Category: Maqedoni
Maqedoni 15:00

Menduh Thaçi takoi Ambasadorin Timonie

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare (PDSH), Menduh Thaçi sot në selinë e partisë priti në takim Ambasadorin e Francës, Kristian Timonie. Në takim u bisedua për çështjet aktuale politike, si dhe për ecurinë e reformave që vendi duhet ti përmbush drejt procesit integrues në BE. Bashkëbiseduesit...

Maqedoni 14:49

Carovska: Gjatë këtij viti do të ndërtohen 11 çerdhe në disa komuna

“Gjithsej 11 çerdhe do të ndërtohen gjatë këtij viti në pjesë të ndryshme të Maqedonisë, me mbështetje të Ministrisë për Punë dhe Politikë Sociale”. Ministrja për Punë dhe Politikë Sociale, Mila Carovska sot ka nënshkruar marrëveshjet me kryetarët e komunave të cilat do të...

Maqedoni 14:30

Zaev thotë se gjykatësit nga shtatori do të marrin paga më të mëdha

Kryeministri Zoran Zaev, i shoqëruar nga ministrja e Drejtësisë Renata Deskoska dhe ministri i Financave Dragan Tevdovski, sot ka realizuar takim me delegacionin e Shoqatës së gjykatësve, të udhëhequr nga Xhemali Saiti, gjykatës në Gjykatën e Lartë. Në takim, përfaqësuesit e gjykatësve...

Maqedoni 13:57

Maqedoni, prej në mesnatë do të rritet çmimi i derivateve

Çmimi i derivateve në Maqedoni prej sonte në mesnatë do të rritet, vendosi Komisioni Rregullator i Energjetikës. Sipas vendimit të Komisionit Rregullator, çmimi i benzinës Eurosuper BS-98 do të rrihet për 0.50 denarë për litër dhe çmimi i ri do të jetë 63.50 denarë për litër, ndërkaq...

Maqedoni 13:28

Gjykata ngriu pasurinë e ish-ministrave të Bujqësisë, të cilët dyshohen për keqpërdorime

Me kërkesë të Prokurorisë për Ndjekjen e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit, Gjykata ju ka ngrirë llogaritë dhe pasurinë ish-ministrave të Bujqësisë të dyshuar për keqpërdorime. Ish-ministrat Mihail Cvetkov dhe Hristijan Dellev kanë përfunduar në paraburgim, ndërsa ish-ministri...

Maqedoni 12:33

Profesori amerikan gjenë mundësi ligjore për shfuqizim të marrëveshjes së Prespës!?

Profesori amerikan Francis Entoni Bojl që ligjëron Të drejtën ndërkombëtare në Universitetin Ilionis në SHBA ka thënë se ka mundësi ligjore për shfuqizimin e marrëveshjes së Prespës. Duke pasur parasysh të gjitha mundësitë politike dhe ligjore që dalin nga kjo marrëveshje, nga shfuqizimi...

Maqedoni 12:06

Shpërthim në Qendrën Tregtare “Mavrovasja”, shkaktohet dëm material (FOTO)

Dy mjete eksplozive në Qendrën Tregtare “Mavrovasja”, , nga të cilat vetëm njëri ka shpërthyer dhe ka shkaktuar dëme materiale të lokaleve përreth. Shpërthimi ka ndodhur mbrëmë vonë, ndërsa policia ka ndërhyrë menjëherë në çeaktivizimin e mjetit tjetër shpërthyes. Informatat...

Maqedoni 11:57

“S’di a do fitoj, por e di se Coca Cola-n e pijnë të gjithë qytetarët”

Këshilli Qendror i Bashkimit të Romëve mbrëmë ka vendosur ta kandidojë kryetarin e vet, Amdi Bajram për presidentit të shtetit.   Për portalin “Fokus”, Bajram thotë do të duhet ta pranojë vendimin e partisë dhe të hyjë në garën për kryetar shteti. “Kandidoj për të...

Maqedoni 11:07

Për pesë vjet në Maqedoni 203 gra kanë ndërruar jetë nga kanceri në qafën e mitrës

Në periudhën prej vitit 2012 deri 2016 në Maqedoni nga kanceri i qafës së mitrës kanë ndërruar jetë 203 gra. Rezultatet e analizës së Shoqatës për emancipim, solidaritet dhe barazi të grave, tregojnë se numri i grave të vdekrua nga kanceri në qafën e mitrës rritet çdo vit për gjashtë...

Maqedoni 10:54

OBRM-PDUKM: Zaevi bën përgatitje për falsifikim të zgjedhjeve presidenciale

Partia opozitare maqedonase OBRM-PDUKM, përmes një kumtese për media thekson se LSDM dhe Zoran Zaev po përgatiten sërish për të falsifikuar vullnetin e qytetarëve të Maqedonisë. Ata thonë Zaev po përgatit falsifikim të zgjedhjeve presidenciale dhe për këtë arsye ikë nga qeveria teknike...

