Thursday, 18 April 2019
Maqedoni 18.04.19 | 22:45

Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje

Lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti sonte gjatë debatit në emisionin Click Plus të televizionit 21 në Shkup dhe ka folur edhe për konsensualitetin ndërkombëtar. “Unë i ofrova kandidat të përbashkët opozitës shqiptare si vendim i kryesisë së BDI, dy partitë opozitare...

Maqedoni 18.04.19 | 22:43

Ali Ahmeti: Blerim Reka ka ardhë shpesh tek unë dhe më ka kërkuar të bëhet Ambasador

Lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti sonte ishte mysafir në emisionin Click Plus të televizionit 21 në Shkup dhe ka folur kryesisht për zgjedhjet presidenciale. Drejtuesi i emisionit e pyeti Ahmetin për mendimin e tij personal për kandidatin e Aleancës dhe Besës, Blerim Reka,...

Maqedoni 18.04.19 | 22:07

Ali Ahmeti: Muhamet Zekiri kërkonte nga unë ta bëj deputet të BDI-së

Në intervistën për TV21 në emisionin Click Plus, Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti ka folur edhe për marrëdhëniet me partnerët e koalicionit. I pyeter rreth komenteve të nënkryetarit të LSDM, Muhamed Zekiri, Ahmeti ka thënë se nuk dua ta komentoj fare Zekirin sepse...

Maqedoni 18.04.19 | 21:46

“Hoxhë” Artan Grubi nga BDI-ja me një gjuhë ekstreme të urrejtjes

Nëse në fillim të fushatës për president të shtetit ne kishim një përshtypje të fortë se fushata nuk është presidenciale, por tani parlamentare, para ditës së votimit, nuk është jo vetëm presidenciale, nuk është më parlamentare, por një fushatë kundër një prej kandidatëve , e...

Maqedoni 18.04.19 | 21:16

Fushatë për shkolla profesionale në Maqedoni, gjashtë kompani hyn në bashkëpunim me këto shkolla (Video)

Nga viti i ardhshëm, gjashtë kompani do të bashkëpunojnë me shkollën elektroteknike “Mihajllo Pupin”. Pas mbarimit të shkollës së mesme, nxënësit e kësaj shkolle drejtpërdrejt do të punësohen në këto firma. Bashkëpunimi me firmat përkatëse u mundëson nxënësve që edhe praktikën...

Maqedoni 18.04.19 | 19:29

Vjedhja e bankës në Çair, asnjë gjurmë nga autorët

Katër ditë pas grabitjes së armatosur të Bankës NLB, në Çair, asnjë gjurmë nga autorët. Organet kompetente nuk zbulojnë nëse kanë informata por edhe pista për të zbuluar katër grabitësit e armatosur, të cilët lënduan dy të punësuar, sigurimin e bankës dhe plaçkitën 150 mijë...

Maqedoni 18.04.19 | 18:25

Zaev: Presidenti të zgjidhet nga Kuvendi, paratë e fushatës të shkojnë te qytetarët

Kryeministri Zoran Zaev për emisionin “Rruga Drejt” tha se nëse dështojnë zgjedhjet presidenciale do të iniciohen ndryshime kushtetuese me qëllim që presidenti të zgjidhjet në kuvend ose të hiqet censusi. “Unë jam i bindur se zgjedhjet do të jenë të suksesshme. Jam 99% i sigurt...

Maqedoni 18.04.19 | 18:05

Tërmet në Maqedoni

Tërmet me intensitet prej tre ballësh sipas Shkallës Makrosizmike Evropiane është ndjerë sot në Gjevgjeli dhe rrethinë. Tërmeti nga rrjeti sizmologjik i telemetrisë së Republikës së Maqedonisë, me stacione në Shkup, Vallandovë, Ohër, Shtip dhe Pehçevë, nga observatori sizmologjik në...

Jetë 18.04.19 | 15:55

Kontrollimi i “hormonit të dashurisë” ndihmon në trajtimin e alkoolizmit

Këto rezultate kanë dhënë evidenca, që ndryshimet e sasisë së oksitocinës mund të rregullojnë varësinë ndaj alkoolit, transmeton Gazeta Express. Një sprej nazal i “hormonit të dashurisë”- oksitocinës mund të ndihmojë në trajtimin e varësisë ndaj alkoolit, sipas një studimi...

Skena 18.04.19 | 15:27

“Isha 98 kg”, Beyonce flet mbi problemet e shtatzënisë dhe dietat e ashpra

Për Beyoncen shtatzënia e saj e papritur me binjakët Sir dhe Rumi ndryshoi krejtësisht trupin e saj, por edhe planet për festivalin e “Coachella”-s në 2017-n. Beyonce tregoi se fakti që ishin binjakë ishte akoma më surprizues për të dhe Jay Z. “Ajo shtatzëni nuk ishte e lehtë. Trupi...

