Wednesday, 14 November 2018 | Lajme: 31

Maqedoni

Qeveria-e-re-Maqedonisë-1-780x439

Efekti i taksës progresive do të shihet në plan afatgjatë

Se si do të jetë efekti i reformës së taksës progresive do të shihet në afat të gjatë. Nuk do të thotë se pasojat e taksave më të larta do të jenë pozitive apo negative. Ndikim kryesor do të ketë stabiliteti i klimës politike,...
kamcev-680x430

PSP hyn në kompaninë e biznesmenit të njohur Kamçev

Prokurorë të Prokurorisë Publike Speciale sot nga mëngjesi kanë hyrë në zyrat e kompanisë së biznesmenit të njohur Orce Kamçev. Kontrollet po kryhen nga ora 6 e mëngjesit në selinë e kompanisë “Orka Hollding” në Shkup dhe...
moti-vranet

Mot pjesërisht i vranët

Sot moti në Maqedoni parashikohet të jetë, pjesërisht i vranët me faza ditore të diellit përgjatë juglindjes të Maqedonisë. Pa mundesi të përkeqësimit gjatë ditës. Temperaturat ditore parashikohen të sillen prej 10 deri në 12,...
rrihen-dy-polic-shkak-parkingu_hd-780x439

Humb jetën një person nga aksidenti i djeshëm në Ohër

Nga SPB Ohër thonë se çdo ditë po rriten fatkeqësitë nga aksidentet në komunikacion. Një nga arsyet për aksidentet është vozitja me shpejtësi më të madhe se ajo e lejueshme ose për shkak personave nën ndikimin e alkoolit, dhe...
1-292-696x430

Shkenctarja me mbulesë nga Maqedonia flet 8 gjuhë, ligjëron në univerisitetin zviceran

Arlinda Amiti ka lënë gjurmë në Zvicër me suksete në fushën e dijes. Edhe pse është shumë e re në moshë, ajo zotëron 8 gjuhë të huaja dhe është ligjeruese në univerzitetin e Bazelit. Intervistën (e përkthyer nga gjuha gjermane)...
Mila-Carovska-780x439

Carovska: Shtesa për fëmijën e tretë nuk shfuqizohet, por transformohet

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale Milla Carovska, sot tha se masa për fëmijën e tretë nuk do të shfuqizohet, por do të transformohet. Ajo tha se kjo bëhet në mënyrë që të mos ketë diskriminim mes fëmijëve. “Masa për...
bdi

BDI – Gostivar: Si subjekt politik ndajmë dhimbjen për humbjen e vajzës 17 vjeçare në Gostivar

Gostivarit i ndodhi një rast tragjik, ku për fat të keq humbi jetën një vajzë e re 17 vjeçe. Si subjekt politik ndamë dhimbjen për humbjen e një jete. Nuk fajësuam asnjë për këtë rast, edhe pse ka fajtor dhe duhet të ketë përgjegjësi.Nuk...
taks-euml-e-re-p-euml-r-k-euml-do-q-euml-ka-nj-euml-automjet-dhe-kart-euml-celulari_hd-780x439

Ndryshimet në Ligjin për automjete, që duhet të ulin ndotjen në Maqedoni

Qeveria e Maqedonisë i dorëzoi ndryshimet e Ligjit për automjete në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë. Me ndryshimet e propozuara të Ligjit për automjete rregullohen dhe thjeshtëzohen procedurat administrative për miratimin e llojit...
Screenshot_1

Zoran Zaev flet për ndryshimet në kabinetin qeveritar

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev sot tha se nuk mendojnë për rikonstruimin e kabinetit qeveritar, për shkak të siç tha, proceseve serioze parlamentare. Ai tha se rikonstruim të kabinetit qeveritar nuk do të ketë, por ministra të...
Gruevski-kuvend-780x439

Nesër në Kuvend do të votohet për mandatin e Nikolla Gruevskit

ropozimi për marrjen e mandatit të deputetit Nikolla Gruevskit, për nesër është vendosur në rend dite në seancë plenare në Kuvendin e Maqedonisë. Ndërsa dje me pesë vota “pro”, gjegjësisht me shumic votash Komisioni për Çështja...