Tuesday, 21 September 2021
Skena 21.09.21 | 21:23

Pornostarja nxjerr të “palarat” e futbollistëve: Kam dalë me 3 lojtarë të Manchester United

Pornostarja e njohur, Sona River, me origjinë hungareze nuk ka hezituar të pranojë se dilte në të njëjtën kohë me 3 lojtarë të skuadrës së futbollit të Manchester United. 29-vjeçarja ka mbi 150 mijë ndjekës në Instagram dhe pëlqen të fotografohet krahas personave të famshëm. Dy vjet...

Maqedoni 21.09.21 | 20:00

Javën e ardhshme fillon pagesa e pensioneve për muajin shtator në Maqedoni

Qeveria sot në mbledhje e shqyrtoi dhe miratoi Informacionin për pagesën e pensioneve për muajin shtator 2021. Qeveria e caktoi FOndin për Sigurim Invalidor dhe Pensional t’i dorëzojë të dhënat për pensionet në banka deri më 27.09.2021 me rekomandim që bankat të sigurojnë që pensionet...

Maqedoni 21.09.21 | 19:12

Zvogëlohet numri i të infektuarve me COVID-19 në Maqedoni

Sipas raportit të Institutit për Shëndet Publik, në periudhën nga 13 deri 19 shtator janë testuar 28.972 materiale për coronavirus, që është për 15.2 për qind në krahasim me javën e kaluar. Gjatë kësaj periudhe janë regjistruar 3.340 raste të reja në 32 qytete, që është për 3.7...

Bota 21.09.21 | 18:31

Befason Papa Françesku: Më donin të vdekur, po përgatisnin Konklavën!

Papa Françesku ka bërë një deklaratë të fortë ku është shprehur se mbijetoi pavarësisht se e donin të vdekur. Sipas Papës, kanë qenë persona konkret ata që e kanë dashur më së shumti vdekjen e tij për përfitime të tyret, por sipas tij ata dështuan në dëshirat e tyre. “Jam ende...

Maqedoni 21.09.21 | 15:00

Maqedoni: 552 persona dy herë janë infektuar me COVID-19

Në Maqedoninë e Veriut gjithsej 522 persona janë infektuar sërish me Covid-19 që nga fillimi i pandemisë e deri më 19 shtator, thuhet në raportin e Institutit të Shëndetit Publik (ISHP). Nga ata që u infektuan përsëri, një person u infektua me koronë për herë të tretë, nënvizohet...

Ekonomi 21.09.21 | 14:58

Paga mesatare për muajin korrik ishte 28.540 denarë

Paga mesatare e paguar neto për punonjës në korrik të këtij viti arriti në 28.540 denarë dhe është për 4.8 përqind më e lartë se i njëjti muaj vitin e kaluar, njoftojnë nga Enti Shtetëror i Statistikave. Rritja është kryesisht për shkak të rritjes së pagës mesatare mujore të paguar...

Maqedoni 21.09.21 | 14:53

Bislimoski: Listë e zezë për furnizuesit me energji elektrike, të cilët nuk i respektojnë kontratat

“Komisioni Rregullator i Energjetikës dhe i Shërbimeve të Ujit po bën përgatitjet për të publikuar listën e zezë të furnizuesve me energji elektrike, të cilët nuk i respektojnë kontratat me konsumatorët në tregun e lirë” Këtë e paralajmëroi Marko Bislimoski, kryetar i Komisionit...

Maqedoni 21.09.21 | 14:26

Sead Koçan kërkon që të falet nga shteti

Biznesmeni Sead Koçan po kërkon falje nga shteti. Ish-pronari i “Transmet” i dërgoi një kërkesë Ministrisë së Drejtësisë, ku ai duhet të shqyrtojë aplikacionin dhe t’ia paraqesë atë me një propozim Presidentit Stevo Pendarovski, dhe pastaj komisioni i tij i pajtimit duhet të japë...

Maqedoni 21.09.21 | 13:42

Me tren deri në Sofje në 2027-ën, deri në Tiranë më 2030-ën

Hekurudha në drejtim të Bullgarisë pas ndërprerjes së fundit dhe problemeve me realizuesin e fundit të punimeve, pritet të fillojë sërish me punimet në pranverën e muajit të ardhshëm, pas fillimit të procedurave të nevojshme për përfundimin e dokumentacionit të tenderit që do të zgjedh...

Maqedoni 21.09.21 | 13:38

Kumanovë: 17 të punësuar dhe 76 nxënës janë infektuar që nga fillimi i vitit shkollor

Një i punësuar dhe 10 nxënës të infektuar me Kovid-19 nga shkollat e Kumanovës janë lajmëruar gjatë ditës së djeshme në Sektorin për arsim nga komuna e Kumanovës, kumtuan sot kompetentët. Nxënësit e infektuar janë më shumë të shkollave të mesme dhe fillore. “Nga fillimi i vitit...

