Category: Maqedoni
Maqedoni 10:03

Më 6 shkurt Maqedonia nënshkruan protokollin për pranim në NATO

Sekretari Gjeneral i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se më 6 shkurt do të firmoset protokolli për anëtarësimin e Maqedonisë në Aleancë. “Më 6 shkurt ne do të shkruajmë historinë: # NATO, Aleatët do të nënshkruajnë protokollin e pranimit për të ardhmen e Republikës së Maqedonisë...

Maqedoni 07:48

Mor i vranët dhe me mjegulla

Moti në Maqedoni gjatë ditës së sotme do të jetë me vranësira të ndryshueshme, nëpër fushëgropave me paraqitje të mjegullave veçanërisht paradite. Në pjesët perëndimore do të ketë shi të dobët lokal, ndërsa në malet më të larta borë të dobët. Temperatura e mëngjesit do të...

Maqedoni 15:05

Spasovski tregon detajet e arrestimit ish-ministrave

MPB në bashkëpunim me prokurorinë sot ka realizuar aksion për arrestimin e katër ish ministrave dhe zëvendësministrave të Bujqësisë në lidhje me hetimin për keqpërdorim të detyrës dhe autorizimit zyrtar gjatë ndarjes së ndihmës bujqësore dhe dhënien me qira të tokës bujqësore me...

Maqedoni 15:01

Ja kush mund të jetë kandidati i BDI-së për president!

Burime partiake njoftojnë për Gazetën Lajm se zv/ministri i punëve të brendshme, Agim Nuhiu, është një ndër emrat më serioz për kandidat presidencial të BDI-së. Gjatë kohës sa është zëvendës ministër, por një periudhë ishte edhe ministër, Agim Nuhiu ka krijuar raporte të afërta...

Maqedoni 14:31

Ministrat e BDI-së nuk e praktikojnë dygjuhësinë, në Qeveri flitet maqedonisht „za da budemo praktiçni“

Ligji për gjuhët siç është ende i porsalindur, konfirmoi edhe vetë kryeministri Zoran Zaev ekskluzivisht në një intervistë për televizionin boshnjak H1. Në intervistë kryeministri Zaev tha se seanca e parë e Qeverisë pas publikimit të Ligjit për gjuhët në Gazetën Zyrtare ministrat...

Maqedoni 13:28

Të hetohen edhe ish zyrtarët e BDI-së dhe ato aktual në Ministrinë e Bujqësisë!

Aleanca për Shqiptarët po ndjek me vëmendje hetimet dhe akuzat që bëhen për keqpërdorin e ndihmës bujqësore dhe dhënien e tokës shtetërore ndaj ish zyrtarëve të VMRO-DPNE në Ministrinë e Bujqësisë. Inkurajojmë organet kompetente për punën e tyre, në zbardhjen e të vërtetës duke...

Maqedoni 12:17

Lazim Destani: Nuk kam plane për poste politike e as funksione shtetërore

Vetëm pak ditë më parë pas lajmeve të ndryshme lidhur me kandidaturat e mundshme me të cilat partitë shqiptare mund të dalin në zgjedhjet presidenciale, një nga emrat e atyre që u përmendën ishte dhe biznesmeni i njohur shqiptarë nga Tetova, Lazim Destani si një prej më favoritëve për...

Maqedoni 12:00

Prokuroria kërkon paraburgim për ish-ministrat e Bujqësisë, kanë dëmtuar buxhetin e shtetit për 1.4 milionë euro

Prokuroria Themelore Publike informon se ka sjellur urdhër për hetime kundër katër personave, të cilët dyshohen për kryerjen e veprës penale “keqpërdorim të detyrës zyrtare dhe kompetencave”. “Personat janë të dyshuar se në pozitën e tyre si ministra të Bujqësisë, Pylltarisë...

Maqedoni 11:44

Më 5 shkurt do të mësohen kandidatët e VMRO-së për president

Më së voni deri më 5 shkurt do të mësohet se kush ka konkurruar për kandidat presidencial nga VMRO-DPMNE-ja, pasi mbrëmë ka skaduar afati për paraqitjen e kandidaturave. Ndërkohë më 16 shkurt në Konventën e partisë që do të mbahet në Strugë, do të votohet për kandidatin partiak për...

Maqedoni 11:15

James Pardew: Marrëveshja mes Athinës dhe Shkupit është arritje e madhe

“Diçka e jashtëzakonshme sapo ka ndodhur në Ballkan. Autoritetet e Athinës dhe Shkupit i kanë përfunduar detyrimet për ndryshimin e emrit të IRJM-së në Republika e Maqedonisë së Veriut, çështje e cila pengonte të dy shtetet me dekada”. Këtë e ka shkruar analisti amerikan James W....

