Tuesday, 20 August 2019
Maqedoni 20.08.19 | 15:50

Ushtria do të përfshihet në gjuajtjen e derrave të egër në Maqedoni

Pasi që në Bullgarinë fqinjë u zbulua rasti i parë me “ethet afrikane të derrave”, në Maqedoni u aktivizua alarmi me qëllim të ndalimit që ajo sëmundje të zgjerohet në vendin tonë. Zv. kryeministri për Çështje Ekonomike, Koço Angjushev në konferencën e sotme për shtyp tha se...

Lajme 20.08.19 | 15:46

Luana e pandalshme, vjen me emision dhe këngë të re

Luana Vjollca pa dyshim është ndër femrat më aktive të skenës shqiptare. Krahas bukurisë dhe stilit që e karakterizon, Luana njihet edhe si një femër shumë e suksesshme në botën e ekranit dhe muzikës. Bukuroshja tashmë ka nisur punë për sezonin e ri të spektaklit “Shiko kush luan”...

Maqedoni 20.08.19 | 15:37

Maqedoni-Bullgari, memorandum bashkëpunimi infrastrukturor

Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria firmosën në Shkup memorandum bashkëpunimi për projekte infrastrukturore, këmbim tregtar dhe përvojat për anëtarësimin e vendit në strukturat euroatlantike. Ministri i pushtetit lokal Goran Milevski tha se memorandumi i firmosur nënkupton proces dinamik të...

Jetë 20.08.19 | 15:00

Kot bëni gëk-mëk, këto janë shenjat e horoskopit që ua bëjnë 8 me 2 të dashurve

Jeta në çift do të ishte më e thjeshtë nëse do të kishim një libër me përgjigjjet e gatshme për çdo situatë të vështirë që hasim gjatë marrëdhënieve që krijojmë, por ja që dashuria nuk ecën mbi bazë rregullash e llogarish. Mirëpo shenjat e mëposhtme kanë vendosur të shenjojnë...

Lajme 20.08.19 | 14:55

Humbni deri në 10 kg për 1 javë: Dieta nga një kardiolog i mirënjohur

Planet më efektive të dietës shpesh krijohen nga ekspertët dhe dietistët. Ata janë profesionistët më të mirë për këtë çështje, kështu dietat e tyre mund t’ju ndihmojnë për të hequr qafe yndyrën e tepërt shumë më shpejt. Gjëja më e rëndësishme për kete plan është se ajo...

Skena 20.08.19 | 14:51

Dua Lipa shfaqet me shqiponjë në reklamën për YSL

Dua Lipa është fytyra e reklamës së re të parfumit të firmës së njohur, Yves Saint Laurent. Është publikuar videoja e plotë e reklamës së aromës më të re të YSL, protagoniste e të cilës është Dua Lipa. Parfumi me aromë të re ka emrin ‘Libre’ dhe Dua në këtë video shfaqet...

Maqedoni 20.08.19 | 14:38

Katica Janeva dëshmoi sot për rastin “Haraçi”

Prokurorja Katica Janeva për katër orë resht sot u mor në pyetje në Prokuroi për rastin “Haraçi”. Prokurorja nuk zbuloi asgjë për gazetarët në lidhje me hetimin për rasti “Haraçi”, për shkak se siç tha “ky është një hetim dhe se nuk mund të jep informacione”.Ajo konfirmoi...

Maqedoni 20.08.19 | 14:30

MPB sekuestron 180 pemë kanabisi në Bllacë

Ministria e Punëve të Brendshme informon se gjatë ditës së djeshme pjesëtarë të Njësitit për tregti joligjore në bashkëpunim me stacionet tjera policore kanë sekuestruar 180 pemë kanabisi në kalimin kufitar në Bllacë. “Dje zyrtarët policorë të Njësitit për tregti joligjore në...

Jetë 20.08.19 | 14:17

Çifti bie nga Ballkoni derisa bënin seks, burri në gjendje kritike

Një burrë ndodhet në gjendje kritike për jetën pasi shembjes së një ballkoni ndërsa po bënte seks në një shtëpi pushimesh në Francë. Britaniku 30-vjeçar, i cili nuk është identifikuar, mori plagë të rënda pasi ra me kokë në beton në Le Cannet, afër Kanës. Partnerja e tij kanadeze,...

Ballkan 20.08.19 | 14:14

Shqiptarët paguajnë benzinën “më të shtrenjtë” në Evropë

Ky lëng i çmueshëm në Zvicër, ku paga mesatare është 4605 euro, kushton 1.36 euro ndërsa në Shqipëri, 1.44 euro ndërkohë që paga mesatare është 314 euro Një zviceran me pagën e tij mesatare mujore mund të blejë 3888 litra benzinë brenda një muaji. Ndërsa një shtetas i Shqipërisë,...