Maqedoni 18.04.19 | 15:02

Maqedoni, nesër fillon vaksinimi kundër fruthit në shkollat fillore dhe të mesme

Ministri i Arsimit, Arbër Ademi tha se nga dita e nesërme do të ketë vaksinim në terren në shkollat e fillore dhe të mesme. “Në komunikim të vazhdueshëm jemi me ministrin e Shëndetësisë dhe metëverëtetë bëhet fjalë për gjendje alarmante”, tha Ademi duke shtuar se po bëhen përpjekje...

Maqedoni 18.04.19 | 14:21

Zaev: Administrata publike zvogëlohet, një pjesë e të punësuarve do të motivohen që të shkojnë në sektorin privat

“Administrata publike në vazhdimësi zvogëlohet, ndërsa në të ardhmen të punësuarit do të motivohen të pranojnë vende pune më mirë të paguara dhe më me perspektivë në sektorin privat”, këtë e deklaroi sot kryeministri Zoran Zaev, duke u përgjigjur në lidhje me njoftimet se...

Bota 18.04.19 | 14:12

Një tërmet 6 ballë godet Tajvanin

Një tërmet me intensitet prej 6 ballësh sipas Rihterit ka goditur lindjen e Tajvanit, njofton Qendra amerikane për Studime Gjeologjike (USGS). Epiqendra e tërmetit është regjistruar 13 kilometra në verilindje të Hualian, në një thellësi prej 10 kilometra. Nga ana tjetër Zyra Qendrore Ajrore...

Jetë 18.04.19 | 14:10

3 ushqimet që s’duhet t’i hani kurrë pas datës së skadencës, ju rrezikojnë seriozisht jetën

Çështja e sigurisë ushqimore është një ndër temat më të diskutuara sot për sot në industrinë e ushqimeve. Në qoftë se në shoqëritë e zhvilluara evropiane dhe atë amerikane, niveli i sigurisë dhe kontrollit është më i lartë, në shoqëri si kjo e jona apo dhe në vendet fqinje ballkanike,...

Jetë 18.04.19 | 14:06

Meshkuj, hani mish të kuq

Përmban edhe niacin, i njohur edhe si vitamina B3, e cila është e shkëlqyeshme për qarkullimin e gjakut dhe përmirësimin e kolesterinës së mirë, transmeton Gazeta “Zëri”. Mishi i kuq është një burim i përsosur i të gjithë përbërësve të nevojshëm për ndërtimin e masës muskulore...

Maqedoni 18.04.19 | 14:01

Bëhet pishman Blerim Reka për spotin me Siljanovskën e VMRO-së (VIDEO)

Kandidati i pavarur për president të Maqedonisë së Veriut, Blerim Reka i cili ka mbështetje nga ASH-ja e Ziadin Selës dhe BESA e Bilall Kasamit është bërë pishman për një spot të përbashkët me Goradana Siljanovskën e VMRO-së, shkruan TS. Nga Shtabi i Rekës njoftojnë se ajo video është...

Maqedoni 18.04.19 | 13:51

Një “duel” i shkëlqyer i dy intelektualëve

Para debatit të mbrëmshëm tëi kandidatëve presidencialë në TV Alsat, profesorja Gordana Siljanovska Davkova ndau një video nga “Ana tjetër e politikës”. Bëhet fjalë për një intervistë të shkurtër, një duel midis saj dhe kundërshtarit të saj Blerim Reka. Ideja e “Anës...

Jetë 18.04.19 | 12:49

Ndërhyrjet e “lira” estetike tek femrat e reja shkaktojnë probleme serioze

Beth Craigs e ka ditur që mbushja e buzëve  do të jetë një procedurë relativisht e dhimbshme, mirëpo gjithsesi kishte vendosur të bënte këtë përmirësim për t’u dukur më bukur, shkruan Dailymail, transmeton Gazeta Express. 24 Orë pas procedurës, 21- vjeçarja ishte në një gjendje...

Jetë 18.04.19 | 12:44

Kujdes! Kurrë mos i lani rrobat në 30 gradë, ja çfarë rrezikoni

Temperaturat e ulëta në programet ekonomike për larjen e rrobave, nuk janë të mjaftueshme për të vrarë bakteriet, theksohet sipas një studimi të Shoqatës britanike për higjienë. Sipas tij, rreth 0.1 g ose 10,000 fekale mbeten tek brekët e “pastra” pas larjes në temperatura të ulëta. –...

Bota 18.04.19 | 12:41

Skandali me paragjykimet/ Denoncon drejtorin për abuzim seksual. Vajza 19 vjeçare digjet e gjallë

Një vajzë, 19 vjeçare është djegur e gjallë në publik pasi kishte akuzuar drejtorin e universitetit islamik ku ajo studionte për abuzim seksual. Sipas BBC, 19-vjeçarja Nusrat Jahan Rafi para dy javësh ishte thirrur në zyrën e drejtorit. Atje ai e ka prekur në vende sensitive të trupit dhe...

Повеќе