Monday, 10 May 2021
Maqedoni 10.05.21 | 16:11

Filipçe: Nuk do të mund të organizohen dasma dhe koncerte

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe sot deklaroi se edhe mëtej nuk do të mund të organizohen dasma dhe koncerte. Organizimi i ngjarjeve nuk do të thotë dasma ose koncerte, por vetëm takime dhe kurse. “Këto janë ngjarje që mund të organizohen si takime, kurse edukative, por nuk lejohen...

Maqedoni 10.05.21 | 16:08

Zaev në Bruksel: Nuk do të negociojë për gjuhën dhe identitetin me Bullgarinë

Maqedonia e Veriut nuk do të negociojë për gjuhën dhe identitetin maqedonas me Bullgarinë e as nuk do të pranojë që këto çështje të jenë pjesë e kornizës negociuese që Bashkimi Evropian duhet ta përgatisë për vendin. Kjo ishte porosia që kryeministri, Zoran Zaev përcolli në Bruksel....

Maqedoni 10.05.21 | 16:01

Sot 16 viktima dhe 25 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e kaluara janë kryer 1.016 teste, ndërsa janë regjistruar 25 raste të reja me COVID-19 Në Shkup – 15, Kumanovë – 4, Prilep, Tetovë, Gostivar, Kërçovë, Berovë dhe Vinicë nga 1. Janë regjistruar 408 pacientë të shëruar nga coronavirusi. Janë...

Kuzhina 10.05.21 | 14:38

Pite të buta me djathë

Ripostim i nje recete shume te shijshme ???? GjalpI i shtuar gjate pjekjes leshon nje arome shume te mire ???? ♡ Receta: 4 gota (uji) me miell 1 luge caji kripe 1 luge kafe sode gjysem filxhan kafe gjalp i shkrire gjysem filxhan kafe vaj ulliri 1 filxhan kafe qumesht 1 veze Rreth 1 gote kos, sa te...

Maqedoni 10.05.21 | 14:32

Pendarovski: BE nuk mendon për ndarje të Shkupit dhe Tiranës në procesin integrues

Presidenti i RMV-së Stevo Pendarovski vlerëson se BE nuk mund të ndajë Shkupin dhe Tiranën në procesin integrues për në BE. Pendarovski tha se nga vizita e tij në Bruksel nuk është parashtruar çështja për ndarje të mundshme të dy vendeve. “Ju siguroj se në bisedën me mua dhe me bisedimet...

Futboll 10.05.21 | 14:20

Gravina: Gati të ndërmjetësoj, lufta Juve-UEFA dëmton futbollit italian

Përplasja mes klubeve që ende nuk kanë hequr dorë nga projekti i Superligës (Juventus, Barcelona dhe Real Madrid) dhe UEFA-s është frontale. Ditët e fundit u lëshua një deklaratë e përbashkët për të denoncuar presionin e qeverisë së futbollit europian për të braktisur projektin. Ceferin...

Maqedoni 10.05.21 | 14:15

Shahpaska: Në çerdhe ka 11 punonjës dhe dy fëmijë pozitivë me Covid-19

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale, Jagoda Shahpaska, pasi që u vaksinua kundër Covid-19, para mediave tregoi edhe për situatën epidemiologjike nëpër kopshtet për fëmijë. Ajo tha se tani për tani ka vetëm 11 punonjës të infektuar me Covid-19 dhe vetëm dy fëmijë janë të prekur...

Shkup 10.05.21 | 14:12

Vogëlushja nga Shkupi e mundi Covid-19 dhe kancerin, pamjet bëhen virale

Klinika për sëmundje të fëmijëve ka vazhduar me sfida të fituara për fëmijët që shërohen nga sëmundje malinje. Ata këtë herë kanë publikuar tregimin për Anën e vogël e cila ka përballur kancerin dhe COVID-19 për një periudhë disa mujore. “Nuk ka kënaqësi më të madhe që të...

Maqedoni 10.05.21 | 14:08

Vetëm për katër muaj janë mbledhur mbi 12 milionë euro nga taksat rrugore në Maqedoni!

Ndërmarrja Publike për Rrugë Shtetërore në katër muajt e parë të vitit 2021 nga pagesa në pikëpagesat rrugore ka mbledhur 12.150.185 euro. Për këtë periudhë, për përdorim të autostradave është paguar gjithsej është grumbulluar taksë e përgjithshme prej 10.732.244 automjeteve. Nga...

Maqedoni 10.05.21 | 14:04

Grubi vaksinohet dhe apelon qytetarët të regjistrohen në vakcinacija.mk

Grubi vaksinohet dhe apelon qytetarët të regjistrohen në vakcinacija.mk Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z Artan Grubi sot pranoi dozën e parë të vaksinës kundër Covid 19. Pas vaksinimit në hapësirat e poliklinikës së...

