Category: Lajme
Maqedoni 10:59

Nga ky vit, kartoni i gjelbërt obligativ me regjistrimin

Kartoni i gjelbërt do të bashkohet me polisat e auto-përgjegjësisë, kështu që secili pronar duhet ta nxjerrë atë gjatë regjistrimit të automjetit. Ky ndryshim do të rregullohet me ligj më së voni deri në fund të këtij viti dhe vjen nga nevoja për harmonizimin e ligjeve tona me direktivat...

Maqedoni 08:04

Moti sot në Maqedoni

Gjatë ditës së  sotme moti pritet të jetë me vranësira. Në pjesët perëndimore të vendit do të ketë reshje lokale të borës ndërsa pasdite në pjesët qendrore dhe jugore do të ketë edhe shfaqje të diellit. Temperaturat do të lëvizin nga minus katër gradë celsius deri katër gradë...

Bota 19:39

Tragjedi në parkun e lojërave në Poloni, digjen për së gjalli 5 adoleshente (VIDEO)

Pesë vajza adoleshente humbën jetën mes flakëve në Poloni ndërsa po vizitonin një park lojërash të qytetit Koszalin për të kremtuar ditëlindjen e njërës prej tyre. Vajzat, të gjitha të moshës 15 vjeçe, kanë hyrë në një dhomë, e cila mbyllet hermetikisht, e nga ku mund të dalësh...

Ekonomi 19:17

Njëherë kushtet, pastaj licencat

Ligji për tregjet e gjelbërta nuk i pengon pazarxhinjtë që shesin tekstile dhe prodhime tjera jo ushqimore, të veprojnë në kuadër të tregjeve aktuale. Kryetari i Shoqatës së pazarxhinjëve, Ekrem Dolek, për gazetën Koha, thotë se ditëve të fundit në opinion janë plasuar një varg spekulimesh...

Maqedoni 19:14

Gashi: Kandidati për presidentit, mbipartiak

Partneri i koalicionit qeveritar BESA, e Afrim Gashit, ka idenë se si presidenti i ardhshëm i shtetit të jetë konsensual, d.m.th. i pranueshëm për të gjithë. Udhëheqësi i këtij krahu në një deklaratë për Alsat thotë se në fakt, partitë në zgjedhje duhet të dalin me kandidatët, që...

Maqedoni 18:00

Bllokohet komunikacioni, kacafytje mes turistëve në Mavrovë (Video)

Kaos gjatë pasdites në Mavrovë. Komunikacioni është bllokuar, rend i gjatë i automjeteve janë bllokuar për shkak të komunikacionit. Ka kacafytje mes shoferëve për shkak të komunikacionit të bllokuar, përcjell Telegrafi Maqedoni. Pritjet e gjata janë për shkak bllokimit dhe pengesës së...

Maqedoni 15:44

Vazhdon i ftohti në Maqedoni, të martën priten të ulen temperaturat deri minus 16 gradë celsius

Mot i acartë me temperatura maksimale nën 0 do të vazhdojë edhe në ditët e ardhshme. Nesër dhe të hënën pasdite do të ketë reshje të borës në vende të caktuara dhe do të fryjë erë veri-perëndimore. Temperaturat e mëngjesit në periudhën që vjen do të jenë të ulëta, posaçërisht...

Bota 12:17

Tre të vdekur nga zjarri në një ndërtesë në Spanjë

Zjarrfikësit në Spanjë kanë thënë se tre persona kanë vdekur dhe shumë të tjerë janë plagosur, pasi një zjarr shpërtheu në një ndërtesë banimi në afërsi të qytetit të Barcelonës. Zjarrfikësit thonë se zjarri ka nisur në orët e para të ditës së shtunë. Një foshnje është...

Shkup 15:46

Më 6 dhe 7 janar parkingu falas në komunën Qendër

Në prag të festave të Kërshëndellave, nga NP Parkingje të komunës Qendër, informojnë se më 6 dhe 7 janar, të gjitha parkingjet që janë në kompetencë të tyre do të jenë falas për të gjithë qytetarët e Republikë së Maqedonisë. Pagimi i rregullt i parkingut do të vazhdojë nga...

Bota 15:34

Tajlanda goditet nga stuhia në kulmin e sezonit të pushimeve

Stuhia tropikale Pabuk zbarkoi në jug të Tajlandës me erëra dhe shira dhe pritet të jetë më e keqja në rajon në 30 vjetët e fundit. Stuhia zbarkoi në orën 12:45, sipas kohës lokale, duke rrëzuar drunj në provincën Nakhon Si Thammarat. Ajo po lëviz drejt jugut të Tajlandës, duke prekur...

