Category: Jetë
Jetë 16.08.19 | 16:22

Barnat kundër osteoporozës e zvogëlojnë rrezikun nga vdekja e hershme për 34%

Një studim i fundit ka gjetur një lidhshmëri në mes të barnave që e trajtojnë sëmundjen e osteoporozës dhe zvogëlimin e rezikut nga vdekja e parakohshme. Sidoqoftë, sipas shkencëtarëve njerëzit ende nuk e kanë kuptuar rëndësine e marrjes së barnave, sidomos për shëndetin e eshtrave,...

Jetë 16.08.19 | 15:22

Ushqimet më të mira për mëngjes, që të humbni peshë

Sekreti për të humbur në peshë është të hani në mëngjes ushqime, që janë të ushqyeshme dhe të ngopin. Ja cilët janë ushqimet që ju sugjerojmë për mëngjes, që të arrini diçka të tillë. Proshutë dhe vezë Sipas studiuesve është mirë që në mëngjes të konsumohet një vakt...

Jetë 16.08.19 | 15:20

Infermierja bën foto me foshnjën e porsalindur por nuk e pa këtë detaj që i tmerroi të gjithë

Rrjetet sociale shërbejnë pothuajse çdo herë për njoftime të reja, apo edhe për lindje të reja. Prindër të ri duan ta ndajnë fotografinë e parë e të porsalindurit për t’i treguar botës se familja po zgjerohet, shkruan Mirror. Ka shumë prej nënave të reja, që pas lindjes, kanë...

Jetë 16.08.19 | 13:59

Do t’ju marrin shpirtin; Këto shenja të zodiakut nuk ngopen kurrë në krevat

Njerëzit kanë nivele të ndryshme të libidos, kjo mund të jetë relative dhe mund të ndryshojë në bazë të gjendjes emocionale  si dhe në bazë të tërheqjes që mund të keni me partnerin. Më poshtë po u sjellim një listë me shenjat të cilat nuk ngopen kurrë në krevat. Virgjëresha Të...

Teknologji 16.08.19 | 13:16

Prindër, bëni kujdes ndaj këtyre 15 aplikacioneve në telefonat e fëmijëve tuaj

Në muajin që lamë pas në Amerikë kanë ndodhur 25 arrestime të trafikantëve të njerëzve që kanë ndodhur përmes internetit. Të gjithë këta të arrestuar kanë përdour internetin dhe aplikacionet telefonike për të kërkuar fëmijë. Në mës 25 të arrestuarve ishin 38 akuza paraprake...

Jetë 16.08.19 | 12:43

Njihuni me kryeqytetin botëror të seksit (FOTO)

Pattaya në Tajlandë konsiderohet si kryeqyteti botëror i seksit. Këtë titull nuk e ka marrë më kot, pasi në të vlerësohet se janë mbi 27 mijë prostituta. Ky qytet tajlandez ka mbi 1 milionë turistë në vit dhe vështirë se ndonjëri prej tyre shkon për vlerat kulturore e arkitekturore...

Jetë 15.08.19 | 15:28

Një martesë e keqe mund të dëmtojë seriozisht shëndetin tuaj!

Një martesë e keqe me konflikte të shpeshta mund të ketë një ndikim të dëmshëm serioz në shëndetin tuaj, sipas psikologëve. Studiuesit në universitetet e Nevada dhe Michigan monitoruan 373 çifte për të parë nëse mospajtimet për tema të shumta – siç janë fëmijët, paratë, ligjet...

Jetë 15.08.19 | 15:08

Sekreti i seksit të shkëlqyer nga të 30-at tek të 60-at, cilat janë të pathënat e krevatit

Në të tridhjetat Kjo është mosha kur hyjnë në skenë fëmijët, shtatzënitë, ushqyerja me gji dhe pagjumësia. Kështu që në të gjithë këtë rrëmujë nuk mund të të shkojë mendja për intimitet me partnerin. Shtatzënia dhe fëmijët mund të ndryshojnë edhe perceptimin që ka gruaja...

Jetë 15.08.19 | 15:03

Kombinimi që bën mrekulli; të gjithë përfitimet që sjell kanella dhe mjalti,ilaçi që ka mahnitur dhe mjekët

Kanella dhe mjalti janë ndër ushqimet më të fuqishme, të gjithanshme dhe që bën mrekulli nga nëna natyrë, dhe kombinimi i tyre është një ilaç i shkëlqyeshëm në trajtimin e çështjeve të ndryshme shëndetësore. Këtu janë disa nga përfitimet shëndetësore që ofron: Ftohjet e zakonshme:...

Jetë 15.08.19 | 14:29

Sekreti i dashurisë? Mirësia

Ne shikojmë shumë çifte, të cilët janë bashkë pavarësisht viteve të kaluara dhe problemeve në rritje. Ne i shikojmë ata dhe pyetja e zakonshme që na shfaqet në mendje është: “Cili është sekreti i dashurisë?” Përgjigja është e thjeshtë, mirësia. Statistikat sot janë të pamëshirshme:...