Maqedoni 10:55

Arrestohen dy ish-ministra të Bujqësisë në Maqedoni, në kërkim edhe një deputet

Dy ish-ministra dhe një zv.ministër në Bujqësi këtë mëngjes janë arrestuar, në lidhje me hetimet për keqpërdorim të ndihmës bujqësore dhe dhënies së tokës shtetërore bujqësore. Siç njofton TV Telma, në aksionin e MPB-së janë arrestuar ish-ministrat Aco Spasenovski dhe Mihail Cvetkov,...

Maqedoni 09:27

Fondi për sigurim shëndetësor sot fillon ri-regjistrimin e personave të papunë

Prej sot Fondi për sigurim shëndetësor do të fillojë me riregjistrimin automatik të personave të papunë. Qytetarët e papunësuar të cilët vitin e kaluar kanë pasur të ardhura më të mëdha dhe deri tani kanë paguar 2480 denarë për sigurimin shëndetësor, tani do të paguajnë gjysmën...

Maqedoni 08:37

Maqedoni, regjistrohen 643 të sëmurë nga gripi

Gjatë javës së kaluar (21 janar deri 27 janar) janë regjistruar 643 persona të prekur nga gripi, që paraqet rritje për 20.2 për qind në krahasim me një javë paraprake, kur ishin regjistruar 535 raste. Nga Instituti për Shëndet Publik thonë se numri i personave të paraqitur javën e kaluar...

Maqedoni 07:37

Moti sot në Maqedoni

Moti sot në Maqedoni do të jetë i ndryshueshëm, me reshje të shiut në pjesën perëndimore, ndërsa në vendet më të larta malore do të ketë borë. Gjithashtu do të fryjë erë e lehtë jugore. Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin prej -6 deri 0 gradë celcius, ndërsa ato ditore do të...

Maqedoni 15:25

Gjashtë raste të reja me fruthin në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë ditës së djeshme janë regjistruar gjashtë raste të reja nga epidemia e fruthit. “Në Klinikën për sëmundje infektive është shtruar një fëmijë një muajsh me sindromin Down nga Kumanova. Për momentin në klinikën për sëmundje infektive janë...

Maqedoni 15:23

Xhaferi udhëheq seancën në gjuhën shqipe

Seancën e sotme për pyetjet e deputetëve kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi, e filloi në gjuhën shqipe, ndërsa kundër kësaj ka dalur partia opozitare maqedonase OBRM-PDUKM. Koordinatori i grupit parlamentar të OBRM-PDUKM-së, Nikolla Micevski, tha se me përdorimin e gjuhës shqipe në Kuvend...

Maqedoni 14:55

Sela: Më vjen mirë që BDI pranoi sfidën që ua bëra që të dalin me kandidat të vetë në zgjedhje

Kreu i Aleancës për Shqiptarët, Zijadin Sela derisa komentoi qëndrimin e djeshëm të BDI-së rreth kandidatit për president u shpreh se gjithçka që buron nga kjo parti, meriton përbuzjen e shqiptarëve. Ndërkohë që bëri të ditur se gjatë ditës së nesërme do të mblidhet kryesia e partisë...

Maqedoni 13:58

Lëvizja për ajër të pastër nesër bllokadë para deponisë “Drislla” në Shkup

Lëvizja për ajër të pastër nesër në orën 12:05 para derës së deponisë “Drislla” do të mbajë bllokadë prej 15 minutave. Sipas tyre “Drislla” potencialisht është emetues më i madh i dioksidit dhe të furanëve. Ata kërkojnë të ndryshohet Rregullorja për kryerjen e mbikëqyrjes...

Maqedoni 11:32

Xhaferi: Nevojiten 61 nënshkrime të deputetëve që të shpërndahet Kuvendi

Kryetari Kuvendit, Talat Xhaferi sot në takim me gazetarët ka folur për ndryshimin e tabelave, qeverinë teknike dhe zgjedhjet e parakohshme parlamentare, përcjell Telegrafi Maqedoni. Në lidhje me vendosjen e tabelave në dy gjuhësi në ndërtesën e Kuvendit, Xhaferi tha se do të respektohet...

Maqedoni 11:16

Nga sot, seancat e Kuvendit drejtohen në gjuhën shqipe

Nga sot, seanca e Kuvendit do të drejtohet në gjuhën shqipe. Këtë e konfirmoi kryeparlamentari Xhaferi gjatë takimit me gazetarët. Seanca e sotme është për pyetje të deputetëve ndaj anëtarëve të kabinetit qeveritar. Kjo është radha e deputetëve që do të bëjnë pyetje.

Повеќе