Shkup 15:26

Bashkia e Shkupit: Të mos ndizen zjarre në pjesë të hapura

Nga Bashkia e Shkupit u bëjnë thirrje qytetarëve që të përmbahen nga ndezja e zjarreve në pjesë të hapura për nder të festës fetare të ortodoksëve me qëllim që të mbrohet mjedisi jetësor dhe ajri i pastër. “Thirrja publike është ndërmarrë në përputhje me të gjithë kryetarët...

Maqedoni 15:22

Epidemia e fruthit në Shkup, sot janë vaksinuar 703 fëmijë

Është rritur numri i fëmijëve të cilët ditëve të fundit janë vaksinuar me vaksinën MRP. Në klinikat e Shkupit sot deri në orën 11 gjithsej janë vaksinuar 703 fëmijë. Ministria e Shëndetësisë informon se deri tani nuk ka pasur raste të reja të epidemisë së fruthit, ndërsa ka një...

Ballkan 14:46

Më 7 janar studentët u rikthehen protestave masive në Shqipëri

Studentët nuk do të ulen në auditore këtë fillimviti. Ata do ti kthehen sheshit të protestës përpara Kryeministrisë më datë 7 Janar ora 10:00. Në fillim pati një ide për ta zhvendosur protestën tek korpusi, por tashmë thirrjet po bëhen për protestë para selisë së qeverisë. Siç...

Shkup 14:39

Problemi i qenve endacak i vazhdueshëm në Shkup, dje ishin dy viktima

Me 03.01.2019 në ora 18.15 në Stacionin Policor Aerodrom T.S.(24) nga Shkupi ka lajmëruar se ditën e njëjtë rreth orës 13.00 në bulevardin “Vidoe Smilevski Bato” është kafshuar nga një qen endacak, transmeton Almakos. Me 03.01.2019 në ora 17.30 në Stacionin Policor Karposh, E.J.(52)...

Maqedoni 14:37

Zaev: Nuk ka shansa të ndryshojë marrëveshja e Prespës

Miqësia mes Maqedonisë dhe Greqisë, përfitimet nga marrëveshja e Prespës, proceset në Parlamentin e Maqedonisë dhe atë të Greqisë, anëtarësimi në NATO dhe Çmimi Nobel për paqë ishin temat për të cilat ka folur kryeministri Zoran Zaev në një intervistë për gazetën greke “Efimerida”,...

Ekonomi 14:34

Maqedoni, shënojnë rritje eksporti dhe importi

Rritje prej 22,4 për qind shënon eksporti nga Maqedonia në 11 muajt e vitit të kaluar në krahasim me periudhën e vitit paraprak. Sipas të dhënave të Entit Shtetëror për Statistika, vlera e përgjithshme e eksportit të mallrave nga Republika e Maqedonisë, në periudhën janar – nëntor...

Maqedoni 14:04

Gjykimi për Almirin nis nga e para

Rasti i Almir Aliut kthehet nga e para. Kjo përshkak se Gjykata e Apelit e ka shfuqizuar vendimin e Gjykatës Themelore të Kumanovës. Këtë e konfirmon për TV SHENJA, avokati i familjes Aliu Asmir Alispahiç, por ata deri në këto momente ende nuk i kanë të njohura shkaqet për sjelljen e këtij...

Maqedoni 13:58

10 policë kufitar kanë mbetur të bllokuar në Tanushë

Për të 6 ditë me radhë, 10 policë kufitar në stacionin policor në Tanushë, kufij me Kosovën kanë mbetur të bllokuar shkaku i reshjeve të borës. Burime të Alsat bëjnë të ditur se ushqimi i tyre është pranë përfundimit ndërsa lëvizja është e pamundur fakti që lartësia e borës...

Shkup 12:53

Shkup, vidhen mbi 4000 euro nga një veturë

Policia e Shkupit ka ngritur padi penale kundër katër personave nga Shkupi në moshë prej 28 deri 41 vjet. Ata ngarkohen për veprën penale “vjedhje” në vlerë prej 4000 euro në kundërvlerë 350.000 denarë, transmeton Zhurnal. Siç njoftojnë nga MPB, grabitësit veprën penale e kanë kryer...

Bota 12:51

Efekti Trump, bie papunësia në Amerikë në nivel më të ulët në 50 vitet e fundit

Kompanitë amerikane hapën 271.000 vende pune në dhjetor, dukshëm më të larta se pritjet, sipas të dhënave të sotme nga agjencia private e rekrutimit ADP. Të dhënat më të fundit janë më të mira se në nëntor kur u hapën 157.000 vende pune dhe në lidhje me parashikimet e ekonomistëve...

Повеќе