Maqedoni 10:00

Fjalë përfundimtare të mbrojtjes për “27 prillin”

Me fjalë përfundimtare të mbrojtjes sot në Gjykatën Penale në Shkup duhet të vazhdojë gjykimi për ndodhitë në Kuvend më 27 prill 2017. Fjalë përfundimtare në seancën e kaluar kishte Prokuroria Publike, e cila është përfaqësues i akuzës për rastin “27 prilli” në të cilën ishin...

Maqedoni 09:00

Ndryshimet e Kodit zgjedhor dhe të Ligjit për media në seancë parlamentare

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot të mbajë seancën e 83-të ku në rend dite është Propozim ligji për ndryshimin dhe plotësimin e Kodit zgjedhor në procedurë të shkurtuar, të dorëzuar nga deputetët e shumicës parlamentare dhe opozitës. Me ndryshimet dhe plotësimet e fundit të...

Maqedoni 08:17

Vazhdon gjykimi për rastin “Monstra”

Në Gjykatën Penale në Shkup sot do të vazhdojë gjykimi për vrasjen e pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës më 12 prill të vitit 2012. Gjykimi udhëhiqet nga Ognen Stavrev dhe ndodhet në fazën e dëshmive. Në seancën e kaluar u prezantuan dëshmi të siguruara nga masat hetuese, por opinioni...

Maqedoni 07:34

Mot i vranët, pasdite gradualisht me kthjellime

Moti për sot parashikohet i vranët në orët e mëngjesit, e gradualisht me kthjellime kryesisht në zonat e mesme dhe ato të ulëta. Sipas entit Meteorologjik, parashikohen reshje shiu lokale kryesisht të përqendruara në pjesën Jugore dhe atë Veriore të vendit. Era me drejtim Verilindje...

Maqedoni 20:50

VMRO kërkon dorëheqje nga Spasovski: Për një muaj 520 vjedhje vetëm në Shkup

Orce Gjorgjievski nga VMRO sot përmes një konference për shtyp ka kërkuar që ministri i punëve të brendshme Oliver Spasovski të dorëhiqet nga funksioni pasi që vetëm gjatë muajit janar në Shkup janë paraqitur 520 raste të vjedhjeve të rënda. “Mbi 520 familje janë traumatizuar dhe...

Maqedoni 20:11

Shërohet polici shqiptar që u rrah në Shuto Orizare të Shkupit (FOTO)

Është shëruar Feim Koka nga fshati Bllacë, njëri nga dy policët shqiptarë që mbrëmjen e 28 janarit u rrahën rëndë nga turma e romëve në lagjen e Shuto Orizares. Lëndime të rënda në kokë dhe trup polici Koka mori para një jave pas dezinformatës se një furgon ka dashur të rrëmbejë...

Maqedoni 16:01

Mickovski: Fitore në zgjedhje, pastaj kundër Prespës

Së pari fitore në zgjedhje të parakohshme parlamentare, formim të Qeverisë, dhe më pas ndryshim të proceseve që rrjedhin nga Marrëveshja e Prespës. Këtë e deklaroi lideri i VMRO DPMNE-së, Hristian Mickovski në një intervistë për Radio Evropa e Lirë, por duke mos precizuar nëse kjo...

Maqedoni 14:53

Protestë para Kuvendit të Maqedonisë, kundër ndotjes së ajrit

Për shkak të moszgjidhjes së problemit me ndotjen e ajrit, sot do të protestohet sërish para Kuvendit të Maqedonisë. Protesta do të mbahet sot, e shtunë, me fillim prej ora 13:00. Në njoftim thuhet se: “Mushkëritë tanë e thithin ajrin më të ndotur në botë. A mendoni se e meritojmë...

Maqedoni 11:01

Shkupi sërish në 10 vendet e para në botë, për ndotjen e ajrit

Mëngjesin e sotëm Shkupi sërish është renditur në mesin e dhjetë vendeve të para në botë për ajrin e ndotur. Sipas aplikacionit të specializuat botëror për matjen e cilësisë së ajrit ‘Airvisual’. Listës i prijnë Nju Delhi në Indi, ndërsa para Shkupit janë renditur, Lahore në...

Maqedoni 10:57

Secila parti shqiptare në Maqedoni me kandidatin e saj për zgjedhjet presidenciale?!

Secila parti shqiptare në Maqedoni në zgjedhjet presidenciale të prillit të këtij viti do të dal me kandidatin e saj për president. Kjo bëhet e ditur nga paralajmërimet e këtyre partive, të cilat po shkojnë drejt vendimit që të dalin me kandidatët e tyre në zgjedhjet presidenciale, pasi...

Повеќе