e jashtëzakonshme të vitaminës E; 1 kapsulë xhelatinoze në ditë dhe çfarë do i ndodhë trupit do ju lërë pa fjalë

Jo të gjithë janë të vetëdijshëm se sa e rëndësishme është vitamina E për shëndetin e tyre të përgjithshëm. Shumica njohin vitaminën C, D, kalciumin apo folatet, por jo vitaminën E. Për ata që nuk janë plotësisht të vetëdijshëm për atë që mund të bëjë vitamina E, më poshtë...

Shëndet 15.04.19 | 11:55

Pini lëngun e brokolit për 21 ditë dhe s’do të keni kurrë më probleme me prostatën, trajtimi natyral që po habit edhe mjekët

E dimë se ky shkrim nuk do t’ju pëlqejë mjekëve dhe industrisë farmaceutike, por kemi kënaqesinë ta publikojmë, pasi shumë pacientë që kanë pasur problem me prostatën kanë dëshmuar se janë shëruar. Në fund të fundit, receta me brokoli, me të cilën do t’ju njohim më poshtë nuk...

Shëndet 15.04.19 | 11:40

Pastroni trupin nga sheqeri për tri ditë

Simptomat nga marrja e tepruar e sasisë së sheqerit përfshijnë hiperaktivitet dhe lodhje, infeksione fungale, dhimbje koke, depresion, probleme me sinusin, letargji… Konsumi i sheqerit në përgjithësi është i dëmshëm për shëndetin. Megjithatë, shumica e kanë të vështirë ta kufizojnë...

Shëndet 12.04.19 | 12:44

Ndiheni të fryra si tullumbace ? Ky është ushqimi i vetëm që trajton çfarëdolloj problemi me zorrët dhe aparatin tretës

Ndjesia e fryrjes së barkut, shpesh herë nuk është imagjinatë juaja, por një problem i mirëfilltë shëndetësor. Ngrënia e ushqimeve të caktuara vaktet me shumë kripë apo shqetësimet me zorrët, mund të shkaktojnë prishjen e mikroflorës së aparatit tretës. Sipas Journal of Clinical...

Shëndet 12.04.19 | 12:14

Shpresë për njerëzit me kancer, shkencëtarët zbulojnë “pikat e dobëta” të tij

Shkencëtarët kanë zbërthyer kancerin në copë të vogla duke gjetur disa “pika të dobëta” të tij, dhe kjo me shumë mundësi shënon një zbulim të madh mbi kancerin, shkruan Dailymail. Në një nga studimet më të mëdha të bëra, hulumtuesit kanë inaktivizuar çdo faktor gjenetik në...

Shëndet 09.04.19 | 11:48

Përse të GJITHË po pinë leng selinoje? Përfitimet e pabesueshme të bimës mrekullibërëse

Me më shumë 80 mijë tage në Instagram, #celeryjuice zyrtarisht është trendi më i ri që po përqafohet nga thuajse të gjithë njerëzit, qofshin të famshëm apo jo. Promovuar nga “Medical Medium”  libri i Anthony William i cili vjen në shqip nga BOTIMET LIVING , lëngu i selinos...

Повеќе