Tag: foto
Maqedoni 23.05.24 | 09:03

Milloshoski: Qeveria e re pritet deri më 20 qershor, do të përfshijë VMRO-DPMNE, VLEN dhe ZNAM

Deputeti nga radhët e VMRO-DPMNE-së, Antonijo Miloshoski, pas rivotimit të djeshëm, në rrjetet sociale ka bërë të ditur orarin zyrtar në Kuvendin e Maqedonisë, si dhe koalicionin që ndoshta do të formohet për të mbështetur qeverinë. Qeveria e re pritet të formohet deri më 20 qershor...

Maqedoni 18.05.24 | 22:42

Siljanovska zgjodhi diplomacinë kulturore: Nuk mendoj se e kaluara jonë është romantike, por duhet të jetojmë sot dhe të punojmë për të ardhmen

Kryetarja Gordana Siljanovska Davkova vendosi të rezervojë paraqitjen e parë publike pas betimit më 12 maj për edicionin e 52-të të mbrëmjeve muzikore të majit dhe për vizitën e Operës dhe Baletit të Sofjes në Shkup. Nuk mendoj se e kaluara jonë është romantike, as e jotja e as e jona,...

Maqedoni 17.05.24 | 08:31

Gjykata Administrative ka afat deri në mesnatë për të marrë vendim për ankesat e BDI-së për rishqyrtim

Në Gjykatën Administrative për sot janë caktuar shtatë seanca publike, në të cilat duhet të shqyrtohen paditë e koalicionit “Fronti Evropian” i udhëhequr nga BDI kundër vendimeve të Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve për zgjedhjet parlamentare të 8 majit. Seanca e parë është caktuar...

Maqedoni 12.05.24 | 10:00

Gordana Siljanovska-Davkova sot do të bëhet presidente e Maqedonisë

Kryetarja e sapozgjedhur e shtetit, Gordana Siljanovska-Davkova, sot në mesditë do të japë deklaratë solemne në seancën inauguruese në Kuvendin e Maqedonisë, në pajtim me nenin 81, paragrafin 9 të Kushtetutës së Republikës së Maqedonisë. Seanca u caktua pasi Komisioni Shtetëror Zgjedhor...

Maqedoni 11.05.24 | 16:35

Mickoski: Qeveria do të bazohet në tre postulate: Integrimi evropian, zhvillimi i përshpejtuar ekonomik, lufta kundër krimit dhe korrupsionit

Pas takimit të mbajtur mes liderëve të VLEN-it dhe liderit të VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoskit dhe bashkëpunëtorëve të tij, Mickoski është deklaruar nëpërmjet një postimi në rrjetin social Fejsbuk. “Sot është mbajtur takimi i VMRO-DPMNE-së dhe VLEN-it. Janë rënë...

Maqedoni 06.05.24 | 23:42

Mickoski: Të krijojmë shpresë, kjo është më e rëndësishmja, të refuzojmë apatinë dhe cinizmin

Mirëmbrëma Prilep, Mirëmbrëma për qytetin nën Kullat e Markut, qyteti i shumë heronjve, shkrimtarëve, komitëve qyteti nën Kullat e Markut. Këtu jemi në prag të vendimit përfundimtar nëse do t’ia kthejmë Maqedoninë popullit apo do të mbetet e rrëmbyer në duart e njëqind njerëzve,...

Maqedoni 04.05.24 | 16:34

Mickoski: I përkulemi të madhit maqedonas Goce Dellçev me dëshirën për bashkim kombëtar pas 8 majit

Fillimisht do të më lejoni t’u uroj të gjithë të krishterëve ortodoksë për ringjalljen e Krishtit, t’u uroj të gjithë qytetarëve në Maqedoni dhe kudo në botë mirëqenie, paqe, dashuri, harmoni në shtëpitë e tyre, në familjet e tyre. Këto janë ditët kur të krishterët...

Maqedoni 02.05.24 | 08:54

Edhe pesë ditë fushatë për zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare

Kandidatët për kryetar të shtetit, partive dhe koalicioneve kanë edhe pesë ditë kohë për të prezantuar para qytetarëve programet dhe ofertat e tyre politike, në prag të zgjedhjeve të dyfishta të 8 majit. Fushata për zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare përfundon të hënën e 6 majit...

Maqedoni 30.04.24 | 13:30

Çfarë tha Osmani në 2017: BDI nuk mori vendim për koalicion me VMRO-DPMNE-në edhe pse fitoi zgjedhjet

Ministri i Jashtëm i BDI-së, Bujar Osmani, dje ka kërcënuar hapur se nuk do të ketë qeveri të ardhshme pa BDI-në dhe se duhet të zbatohet parimi i fitores me fitues. Osmani shkoi aq larg sa tha se nëse BDI nuk hynte në qeveri nuk do të respektohej vullneti i votuesve shqiptarë. Kërcënimet...

Maqedoni 30.04.24 | 10:59

ZGJEDHJET 2024: Do të mund të votoni vetëm një herë, por mund të votoni si për zgjedhjet parlamentare ashtu edhe për zgjedhjet presidenciale

Kryetari i Komisionit Shtetëror Zgjedhor (KSHZ) Aleksandar Dashtevski në një intervistë për MIA-n thotë se intensivisht po punohet në përgatitjet për rrethin e dytë të zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare të 8 majit. Dashtevski sqaron procedurën e votimit në zgjedhje, duke pasur parasysh...