Maqedoni 10.05.21 | 10:36

Seancë e re gjyqësore për rastin “Titanik”

Pas dy muajsh, sot në Gjykatën Penale vazhdon seanca gjyqësore për rastin “Titanik” që ka të bëjë me parregullsitë zgjedhore të vitit 2011, 2012 dhe 2013. Rastin e udhëheq gjykatësi Osman Shabani, derisa përfaqësues i Prokurorisë është prokurorja Lile Stefanovska. Përveç ish kryeministrit...

Jetë 10.05.21 | 10:34

A “vrasin” rrjetet sociale? Psikologia: Duhet monitorim i përmbajtjes për fëmijët

Pandemia i largoi edhe më shumë fëmijët nga argëtimet në terren si pasojë e kufizimeve të lëvizjes duke i drejtuar te rrejtet sociale. Psikologia Anxhela Peza thotë se për aq kohë sa fëmijët janë në kontrollin e prindërve kjo nuk përbën rrezik. Por me shqetësim shihen rastet kur fëmijët...

Futboll 10.05.21 | 10:29

Real Madridi e humb shansin e artë për titull në La Liga, pasi ndalet nga Sevilla

Real Madridi e ka humbur një shans të artë në garën për titull në La Liga këtë sezon, pasi u ndal me një barazim 2:2 nga Sevilla të dielën. Pas barazimit të Atletico Madridit me Barcelonën, Real Madridi ishte i vetëdijshëm se do t’i merrte në dorë frenat e garës për titull në La...

Maqedoni 10.05.21 | 10:13

Komisioni për Sëmundje Infektive propozon masa të reja, ora policore do të fillojë në 24:00

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe ka njoftuar se Komisioni për Sëmundje Infektive në mbledhjen e sotme ka njoftuar se janë propozuar disa masa të reja. Një nga masat është shkurtimi i orës policore, gjegjësisht i njëjti të fillojë nga ora 24:00, ndërsa puna e objekteve hotelerike...

Maqedoni 10.05.21 | 10:06

“Rusia e interesuar për të penguar perspektiven evropiane të Maqedonisë së Veriut”

Rusia ende shfrytëzon mënyra të ndryshme për ta ushtruar ndikimin e saj dhe për ta larguar vendin nga vlerat evropiane. Ekspertët alarmojnë vendin që si anëtar i NATO-s të jetë vigjilent dhe i kujdesshëm, për shkak të informacioneve jashtëzakonisht të ndjeshme të Aleancës me të cilat...

Bota 10.05.21 | 09:47

Vendet evropiane lehtësojnë masat e vendosura për të luftuar COVID-19

Britania e Madhe do të lehtësojë më shumë kufizimet e vendosura për të luftuar COVID-19 pasi fushata e suksesshme e vaksinimit të vendit ndihmon në uljen e rasteve me koronavirusin e ri dhe vdekjeve, tha qeveria më 9 maj. Kryeministri britanik, Boris Johnson, do të shpallë planin më 10 maj....

Maqedoni 10.05.21 | 09:41

OBRM-PDUKM-ja thotë se Filipçes nuk i intereson shëndeti i qytetarëve por vetëm provizionet

OBRM-PDUKM-ja edhe një herë ka akuzuar qeverinë për interesimin rreth shëndetit të qytetarëve duke tëhën se kësaj partie nuk i intereson shëndeti i qytetarëve por vetëm provizionet që mund t’i merr nga shitja e blerja e vaksinave dhe ndërtimi i klinikës së re në Shkup, përcjell Telegrafi...

Maqedoni 10.05.21 | 09:34

Deputetët për vizitë mbikëqyrëse në Agjencinë për Kundërzbulim

Anëtarët e Komisionit Parlamentar për Mbikëqyrjen e Punës së Agjencisë për Siguri Kombëtare dhe Agjencisë së Kundërzbulimit sot do të bëjnë një vizitë mbikëqyrëse në ambientet e Agjencisë së Kundërzbulimit. Kjo është vizita e parë e deputetëve nga ky Komision në Agjencinë...

Futboll 10.05.21 | 09:32

Melisa e thotë “troç”, kjo është arsyeja pse e mbajti të fshehtë aq gjatë lidhjen me Andin

Tashmë që kanë konfirmuar lidhjen e tyre të dashurisë, Melisa dhe Andi janë shfaqur kudo bashkë në shoqërinë e njëri-tjetrit. Ditën e sotme ata ishin të dy bashkë të ftuar në rubrikën “Trotuar” për të folur për marrëdhënien e tyre. Duke qenë se historia e tyre e dashurisë...

Maqedoni 10.05.21 | 09:29

Maqedonia deri në fund të verës synon imunitetin kolektiv

Deri në fund të verës së vitit 2021, në Maqedoni të Veriut planifikohet që të vaksinohen 60 për qind e qytetarëve dhe me këtë të arrihet imuniteti kolektiv, tha për Radion Evropa e Lirë, ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe. Filipçe tha se në Maqedoni të Veriut tashmë kanë arritur...

Повеќе