Tuesday, 22 May 2018 | Lajme: 21

Maqedoni

Urime-Ramazani-750x430

FRI uron Ramazanin, muajin e frymëzimit!

Forumi Rinor Islam uron besimtarët myslimanë me rastin e fillimit të muajit të bekuar Ramazan. Ramazani, mbi të gjitha tregon një akt të papërsëritshëm mirënjohjeje ndaj Dhuruesit më të madh të çdo mirësie, akt nështrimi ndaj...
tv-21-mk1-810x408-750x408

TV 21 dhe TV 24 nuk fituan leje nacionale, shuhet radioja “Sllobodna Makedonia”

Në mbledhjen e sotme të Këshillit të Agjencisë për shërbime audio dhe audiovizuale njëzëri u soll vendim që të fillohet me procedurën e marrjes së lejes për radion “Sllobodna Makedonia”. Siç theksoi kryetari i Këshillit,...
fatime-fetai-699x430

Fatime Fetai paralajmërim “bombë” për rastin “Monstra”

Sot në Gjykatën Penale duhet të mbahet ka filluar seanca gjyqësore për rastin “Monstra” kundër të akuzuarve për vrasjen e pesëfishtë tek liqeni i Smillkovës në Shkup me 12 prill të vitit 2012. Prokurorja Fatime Fetai gjatë...
zoran-zaev-810x539-750x430

Zaev: Nuk është tragjedi nëse në vjeshtë kemi zgjedhje

Kryeministri Zaev ka theksuar se dëshiron që edhe njëherë qytetarët të dinë se samiti në Sofje nuk është “ded lajn”, por para së gjithash Samiti i Këshillit të BE-së kur vendoset nga ana e kryeministrave apo të takimit paraprak...
auto-jkj-696x3921502382166_1526457136-4002204

Komandant Hoxha refuzon kompensimin e Qeverisë

Xhezair Shaqiri, i njohur si komandant Hoxha ka refuzuar kompenzimin e qeverisë nga shkëputja e kontratës, njofton agjencia e lajmeve INA. “Faliminderit nga qeveria për kompenzimin nga shkëputja e kontratës. Unë nuk kam bërë asnjë...
Boshkovska-780x439

Boshkovsa emërohet komandante e batalionit të këmbësorisë në Kumanovë, e para në një rang të këtillë

Togerja e Ushtrisë së Republikës së Maqedonisë (URM), Aleksandra Boshkovska e mori komandën e çetës së parë pranë batalionit të parë të këmbësorisë së mekanizuar në Kumanovë. Njëherit, Boshkovska bëhet femra e parë në...
kreshnik-bekteshi-750x430

Ministri Bekteshi në Sofje, merr pjesë në Samitin e BE-së me vendet e Ballkanit Perëndimorë

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi sot merr pjesë në Konferencën “Investimet e ardhshme: Ballkani Perëndimor”, organizuar nga presidenca bullgare me Bashkimin Europian dhe Forumi bullgar për udhëheqës të biznesit. Konferenca...
vesel-750x430

Vesel Memedi prap ma i forti ne Qeveri, ja pse?

Vesel Memedi me partinë e tij ka ngelur i paprekur me rikonstruimin e Qeverisë. Siç mësohet ai edhe pse me një deputet, ka më shumë poste se dy partitë e reja BESA  dhe PDSH që iu bashkëngjitën Qeverisë. Burime qeveritare theksuan...
Mickoski-780x439

Mickoski konfirmoi 2 qershorin, si ditë të protestës popullore të OBRM-PDUKM-së

Komiteti qendror i OBRM-PDUKM-së opozitare mbrëmë mbajti mbledhjen e saj të radhës, ku ka vendosur që më 2 qershor, në ora 20:00 të mbahen protesta kundër qeverisjes së tanishme. Me këtë rast, lideri i partisë, Hristijan Mickoski...
johannes_hahn-780x439

Johannes Hahn: Marrëveshja e emrit ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë duhet të jetë cilësore

Eurokomisioneri për zgjerim, Johannes Hahn ka deklaruar për gazetën greke “Ta Nea” se ka besimin që do të arrihet një marrëveshje për emrin. Ai vlerëson se në Sofje nuk do të ketë diçka vendimtare, nëse do të ketë zgjidhje,...