Category: Teknologji
Teknologji 16.01.20 | 15:38

Instagram e bën një ndryshim të rëndësishëm: Sjell mesazhet në kompjuterë

Instagram sa vjen dhe përmirëson opsionet e tij, duke jua lehtësuar kështu jetën përdoruesve të tij. Shumica prej jush me siguri e hapin Instagram-in nga telefoni dhe DM (Direct Message) e keni të qasshëm nga celulari. Mirëpo, çfarë ndodh kur ju e hapni llogarinë tuaj të Instagram’it...

Teknologji 18.12.19 | 14:44

Instagram në luftë kundër ngacmimit dhe dezinformimit

Instagrami po përsos teknikat e tij për të ndaluar ngacmimin në internet, si edhe po zgjeron programin e tij amerikan të verifikimit të fakteve në vende të tjera të botës, njoftoi aplikacioni. “Duke filluar nga sot, ne do të vëmë në përdorim një program që paralajmëron përdoruesit,...

Teknologji 12.12.19 | 12:30

Si një kuti e zezë, kamera e BMW mban regjistrime në rast të aksidentit

Në modelet e saj të fundit, BMW ka ofruar një opsion Drive Recorder që ruan pamjet nga kamerat e ndërtuara menjëherë dhe pas një përplasjeje. Me përparimin e përshpejtuar të teknologjisë në makina, prodhuesit po ofrojnë gjithnjë e më shumë karakteristika që janë në dispozicion përmes...

Teknologji 12.12.19 | 11:26

Sa kushton modeli më i shtrenjtë i kompjuterit super të shtrenjtë të Apple?

Apple Mac Pro është në shitje që prej të Martës. Edhe pse çmimi bazë fillon nga 5,999 dollarë, nëse konsiderohen kapacitetet maksimale, vlera e tij shkon në më shumë se 50,000 dollarë pa përfshirë as ekranin e as softuerin. Kompjuteri përbindësh u prezantua në Qershor së bashku me...

Teknologji 10.12.19 | 02:10

Instagram me rregulla të reja

Instagram do të kërkojë nga anëtarët e saj të rinj të regjistrojnë datën e lindjes, pasi planifikon të prezantojë më shumë përmbajtje që i përshtaten grup-moshave specifike. Ky rrjet i ndarjes së fotografive sociale tashmë kërkon që përdoruesit të jenë të paktën 13-vjeç për...

Teknologji 22.11.19 | 11:09

Në Britani propozohet që interneti të jetë falas

Një plan i Partisë së Punës për të ofruar shërbim të gjerë të sponsorizuar nga qeveria ka ngritur pyetje se si do të funksionojë, dhe kush do të paguajë për të. Në një zgjedhje ku dalja nga Britania e Madhe nga Bashkimi Evropian, një debat për shpejtësitë e internetit do të duket...

Teknologji 24.10.19 | 14:45

Instagram heq filtrat që promovojnë kirurgjinë kozmetike, dëmtojnë shëndetin mendor

nstagram-i do t’i heqë të gjithë filtrat që promovojnë kirurgjinë kozmetike, për shkak të shqetësimeve se ato dëmtojnë shëndetin mendor të njerëzve. Hulumtimet kanë sugjeruar se filtrat, që ndryshojnë fytyrën, mund t’i bëjnë njerëzit të ndjehen më keq në lidhje me mënyrën...

Teknologji 14.10.19 | 11:51

Dy anët e rrjeteve sociale

Rrjetet sociale në kohët moderne, konsiderohen si pjesë e angazhimeve dhe jetës së përditshme. Jo rrallë, është trajtuar çështja nëse këto rrjete janë me të vërtetë sociale apo asociale, sidomos te të rinjtë, por secili ka interpretuar në formën dhe mënyrën e vet, që kryesisht...

Teknologji 10.10.19 | 14:29

Instagram merr vendimin e papritur: Heq opsionin që të gjithë e përdornin shumë

“Instagram” është një nga rrjetet sociale më të përdorur në botë dhe së fundmi ka bërë disa ndryshime për përdoruesit e tij. Teksa ka shtuar disa opsione të reja, “Instagram”-i ka vendosur që edhe të heqë disa opsione të vjetra. Ky rrjet social ka njoftuar se duke nisur nga...

Teknologji 10.10.19 | 13:07

Volkswagen shfaq për herë të parë modelin Golf, dy javë para se ta prezantojë zyrtarisht

Gjenerata e tetë e këtij modeli, është parë disa herë, derisa kjo është hera e parë që shfaqet zyrtarisht nga prodhuesi Shumicën e vëmendjes, Volkswagen e ka drejtuar kohëve të fundit, nga makinat elektrike të linjës ID. Megjithatë, nuk e ka harruar një prej makinave kryesore, për...

