Tag: popullore
Shkup 16.11.19 | 12:03

Shkup, marsh tolerance për të drejtat e njeriut

Marsh i tolerancës do të mbahet sot në Shkup në organizim të Komitetit të Helsinkit për të drejta të njeriut, ndërsa me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Tolerancës. Marshi do të fillojë në mesditë në Muzeun e Qytetit të Shkupit, përmes rrugës “Maqedonia” deri në pikën përfundimtare...

Jetë 16.11.19 | 12:00

Të gjitha vlerat ushqimore të hithit

Hithra është një barishte shumë e pasur në vlera për trupin e njeriut. Ajo është e pasur në fibër, kalcium, magnez, proteinë apo vitaminat A dhe B6. Kjo barishte duhet konsumuar rregullisht sepse ndihmon në mirëmbajtjen e nivelit të sheqerit në gjak, pastron organizmin nga toksinat dhe...

Skena 16.11.19 | 11:59

Rita Ora shpenzon mijëra dollarë në manikyr, ndër më të shtrenjtit në histori

E talentuar, e bukur dhe me stil, këto janë vetëm disa nga karakteristikat që mund ta definojnë më së miri yllin kosovar të muzikës botëror, Rita Ora. Këngëtarja e famshme i kushton rëndësi paraqitjes së jashtme dhe vjen çdo herë në hap me trendët e reja të modës. Ajo shpenzon shuma...

Maqedoni 16.11.19 | 11:51

Lëndohen 4 persona në shkritoren “Makstil”, njëri në gjendje të rëndë

Në orën 07.53 në Qendrën Klinike “Nënë Tereza” janë sjellë katër persona të lënduar në shkritoren Makstil. Më vonë u vërtetua se personat janë shtetasit N.N (1973), E.V (1992), B.M (1984) dhe S.S (1971) të gjithë nga Shkupi. Aktualisht dihet se plagë të rënda trupore ka marrë...

Maqedoni 15.11.19 | 19:51

Ministria e Shëndetësisë: Rritje më e madhe e pagave deri më tani në shëndetësi

Është bërë rritja më e madhe e pagave në shëndetin publik deri më tani. Për dy vite janë bërë rritje rekorde të pagave të punëtorëve shëndetësorë, ndërsa infermieret për herë të parë janë vlerësuar dhe respektuar, kumtoi Ministria e Shëndetësisë. Në muajin shtator të vitit...

Bota 15.11.19 | 18:46

Rikthehet “Vdekja e Zezë”, sëmundja që dikur shfarosi 50 milion persona

“Vdekja e Zezë” është rikthyer. Dy persona në Kinë po trajtohen në Pekin për llojin më të rrezikshëm dhe vdekjeprurës të murtajës, ajo pulmonare. Dy personat vijnë nga provinca kineze e Mongolisë, ndërkohë që nga shteti i Mongolisë erdhi në maj rasti i një çifti i vdekur për...

Maqedoni 15.11.19 | 17:50

BDI kongresin e partisë do ta mbajë më 21 dhjetor

Në mbledhjen e sotme kryesia e Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), vendosi që kongresi i katërt i partisë të mbahet më 21 dhjetor në Shkup. Zëdhënësi i partisë Bujar Osmani tha se kongresi është kulmi i procesit të zgjedhjeve të brendshme të partisë përmes degëve. “Ju vetë...

Bota 15.11.19 | 15:48

Duket se pavarësisht situatës së vështirë, njerëzit kanë gjetur forcën të bëjnë edhe humor në Venecia. Një foto është bërë simbol i kësaj situatë të vështirë, ku një grua shfaqet në mes të ujit dhe për të mos prishur pantallonat dhe çizmet vendos ti heq ato duke kaluar ujin vetëm me mbathje. Një fotoreporter e ka fotografuar dhe kjo foto është bërë virale. Niveli i ujit në Venecia preku 187 centimetra në orën 22:50 të së martës, niveli i dytë më i lartë historik pas përmbytjes me 194 cm në 1966. Administrata komunale ka vendosur ta mbyllë çerdhet dhe kopshtet e fëmijëve në qytet dhe në ishujt e Lagunës. Tre autobusë uji u mbytën ndërsa ishin të ankoruar në Sant’Elena, gondolat u shkëputën nga limanet, një zjarr goditi një kabinë elektrike pranë muzeut Ca ‘Pesaro. Si pasojë e motit të keq dy njerëz humbën jetën në Pellestrina. /albeu.com/.

Duket se pavarësisht situatës së vështirë, njerëzit kanë gjetur forcën të bëjnë edhe humor në Venecia. Një foto është bërë simbol i kësaj situatë të vështirë, ku një grua shfaqet në mes të ujit dhe për të mos prishur pantallonat dhe çizmet vendos ti heq ato duke kaluar ujin...

Maqedoni 15.11.19 | 11:47

Dita e Alfabetit të Gjuhës Shqipe – 22 Nëntori, ditë jo pune për shqiptarët në Maqedoni

Ministria e Punës dhe Politikës Sociale njoftoi se në pajtim me Ligjin për festat në RM, (,,Gazeta Zyrtare e RM-së,, nr.21/98 dhe 18/07), 22 Nëntori i vitit 2019 (e premte) – Dita e Alfabetit të Gjuhës Shqipe, është ditë jo pune për qytetarët shqiptarë në Republikën e Maqedonisë. Njëkohësisht...

