Wednesday, 23 September 2020
Maqedoni 23.09.20 | 18:42

Sinoptikani grek paralajmëron stuhinë greke edhe në Maqedoni e Shqipëri

Sinoptikani i televizionit grek Open, Klearhos Marousakis paralajmëron se Makthi ′′i luleve” do rikthehet në ditët e ardhshme. Ai e ka fjalën për ciklonin që goditi Greqinë dhe që në fundjavë do të rikthehet me egërsi në shumë pjesë të vendit fqinj. Sipas hartave që tregon sinoptikani...

Maqedoni 23.09.20 | 18:36

Mariçiq–Geer: BE-ja do të jetë partner në zbatimin e reformave për sundimin e të drejtës

Reformat kryesore në pikëpamje të euro-integrimeve të Maqedonisë së Veriut ndodhen pikërisht në dikasterin e Drejtësisë, de mbështetja nga BE-ja do të jetë shumë e rëndësishme për evropianizim dhe transformim të vendit, deklaroi ministri i Drejtësisë Bojan Mariçiq në takimin e sotëm...

Maqedoni 23.09.20 | 18:20

Xhaferi-Dedaj: Kërkohet mënyrat për lehtësimin dhe liberalizimin e plotë të lëvizjes së qytetarëve ndërmjet Maqedonisë dhe Kosovës

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, sot realizoi takim me ambasadorin e Republikës së Kosovës, Gjergj Dedaj. Xhaferi shprehu kënaqësi për marrëdhëniet bilaterale të mira dhe konstruktive ndërmjet Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Republikës...

Ballkan 23.09.20 | 18:11

22 vjeçari shqiptarë i dashuruar dheri në dhëmb me amerikanin! Tregon historinë e tij! (VIDEO)

Renaldo Bano është 22 vjeç dhe ka vendosur që ta jetojë jetën pa u fshehur dhe pa u ndikuar nga fjalët që thuhen pas apo para krahëve në një vend të vogël si Shqipëria, kur del hapur që je homoseksual. Çifti i të rinjve është njohur në rrjetet sociale. Fillimisht ka qenë një ftesë...

Maqedoni 23.09.20 | 16:13

Pesë viktima dhe 183 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoni informon se në 24 orët e fundit janë bërë 1769 testime për coronavirus, ndërsa 183 raste kanë rezultuar pozitiv. Prej tyre në Shkup-51, Kumanovë-7, Dibër-4, Shtip-1, Prilep-15, Tetovë-13, Strugë-4, Veles-3, Manastir-6, Ohër-5, Kavadar-5, Gostivar-9,...

Maqedoni 23.09.20 | 13:30

Filloi mbledhja e Këshillit të Sigurimit

Ka filluar mbledhja e Këshillit të Sigurimit në “Vila-Vodno”, e thirrur nga presidenti Stevo Pendarovski. Në mbledhje marrin pjesë kreu i Kuvendit, Talat Xhaferi, kryeministri Zoran Zaev, ministri i mbrojtjes, ai për punë të brendshme dhe për punë të jashtme, Radmila Sheqerinska, Oliver...

Maqedoni 23.09.20 | 12:09

QKQ: Numri i të punësuarve në Qeverinë e Maqedonisë është rritur për 337 për qind për në 3 vitet e fundit

Qendra për Komunikimi Qytetare (QKQ) publikoi hulumtimin dhe bazën e të dhënave të punësimeve në ministri dhe në komuna në tre vitet e fundit. Këtu përfshihen marrëdhëniet e punës, punësimet e përkohshme dhe angazhimet me kontratë në vepër. Sipas hulumtimit, prej vitit 2017 deri...

Jetë 23.09.20 | 12:02

Njerëzit me këto grupe gjaku vështirë dobësohen, a bëni edhe ju pjesë në grupin e tyre?

Jeni në luftë të vazhdueshme me kilogramët e tepërt, madje edhe derisa u përmbaheni këshillave të ndonjë diete? Nëse jeni ndër ata për të cilët humbja e kilogramëve është mision pothuajse i pamundshëm, mbase shkaktari është grupi juaj i gjakut. Nutricionistja Seema Khanna, për TOI...

Futboll 23.09.20 | 11:45

Alpinisti legjendar nepalez ndërron jetë në moshën 72-vjeçare

Ang Rita Sherpa, alpinisti legjendar që mban rekordin për numrin më të madh të ngjitjeve në Everest pa bombol me oksigjen, ndërroi jetë në moshën 72-vjeçare, raporton Anadolu Agency (AA). Ai vdiq të hënën në mëngjes në shtëpinë e vajzës së tij në Katmandu, tha Ang Tshering Sherpa,...

Bota 23.09.20 | 11:37

Trump: Biden është kundërshtar i naftës, armëve dhe Zotit

Duke bërë fushatë në shtetin e Pensilvanisë, presidenti Donald Trump, portretizoi kundërshtarin e tij, Joe Biden, si një kundërshtar të ‘naftës, armëve dhe Zotit’ dhe i tha audiencës së tij në Pittsburgh se “këto zgjedhje janë një çështje e mbijetesës ekonomike për Pensilvaninë”. “Kundërshtarët...

