Category: Lajme
Maqedoni 08:47

OBRM-PDUKM mund të përjashtojë deputetë të rinj nëse mbështesin ndryshimet kushtetuese

Partia opozitare OBRM-PDUKM edhe më tej ka mundësi që të përjashtojë deputetët nga radhët e saj partiake, nëse ato votojnë për ndryshimet kushtetuese, të cilat do të fillojnë nesër, ndërsa nuk mund të zgjasin më shumë se dhjetë ditë. Të njëjtën gjë e ka njoftuar edhe zv. kryetari...

Maqedoni 07:41

Moti sot i ftohtë, temperatura shënon -18 gradë

Moti sot në Maqedoni do të jetë me diell dhe i ftohtë. Gjatë paradites temperaturat në mbarë vendin do të ulet nën zero gradë. Temperatura e mëngjesit do të lëvizë prej -18 deri -8 gradë ndërsa ajo e ditës prej -9 deri 2 gradë Celsius. Në Shkup do të mbajë mot i ngjashëm me temperaturë...

Maqedoni 14:21

VMRO-DPMNE a do bashkohet me ndonjë parti shqiptare për zgjedhjet presidenciale, ja çka thotë Mickoski

Kryetari i VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski është pyetur nga Klan Maqedoni se a do bashkohet me ndonjë parti shqiptare për të garuar me kandidat të përbashkët në zgjedhjet presidenciale. Ja si është përgjigjur: Kryetar në Republikën e Maqedonisë bëhet ai kandidat që e merr besimin e...

Maqedoni 14:20

Ivanov: Ta ruajmë, duam dhe respektojmë atë që e kemi

Presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov, sot në mëngjes ka marrë pjesë në liturgjinë e hierarkut me rastin e festës së “Krishtlindjes” në katedralen “Shën Klimenti i Ohrit” në Shkup. Pas përfundimit të liturgjisë, Ivanov ju uroi besimtarëve festën duke thënë se duhet ta ruajnë,...

Maqedoni 13:00

Pres fitore të madhe të VMRO-DPMNE-së në zgjedhjet presidenciale

Lideri i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski pret fitore të partisë së tij në zgjedhjet presidenciale që vijojnë. Ai më tej njofton se partia sapo ka hapur konkursin për zgjedhje të kandidatit për president. “Unë personalisht pres një fitore të madhe nga VMRO-DPMNE në zgjedhjet presidenciale....

Maqedoni 12:49

Deri më tani 1.079 fëmijë kanë marrë vaksinën MRP

Vaksinën MRP dje deri në orën 19 kanë marrë 21 fëmijë. Deri më tani janë vaksinuar 1.079 fëmijë. Për momentin, nuk ka raste të reja të konfirmuara të personave të sëmurë nga fruthi, kumtoi mbrëmë Ministria e Shëndetësisë. Nga Ministria e Shëndetësisë u bëjnë apel të gjithë...

Bota 12:11

“20 burra për një natë”, 42-vjeçarja tregon si e rrëmbyen dhe e kthyen në skllave seksi

Një 42-vjeçare ka rrëfyer për mediat sesi u rrëmbye dhe u shit për skllave seksi në moshën 19-vjeçare. Kur ishte e re, Sarah Forsyth, udhëtoi nga Gateshead, Tyneside në Amsterdam, pasi kishte aplikuar për një vend pune si infermiere, por një grup ia zuri pritën dhe e rrëmbeu. Sarah ka...

Maqedoni 12:06

Krishterët ortodoksë e festojnë Lindjen e Krishtit

Besimtarët ortodoks në Maqedoni sot e festojnë lindjen e Krishtit – Krishtlindjet. Në të gjitha tempujt kishtarë të Kishës Ortodokse të Maqedonisë sot mbahen liturgji për Krishtlindjet. Shënimi qendror mbahet në Kishën kryesore “Shën Klimenti i Ohrit” në Shkup, ku ipeshkvi i Ohrit...

Bota 11:53

Zvicra mbulohet nga bora, trashësia arrin deri në 73 centimetra

Zvicra është mbuluar me borë gjatë fundjavës, pasi dimri i shumëpritur mbërriti më në fund në shtetin Alpin. Madje, në disa rajone ka rënë borë deri në 73 centimetra, shkruajnë mediat zvicerane. Sipas shërbimit Meteorologjik të Zvicrës, pritet që më shumë borë të bie në javët...

Ballkan 11:47

Nga nesër, s’ka makina me xhama të zinj (VIDEO)

Nga e hëna të gjitha automjetet qe janë modifikuar nga përdoruesit duke u vendosur xhama të zinj nuk do të lejohen të qarkullojnë. Nga ky urdhër nuk preken automjetet të cilat janë të prodhuara në fabrikë me xhama të zinj dhe këto të dhëna janë të pasqyruara në lejen e qarkullimit. Urdhëri...