Shkup 20.08.19 | 14:13

Shuhen zjarret në rrethinën e Shkupit

Zjarret që kapluar rrethinën e Shkupit gjatë ditës së djeshme janë shuar plotësisht, për momentin nuk ka zjarre të reja në Shkup dhe rrethinë, njoftojnë nga Njësiti kundër zjarreve. Gjatë ditës së djeshme zjarri kishte kapluar malet e fshatit Lubin dhe Kondovë në komunë e Sarajit.

Maqedoni 20.08.19 | 14:06

Deri në fundjavë moti në Maqedoni do të jetë i ngrohët dhe me rritje të temperaturave

Vazhdon periudha e motit të qëndrueshëm dhe të ngrohtë. Rritje të temperaturave do të ketë deri ditën e premte. Ditën e diel dhe të hënën në pjesët veriore të vendit do të ketë kushte për reshje lokale të shiut, njoftojnë nga Drejtoria për Punë Hidrometeorologjik. Temperaturat...

Ekonomi 20.08.19 | 14:00

Publikohet paga mesatare për muajin qershor në Maqedoni

Paga mesatare neto në muajin qershor të vitit 2019 arrit në 25.205 denarë dhe është rritur për 4.1 përqind në krahasim me të njëjtin muaj të vitit të kaluar. Një rritje e tillë, sipas Entit Shtetëror për Statistika, vjen për shkak të rritjes së pagave në sektorët e aktiviteteve...

Shkup 20.08.19 | 12:46

Bien nga lartësia, lëndohen dy punëtorë në Shkup

B.S (34) nga Sveti Nikolla dhe A.V (31) nga Shkupi, të dy të punësuar në një kompani nga Shkupi dje kanë marrë lëndime pas rënies nga lartësia. Siç njoftojnë nga MPB, dje në orën 12:00 në SPB Shkup është denoncuar se në kompleksin e klinikave “Nënë Tereza” janë sjellë dy punëtorë...

Jetë 20.08.19 | 11:52

A ndiheni të uritur vazhdimisht? Këto janë gjërat që e shkaktojnë këtë gjendje

E ashtuquajtura uria nervoze, është gjendja në të cilën ju ndiheni vazhdimisht të uritur dhe keni nevojë të hani diçka. Mirëpo cilët janë faktorët që e shkaktojnë këtë gjendje? Disa nga faktorët më kryesorë janë pikërisht ankthi, stresi dhe mërzia. Gjithashtu edhe ndjenja e ndonjë...

Skena 20.08.19 | 11:43

Merr fund martesa mes Marina Vjollcës dhe Getoar Selimit?

Marina Vjollca dhe Getoar Selimi nuk janë në momentin e tyre më të mirë. Thashethemet janë ndezur pas pothuajse dy vitesh dhe një prej arsyeve është puna e moderatores. Një vit më parë Marina u shkëput nga TV Klan dhe fjalët qarkullonin se ishte pikërisht reperi, ai që nuk e linte bukuroshen...

Maqedoni 20.08.19 | 11:04

Spiegel: Shkatërrohet miti për heroinën Katica Janeva

“Mendohej se nuk kishte mundësi të korruptohen. Autoriteti i tyre ishte simbol i sundimit të ligjit në vend. Por tani ekzistojnë dyshime se është përfshirë në një rast serioz të shantazhit: Katica Janeva së fundmi ka dhënë dorëheqjen si shefe e Prokurorisë Speciale Publike në Maqedoni...

Jetë 20.08.19 | 11:01

Mrekulli “1 në 50 milionë”, foshnja lind 11 javë pas binjakes

Një nënë, e cila ka mitër të rrallë, ka përjetuar mrekullinë që i ndodh shumë pak femrave në këtë botë. Ajo lindi foshnjen rreth 11 javë pas binjakes së saj. Nëna quhet Liliya Konovalova, 29 vjece dhe është nga Kazakistani. Ajo solli në jetë vajzën Liya në maj, kur ishte 25 javëshe...

Skena 20.08.19 | 10:58

Po pret fëmijën e katërt: Kështu duket me fund të shkurtër gruaja e Ermal Fejzullahut (FOTO)

Çifti i famshëm, këngëtari Ermal Fejzullahu dhe gruaja e tij, Ariana po bëhen prindër për herën e katër. Ndonëse kanë qarkulluar foto në rrjetet sociale që kanë shprehur nurin e bukur e të shndritshëm të Arianës, në foton e postuar në Instagram, e kemi parë që Ariana po mban baby...

Bota 20.08.19 | 10:56

Fshesë fytyrës dhe kërcënime me hedhje nga dritarja, shikoni abuzimin e të moshuarve në azil (VIDEO)

Kamerat e fshehura në një azil pleqsh në Itali kanë regjistruar momentin e abuzimet me të moshuarit. Në videon e filmuar më 16 qershor dy punonjëse shihen duke dhunuar një të moshuar. Njëra prej tyre e godet në ballë dhe një pjesën e qafës. Ndërsa e kërcënon se do e hedhin edhe nga...

Повеќе