Category: Teknologji
Teknologji 23.09.23 | 11:00

Ligji evropian për çipat ka hyrë në fuqi

Ligji Evropian i Çipeve hyri në fuqi sot, duke vendosur një grup masash gjithëpërfshirëse që synojnë garantimin e sigurisë së furnizimit, përshtatshmërisë dhe udhëheqjes teknologjike të BE-së në sektorin e teknologjive dhe aplikacioneve gjysmëpërçuese. Gjysmëpërçuesit janë përbërësit...

Teknologji 22.09.23 | 20:14

Facebook ndryshon logon

Përdoruesit e rrjetit social Facebook të kompanisë mëmë Meta janë zgjuar me disa ndryshime të vogla në platformë. Kjo pasi Facebook ka marrë një logo të rifreskuar. Në thelb logoja është saktësisht e njëjtë me atë të fundit, përveçse ngjyra blu është më e errët dhe shkronja...

Teknologji 18.09.23 | 18:44

NASA ka publikuar detaje të një raporti të fenomeneve të paidentifikuara

Agjencia amerikane e hapësirës NASA ka publikuar detaje të një raporti të fenomeneve të paidentifikuara, një term që përdoret për të përshkruar objektet fluturuese (UFO) që nuk mund të identifikohen. Raporti u lançua një vit më parë dhe NASA synoi të shihte nëse mund të analizonte...

Teknologji 13.09.23 | 12:00

iPhone – 16 vjet nga dalja në treg

Kompania Apple paraqiti të martën telefonin e saj më të fundit, iPhone 15. Aktiviteti nga selia e saj qendrore në Cupertino të Kalifornisë u ndoq me interesim në mbarë botën. Por si e filloi rrugëtimin kjo paisje revolucionare për tregun e teknologjisë dixhitale personale? Kompania Apple...

Teknologji 11.09.23 | 15:00

Huawei prezantoi telefonin më të ri Mate 60 Pro+

Huawei ka shtuar edhe një anëtarë të ri në familjen e telefonave Mate, e i cili quhet Mate 60 Pro+. Është një model i bazuar në modelin standard Pro, por me komponentë më të mirë. Fuqizohet nga një procesor 7nm Kirin 9000s, i cili shoqërohet me 16GB RAM dhe 512GB ose 1TB memorie të përgjithshme....

Teknologji 07.09.23 | 08:56

Rregulla të reja në BE për gjigantët e online si Google & Co

Bashkimi Europian ka vënë në shënjestër Apple, Amazon dhe koncernin amë të Facebook-ut Meta. Këto ndodhen në një listë të publikuar në Bruksel për gjashtë koncerne interneti, për të cilët duke nisur nga pranvera e ardhshme vlejnë rregulla më të rrepta që janë në favor të përdoruesve....

Teknologji 06.09.23 | 13:00

Mercedes-Benz E-Class All-Terrain 2024 është gati “për aventurë”

Mercedes duket se ka “hequr dorë” nga E-Class All-Terrain krejt i ri, duke u rikthyer për një gjeneratë të dytë. Ndërsa SUV-të crossover duket se janë “shija e dekadës së fundit”, All-Terrain është një diçka e freskët për ata që kërkojnë diçka pak më ndryshe, shkruajnë...

Teknologji 01.09.23 | 10:00

Hakerat fikën dy nga teleskopët më të avancuar në botë

Disa nga observatorët kryesorë astronomikë në botë janë përballur me sulme kibernetike që kanë rezultuar në mbyllje të përkohshme. Laboratori Kombëtar i Kërkimeve të Astronomisë Optike-Infra të kuqe të Fondacionit Kombëtar të Shkencës, ose NOIRLab, raportoi se një incident i sigurisë...

Teknologji 29.08.23 | 13:00

Katër astronautët e Space X arritën në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës

Katër astronautët e dërguar në hapësirë ​​më 26 gusht nga Space X, kompania e transportit hapësinor në pronësi të Elon Musk raportohet se arritën në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS). Sipas lajmit të CNN-it, kapsula “Crew Dragon”, e cila përfshin 4 astronautë...

Teknologji 26.08.23 | 09:37

Shkencëtarët e NASA-s shprehen se besojnë se ka jetë përtej Tokës dhe mund të jetë shumë më afër sesa mendojmë

Shkencëtarët e NASA-s shprehen se besojnë se ka jetë përtej Tokës dhe mund të jetë shumë më afër sesa mendojmë. Duke folur në një ekspozitë në hapësirën e thellë në Nju Jork, Dr Michelle Thaller reflektoi mbi shanset e ekzistencës së jetës jashtëtokësore dhe tha: Unë patjetër...

