Category: Lajme
Shkup 12:04

Mbushëse për makinat elektrike vendoset edhe në “City Mall” në Shkup

“Cyti Mall” në Shkup është qendra e parë tregtare në Maqedoni, ku do të vendoset stacion për mbushjen e makinave elektrike. Mbushësi i makinave elektrike, që gjendet në zonën e verdhë të garazhit nëntokësor, poseduesve të makinave elektrike do t’ju ofrojë mundësi që për mbushje...

Shkup 11:44

Arrestohet një shtetas i Kosovës në Shkup, dyshohet për tregti të paligjshme me ilaçe

Gjatë ditës së djeshme një shtetas i Kosovës ka qenë i arrestuar në stacionin policor në Çair, pasi që në veturën e tij janë gjetur disa kuti me ilaçe, njoftojnë nga MPB. “Më 12.02.2019 në orën 18:45 në dalje të Radishanit-rrethi i Shkupit, zyrtarët policor kanë ndaluar veturën...

Bota 11:25

Shkoi të tymoste kanabis, e gjen tigrin në shtëpi

Një person i cili hyri në një shtëpi të braktisur për të tymosur kanabis gjeti një tigër brenda. Policia në Houston, Texas, tha se kur personi i telefonoi për t’i treguar atë që kishte parë, ata fillimisht mmenduan se kishte halucinacione. Por kur ata mbërritën në shtëpinë e braktisur...

Maqedoni 11:23

Stema e re e Qeverisë në dy gjuhë: Maqedonisht dhe Shqip! (FOTO)

Qeveria e Maqedonisë së Veriut me hyrjen në fuqi të emrit të ri pas publikimit në Gazetën Zyrtare, ka publikuar edhe stemën e re që për herë të parë është e shkruar edhe në gjuhën shqipe, përskaj asaj maqedonase. Për herë të parë në stemën e re shtetërore do të figurojë edhe...

Maqedoni 10:54

Targat e reja me kodin NMK, ja afatet dhe kushtet?!

Ministria e Punëve të Brendshme do të fillojë dhënien e tabelave të reja të regjistrimit në afat prej katër muajve. Ndërkohë, si zgjidhje e përkohshme MPB do të sigurojë afishe me shenjën NMK për tabelat e regjistrimit nëpër vetura. Këto vendime janë sjellë në takimin e sotshëm...

Maqedoni 10:08

Mickoski: LSDM dhe Zaevi ikën nga zgjedhjet, por jo edhe nga vullneti i popullit

Pas vendimit të mbrëmshëm të partisë maqedonase në pushtet LSDM, që të mos ketë zgjedhje të parakohshme parlamentare, ka reaguar edhe kryetari i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski. Në një postim në Facebook ai thotë se Zoran Zaevi dhe LSDM ikën nga zgjedhjet, por nuk do të ikin nga vullneti...

Ekonomi 09:01

Viti 2019 vit i ekonomisë dhe i zhvillimit të bujqësisë

Viti 2019 do të jetë viti i ekonomisë dhe i zhvillimit të bujqësisë, si një sektor i rëndësishëm për ekonomin e vendit. Në konferencën të mbajtur në hapësirat e Qeverisë, ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisës së Ujërave së bashku me Sekretarin shtetërorë z. Nefrus...

Maqedoni 08:55

“Mirë se vini në Republikën e Maqedonisë së Veriut” edhe në shqip, ja kufijt se ku do të vendosen tabelat e reja

Tabelat me mbishkrimin “Mirë se vini në Republikën e Maqedonisë së Veriut” e shkruar edhe në shqip do të vendosen në pikat kufitare, me përjashtim të rajoneve ku shqiptarët nuk përbëjnë 20 për qind. Megjithatë në shumicën e vendkalimeve kufitare do të vendosen tabelat e reja...

Maqedoni 07:43

Mot i ndryshueshëm me mundësi reshjeje bore

Moti sot në Maqedoni do të jetë i ndryshueshëm, me vranësira dhe i ftohtë. Në pjesën perëndimore të vendit do të ketë kushte për reshje të shiut dhe borës, gjithashtu do të fryjë erë e përforcuar nga drejtime të ndryshme. Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin prej -8 deri -2...

Maqedoni 15:49

ZAEV: Ne kemi çka t’i japim Evropës

Kryeministri Zoran Zaev me rastin e ngritjes së flamurit të NATO-s para Qeverisë tha se ne kemi çka t’i japim Evropës. “Por tani e tutje duhet ta bëjmë më organizuar, patjetër ta lirojmë Evropën nga frika e Ballkanit. Me të drejtë mund të themi jo vetëm që Evropa i nevojitet Maqedonisë...