Maqedoni 15.11.19 | 11:28

Në shtëpinë e deputetes së LSDM gjenden dokumente për rastin “Monstra” dhe “rastin e Kumanovës”

Dokumente konfidenciale që kanë të bëjnë me rastin “Monstra” dhe rastin e Kumanovës janë gjetur gjatë bastisjes së shtëpisë së deputetes së LSDM-së, Frosina Remenski, e cila është në mesin e të dyshuarëve në rastin “Reket”, shkruan portali MKD. Prokuroria ka konfirmuar informacionet,...

Ekonomi 15.11.19 | 11:18

Zaevi po kthen sytë edhe kah Moska, pas 5 viteve riaktivizohet Komisionit i përbashkët për bashkëpunim

Energjetika, gazifikimi, komunikacioni ajror dhe turizmi do të kenë përfitime nga Rusia. Pas pesë viteve, përsëri do të fillojë realizimi i projekteve të përbashkëta mes dy vendeve. Këtë lajm me përplotë ngazëllim e ka dhënë dje kryeministri Zoran Zaev në forumin e biznesit mes Maqedonisë...

Maqedoni 15.11.19 | 10:22

Pendarovski do t’i pranojë letrat kredenciale të ambasadorëve të sapoemëruar të Letonisë, Luksemburgut dhe Irlandës

Presidenti Stevo Pendarovski sot do t’i pranojë letrat kredenciale të ambasadorëve të sapoemëruar të Letonisë, Luksemburgut dhe Irlandës në shtetin tonë. Letrat kredenciale presidenti Pendarovski do t’ia dorëzojë Gunta Pastores, ambasadore e sapoemëruar e Letonisë në Republikën e...

Maqedoni 15.11.19 | 10:06

BDI do të mbajë mbledhje të Kryesisë Qendrore

Kryetari i Bashkimit Demokratik për integrim, Ali Ahmeti, ka thirrur mbledhje të Kryesisë Qendrore të partisë e cila do të mbahet sot, me fillim në ora 15:00 në selinë e BDI-së në Tetovë. Në mbledhje do të diskutohet rreth Kongresit të katërt zgjedhor të Bashkimit Demokratik për Integrim...

Maqedoni 13.11.19 | 14:14

Qeveria me 50.000.000 denarë do t’i mbështesë mediat e shtypit

Qeveria në seancën e fundit të propozimit të ministrit pa resor të obliguar për Komunikime, Transparencë dhe Llogaridhënie, e solli tekstin e ri të Programit për mbështetje të shtypit dhe distribuim të mediave të shtypit për vitin 2019. Siç informon pres-shërbimi qeveritar, mjetet për...

Maqedoni 13.11.19 | 14:04

Igor Janushev emërohet shef i shtabit zgjedhor të VMRO-DPMNE-së

Komiteti Ekzekutiv i VMRO-DPMNE-së, në seancën e djeshme njëzëri ka sjellë vendim që për shef të Shtabit Zgjedhor të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare që do të mbahen më 12 prill të vitit 2020, të emërohet Igor Janushev. Siç njoftojnë nga VMRO-DPMNE-ja, Janushevi deri në seancën...

Lajme 13.11.19 | 10:36

Ju mpihen duart dhe këmbët, kjo është arsyeja

Shpesh ndiejmë mpirje ose ndjesi shpimi gjilpërash në duar dhe këmbë kur marrim një qëndrim të pakëndshëm. Ky është një fenomen sepse rrjedhja normale e gjakut është pjesërisht e penguar. Por shkaqet që e përcaktojnë atë mund të jenë të ndryshme dhe ndonjëherë fshehin çrregullime...

Skena 13.11.19 | 10:31

Kjo është puna e re e Taynas

Reperja Tayna duket se e konsideron “punë” edhe shoppingun Reperja, ka udhëtuar sot në Stamboll të Turqisë ku duket se ka vizituar një qendër tregtare ku kanë bazën shumica e veshjeve të markave të njohura botërore si Gucci, Versace, Prada, etj. “Tu pa punt e mia”, ka shkruar Tayna...

Skena 13.11.19 | 10:28

Shkurte Gashi tregon nëse po dhuron Iphone 11

Një faqe e hapur në Facebook në emër të këngëtares Shkurte Gashi, njoftoi se ajo  po dhuron iPhone 11, pas një sezoni të mbarë, por që ata që duan ta fitojnë duhet t’i plotësojnë disa kushte. Por ky njoftim po del të jetë një mashtrim. Është vet këngëtarja kosovare që përmes...

Bota 13.11.19 | 10:18

Gjermania mbetet kundër ndryshimit të kufijve Kosovë-Serbi

Këmbimi i territoreve ose ndryshimi i kufijve nuk ndikojnë për stabilitetin në rajon, thotë ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas në intervistën ekskluzive me Adelheid Feilcke, në prag të vizitës së tij në rajon. Deutsche Welle: Refuzimi i fillimit të premtuar të bisedimeve të pranimit...

Bota 13.11.19 | 10:13

Danimarka rivendos përkohësisht kontrollin kufitar me Suedinë

Danimarka do të rivendosë përkohësisht kontrollet në kufijtë e saj me Suedinë, pas një sërë krimesh të dhunshme në Kopenhagë për të cilat autoritetet daneze theksojnë se janë kryer nga autorë me origjinë suedeze. Kontrollet gjashtëmujore, duke filluar nga e marta, do të bëhen në...

Повеќе