Teknologji 01.10.19 | 11:31

Apple lançon iOS 13.1.2

Apple po vijon me përditësimin e iOS 13 me një ritëm të lartë. Ditën e Premte kompania dërgoi iOS 13.1.1 duke adresuar disa keqfunksionime në sistemin operativ ndërsa iOS 13.1 kishte debutuar më 24 Shtator. Sot Apple nisi përditësimin iOS 13.1.2 dhe iPadOS 13.1.2. Përditësimi i fundit...

Teknologji 26.09.19 | 09:58

iPhone-ët e 2020 do të kenë kornizë metalike të ngjashme me atë të iPhone 4

Apple do të zbulojë iPhone-ët e rinj vitin e ardhshëm me një strukturë të kornizës metalike që ngjan me iPhone 4, sipas hulumtimit nga analisti i Apple Ming-Chi Kuo. Në hulumtimin e tij, Kuo thotë se Apple do të ndryshojë dizajnin e iPhone të ri në një mënyrë të dukshme vitin e ardhshëm. Në...

Teknologji 20.09.19 | 13:04

Apple lëshon iOS 13 – instalojeni për t’i shijuar këto funksione të reja në iPhone (VIDEO)

Apple ka lëshuar për të gjithë iOS 13, që përbën versionin më të ri të sistemit të saj operativ për iPhone. iOS 13 do të thotë “përformancë”, aplikacionet hapen 2 herë më shpejt se sa me iOS 12, Face ID zhbllokon iPhone-in 30% më shpejt dhe aplikacionet peshojnë 60% më pak se...

Teknologji 14.09.19 | 13:49

A është iPhone 11 Pro Max telefoni më i rëndë prodhuar ndonjëherë?

Apple iPhone 11 Pro Max ka një ekran 6.5-inç dhe është një smartfon goxha i madh. Gjithashtu është edhe i rëndë sepse peshon 226 gram. Edhe pse relativisht nuk është i rëndë, ai mbetet një prej smartfonëve më të rëndë që mund të blini sot. Mbase më i rëndi prodhuar ndonjëherë. Këto...

Teknologji 12.09.19 | 12:33

Do shkriheni së qeshuri me memet përsa i përket iPhone 11

IPhone 11 i ri ka mbërritur. Telefonat e mençur të Apple këtë vit janë tre, iPhone 11, 11 Max dhe 11 Max Pro. Por në internet po qarkullojnë meme që kanë të bëjnë me kamerat të vendosur në telefon. Nga Arnold Schwarzenegger me një  skenë nga filmi i famshëm  ‘Commando’ e deri...

Teknologji 12.09.19 | 00:19

Phone 11 mund të dalë mode pa u hedhur mirë në treg

Apple, shitjet e të cilëve kanë pësuar rënie në tremujorët e fundit, sapo hodhën në treg iPhone 11. Versioni i ri ka kamera më interesante, ekran më të mirë, teknologji të re për të bërë foto, por shumë ekspertë në internet thonë se do të dalë mode pa u hedhur mirë në treg,...

Teknologji 02.09.19 | 15:11

‘Google’ është duke planifikuar të ndërtoj një orë me kamerë

Të bëni ‘selfie’ me këtë orë do të jetë një sfidë e vërtet. Disa burime nga kompania sugjerojnë se Google është duke eksperimentuar me idenë për të futur një kamerë në orës së mençur. ‘LetsGoDigital’ zbuloi patentët, e cila u paraqit përsëri në korrik të vitit 2017....

Teknologji 19.08.19 | 13:04

Instagram vjen me një vendim të rëndësishëm për përdoruesit

Instagrami i ka shpallur luftë lajmeve të rreme. Rrjeti social lejon tani përdoruesit të sinjalizojnë përmbajtjet që konsiderohen false. Funksioni, për momentin i disponueshëm vetëm në shtetet e bashkuara. Siç nënvizohet nga sajti teknologjik Engadget, risia ka një funksion të dyfishtë:...

Teknologji 16.08.19 | 13:16

Prindër, bëni kujdes ndaj këtyre 15 aplikacioneve në telefonat e fëmijëve tuaj

Në muajin që lamë pas në Amerikë kanë ndodhur 25 arrestime të trafikantëve të njerëzve që kanë ndodhur përmes internetit. Të gjithë këta të arrestuar kanë përdour internetin dhe aplikacionet telefonike për të kërkuar fëmijë. Në mës 25 të arrestuarve ishin 38 akuza paraprake...

Teknologji 14.08.19 | 10:55

Ç’po ndodh me Instagramin? Vidhen sërish të dhënat e përdoruesve

Instagrami, që është në pronësi të Facebook, i dërgoi së fundmi një letër paralajmërimi kompanisë partnere të marketingut Hyp3r, me bazë në San Francisko, fill sapo u zbulua se grumbullonte të dhënat e përdorueve në mënyrë të parregullt. Siç u raportua nga Business Insider, Hyp3r...

Повеќе