Category: Sport
Futboll 19.06.24 | 17:17

Shqipëri – Kroaci 2-2

Shqipëria ka marrë një barazim të rëndësishëm në minutën e fundit përballë Kroacisë, me Klaus Gjasulën që shënoi në minutën e fundit për t’i dhënë pikën e parë kuqezinjve në këtë Europian. Sfida nisi mjaft mirë për kuqezinjtë, të cilët gjetën rrugën e rrjetës që...

Futboll 19.06.24 | 13:56

Formacioni zyrtar i Shqipërisë ndaj Kroacisë, Sylvinho me dy ndryshime

Shqipëria kërkon pikët e para në grupin B të Europianit, teksa sot në orën 15.00 do të përballet me Kroacinë. News 24 ka mësuar ekskluzivisht edhe formacionin zyrtar të kuqezinjve, në takimin që do të mbahet në Hamburg. Në portë është Strakosha, përpara tij janë të vendosur Hysaj, ...

Basketboll 18.06.24 | 10:43

Bostoni shpallet kampion në NBA, tani ka një titull më shumë se Lejkers

Ekipi i Boston Seltiks është shpallur kampion i NBA-s, pas fitores 106-88 ndaj Dallas Maveriks në finalen e pestë, duke fituar 4-1 serinë e finaleve. Ky është titulli i 18-të në histori për ekipin e Bostonit, që bëhet kështu skuadra me më shumë tituj kampionë, një më shumë se Los Anxheles...

Futboll 18.06.24 | 10:26

EURO 2024, Turqia ndeshet sot me Gjeorgjinë

Turqia do të përballet me Gjeorgjinë sot në kuadër të Grupit F të Euro 2024-shit. Turqit që po gëzojnë një gjeneratë shumë premtuese janë favoritë kundër Gjeorgjisë së Kvicha Kvaratskhelias. Përballja nis nga ora 18:00, ndërkaq ndeshja tjetër e këtij grupi mes Portugalisë dhe Republikës...

Futboll 15.06.24 | 23:42

Italia mund Shqipërinë 2-1

Shqipëria ka pësuar humbje me rezultat 2-1 ndaj Italisë në ndeshjen hapëse të tyre në Kampionatin Evropian, e vlefshme për grupin B. Kuqezinjtë ishin të parët që kaluan në avantazh teksa arritën të shënojnë me anë të Nedim Bajramit për rezultatin 1-0 pas 23 sekondave lojë. Italia...

Futboll 15.06.24 | 23:30

Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianëve

Shqipëria ka arritur të kalojë në epërsi ndaj Italisë në Kampionatin Evropian. Nedim Bajrami shënoi në sekondën e 23-të të ndeshjes. Ky  po konsiderohet  goli më i shpejtë në histori të Kampionatit Evropian. Sipas të dhënave në faqen zyrtare të UEFA-s, rekordi për golin më...

Futboll 15.06.24 | 09:30

Favoritë dhe të pasur, Anglia skuadra me vlerën me të madhe në Evropianin e Gjermanisë

Në futboll, paratë nuk e sigurojnë suksesin, por nuk ka dyshim që të afrojnë me triumfin. Jo më kot, skuadrat që konsiderohen si favorite të Euro 2024 kanë edhe vlerën më të lartë në tregun e transferimeve. Me lojtarët e grumbulluar për Kampionatin Evropian, Anglia mban vendin e parë,...

Futboll 10.06.24 | 18:14

“Gjermani 2024”, UEFA shpërblen me 1 mln euro për çdo fitore, 8 mln fituesit të Europianit

Federata Europiane e Futbollit ka vendosur dhe shumat monetera me të cilat do të shpërblehen skuadrat kombëtare pjesëmarrëse në Europianin “Gjermani 2024”. UEFA ka vendosur që, për çdo fitore kombëtaret respektive do fitojnë nga 1 milion euro. Barazimi do të shpërblehet 500 mijë euro,...

Futboll 02.06.24 | 15:24

Shkup, fëmijët luajnë futboll, prindët rrihen me grushta

Një incident ka ndodhur ditën e djeshme në ndeshjen e ligës së futbollit për fëmijë, kur gjatë ndeshjes prindërit kanë hyrë në fushë dhe kanë nisur të rrihen. Ngjarja fatkeqe ka ndodhur në ndeshjen mes skuadrave të Sarajit dhe Fit Kit, nga brezi i futbollistëve të lindur në vitin...

Sportet e tjera 02.06.24 | 14:35

Ajan Muarremi fitoi vendin e tretë në Kampionatin Ballkanik në Stamboll

Talenti kumanovar i karatesë Ajan Muaremi vazhdon të radhisë sukseset dhe medaljet në gara të ndryshme. Suksesin e fundit Ajani e ka shënuar në kampionatin ballkanik të karatesë në Stamboll. Me këtë sukses, Ajani ka bë krenar sportdashësit në Kumanovë, Maqedoni e më gjerë, por gjithsesi...

