Wednesday, 14 April 2021
Maqedoni 14.04.21 | 21:01

Stoilkovski: Zaev dhe Filipçe janë të paaftë për të siguruar vaksina

Zëdhënësi i OBRM-PDUKM-së, Naum Stoilkovski thotë se “po harxhohen vaksinat, ndërsa Zaev dhe Filipçe ende janë të paaftë për të blerë vaksina të reja për të vazhduar imunizimi në Maqedoni”. “Nga vaksinat e arritura, Zaev dhe Filipçe siguruan vetëm 3.000 vaksina. Të mos ishin...

Maqedoni 14.04.21 | 20:58

OBSH: Situata epidemiologjike e Ballkanit Perëndimor është shumë serioze

Përfaqësuesja e Zyrës evropiane të OBSH-së Ketrin Smallvud paralajmëroi sot për situatën me koronavirusin në Ballkanin Perëndimor dhe e vlerësoi atë si jashtëzakonisht të rëndë. “Në Ballkanin Perëndimor, kemi një situatë ku spitalet duhet të kryejnë konvertimin, që do të thotë...

Bota 14.04.21 | 20:29

Borissov tërhiqet pas 10 vitesh në pushtet

Kryeministri bullgar, Boyko Borissov njoftoi sot dorëheqjen nga drejtimi i qeverisë së ardhshme, pas një fitoreje të ngushtë të partisë së tij konservatore në zgjedhjet legjislative në fillim të prillit. “Unë nuk do të kandidoj për kryeministër”, tha ai në një video të postuar...

Maqedoni 14.04.21 | 20:00

Ora policore mund të vazhdohet edhe pas 20 prillit

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe ka njoftuar se varësisht prej indikatorëve do të vazhdohet ora policore pas 20 prillit. Ndërsa, bëri të ditur se sot përsëri kemi një ulje të numrit të dignostifikuarve me Kovid-19, që përafërsisht është diku rreth 1 mijë, siç tha ai gjendja...

Maqedoni 14.04.21 | 15:31

Skandali me pasaportat, pjesë e raportit të BE-së për Maqedoninë

Bashkimi Evropian është thellësisht i shqetësuar nga skandali me “pasaportat e bosëve” thonë eurodeputetët Ilhan Kyçyk dhe Andrea Shider. Sipas tyre, skandali do të evidentohet në raportet e ardhshme të institucioneve të BE-së, por nuk do t’i shkaktojë vendit sanksione të tipit të...

Maqedoni 14.04.21 | 15:30

Maqedoni: Punonjësit shëndetësor bonusin prej 5% do ta marrin këtë muaj

“Punonjësit shëndetësor gjatë këtij muaji do ta marrin rritjen e pagës prej pesë për qind për muajin mars”. Këtë e ka paralajmëruar ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe duke shpjeguar se deri tani është kërkuar mënyrë se si ajo të bëhet formalisht dhe juridikisht. Ai tha...

Maqedoni 14.04.21 | 15:26

Nesër nis vaksinimi i qytetarëve nën moshën 75 vjeçe

Qeveria po përgatit fushatë për t’i nxitur qytetarët të vaksinohen kundër Kovid19 dhe mbi rëndësinë e imunizimit. Deri më tani 155 mijë qytetarë kanë shprehur interesim për t’u vaksinuar, që është numër i ulët krahasuar me numrin e popullatës. Ministri i Shëndetësisë pret që...

Maqedoni 14.04.21 | 14:04

Mickovski: Dorëheqje duhet të jep Qeveria, Rashtovski duhet të përfundoj në burg

Kreu i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski derisa komentoi dorëheqjen e Dragi Rashtovskit deklaroi se dorëheqje duhet të jep komplet Qeveri dhe se Rashtovski duhet të përfundoj në burg. “Dorëheqje duhet të jep kjo qeveri kriminele, jo Rashkovski, Rashkovski duhet të jetë atje ku e ka vendin,...

Ekonomi 14.04.21 | 13:54

Maqedoni: Deri më 30 prill mund të aplikohet për mbështetje financiare për pagat e muajve shkurt dhe mars

Kompanitë dhe ndërmarrjet e vetme do të mund të aplikojnë për ndihmë për pagat e shkurtit dhe marsit nga pakoja e pestë e masave deri më 30 prill të këtij viti. Zgjatja u bë përmes një amendamenti të miratuar sot të Komisioni për Financa dhe Buxhet, ku po shqyrtohen zgjidhjet ligjore...

Maqedoni 14.04.21 | 13:49

Qeveria e Maqedonisë përmes fushatës do ta ngritë vetëdijen për nevojën për vaksinim

Qeveria planifikon përmes fushatave ta ngritë vetëdijen e qytetarëve për nevojën për imunizim, deklaroi ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, i cili informoi se deri më tani në ueb-faqen për vaksinim janë paraqitur rreth 140.000 persona. Ministri pret pasqyra për shtetin tonë se ka...

