e Martë, 27 Qershor 2017 | Lajme: 5

Maqedoni

rodenden-2-640x375

Gruevski: VMRO-DPMNE gjithmonë do të mbështes shqiptarët që duan së bashku të ndërtojmë shtet

VMRO-DPMNE ditën e djeshme festoi 27 vjetorin e ekzistimit të partisë politike dhe 124 vjetorin nga themelimi i Organizatës. Para anëtarëve të kësaj partia u  drejtuar kreu i VMRO-së, Nikolla Gruevski i cili mes tjerash foli edhe...
moti

Gjatë fundjavës erë veriore dhe ulje e temperaturave

Gjatë natës nga veriu pritet të depërtojë masë e freskët më e ftohtë ajrore me erë më të fuqishme veriore në Maqedoni që do t’i ulë temperaturat ditore gjatë fundjavës, ndërsa në ditët në vijim temperaturat do të...
tilerson-520x347

Sekretari i shtetit amerikan Rex Tillerson vjen në Maqedoni

Sekretari i shtetit amerikan Rex Tillerson së shpejti do të vizitojë Maqedoninë, bëjnë të ditur burime dioplomatike. Shefi i departamentit amerikan të shtetit planifikon që të vizitojë Maqedoninë gjatë muajit korrik ose në shtator...
ramiz-merko-520x273

Ramiz Merko, kordinator për shuarjen e deponisë në Strugë

Ministri pa resor Ramiz Merko është caktuar si kordinatorë për të organizuar punët rreth shuarjes së deponisë në qytetin e Strugës. Sot Ramiz Merko bashkë me Zoran Shapuriq do ta vizitojnë Komunën e Strugës. Ata do të inspektojë...
Screenshot_20170616-121229-696x377

Komuna e Gostivarit keqpërdori 2 milion denarë për shenjëzimin e rrugëve me ngjyrë plastike që tash nuk ekzistojnë

Komuna e Gostivarit keqpërdori 2 milion denar për shenjëzimin e rrugëve me ngjyrë plastike që tash nuk ekzistojnë, shkruan portali Fol. Operatori që nënshkroi kontratën ishte i obliguar të siguron ngjyrë të cilësisë së lartë...
aksident

Një person e humbi jetën, ndërsa katër janë lënduar në një aksident trafiku

Një person e humbi jetën, ndërsa katër janë lënduar në një aksident të rëndë trafiku që ka ndodhur mbrëmë rreth orës 21 në rrugën Manastir-Demir Hisar. Zëdhënësja e SPB Manastir, Magdalena Dimitrovska njoftoi se deri te fatkeqësia...
IMG_2397-640x330

Gashi: Me çfarë marrëveshje BDI hyri në bashkëqeverisje me LSDM?

Sekretari i përgjithshëm i Lëvizjes Besa, Afrim Gashi ka pyetur publikisht se cila është marëveshja qeverisëse me të cilën BDI ka hyrë në Qeveri me LSDM. Dokumenti i publikuar nga Zoran Zaev, ai tha se është po i njëjti i promovuar...
133739304

Në rrethinën e Dibrës nga fillimi i vitit 60 zjarre

Njësia zjarrfikëse territoriale e Dibrës, e cila intervenon në komunat Dibër, Qendër Zhupa dhe Mavrovë Rostushë, respektivisht rajonin e Rekës, gjatë këtij viti ka intervenuar 25 herë më shumë se vitin paraprak. Në këtë periudhë,...
rruge

Ndëprerje disaorëshe e komunikacionit në aksin Mavrovë – Dibër tek Ura e mullisit

Komunikacioni në aksin Mavrovë – Dibër, nga Ura e mullisit deri në fshatin Kosovrast i Poshtëm, sot prej orës 13 deri në orën 17 do të jetë në ndërprerje. Shkak për ndërprerjen, siç informoi Lidhja Automote e Maqedonisë,...
mkd-326448-520x244

Struganët në protestë, po mbyten nga tymi dhe ajri i ndotur

Banorët e Strugës vazhdojnë protestën e tyre për shkak se ende nuk është gjetur një zgjidhje për deponin e egër që çdo ditë i mbyt. Deponia e egër vazhdon të digjet ndërkohë që mbrëmë intenziteti i zjarrit është rritur...