Tag: top
Maqedoni 19.10.20 | 08:54

Zaev e refuzon takimin me Mickoskin, muajin e ardhshëm do të udhëtojë në Bullgari

Kryeministri Zoran Zaev e ka refuzuar kërkesën e kryetarit të OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski për mbajtjen e takimit të liderëve ku përveç bisedimeve me Bullgarinë do të diskutohej edhe për regjistrimin, ekonominë, arsimin. “Nuk e shoh të nevojshëm takimin e liderëve. Veçmas me njeri...

Maqedoni 19.10.20 | 07:49

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në Maqedoni do të jetë me diell dhe vranësira të pakta, por stabil. Gjithashtu do të fryjë erë e lehtë nga drejtimi verior. Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin prej -1 deri 9 gradë celcius, ndërsa ato ditore do të jenë në interval prej 14 deri 21 gradë celcius. Gjatë ditëve...

Maqedoni 17.10.20 | 12:39

Armata e Maqedonisë së Veriut si anëtare e NATO-s, pjesë e KFOR-it

Armata e Republikës së Maqedonisë së Veriut si anëtare e 30-të e NATO-s për herë të parë direkt merr pjesë në misionin KFOR. Sot në rotacionin e parë 44 pjesëtarë të Armatës do të drejtohen në misionin e NATO-s në Kosovë, të përbërë nga oficerët e shtabit dhe tokë sigurie,...

Maqedoni 17.10.20 | 07:44

Moti në Maqedoninë e Veriut

Moti sot do të jetë me diell dhe vranësira lokale. Do të fryjë një erë e lehtë nga drejtimi perëndimor i vendit. Temperaturat minimale do të lëvizin prej 6 deri më 12 gradë, ndërsa temperaturat maksimale do të lëvizin prej 17 deri më 24 gradë celsius. Ditën e diell do të ketë kushte...

Maqedoni 16.10.20 | 17:34

Karaxhoski: Mund të kemi 1000 të infektuar me Kovid 19 në ditë!

Nëse nuk respektohen masat dhe protokollet e miratuara nga Qeveria me qëllim të ballafaqimit me Kovid-19, nuk përjashtohet mundësia që numri i të infektuarve në vend të arrijë deri në 1000 në ditë, thotë kryetari i Komisionit për Sëmundje Infektive, Zharko Karaxhoski. Ai njëherit thekson...

Maqedoni 16.10.20 | 14:17

Ja cilat janë masat e reja shtrënguese që ditën e hënë mund t’i propozohen Qeverisë

Pas mbledhjes së mëngjesit të Komisionit për Sëmundje Ngjitëse, Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe, kumtoi masat shtesë që janë menduar të ndërmerren për parandalim të përhapjes së koronavirusit. E para është kufizimi deri në 50% i udhëtarëve nëpër autobusë, e dyta ndalesë...

Maqedoni 16.10.20 | 13:15

Filipçe: Nëse përkeqësohet gjendja me Covid-19, të hënën propozojmë masa të reja

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe në konferencën e sotme për shtyp njoftoi se pas mbledhjes së sotme të Komisionit për Sëmundje Infektive, janë propozuar masa të reja, të cilat do të shqyrtohen vetëm në rast se situata me Covid-19 përkeqësohet. “Mëngjesin e sotëm kemi diskutuar...

Maqedoni 16.10.20 | 10:00

Komisioni për Sëmundje Infektive në Maqedoni sot do të vendos për masa të reja restriktive

Maqedonia ka nis javën me rekord negativ të të infektuarve dhe për këtë paralajmërojnë masa restriktive, për të parandaluar përhapjen e COVID-19 në vend. Komisioni për sëmundje infektive paralajmëron ndalimin e transportit publik, përgjysmimin e orarit të punës dhe masa tjera më të...

Maqedoni 16.10.20 | 07:27

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në Maqedoni do të jetë me të reshura dhe me kushte të ftohta atmosferike. Gjatë gjithë ditës, në gjithë territorin e vendit do të mbizotërojë mot me shi kurse kushtet e njejta do të jenë edhe për fundjavë. Temperaturat do të lëvizin nga 7 deri në 19 gradë Celsius kurse gjatë...

Maqedoni 15.10.20 | 10:17

Aerodromi, Karposhi, Qendra vatra të koronavirusit në Shkup

Statistikat e fundit për numrin e infektimeve me koronavirus Kovid-19 po vazhdojnë të mbajnë në krye të listës komunat e Shkupit: Aerodrom, Karposh, Qendër, Kisela Vodë, Gjorce Petrov. Gjatë 24 orëve të fundit nga 445 infektimet e reja me koronavirus, 249 janë në Shkup. Këto komuna po...