Maqedoni 11:37

“Pas ndryshimeve kushtetuese, radhën do ta ketë presidenti konsensual”

Lidhja Social Demokrate e Maqedonisë (LSDM) dhe Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) ende nuk kanë biseduar për emrin e kandidatit konsensual për shef shteti për zgjedhjet presidenciale të vitit 2019, kështu ka deklaruar vet kryeministri Zoran Zaev, transmeton Koha. Sipas tij, debati për emrin...

Maqedoni 08:38

Moti sot në Maqedoni

Moti sot në Maqedoni do të jetë me vranësira dhe i ftohtë. Gjithashtu do të fryjë erë mesatare në drejtime të ndryshme. Temperaturat në disa vende do të ulen deri në -16 gradë celcius, ndërsa ato maksimale pritet të arrijnë deri 7 gradë celcius. Edhe gjatë ditëve të ardhshme moti...

Ekonomi 19:31

Gjoba deri në 4 mijë euro për mos pagim të K15

Punëdhënësit nga vendi që nuk kanë paguar regres për punonjësit e tyre kërcënohen me gjobë deri në katër mijë euro ose dënim me burg. Marrëveshja e përgjithshme kolektive për sektorin privat në ekonomi, parashikon që regresi të paguhet jo më vonë se dita e fundit e vitit. Shuma...

Maqedoni 19:25

Tanusha, Breza, Malina të bllokuara nga bora – banorët pa ndihmë mjekësore, rrezik të mbeten edhe pa ushqim (VIDEO)

Mbi një mijë banorë të fshatrave Brezë, Malinë dhe Tanushë janë bllokuar nga reshjet e dëborës. Për Televizionin Alsat, banorët thonë se po u mbaron edhe ushqimi dhe se kanë njerëz të sëmurë që nuk mund t’i sjellin dot në spital. Ata i apelojnë pushteti lokal, Komunës së Çuçer...

Maqedoni 19:21

Temperaturat pritet të ulen në Maqedoni, e marta dita më e ftohtë me -16 gradë celsius

Moti nesër do të jetë i ftohtë, kurse në mëngjes do të ketë kushte për reshje të borës në pjesë perëndimore të vendit, informojnë  Drejtoria për punë hidrometeorologjike. Do të fryjë erë e shkurtër në drejtim veri-perëndimor. Në pjesën jug-lindore të vendit do të ketë diell....

Maqedoni 12:06

Shqiptarja nga Maqedonia, berberja më e mirë për meshkuj në Zvicër (VIDEO)

Në qytetin Sion të Zvicrës, biznes familjar zhvillon çifti bashkëshortor Saliu nga Prilepi i Maqedonisë. Demirali Saliu dhe bashkëshortja e tij Jesma kanë një sallon për prerjen e flokëve, karakteristik për shumëçka, shkruan portali Lajm.tv. Bashkëshortja Jesma Saliu është ndoshta femra...

Maqedoni 12:00

Maqedoni, komunikacioni nëpër rrugë të lagështa

Komunikacioni nëpër rrugët shtetërore po zhvillohet nëpër rrugë të lagështa me mbetje të borës në rrugë pas ndërhyrjes së ekipeve kujdestare të ndërmarrjes publike “Rrugët e Maqedonisë”. Reshje të dobëta të borës ka në Kriva Pallankë, Stracin, Pavleshenci, Shtip, Saramzalino,...

Ballkan 11:58

Tjetër ngjarje e rëndë në Greqi, shqiptari godet me thikë gruan

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në një familje shqiptare në Greqi. Në Korinth burri shqiptar ka goditur disa herë me thikë bashkëshorten e tij. 45-vjeçarja ka marrë plagë të shumta dhe është dërguar në Athinë për trajtim më të specializuar. Ajo ndodhet në gjendje të rëndë shëndetësore. Sipas...

Ekonomi 11:04

Ndërmarrjet publike në Maqedoni thellojnë borxhet

Një pjesë e madhe e ndërmarrjeve publike në Maqedoni edhe gjatë vitit 2018 janë radhitur në krye të listët së borxhlinjve ndaj Drejtorisë së të Ardhurave Publike. Në mesin e tyre janë Hekurudhat e Maqedonisë, Rrugët e Maqedonisë, Radiotelevizioni i Maqedonisë, ndërmarrjet komunale...

Shkup 11:02

Bora mbuloi rrugët e Shkupit, a do të pastrohen rrugët në kohë? (Foto)

Sot në mëngjes bora i mbuloi rrugët e kryeqytetit por qytetarët e Shkupit duhet të lëvizin me kujdes dhe të vozisin me vëmendje për shkak se bora është ende e pa pastruar. Për shkak të festës së krishtlindjeve, qytetarët nuk presin që autoritetet e Bashkisë së Shkupit, ndërmarrjet...

Повеќе