Maqedoni 21.09.21 | 13:36

Filipçe: Kriza me coronavirusin mund të menaxhohet vetëm me një qasje multispektrale

“Kriza e coronavirusit ka treguar se ajo mund të menaxhohet vetëm në një mënyrë që do të thotë qasje multispectrale dhe menaxhim multispektral, jo vetëm në vendin tonë, por edhe në shumë vende të botës”, shkruan në profilin e tij në Facebook ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe. Filipçe...

Maqedoni 21.09.21 | 13:35

Osmani: Dy diplomatë nuk e kanë kaluar vetingun, do t’u ndërpritet marrëdhënia e punës

Bujar Osmani, Ministër i Punëve të Jashtme, njoftoi rezultatet fillestare nga fillimi i vetingut të diplomatëve në Ministrinë e Punëve të Jashtme, ndërsa dy personave do tu ndërpriten kontratat e punës sepse nuk kanë certifikatë sigurie nga sigurimi shërbimet. “Një personi gjatë kontrollit...

Maqedoni 21.09.21 | 12:49

Dje janë vaksinuar 12.062 qytetarë në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë njofton se vaksinimi po zhvillohet pandërprerë në të gjitha pikat në vend, ndërsa në vijim është edhe vaksinimi në teren. Nga atje njoftojnë se janë aplikuar gjithsej 1.465.229 doza të vaksinës, ndërsa 690.806 qytetarë janë rivaksinuar. “Dje janë vaksinuar...

Maqedoni 21.09.21 | 12:45

Maqedoni: Është ulur përhapja e virusit, autoritetet thonë se nuk do të ndryshohet modeli mësimor

Sipas analizës së fundit epidemiologjike të Institutit për Shëndet Publik, për 40 përqind është ulur incidenca e shpërndarjes së virusit tek popullata në nivel të të gjithë shtetit, në krahasim me dy javët e fundit të muajit gusht. Nga Ministria e Shëndetësisë thonë se në pajtim...

Maqedoni 21.09.21 | 12:22

Buhova: Departamentet për Kovid i kanë rreptësishtë të ndaluar vizitat

Mjekja Irina Buhova, drejtoreshë e Inspektoratit Shtetëror Shëndetësor dhe Sanitar për “Utrinski Brifing” tha se janë kryer kontrolle në të gjitha spitalet modulare në Maqedoni pas tragjedisë në Tetovë. “Ne jemi vazhdimisht në fushë. Ne nuk kemi gjetur askënd që të qëndrojë në...

Ballkan 21.09.21 | 11:19

Intelektualja e njohur serbe: Kosova është e pavarur, s’di pse po bëhet problem për targat

Intelektualja dhe sociologia e njohur serbe, Vesna Peshiç u shpreh e habitur përse në vendin e saj po bëhet problem çështja e targave të Kosovës kur Kosova është e pavarur. “Nuk e di pse serbët e bëjnë problem vendosjen e targave të Kosovës, kur shqiptarët në Serbi duhet të vendosnin...

Maqedoni 21.09.21 | 11:03

Deri dje janë regjistruar 1.132.484 persona në Maqedoni

Enti Shtetëror për Statistika njofton se deri më 20 shtator në orën 20:00, janë regjistruan 1.132.484 persona, 353.256 familje dhe 480.364 apartamente. Enti Shtetëror i Statistikave informon qytetarët se për çdo dilemë dhe paqartësi që kanë në lidhje me procesin e regjistrimit, ata mund...

Maqedoni 21.09.21 | 10:19

Pendarovski: Ruajtja e perspektivës për anëtarësim në BE është shtytësi kryesor për reforma në Ballkanin Perëndimor

Presidenti i Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski, ka marrë pjesë në mbledhjen e 20-të në nivel të lartë të organizatës Qendra ndërkombëtare “Nizami Ganxhavi”, që u mbajt në kuadër të Kuvendit të Përgjithshëm të 76-të të OKB-së. Pendarovski ka mbajtur fjalim në lidhje me...

Ballkan 21.09.21 | 10:03

Mediat serbe për zhvillimet e fundit në pikat kufitare Kosovë-Serbi: Helikopterë të KFOR-it fluturuan mbi zonë, sot Vuçiq mbledh Këshillin e Sigurisë Kombëtare

Në Kosovë, sipas mediave serbe të afërta me pushtetin, nata kaloi e tensionuar por paqësisht pas vendosjes së njësive speciale të Policisë së Kosovës në veri. Ndërkohë, siç shkruajnë këto media, përcjell Telegrafi, sot në orën 10 të paradites do të mbahet një seancë urgjente e...

Sport 21.09.21 | 10:01

Zbulohet arsyeja e zëvendësimit të Messit në ndeshjen ndaj Lyonit

Lionel Messi duhej të hapte rrugën për Achraf Hakimin në minutën e 75-të në fitoren 2-1 të Paris Saint-Germain kundër Lyonit të dielën dhe zhgënjimi i tij i dukshëm si përgjigje e zëvendësimit ka ndezur polemika që nga ajo kohë. Mauricio Pochettino theksoi pas ndeshjes se ai po përpiqej...

Повеќе