Argjentina është kualifikuar për në gjysmëfinale të Kupës së Botës “Katar 2022”.

Argjentinasit eliminuan Holandën në çerekfinale pas ekzekutimit të penalltive me rezultatin 3:4.

Loja e rregullt prej 90 minutave, si dhe vazhdimet prej gjysmë ore u mbyllën me rezultatin 2:2,

Nahuel Molina (35’) dhe Lionel Messi (73’ – nga penalltia) shënuan për Argjentinën fillimisht, duke krijuar epërsi të dyfishtë.
Por, holandezët nuk u dorëzuan dhe ia dolën të barazonin rezultatin në fundin e ndeshjes.

Ishte Wout Weghorst që shënoi të dy golat për “Tulipanët”, në minutat 83 dhe 90+11.

Vazhdimet vazhduan me të njëjtin rezultat, teksa në penallti më të saktë u treguan të përzgjedhurit e Lionel Scalonit.

Messi, Paredes, Montiel dhe Martinez shënuan nga 11 metërshi, teksa gaboi vetëm Fernandez.

Koopmeiners, Weghorst dhe Luuk de Jong ishin të saktë për Holandën, por gabuan Van Dijk e Berghuis.

Argjentina në gjysmëfinale do të takohet me Kroacinë.