Maqedoni 23.09.20 | 11:32

Gir: Shpresojmë në mbajtje të mundshme të shpejtë të konferencës së parë ndërqeveritare

Euroambasadori i ri në vend Dejvid Gir sot nuk deshi direkt të përgjigjet në pyetjen nëse përveç Bullgarisë dhe disa vendeve tjera anëtare kanë vërejtje në Kornizën negociuese, por shfaqi shpresë se sa më shpejtë që është e mundur do të mbahet konferenca e parë ndërqeveritare me...

Maqedoni 23.09.20 | 11:28

Shpallje për zgjedhje të më shumë kryetarëve të komiteteve komunale të VMRO-DPMNE-së

Komiteti ekzekutiv i VMRO-DPMNE-së mori vendim për publikimin e shpalljes për zgjedhje të kryetarëve të rinj të komiteteve komunale në Berovë, Bosilovë, Bogdanci, Dellçevë, Dojran, Koçan, Kriva Pallankë, Krushevë, Mavrovë dhe Rostushë, Novosellë, Prilep, Radovish, Strumicë, Vasilevë...

Lajme 23.09.20 | 11:23

Nga fillimi i sezonit turistik, në Greqi janë regjistruar 1.238 raste të Kovid-19 tek vizitorët

Nga 530.698 teste të kryera në mbi katër milionë vizitorë në Greqi, të cilët arritën në Greqi përmes kufijve tokësor, me aeroplan ose me anije midis 1 korrikut deri më 20 shtator të vitit 2020, janë regjistruar 1.238 raste pozitive. Të parët në listë me numrin më të lartë të...

Maqedoni 23.09.20 | 11:07

Geer: RMV-ja të zbatoj marrëveshjet e arritura me fqinjët

Ambasadori i ri i BE-së, David Geer inkurajoi Maqedoninë e Veriut t’i zbatojë dy marrëveshjet e lidhura me fqinjët, me Greqinë dhe Bullgarinë. Geer nuk komentoi se si është atmosfera e brendshme në Këshillin Evropian derisa po harmonizohet korniza negociuese për vendin tonë, se si do të...

Maqedoni 23.09.20 | 10:12

OBRM-PDUKM: Mbi 40.000 persona mbetën pa punë

Nëpërmjet një njoftimi të OBRM-PDUKM-së thuhet se “ekonomia përjeton fundit, ndërsa populli fundoset në varfëri”. “Qeveria e Zaev nuk ka asnjë plan dhe strategji të menaxhojë me pasojat e krizës së coronavirusit”, thonë nga kjo parti, “Mbi 40 mijë persona mbetën pa punë, thuajse...

Jetë 23.09.20 | 10:02

Prodhuesi i vaksinës: Vaksinimi i gjithë botës kundër Covid-19 nuk do të ndodhë deri në vitin 2024

Instituti i Serumit i Indisë, prodhuesi më i madh i vaksinave në botë, thotë se do të duhet kohë deri në vitin 2024 që e gjithë bota të vaksinohet kundër koronavirusit. “Realisht për të gjithë botën, për të gjithë në këtë planet, ose të paktën 90 për qind, për ta marrë...

Maqedoni 23.09.20 | 09:45

Carovska: Qeveria e miratoi raportin e Komisionit për hapjen e shkollave me prani fizike mbi klasën e tretë

Në mbledhjen e fundit të Qeverisë, u miratua edhe një vendim i rëndësishëm, për raportin e dytë të Komisionit i cili duhej të përcaktojë se cilat prej shkollave do të fillojnë me prani fizike, dhe cilat do të mbesin me mësim onllajn, pas klasës së tretë, tha ministrja e Arsimit dhe...

Maqedoni 23.09.20 | 09:44

Regjistrohen 746 raste të mosmbajtjes së maskave në Maqedoni

Ministria e Punëve të Brendshme informon se ka vazhduar me aktivitetet për zbatimin e masave për mbrojtje nga coronavirusi. Nga kjo ministri thonë se në 24 orët e fundit (21/22.09.2020) janë regjistruar 746 shkelje në lidhje me masën për mbajtjen e maskës. MPB apelon tek qytetarët që t’i...

Maqedoni 23.09.20 | 09:36

Carovska: Qeveria miratoi ligje me të cilat mundësohet hapja e konvikteve të studentëve dhe të nxënësve në pajtim me protokollet shëndetësore

Ministrja e Arsimit dhe Shkencës, Milla Carovska, sonte në emisionin debatues “Programi 200” në Televizionin Alsat, tha se sot Qeveria i miratoi Ligjet për standardin e studentëve dhe të nxënësve, të cilat do të dorëzohen në Kuvend. Këto ndryshime ligjore janë të domosdoshme me qëllim...

Maqedoni 23.09.20 | 09:31

Sot vazhdon seanca për zgjedhjen e zv.ministrave në Maqedoninë e Veriut

Kuvendi i Maqedonisë sot do ta vazhdojë seancën për zgjedhjen e zëvendësministrave në Qeveri. Vazhdimi i seancës u planifikua nga kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi për në orën 14:00, por, siç njoftoi ai, është e mundur që të zgjatet për shkak të kryesimit të Këshillit për Siguri...

Повеќе