Tuesday, 22 May 2018 | Lajme: 21

Maqedoni

sela_1526675721-8750091

Ziadin Sela komenton propozimin “Republika Ilindenska Makedonija”

Lideri i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela sod në Ohër tha së është shumë e rëndësishme nëse ekziston marrëveshje mes Greqisë dhe Maqedonisë dhe se ky moment duhet të shfrytëzohet nga Maqedonia për të hapur rrugën drejt...
Zoran-Zaev-e1514290567155-1-750x430

Zaev i bie pishman, largon njërin nga partnerët e rinj qeveritar?!

Kryeministri Zoran Zaev është në prag të vendimit për të mos pranuar në koalicionin qeverisës, Lidhjen Rome të Amdi Bajram, pas reagimeve të ashpra të bashkëpartiakëve të tij, por edhe të partnerëve të koalicionit. Siç mëson...
78093985-7837-4E4D-9738-D23877F05D41_w1023_r1_s-750x430

Maqedoni, javën e ardhshme tre ditë jopune

Ministria e Punës dhe Politikës Sociale informon se 24 maji, Dita e “Shën Kirilit dhe Metodit” do të jetë ditë e lirë për të gjithë qytetarët e Maqedonisë. Nga Ministria gjithashtu njoftojnë se 23 maji është ditë nacionale...
134273258_1526651588-2122939

Negociatat për emrin e Maqedonisë, Cipras informon presidentin dhe liderët e partive

Gjatë fundjavës, kryeministri grek, Aleksis Cipras, do të njoftojë presidentin grek, Prokopis Pavlopulos, dhe krerët e partive politike për negociatat për emrin pas takimit me homologun e tij maqedonas në Sofje. Burimet qeveritare greke...
aksident-kamion-804x380_1526646109-6022355

Aksident në Kroaci, një shtetas i Maqedonisë është në rrezik jete

Gazeta kroate “Veçernji list”, raporton se një shtetas i Maqedonisë është në rrezik jete në Kroaci. E gjithë kjo ka ndodhur për shkak të një aksidenti të komunikacionit të ndodhur mbrëmë, kur dy automjete transportuese janë...
venko-filipce_1

Shefi i kabinetit të ministrit Filipçe ka dhënë dorëheqje

Dejan Blazheski, kreu i kabinetit të Ministrit të Shëndetësisë, Venko Filipce, ka dhënë dorëheqjen nga posti i tij, mëson portali “Fokus”. Në vend të tij vjen Bojana Atanasova, gjithashtu nga kabineti i Venko Filipçes. Blazheski...
allagjozovski-750x430

Allagjozovski emëron 6 drejtorë të rinj (EMRAT)

Ministri i Kulturës ka emëruar 6 drejtorë të rinj me mandat të rregullt në institucione nacionale në sferën e kulturës. Katarina Ilievska- Siljanovska është emëruar drejtore e Teatrit për fëmijë dhe të rinj- Shkup, në Qendrën...
42141228412_57743a007e_k-750x430

Së shpejti vjen rryma e lirë në Maqedoni

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi dhe Ministrja e Energjisë e Republikës së Bullgarisë Temenuzhka Petkova, sot në Sofje, prani të kryeministrave të të dy vendeve Zoran Zaev dhe Bojko Borisov nënshkruan Memorandumin e Mirëkuptimit...
auto-dldl41715266367251526636749-1_1526644657-2235548

Ademi: Ura e bashkëpunimit mes shtetit dhe diasporës duhet të rindërtohet

Ministri i Diasporës së Maqedonisë Edmond Ademi e pranoi se ura e bashkëpunimit mes diasporës dhe shtetit në të kaluarën ishte e rënduar. “Jam i bindur se në të kaluarën ura e bashkëpunimit mes shtetit dhe diasporës ka qenë...
images-30_1526645645-2876118

E tmerrshme, aborton 13 vjeçarja në Maqedoni

Shumë shpesh kohën e fundit dëgjojmë se vajza të mitura bëhen nëna, statistikat tregojnë se gjithnjë e më të shpeshta janë abortet nga vajza që ende nuk kanë mbushur 18 vjet dhe gjithnjë e më shpesh dëgjojmë për martesa në...