Tag: top
Maqedoni 19.11.20 | 11:29

Maqedoni: Dje 683 gjoba për mosmbajtje të maskave

Ministria e Punëve të Brendshme informon se ka vazhduar me aktivitetet për zbatimin e masave për parandalimin e coronavirusit. Nga MPB thonë se në 24 orët e fundit janë gjobitur 683 qytetarë për mosmbajtje të maskës mbrojtëse. MBP ju bën apel qytetarëve që t’i respektojnë masat dhe...

Maqedoni 19.11.20 | 10:00

MSH: Vaksinimi kundër gripit sezonal në Maqedoni zhvillohet pandërprerë, vaksina ka për të gjithë

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoni informon se në shtatë ditët e kaluara, 3.270 qytetarë janë vaksinuar falas kundër gripit sezonal në shtëpitë e shëndetit dhe spitalet e përgjithshme të vendit. Nga MSH thonë se 126 qytetarë kanë caktuar termin nëpërmjet mjekut amë, por nuk janë...

Maqedoni 19.11.20 | 08:55

Këshilli i Sigurisë në Maqedoni sot mban seancë, diskutohet për gjendjen me pandeminë

Këshilli i Sigurisë në Maqedoninë e Veriut sot do të mbajë mbledhje. Në rend dite do të jetë vetëm një pikë – gjendja me pandeminë në vend. Përveç anëtarëve të përhershëm të Këshillit, do të merr pjesë edhe ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe, përcjell Telegrafi Maqedoni. Një...

Maqedoni 19.11.20 | 07:53

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot do të jetë me diell dhe vranësira. Do të fryjë një erë e lehtë verilindore. Temperaturat minimale do të lëvizin prej -2 deri 6 gradë celsius, ndërsa temperaturat maksimale do të lëvizin prej 10 deri 17 gradë celsius. Edhe nesër moti pritet të jetë me diell dhe vranësira.

Maqedoni 18.11.20 | 20:23

Mickoski: Kuptoj pse Zaevi nuk dëshiron takim të liderëve

Zoran Zaev më shumë ka dashur të shihet me kryeministrin e Qeverisë së fqinjit tonë lindor, në vend të takimit të takimit të liderëve dhe të gjithë së bashku të arrijmë konsensus kombëtar dhe shtetëror me interesa mbrojtëse kombëtare dhe shtetërore dhe më pas të marrim pjesë me...

Maqedoni 18.11.20 | 12:18

Shaqir Fetahu zgjidhet kryetar i BFI-së në

Në një proces të qetë dhe transparent në hapësirat e Bashkësisë Fetar Islame në Shkup janë zhvilluar zgjedhjet për kreun e BFI -së. Pas votimit garën për kreun e BFI – së e fitoi Shaqir Fetahu kundrejt kundër kandidatit të tij, myftiut të Tetovës Qani Nesimi. Shaqir Fetahu fitoi...

Maqedoni 18.11.20 | 09:33

Bullgaria vendosi veto për Maqedoninë e Veriut, megjithatë Berlini lë hapësirë për zgjidhje deri në dhjetor

Bullgaria e realizoi kërcënimin për veto, duke bllokuar miratimin e kornizës negociuese për Maqedoninë e Veriut dhe mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare në Këshillin e ministrave për Punë të Jashtme të vendeve anëtare të BE-së. Megjithatë, presidenca gjermane e BE-së dhe...

Maqedoni 18.11.20 | 07:32

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë i ndryshueshëm me vranësira dhe reshje të shiut, sidomos në pjesën jugore të vendit. Pasdite pritet që lagështia dhe vranësirat të ulen. Temperaturat minimale do të lëvizin prej 3 deri 9 gradë celcius, ndërsa ato maksimale do të jenë në...

Maqedoni 17.11.20 | 20:41

Maqedoni, shërohen 843 pacientë dhe humbin jetën 31 të tjerë

Ministria e Shëndetësisë bëri të ditur se gjatë 24 orëve të fundit Instituti për Shëndet Publik (ISHP) regjistroi 843 pacientë të shëruar. Nga Ministria e Shëndetësisë njoftojnë se kanë humbur jetën edhe 31 pacientë. Prej tyre shtatë janë nga Shkupi (74, 78, 82, 51, 38, 60 dhe 64...

Bota 17.11.20 | 18:00

Një vit më parë bota ndryshoi, u paraqit rasti i parë me Covid-19

Rasti më i hershëm me Covid-19 është zbuluar më 17 nëntor, disa javë para se autoritetet të vërtetojnë virusin e ri sipas mediave kineze. Rasti i parë i dikujt të prekur Covid-19 mund të gjurmohet tek data 17 nëntor 2019, sipas raportimit të mediave nga të dhëna të papublikuara të...