Sportet e tjera 31.05.24 | 22:38

Erjona Emini fitoi medaljen e bronztë në Kampionatin Ballkanik të Karatesë

Erjona Emini nga klubi i karatesë Shkëndia nga Tetova fitoi medalje të bronztë në Kampionatin e 28-të Ballkanik të Karatesë. Kampionati Ballkanik, i cili u mbajt në Stamboll – Turqi, solli bronzin për Erjonën tonë. Në këtë kampionat ballkanik, përveç Erjonës sonë, ka përfaqësues...

Futboll 29.05.24 | 20:45

Osmani flet si trajner i Strugës: Jam te një ekip me ambicie, bashkë bëjmë gjëra të mëdha

Ish-trajneri i Vllaznisë, Qatip Osmani u prezantua sot në krye të pankinës së Strugës. “Pas disa ditëve bisedime me drejtuesit e skuadrës, unë vendosa ti them po Struga Trim Lum, një skuadër kjo që tashmë ka dëshmuar veten, sidomos pas atyre dy titujve kampion. Arsyeja, që pranova, patjetër...

Futboll 18.05.24 | 22:49

Zvicra me 6 shqiptarë në EURO 2024 në Gjermani

Përveç Shqipërisë, tifozët shqiptarë kanë edhe një reprezentacion të futbollit që do ta përcjellin me vëmendje në kampionatin evropian të këtij viti i cili mbahet në Gjermani. Bëhet fjalë për përfaqësuesen e Zvicrës e cila ka publikuar listën preliminare për Kampionatin Evropian,...

Futboll 27.04.24 | 14:29

Partneriteti me gjigantin energjitik arab, FIFA më e pasur

IFA ka nënshkruar një marrëveshje të re partneriteti me Aramco, një gjigant energjetik në pronësi të Arabisë Saudite me një xhiro vjetore prej 600 miliardë dollarësh. Një marrëveshje që do ta bëjë më të pasur organin më të lartë të futbollit botëror. Lajmi është zyrtar, më...

Sportet e tjera 26.04.24 | 12:16

Strumica, kampion i Maqedonisë për herë të 11-të

Skuadra e Strumicës nuk lejoi që t’i ik titulli kampion, duke mundur skuadrën e Shtipit me rezultat 3-1 në ndeshjet e fituara dhe duke shijuar trofeun e kampionit të Maqedonisë për herë të 11-të. Titulli kampion u verifikua në fushën e kundërshtarit, në Shtip. Strumica udhëtoi atje me...

Basketboll 16.04.24 | 10:08

Kompletohen çiftet e ‘Play-In’ dhe pjesëmarrësit në ‘Play-Off’ në NBA

Plot 15 ndeshje janë zhvilluar natën e mbrëmshme në Ligën NBA. Me këto takime ka përfunduar edhe pjesa e rregullt e stinorit në ligën amerikane, ku tashmë dihen të gjitha çiftet e ‘Play-In’ dhe pjesëmarrësit në ‘Play-Off’. Skuadra më e mirë pas pjesës së rregullt të sezonit...

Futboll 15.04.24 | 13:06

Shkupi dhe Shkëndija ngushtojnë diferencën me Strugën në kreun e Superligës së Maqedonisë

Superliga e Maqedonisë në futboll sa shkon drejt fundit të sezonit, bëhet edhe më interesante, teksa vëmendja më e madhe është te kreu, aty tre skuadrat shqiptare luftojnë për titullin e kampionit. Xhiroja e 27-të e luajtur në fundjavën që lamë pas, nuk solli ndryshime te kreu, por ngushtoi...

Sportet e tjera 12.04.24 | 11:08

Borat po divorcohet: Pas një ndeshje tenisi më në fund po i flakim raketat

“Pas një ndeshjeje të gjatë tenisi që zgjati më shumë se njëzet vjet, më në fund po i hedhim raketat tona. Ne bashkërisht kërkuam t’i jepnim fund martesës sonë”, shkruan dyshja krahas fotove të tyre të veshur me rroba tenisi Ylli i filmit të famshëm “Borat”, Saša...

Futboll 04.04.24 | 20:00

Renditja FIFA, Maqedonia në vend të 69-të

Barazimi me Moldavinë si dhe humbja në përballjen me Malin e Zi, përfaqësuesen e Maqedonisë do ta kushtojnë me humbje të një pozite. Maqedonia në renditjen e fundit ishte e 68-ta, ndërsa në renditjen e muajit mars do bie në pozitën e 69-të. Sa i përket pikëve Maqedonia vazhdon të ketë...

Sportet e tjera 31.03.24 | 10:00

Lojërat olimpike evropiane 2027 në Stamboll

Këshilli ekzekutiv i Komiteteve olimpike evropiane (KOE) njëzëri e ka zgjedhur Stambollin për nikoqir të Lojërave të katërta evropiane, që do të mbahen në vitin 2027. “Stambolli dhe Turqia kohë të gjatë janë miq të mirë me sportin ndërkombëtar. E dimë se ky do të jetë vend...

Повеќе