Maqedoni 15.10.20 | 08:41

Vazhdon rritja e numrit të rasteve të reja me COVID-19 në Maqedoni

Numri i rasteve të reja me COVID-19 në Maqedoni vazhdon të rritet. Në 24 orët e fundit, që dje njoftoi Ministria e Shëndetësisë u regjistruan 445 raste të reja, nga 2.441 testime. Ky është numri më i lartë i rasteve të reja që nga fillimi i pandemisë. Numri më i lartë i rasteve aktive...

Maqedoni 15.10.20 | 07:38

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë i ndryshueshëm, me vranësira dhe periudha me diell. Në pjesën perëndimore të vendit do të ketë kushte për reshje të shiut. Temperaturat minimale do të lëvizin prej 4 deri 11 gradë celcius, ndërsa ato maksimale do të jenë në interval prej...

Bota 14.10.20 | 22:58

Franca shpall gjendjen e jashtëzakonshme, izolohen 8 qytete

Presidenti Emanuel Macron, në një konferencë për mediat ka vendosur që të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme në Francë, pasi shifrat e infektimeve nga koronavirusi janë të shumë të larta. Gjatë fjalës së tij, Macron deklaroi se Franca do të jetë në shtet-rrethim, si dhe qytetet do...

Maqedoni 14.10.20 | 19:50

LAJMI I FUNDIT: Rekord rastesh të reja me COVID, 445 në 24 orët e fundit dhe 9 viktima

Në 24 orët e fundit janë kryer 2080 testime për COVID-19 dhe prej tyre 445 kanë rezultuar pozitivë. 249 raste janë regjistruar vetëm në Shkup, e ndjekur nga Strumica me 36 dhe Shtipi me 25 raste. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 9 pacientë. Ndërsa janë shëruar 77...

Bota 14.10.20 | 17:52

Vaksina e Putinit pa efekte! Shtohen frikshëm rastet me COVID-19 në Rusi

Përkundër faktit që Rusia ka shpallur se ka gjetur vaksinën kundër COVID-19, brenda 24-orëve në Rusi janë konfirmuar 14 mijë e 231 raste të reja me COVID-19, duke vendosur një rekord të ri ditor. Rusia e cila ka numrin e katërt më të lartë të infeksioneve në botë me mbi 1 milion...

Ekonomi 14.10.20 | 16:56

Maqedonia e parafundit me rritje ekonomike

Ekonomia shqiptare është tkurrur me një normë prej 10.2% gjatë tremujorit të dytë të vitit, pra në periudhën prill-qershor, kur goditja si pasojë e masave bllokuese për shkak të pandemisë Covid-19 ishte edhe më e madhe. Kjo normë është treguesi më i rëndësishëm i impaktit të izolimit...

Maqedoni 14.10.20 | 10:14

MSH Maqedoni: Edhe nëpërmjet BE-së do të sigurohet ilaçi “Remdesivir”

Ministria e Shëndetësisë informon se Maqedonia e Veriut nëpërmjet Bashkimit Evropian do të ketë qasje në ilaçin “Remdesivir”, i cili shërben për të trajtuar pacientët me COVID-19. Nga MSH thonë se Komisioni Evropian ka nënshkruar marrëveshje me kompaninë farmaceutike “Gilead”...

Maqedoni 14.10.20 | 07:35

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me diell dhe vranësira mesatare. Gjithashtu do të fryjë erë e përforcuar nga drejtimi jugperëndimor. Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin prej 3 deri 11 gradë celcius, ndërsa ato ditore do të jenë në interval prej 17 deri 24 gradë celcius. Gjatë...

Teknologji 14.10.20 | 00:00

Prezantohet iPhone 12 5G, këto janë risitë (VIDEO)

Gjiganti amerikan i teknologjisë Apple ka prezantuar mbrëmjen e së martës në Kaliforni modelin e ri të iPhone 12. Njësoj si muajin e shkuar, për shkak të pandemisë, ky event nga Apple u mbajt online. Por le të kthehemi tani tek iPhone 12! iPhone më i ri ka marrë ekranin Oled nga iPhone 11...

Maqedoni 13.10.20 | 14:11

Kovid 19 RMV/ 3 të vdekur 80 raste të reja.Shërohen 97 pacientë

Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë bërë 680 testime ndërsa janë regjistruar 80 raste të reja me koronavirus. Instituti për Shëndet Publik njofton se 97 pacientë e kanë fituar betejën kundër koronavirusit. Në kushte spitalore, jetën e kanë humbur tre persona. Një...

Повеќе