Lajme 30.04.24 | 08:57

Izet Mexhiti nga Çarshia e Vjetër e Shkupit: Derë më derë po vjen ndryshimi i shumëpritur

Lideri i Lëvizjes Demokratike dhe njëherit bartës i Listës së Koalicionit VLEN në njësinë e parë zgjedhore, Izet Mexhiti, ka vizituar sot Çarshinë e Vjetër të Shkupit. ‘Derë më derë po vjen ndryshimi i shumëpritur’, ka theksuar Mexhiti. Postimi i plotë: Sot bashkë me Bekimin takuam...

Maqedoni 29.04.24 | 17:04

Mexhiti: Nuk vlen më parimi fitues me fitues e shkeli BDI

Izet Mexhiti nga opozita shqiptare thotë se parimi fitues me fitues në zgjedhje nuk vlen më dhe se është shkelur pikërisht nga BDI në vitin 2016. “Ju mbani mend, në vitin 2006 PDSH, edhe pse nuk ishte fituese në bllokun politik shqiptar, u bë pjesë e qeverisë. Në vitin 2008, me marrëveshjen...

Lajme 28.04.24 | 21:43

Nikolloski: Ne kemi nevojë për pjesëmarrje masive në referendum dhe mbështetje për VMRO-DPMNE dhe Siljanovska Davkova

Aleksandar Nikolloski, nënkryetar i VMRO-DPMNE-së dhe bartës i IE 4 në tubimin e sotëm në Mogillë në kuadër të fushatës parlamentare dhe presidenciale, tha se fitorja e VMRO-DPMNE-së në zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare të 8 majit është e qartë. ndaj të gjithëve. “Mendoj...

Maqedoni 28.04.24 | 18:54

Para marrëveshjes koalicion VMRO-DPMNE-VLEN

Një koalicion mes VMRO-DPMNE-së dhe opozitës shqiptare është pothuajse i sigurt, njoftuan sot kreu i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski dhe liderët e Vlenit. Përveç Vlen dera është lënë e hapur edhe për ZNAM-in e Maxim Dimitrievskit, që shumica parlamentare të jetë edhe më e madhe. Pritet...

Maqedoni 26.04.24 | 11:07

Pse bojkoti është i keq: Ose do të dalim të votojmë ose BDI do të na zgjedhë presidentin e vendit në Kuvend

Ideja e përkrahur nga struktura të afërta me LSDM-në se raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale duhet të bojkotohet dhe në këtë mënyrë të pengohet fitorja e Gordana Siljanovska-Davkovës është më se e rrezikshme. Përkrahësit e LSDM-së edhe me përmendjen e një mundësie të tillë...

Ballkan 26.04.24 | 09:32

Top Channel fshinë lajmin e rrejshëm për takimin mes Ahmetit e Taravarit

“Top Channel”, ka dhënë një lajm të rremë. Ky televizion raportoi se kreu i Aleancës për Shqiptarët në Maqedoni, Arben Taravari ka zhvilluar një takim të fshehtë me kreun e BDI-së, Ali Ahmeti dhe kryeministrin teknik, Talat Xhaferri. Sipas “Top Channel”, Ahmeti i kishte bërë një...

Maqedoni 20.04.24 | 09:09

Mickoski me thirrje për bashkim kombëtar: Të luftojmë kundër kaosit të krijuar nga kjo qeveri – në Maqedoni ka shpresë dhe të ardhme

Jetojmë në kohë të vështira. Shteti është në kaos, institucionet janë të paralizuara, apatia dhe zhgënjimi ndihet kudo. Besimi te politikanët ka humbur, sepse vullneti i popullit është mashtruar shumë herë. Asgjë nuk funksionon. Maqedonia është marrë nga duart e të shpërblyerve...

Ballkan 19.04.24 | 08:38

Ambasadori amerikan, Christopher Hill kërcënohet me vdekje në Serbi

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill dhe profesori i Universitetit të Novi Sadit, Dinko Gruhonjiq janë kërcënuar për vdekje pas vizitës së djeshme të zyrtarit amerikan në Fakultetin Filozofik. “Plumb për të dy”, “Varje në dru”, është një prej mesazhi të...

Maqedoni 17.04.24 | 09:36

VMRO-DPMNE deri në 54, LSDM deri në 30 deputetë në parlamentin e ardhshëm, tregon sondazhi i fundit

Sipas simulimit të mandateve parlamentare të nxjerra nga matja e opinionit publik të qytetarëve në prill, të realizuar nga IPIS për nevojat e emisionit të MRT-së Objektivi, koalicioni i udhëhequr nga VMRO-DPMNE pritet të ketë numrin më të madh të deputetëve në vitin e ri. parlamenti....

Maqedoni 17.04.24 | 09:02

Mickoski: Është dita e 13-të e fushatës, dhe Pendarovski nuk ka thënë asnjë fjalë për krimet e BDI-së, për Soravian, për grabitjen, do të thotë se e pranon?

Tragjedia më e madhe është se këto vite, ngadalë por me siguri, sistemi është shembur. Sistemi që u krijua për t’i shërbyer popullit është rrëmbyer dhe hequr nga kontrolli i popullit. Ai tani u shërben njëqind shpirtrave nga BDI që menaxhojnë shtetin dhe shërbëtorët e tyre nga...

Повеќе