Wednesday, 14 April 2021
Lajme 14.04.21 | 10:12

Norvegjia do t’i dhurojë respiratorë Maqedonisë së Veriut

Qeveria norvegjeze do t’iu dhurojë 300 respiratorë Kosovës, Maqedonisë së Veriut dhe Moldavisë. Më 31 mars të vitit të kaluar, Norvegjia kishte vendos për mbyllje totale shkaku i pandemisë. Atëbotë, kryeministrja Erna Solberg kishte njoftuar se kanë porositur 1000 respirator të urgjencës...

Maqedoni 14.04.21 | 09:55

Me tërheqjen e amendamenteve, zhbllokohet Kuvendi i Maqedonisë

Koalicioni i Aleancës për Shqiptarët dhe Alternativa dje paralajmëruam se do t’i tërheqin amandamentet e paraqitura në Kuvend për ligjet nga pakoja e pestë e masave ekonomike. Nga ana tjetër, OBRM-PDUKM, paraprakisht dje kumtoi se do t’i tërheqë amendamentet e paraqitura në Kuvend për...

Maqedoni 14.04.21 | 08:00

Deputeti i OBRM-PDUKM-së: Do të publikojmë çdo provë që na dorëzojnë informatorët për aferën e pasaportave

Deputeti nga opozita OBRM-PDUKM, Brane Petrushevski, në emisionin e sotëm “200” në Alsat tha se nëse partia e tij nuk do e nxirrte në dritë aferën me lëshimin e pasaportave me identitet të huaj, është e pasigurt edhe se pasaporta të tilla do të ishin lëshuar nga Ministria e Brendshme. Siç...

Maqedoni 14.04.21 | 08:00

Dragi Rashkovski ka dhënë dorëheqje nga funksioni në Qeveri

Dragi Rashkovski përmes një letre drejtuar kryeministrit Zoran Zaev ka dhënë dorëheqje nga pozita e Sekretarit për Monitorimin dhe Mbështetjen e Institucioneve në zbatimin e programeve të punës së Qeverisë. “I respektuar Kryeministër, kur politika (politizimi) bëhet më e zhurmshme se...

Maqedoni 14.04.21 | 07:45

Moti do të jetë me vranësira dhe me reshje lokale të shiut

Moti në mbarë vendin do të jetë me vranësira mesatare dhe me reshje lokale shiu dhe dukshëm më i freskët në veri dhe perëndim. Në disa vende do të jetë i paqëndrueshëm me reshje të dendura shiu, erë e fortë dhe bubullima të rralla. Në malet në veriperëndim, do të bjerë borë....