Category: Jetë
Jetë 22.10.19 | 14:46

Këto janë shenjat që tregojnë se ju kanë bërë magji

Le ta pranojmë. Shpesh, gjëra të këqija ju ndodhin njerëzve të mirë, pa ndonjë arsye logjike. Kur krejt nga hiçi sëmuremi apo gjërat siç themi rëndom “na ecin ters”, mendojmë mos dikush “na ka mallkuar” Para se t’ju listojmë shenjat e “një mallkimi” duhet t’ju sqarojmë...

Jetë 22.10.19 | 14:43

Sa mund të jetojë një njeri pa u ushqyer? Përgjigja do t’ju trondisë

Të gjithë e kemi pyetur veten të paktën një herë të vetme, se sa mund të jetojmë pa konsumuar bukë dhe ujë. Përgjigjen e kësaj pyetje e ka dhënë eksperti Richard Lee Fulgham. Ai është shprehur kështu: Këtë përgjigje e di sepse kam studiuar urinë. Një njeri i shëndetshëm mund...

Jetë 22.10.19 | 14:42

Ky është lëngu magjik, e shëron mëlçinë tepër shpejt

Nga studimet rezulton se hirra përmban 16 lloje proteinash. Hirra është e pasur me tetë minerale, vitamina kryesisht ato të grupit B, aminoacide, enzima dhe shumë elemente të tjera të shëndetshme. Por mbi të gjitha, hirra pastron mëlçinë dhe është pastruese për trupin. Sakaq studime...

Jetë 21.10.19 | 15:10

Njihuni me 44-vjeçaren që është shtatzënë me fëmijën e 22-të

E keni menduar ndonjëherë të keni 21 motra dhe vëllezër? Familja nga Britania do të rritet akoma më shumë në numër. Zonja Sue Radford njoftoi pak ditë më parë se është në pritje të fëmijës së saj të 22-të. Një vit më parë ajo u shypreh se pas fëmijës së 21-të ai do të ishte...

Jetë 21.10.19 | 15:01

Shkencëtarët synojnë ta hulumtojnë “lindjen” e kancerit me eksperiment

Disa shkencëtarë britanikë dhe amerikanë do të bëhen bashkë që t’i hulumtojnë shenjat e para të kancerit në përpjekje për ta zbuluar dhe trajtuar sëmundjen e rrezikshme edhe para se të shfaqet në organizëm. Ata po planifikojnë që ta krijojnë një kancer në laborator për të parë...

Jetë 21.10.19 | 13:42

Arsyet pse njerëzit më të pasur vishen thjeshtë

Njerëzit e pasur nuk duken të pasur kur u hedh vetëm një vështrim. Madje, statistikisht, ata që nuk konsiderohen të pasur vishen më mirë se ata që janë vërtet. Ja pse: Për t’iu shmangur një vendimi Kur merr me dhjetëra vendime me rëndësi gjatë ditës, shanset janë, që me kalimin...

Jetë 21.10.19 | 10:50

Kilogrami i këtij speci shitet 23 mijë euro (FOTO)

Speci djegës i llojit “Çarapija” e cila vjen nga pjesa veriore e Perusë ka një kosto të lartë për t’u blerë dhe shërbehet vetëm në restorante luksoze. Për t’u kultivuar ky lloj speci nevojitet një klimë e përshtatshme tropikale dhe lartësi e madhe mbidetare. Kjo perime karakterizohet...

Jetë 18.10.19 | 12:42

Çfarë po ndodh? Pse të rinjtë e sotit nuk po janë të lumtur?

Çdo ditë e më shumë të rriturit e rinj dhe adoleshentët po janë të palumtur, në depresion dhe të pikëlluar – ky është alarmi që kanë ngritur shumë anketa, të realizuara vitet e fundit. Sipas të dhënave të fundit, ka një rënie drastike në disponimin dhe psikologjinë e të rinjve...

Jetë 18.10.19 | 12:39

Katër mitet e gabuara që pacientët i besojnë për kancerin e gjirit

Shumë pacientë, pasi të diagnostikohen me kancerin e gjirit, fillojnë të aplikojnë dieta të shëndetshme ushqimore për të mposhtur këtë sëmundje. Mirëpo, ekziston një numër i madh i informacioneve, të cilat janë të gabuara por njerëzit i besojnë. Disa nga këto mite, të cilat janë...

Jetë 18.10.19 | 12:31

Dieta e orizit, mënyra më e mirë për të humbur peshë pa qenë kurrë të uritur

A ndiheni të fryrë gjatë gjithë kohës, sepse keni filluar të konsumoni shumë ushqim të pashëndetshëm? Atëherë duhet ta provoni dietën e orizit, e cila ndihmon organizmin që t’i eliminoj mbetjet sepse është e pasur me fibra, që e ndihmojnë tretjen. Orizi është një burim i mirë...

