Liberali flamand Alexander De Croo do të jetë kryeministri i ri belg që do të drejtojë një qeveri koalicioni, njoftuan mediet lokale.

Zgjedhja vjen 16 muaj pas zgjedhjeve dhe pas negociatave intensive.

Duke cituar “burime të besueshme”, agjencia belge e lajmeve, Belga, tha se politikani De Croo do të kryesojë qeverinë e koalicionit me shtatë parti.