Teknologji 19.08.23 | 20:57

Elon Musk heq opsionin “block” në platformën X

Përdoruesit e X (ish Twitter) nuk do të jenë në gjendje t’i bllokojnë njerëzit që të shohin postimet e tyre ose të lënë komente, tha Elon Musk. Pronari i platformës së mediave sociale tha se funksioni “nuk ka kuptim”, duke shtuar se do të jetë e mundur vetëm të bllokohet dikush...

Teknologji 18.08.23 | 13:00

Thirrje për rikthimin e maskave në Britani, pas variantit të ri të Covid-it

Shkencëtarët u kanë bërë thirrje njerëzve në Mbretërinë e Bashkuar të mbajnë përsëri maska ​​fytyre mes një “mutacioni” të ri shqetësues të variantit të COVID-19. Ata shprehën shqetësimin për një nënvariant të Omicronit, “Eris”, i cili tani përbën...

Teknologji 18.08.23 | 09:00

Google mund të lejojë zhbllokimin e telefonit nga ora

Me prezantimin e veçorisë së zhbllokimit të orës, e njëjta duket se do të mundësoj edhe ta zhbllokoni telefonin nga ora. Veçoria mbështetet në Active Unlock të krijuar në Android 13 dhe sipas AssembleDebug, funksioni mund të jetë afër fillimit. Përmes një videoje të publikuar, shihet...

Teknologji 17.08.23 | 10:00

10 mënyra sesi ta bëni shfletuesin Chrome më të sigurtë

Shfletuesi është padyshim programi më i përdorur dhe ka shumë mënyra sesi të shtoni sigurinë ndërsa shfletoni në internet. Në këtë artikull kemi grumbulluar disa këshilla të rëndësishme për të qëndruar i sigurte në internet. Këto këshilla janë për shfletuesin Google Chrome megjithatë...

Teknologji 15.08.23 | 11:00

Platforma X do të ketë aftësinë për të bërë thirrje video

Platforma X do të ketë aftësinë për të bërë thirrje video. Drejtoresha e rrjetit social X (ish-Twitter), Linda Jacarino, ka konfirmuar se përdoruesit e kësaj platforme së shpejti do të mund të bëjnë video thirrje. Jacarino njoftoi funksionin e ri të X gjatë një interviste me CNBC. “Së...

Teknologji 06.08.23 | 12:00

Pas logos, Elon Musk ndryshon sfondin e X

Platforma X e Elon Musk po kalon në një vazhdë ndryshimesh gjatë së cilës do t’i thojë “lamtumirë” ngjyrave bardhë e blu. Pas logos, Elon Musk është shprehur se do të ndryshojë edhe sfondi i rrjetit social. “Kjo  platformë së shpejti do të ketë vetëm modalitetin e errët. Do...

Teknologji 02.08.23 | 12:00

Meta do t’u kërkojë përdoruesve në BE pëlqim për përdorimin e të dhënave

Gjiganti i rrjeteve sociale, Meta, më 1 gusht tha se synon që të kërkojë nga përdoruesit që gjenden në shtetet e Bashkimit Evropian që ata të japin pëlqim për lejimin e përdorimit të të dhënave gjatë reklamimit, përfshirë Facebook. Ky njoftim vjen pas presionit të bërë nga rregullatorët...

Teknologji 01.08.23 | 13:00

Inteligjenca Artificiale ekspozon nevojën e balancës mes inovacionit dhe rreziqeve

Shtatë kompanitë më të mëdha të teknologjisë së fundmi ranë dakord të përmbushin një sërë masash kontrolli jodetyruese të propozuara nga Presidenti Joe Biden për të zhvilluar teknologjitë e tyre të inteligjencës artificiale në një mënyrë të sigurt dhe transparente. Korrespondentja...

Teknologji 31.07.23 | 12:00

Veturat elektrike, Wolsvagen dhe Tesla kryesojnë tregun

Shoqata e prodhuesve europianë të automjeteve njoftoi se në muajin qershor në Bashkimin Europian u shitën më shumë makina elektrike sesa ato me karburant. Pjesa më e madhe e tyre është shitur në Holandë, Francë, Belgjikë dhe Gjermani, ndërsa automjetet më të shitura rezultuan të ishin...

Teknologji 29.07.23 | 14:22

Prezantohet tableti Lenovo Tab P12

Lenovo kishte lansuar Tab P12 Pro 5G në vitin 2021, dhe tani, afro 2 vite më vonë po e sjell një version të thjeshtë. Lenovo Tab P12 ka një ekran LTPS LCD me madhësi prej 12.7 inç me rezolucion 1840x2944px dhe shpejtësi rifreskimi prej 60Hz. Ky tablet është i pajisur me 4 zmadhues JBL,...

Повеќе