Jetë 18.10.19 | 10:44

Kjo është mosha kur gratë përjetojnë seksin më të mirë të jetës, e zbulon shkenca

Ju mendoni se kur jeni 20 vjeç, keni mundësinë për të shijuar seksin më fantastik të jetës? Më shumë orgazma? Më shumë kënaqësi? Supozohet se kjo është mosha e eksplorimit seksual dhe të dashurive të para të vërteta, kur tërheqja ndaj një mashkulli arrin kulmin dhe plot arsye të...

Jetë 17.10.19 | 14:00

‘Bombë’ vitaminash në një gotë: Pija që i parandalon sëmundjet dhe e rritë disponimin

Mënyra më e mirë për të pasur një jetë të shëndetshme është duke i parandaluar sëmundjet e ndryshme. Për t’i parandaluar sëmundjet ne duhet të bëjmë një stil të shëndetshëm të jetesës, të ushqehemi mirë dhe të jemi aktivë fizikisht Më poshtë e keni një recetë të një...

Jetë 17.10.19 | 13:04

Burrat e zgjuar pëlqejnë gratë me gjoks të vogël dhe shkenca zbulon arsyet

Gjinjtë e femrës janë parë gjithë kohës si simbol i jetës dhe pjellorisë dhe disa nga divat më të famshme në historinë e kinemasë i kanë ekspozuar ato gjithë krenari ndër vite Nëse mbyllim stereotipet zbulojmë se në qendër të vëmendjen nuk janë vetëm siluetat shpërthyese si të...

Jetë 17.10.19 | 12:49

Dalin fotot e para të të riut që priti fundin e botës në bodrumin e tij për 9 vjet (FOTO)

Mediat holandeze publikuan fotot e para të një djali 25-vjeçar, i cili, bashkë me familjen e tij, kaloi nëntë vjet në një bodrum duke pritur fundin e botës. Sipas policisë lokale, për nëntë vitet e fundit, Jan Zon van Dorsten ka jetuar i mbyllur në një shtëpi në Ruinerwold, 90 kilometra...

Jetë 17.10.19 | 12:18

A e dini se kjo pjesë e trupit të njeriut nuk ka nevojë për asnjë pikë gjak

Trupi i njeriut përmban mesatarisht 5 deri në 6 litra gjak, i cili me ndihmën e zemrës dhe enëve të gjakut mirëmban funksionin e organeve të tjera të trupit. Mirëpo është një pjesë e trupit tonë që nuk ka nevojë për gjak. Ajo është Kornea e cila nuk ka nevojë për furnizim me gjak...

Jetë 16.10.19 | 15:30

Pesë karakteristikat e njerëzve “bajat”

Pyetja më e rëndësishme që duhet t’ia bëni vetes është se a mendoni që jeni të mërzitshëm apo bajat? Nëse po, atëherë kjo nënkupton se duhet të bëni ndryshime në personalitet dhe në jetë Por, fillimisht duhet t’i identifikoni trajtat e njerëzve të mërzitshëm dhe ta kuptoni...

Jetë 16.10.19 | 12:14

Meshkujt e japin mendimin e tyre: Kjo frizurë e femrave na joshë më së shumti

Pa dyshim se femrat vishen si të duan vet e edhe flokët i rregullojnë sipas dëshirës personale, por ekspertët kanë qenë kureshtarë të kuptojnë se çfarë mendojnë meshkujt për çështjen e frizurës së meshkujve. Thënë më saktë, cila frizurë e femrave u duket meshkujve më joshësja. Rezultatet...

Jetë 16.10.19 | 11:49

Arsyeja se pse duhet ta nisni ditën me një gotë ujë të ngrohtë me limon

Në bazë të studimeve të bëra, ekspertët sugjerojnë që në vend të kafesë apo çajit, është shumë më mirë të filloni ditën me një gotë ujë të ngrohtë me limon. Kjo përzierje kaq e thjeshtë, është shumë e lehtë për t’u përgatitur, është e shijshme dhe ka një numër të...

Jetë 15.10.19 | 14:30

Sekretet për të qenë një çift vërtet i lumtur

Të jetosh çift dhe të jesh i lumtur nuk është aq e thjeshtë sa mendojmë. Këtu janë rregullat që duhet të ndiqni. Kur vendosni të bëheni çift, zakonisht e bëni atë për shkak të ndjenjave që keni për njëri-tjetrin, për dëshirën për të kaluar kohën së bashku dhe për të ndërtuar...

Jetë 15.10.19 | 13:58

Njëri prej këtyre gurëve zbulon të ardhmen tënde, kujdes me zgjedhjen

Testi i psikologjisë nëpërmjet gurëve të vendosur sipër shkronjave të alfabetit romak mund të zbulojë diçka të rëndësishme për të ardhmen tuaj. Besojini intuitës dhe zbuloni të ardhmen tuaj. Guri i parë tregon siguri, qëndrueshmëri, si dhe pasuri. Së shpejti do ndodh diçka e rëndësishme...

Повеќе