Maqedoni 15:47

Xhaferi: Ratifikimet, deri në fund të vitit

Sllovenia ratifikoi protokollin për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO. Kreu i Partisë Demokratike Sllovene në pushtet, Janez Jansha është shprehur optimist në procesin e ratifikimit të protokollit në të gjitha parlamentet e vendeve anëtare të Aleancës veri-atlantike. Kryeparlamentari,...

Ballkan 15:24

Pas videos me ngacmim seksual të të miturës policit i dalin edhe foto tjera (Foto +18)

Polici nga Malësia e Madhe, Berhan Bajrakurti, i cili është filmuar duke bërë veprime të turpshme në një video me një të mitur i kanë dal edhe veprime të tjera. Deputeti i Partisë Demokratike (PD), Ervin Salianji ka publikuar një foto tjetër policit një ambient tjetër ndërsa thotë...

Maqedoni 15:20

Sonte mblidhet Komiteti Ekzekutiv i LSDM-së

LSDM ka thirrur vazhdimin e mbledhjes së Komitetit Ekzekutiv. Në rend dite, përveç zgjedhjeve presidenciale janë edhe pikat për zgjedhjet komunale në tre komuna, zgjedhjet e parakohshme parlamentare dhe regjistrimi i partisë. Burime të Alsat nga LSDM bëjnë të ditur se Komiteti Ekzekutiv sonte...

Ballkan 15:13

Prokuroria jep detaje për rastin në Drenas të Kosovës: Vajza dha dy deklarata kontradiktore për mësuesin

Përmes një njoftimi për media, Prokuroria Themelore e Prishtinës, ka dhënë detaje rreth rastit të vajzës nga Drenasi, e cila ka rrëfyer se prej vitit 2016, kur ajo ka qenë 16-vjecare, është shfrytëzuar seksualisht fillimisht nga një mësues i shkollës së saj, e më pas edhe nga polici. Komunikata...

Maqedoni 14:28

Deputetja Stojçevska: Nuk e kam ditur se djali im ka aplikuar për punë në ELEM

Pas akuzave të OBRM-PDUKM-së se pushteti punëson persona të afërt me funksionarët qeveritar, ka reaguar edhe deputetja Mira Stojçevska, e cila u shënjestrua nga opozita, pasi djali i saj është punësuar në kompaninë shtetërore ELEM. Ajo në një deklaratë për A1on, thotë se nuk sheh asgjë...

Bota 13:19

Shokuese! Nëna hidhet nga ura bashkë me djalin 10 vjeç (FOTO/VIDEO +18)

U hodh nga një prej urave më të larta në Kolumbi, duke marrë me vete edhe djalin 10 vjeç. Një hedhje nga mbi 100 metra lartësi, e cila rezultoi vrastare për të dhe të miturin. Gjithë skena u filmua nga telekamerat dhe noa.al e sjell në videon më poshtë! Një veprim drithërues, ku pavarësisht...

Maqedoni 13:13

Ivanov mungon në ceremoninë e ngjitjes së flamurit të NATO-s

Sot gjatë ceremonisë solemne me rastin e ngritjes së flamurit të NATO-s përpara objektit të Qeverisë së Maqedonisë morën pjesë shumë ministra, deputetë dhe funksionarë të lartë shtetërorë, por u vërejt mungesa e presidentit të shtetit Gjorge Ivanov. Jozyrtarisht nga Kabineti i presidentit...

Ballkan 13:07

Nuk donte që gruaja të punonte, zbulohet shkaku i vrasjes në Tiranë

Dyshohet se ka qenë një konflikt i momentit ai që solli vrasjen e Ervilma Seferit nga bashkëshorti i saj gardist. Fqinjët tregojnë për mediat se ata ishin një çift i qetë dhe nuk kishin patur asnjëherë probleme, megjithatë kohët e fundit nuk e kishin parë bashkëshorten që të dërgonte...

Maqedoni 12:58

Vjen nomini i dytë për çmimin Nobel, për Kryemnistrin Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras

Kryetari i partisë Socialdemokrate të Malit të Zi, Ranko Krivkoapiq ka dorëzuar deri të instituti norvegjez nominim formal për këtë vit për çmimin Nobel për paqë, që tu ndahet dy kryeministrave Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras, për shkak të arritjes së Marrëveshjes së Prespës me të cilën...

Bota 12:55

Në cilin shtet të Europës konsumohet më shumë mish?

Në Europën Perëndimore është bërë e zakonshme të dëgjosh njerëzit të ndërmarrin iniciativa gjithnjë e më popullore si “e hëna pa mish”, por a nënkupton kjo se këto shtete po konsumojnë më pak mish? Në shkallë globale konsumi i mishit për banor është rritur me rreth 20 kg që...

Повеќе