Jetë 14.08.19 | 14:07

E jashtëzakonshme: Nxënësit në Kinë përdorin gishtat në vend të kalkulatorit

Nxënësit e Kinës përdorin gishtat më shpejtë se sa me kalkulator. Këta nxënës nga Kina nuk kanë nevojë të përdorin kalkulator, sepse në videon më poshtë shihet mjaft mirë se janë më të shpejtë sesa kalkulatori. Do habiteni edhe ju dhe do ju duket e pabesueshme, por këta fëmijë...

Jetë 14.08.19 | 11:55

Falni: 5 mënyra për ta çliruar shpirtin nga zemërimi dhe pakënaqësia

Të jesh i gatshëm të falësh nuk është thjesht një akt dashurie, force dhe guximi. Është mbi të gjitha një mënyrë për të hequr qafe dhimbjen. Lironi shpirtin nga zemërimi dhe pakënaqësia. “Të falësh do të thotë të lëshosh një të burgosur dhe të zbulosh se je i burgosur”....

Jetë 14.08.19 | 11:41

Tri ushqimet që bëjnë çudi për mushkëritë

Këshilla më e mirë për mushkëri të shëndetshme është lënia e duhanit, por nëse nuk mund ta lini cigaren, atëherë duhet të hani ushqime të cilat e përmirësojnë shëndetin, shkruan “Zëri.info”. Rreziku nga sëmundjet e mushkërive, si dhe paraqitja e kancerit në mënyrë drastike...

Teknologji 14.08.19 | 10:55

Ç’po ndodh me Instagramin? Vidhen sërish të dhënat e përdoruesve

Instagrami, që është në pronësi të Facebook, i dërgoi së fundmi një letër paralajmërimi kompanisë partnere të marketingut Hyp3r, me bazë në San Francisko, fill sapo u zbulua se grumbullonte të dhënat e përdorueve në mënyrë të parregullt. Siç u raportua nga Business Insider, Hyp3r...

Teknologji 13.08.19 | 13:19

Apple premton shpërblim prej një milion dollarëve për atë që arrinë të hakojë një iPhone

Apple ka rritur masivisht shpërblimin për atë person që arrinë të gjejë dobësi në iPhone apo Macs. Shpërblimi tani është 1 milion dollar. Kjo është shuma më e madhe e ofruar ndonjëherë nga ndonjë kompani teknologjike. Shuma që ofrohet është për shkak se kompania e ka forcuar jashtëzakonisht...

Jetë 13.08.19 | 12:41

Humb 12 kg në 1 muaj! Provoni këtë dietë ruse që nuk do ju zhgënjejë

Ajo quhet Ruse dhe ndihmon të humbi peshë ne 1 muaj, rreth 12 kilogramë. Parimet kryesore të dietës ruse janë: Jini të vetëdijshme për kaloritë, por mos u bëni të varur dhe mos i numëroni vazhdimisht. Sigurohuni që çdo gjë që hani i ofron trupit tuaj përfitime të shëndetshme. Mos...

Jetë 13.08.19 | 11:33

Tri rregulla çdo mëngjes për të rënë në peshë

Mënyra më e mirë për t’u dobësuar është të hani mëngjes të shëndetshëm çdo ditë. Ndiqni këto 3 rregulla çdo mëngjes dhe do të arrini rezultate të kënaqshme brenda pak kohësh. Hani sapo të zgjoheni Studimet kanë treguar se ngrënia e mëngjesit ndihmon në përshpejtimin e metabolizmit,...

Jetë 12.08.19 | 15:33

Femrat që konsumojnë mish të kuq janë 23% më të rrezikuara nga kanceri i gjirit

Hulumtuesit në studimin e fundit kanë përdorur informacione të 40.000 grave dhe pas analizave kanë ardhur në përfundim se konsumimi i mishit të kuq rrit rrezikun nga kanceri i gjirit. Kanceri i gjirit i prek një në tetë gra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, dhe pas kancerit të lëkurës,...

Jetë 12.08.19 | 15:22

Ja cilat janë 13 të vërtetat mizore të shenjës së Akrepit

Akrepi është energjik, aktiv dhe dyshues. Të lindurit nën këtë shenjë kanë një forcë jo të zakonshme me të cilën duhet t’i bëni llogaritë mirë. Ja 13 cilësitë e Akrepit, për të cilat është më mirë të jeni gati: 1. Akrepi është tej mase sensual/e. Mos u përpiq t’i rezistosh. 2....

Jetë 12.08.19 | 11:47

Hani spinaq për jetë pa stres

Radikalët e lirë janë nënprodukte të metabolizmit. Ata mund të shkaktojnë stres oksidativ, gjë që shkakton plakjen e shpejtë. Kjo gjithashtu rrit rrezikun e kancerit dhe diabetit. Për të mos ndodhur kjo preferohet të konsumoni spinaq, transmeton Klan Kosova. Pasi ai përmban antioksidantë,...

Повеќе