Maqedoni 14.04.21 | 13:05

Takim Besimi – komuniteti akademik dhe ekspert: Reforma tatimore fillon këtë vit përmes 40 aktiviteteve dhe diskutimeve publike

Reforma tatimore fillon këtë vit, përmes realizimit të 13 objektivave dhe 40 aktiviteteve si dhe një sërë nën-aktiviteteve nga Plani i veprimit për vitin 2021 për zbatimin e Strategjisë për reformën e sistemit tatimor 2021-2025. Masat parashikojnë analiza, zbatim të modeleve dhe përvojave,...

Sport 14.04.21 | 12:15

Formacionet e mundshme: Dortmund – City

Manchester City do jetë mysafir i Borussia Dortmund, sfidë e vlefshme për ndeshjen kthyese në kuadër të çerekfinales të Ligës së Kampionëve. Përballja e parë mes dy skuadrave përfundoi me rezultat 2-1 në të mirë të “Qytetarëve”, që synojnë vetëm kualifikimin, përcjellë lajmi.net. Kurse,...

Ballkan 14.04.21 | 12:08

Flet qytetari nga Vitia që një pitalkë për syfyr i kushtoi 200 euro

Një qytetar nga Vitia, ishte dënuar pasi kishte dalë, për të blerë pitalka për syfyr. Mësuesi nga Vitia, Valon Idrizi, është deklaruar në emisionin DIREKT, në ATV, në lidhje me rastin dhe për gjobën të cilën ai e ka marrë. “Pas orës 1 kam dalë në qytet për të shkuar në furrë,...

Maqedoni 14.04.21 | 12:08

Ora policore në Maqedoni mund të zgjatet edhe pas 20 prillit

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, në pyetjen e gazetarëve në lidhje me orën policore, tha se nëse është e nevojshme ora policore do të zgjatet edhe pas 20 prillit. “Në varësi të treguesve, nëse ka nevojë, patjetër që po”, tha Filipçe. Ai edhe njëherë përsëriti se të...

Maqedoni 14.04.21 | 12:04

Filipçe: Është ulur numri i të infektuarve me COVID-19, gjatë prillit do të arrijnë vaksina “Pfizer”

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe, sot në konferencë për shtyp deklaroi se numri i personave të infektuar me COVID-19 po shënon ulje. Kjo sipas tij vjen si rezultat i masave anti-Covid. Në lidhje me vaksinimin, ai tha se ky proces shkon mirë dhe se deri tani janë vaksinuar afër 30 mijë...

Bota 14.04.21 | 11:01

Danimarka rihap kufijtë për të vaksinuarit e plotë nga 1 maji

Personat e vaksinuar plotësisht kundër COVID-19 mund të hyjnë në Danimarkë nga 1 maji. Danimarka do të lejojë shtetasit nga vendet në Bashkimin Evropian dhe Zonën Shengen të hyjnë në vend nga maji nëse janë vaksinuar kundër Covid-19, tha ministria e jashtme në një deklaratë mbrëmë...

Skena 14.04.21 | 10:50

“Gropën ma bëre ti”- Dikur mikesha, Jasmina dhe Ola flasin për herë të parë për zënkën e tyre

Jasmina dhe Ola kanë qenë mikesha të ngushta prej vitesh deri kur u zunë përpara dy vitesh. Megjithatë fati i kryqëzoi sërish në emisionin Përputhen. Ato u shprehën se nuk janë më shoqe tani. Megjithatë disa video që qarkulluan sëfundmi në rrjet tregonin se dy vajzat dilnin nga i njëjti...

Shkup 14.04.21 | 10:36

Mbyllet palestra në Shkup, janë shkelur masat anti-Covid

Ministria e Punëve të Brendshme njofton se policia e rajonit të Karposhit gjatë mbrëmjes së djeshme ka kryer kontrolle në një klub fitnesi në rrugën “Aradhet Partizane” në Shkup, transmeton Alsat. Policia gjatë kontrollit ka konstatuar se objekti ka punuar edhe përkundër ndalesës ,...

Maqedoni 14.04.21 | 10:33

Ligjet nga pakoja e pestë më në fund para deputetëve

Ligjet nga pakoja e pestë të masave antikrizë sot janë në rend dite në Komisionin kuvendor për financim dhe buxhet dhe Komisionin ligjdhënës-juridik. Në faqen e internetit të Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut janë caktuar dy seanca të Komisionit për financim dhe buxhet,...

Maqedoni 14.04.21 | 10:21

Kapet kokainë në rrugën Shkup-Veles, arrestohen dy persona

Dje pasdite në magjistralen Shkup-Veles, para pikë pagesës Sopot, policia e Departamenti për Polici Kriminale, Sektori për Tregti të Paligjshme të Drogave, Armëve dhe Substancave të Rrezikshme në koordinim me SPB Veles, arrestuan D.K. (24) dhe A.A. (31), të dy nga Velesi, sepse gjatë kontrollit...

Повеќе