Maqedoni 17.11.20 | 17:29

Propozohet që deputetët të punojnë online, OBRM-PDUKM kundërshton

Debati i komisionit mbi projekt-buxhetin për vitin e ardhshëm fillon të hënën, ndërsa sipas informacionit të fundit nga Kuvendi, gjashtë deputetë aktualisht janë parandaluar të vijnë në punë për shkak të coronavirusit. Për t’i mundësuar ata që të përfshihen në punën e seancave,...

Maqedoni 17.11.20 | 13:50

Zaev tregon se cilët administratorë do të përjashtohen nga puna!

Kryeministri Zoran Zaev gjatë paraqitjes së tij në televizionin shtetëror të Maqedonisë së Veriut, ka shprehur vërejtje për disa të punësuar në institucione shtetërore. Zaev në këtë paraqitje ka thënë se ka institucione shtetërore ku punohet vetëm një orë, kurse marin rroga si të...

Maqedoni 17.11.20 | 13:42

MSH Maqedoni: 1.134 pacientë me COVID-19 të shtrirë në spitale, ka shtretër të lirë

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoni informon se në 24 orët e kaluara në qendrat për COVID në spitalet e vendit kurohen 549 pacientë, pozitiv ose të dyshimtë për coronavirus. Nga MSH thonë se në qendrat rajonale në Manastir dhe Shtip janë hospitalizuar 152 pacientë, me çka numri i...

Maqedoni 17.11.20 | 12:12

Kuvend, nuk dihet përmbajtja e propozim-ndryshimit të Rregullores

Nuk është publikuar akoma përmbajtja e nismës për ndryshimin e Rregullores së Kuvendit të dorëzuar nga vetë kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi. Siç sqaruan shkurt në një komunikatë një ditë më parë nga Kuvendi “Ndryshimet e propozuara janë pikërisht në drejtim të arritjes së këtij...

Maqedoni 17.11.20 | 08:40

BE sot nuk do të merr vendim për kornizën negociuese me Maqedoninë e Veriut

Ministrat për Çështje Evropiane të vendeve anëtare të BE-së sot online do ta mbajnë Këshillin për punë të përgjithshme, në të cilin duhet të miratohet korniza për negociatat me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Është e qartë që në mbledhjen e sotme Bullgaria do ta bllokojë...

Maqedoni 17.11.20 | 07:35

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë i ndryshueshëm, në mëngjes do të ketë mjegull në lugina, ndërsa gjatë ditës do të ketë mot me diell. Në fund të ditës pritet të ketë reshje të shiut në disa vende. Temperaturat minimale do të lëvizin prej -1 deri 7 gradë celcius, ndërsa...

Maqedoni 16.11.20 | 18:00

Sot 40 viktima dhe 591 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoni informon se në 24 orët e fundit janë bërë 1.683 testime për coronavirus, ndërsa 591 raste kanë rezultuar pozitiv. Prej tyre në Shkup-218, Kumanovë-47, Shtip-21, Prilep-26, Tetovë-28, Strugë-2, Veles-24, Manastir-36, Ohër-2, Kavadar-9, Gostivar-46,...

Ekonomi 16.11.20 | 13:10

Shtrenjtohen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

Komisioni Rregullator i Energjetikës dhe i Shërbimeve të Ujit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, solli vendim, me të cilin kryhet rritja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve të naftës mesatarisht për 3.11 %, njofton Telegrafi Maqedoni. Nga sonte në mesnatë, çmimi i shitjes...

Maqedoni 16.11.20 | 13:05

Maqedoni: OPH kërkon mbylljen e të gjitha objekteve hotelierike deri në fund të dimrit

Komisioni për sëmundje infektive të rekomandojë mbyllje të tërësishme të të gjitha objekteve hotelierike deri nga fundi i dimrit dhe me këtë t’u ndihmohet ta heqin njollën nga industria hotelierike, të tregojnë dhe të dëshmojnë se ata as prej larg nuk janë vatrat e fundit përgjegjëse...

Ekonomi 16.11.20 | 11:00

Maqedoni: Pesë masa të reja për mbështetje të turizmit dhe hotelierisë

Ministria e Ekonomisë sot fillon me zbatimin e pesë masave nga grupi i katërt që janë mbështetja e drejtpërdrejtë për punëtorët e turizmit dhe hotelierisë të cilët u prekën nga pandemia e Covid-19. Masat u miratuan në konsultim me sektorin privat dhe ne besojmë se do të jenë një mbështetje...

Повеќе