Thursday, 24 November 2022
Sport 24.11.22 | 22:36

Spektakli brazilian fillon që në ndeshjen e parë në Kampionatin Botëror

Brazili ka bërë një paraqitje spektakolare në fitoren prej 2-0 në ndeshjen e parë të fazës grupore në Kampionatin Botëror, ‘Katar 2022’. Një paraqitje dominuese e Selecaos në fraksionin e parë të lojës, në të cilin megjithatë nuk arriti të shënonte. Raphinha pati ndër rastet...

Maqedoni 24.11.22 | 21:54

Kovaçevski: Posta duhet të privatizohet, ka humbje prej tre milionë euro në vit

Kryeministri Dimitar Kovaçevski tha sot se janë duke punuar në gjetjen e rrugës për qëndrueshmërinë afatgjatë të Postës së Maqedonisë, ndërsa për objektin kryesor në qendër të Shkupit, i cili para disa vitesh ishte përfshirë nga zjarri, tha se merr përsipër, së bashku me ministrat...

Maqedoni 24.11.22 | 20:54

Sofja akuzon Shkupin për brutalitet dhe nxitje të urrejtjes

Bullgaria i ka bërë thirrje Qeverisë maqedonase që sa më shpejt t’i zbardhë sulmet ndaj klubit kulturor bullgar “Cari Borisi i Tretë”. Më 22 nëntor janë thyer xhamat e objektit ku është vendosur klubi, ndërsa një ditë më pas, në mbrëmje është shtënë me armë zjarri në drejtim...

Maqedoni 24.11.22 | 16:25

Maqedoni, do të ketë masa për ata që nuk do të ulin çmimet e produkteve bazë pas 1 dhjetorit

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi thotë se pas 1 dhjetorit pritet që të ulen çmimet e ushqimeve bazë në Maqedoninë e Veriut. Bekteshi tha se Inspektorati i Tregut do të ndjek nga afër çmimet e produkteve bazë të ushqimit në vend dhe se në rast se konstatohen parregullsi në përcaktimin...

Maqedoni 24.11.22 | 16:24

Kovaçevski: Kriza është mundësi për transformim të energjisë

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski sot duke u përgjigjur në pyetjet e deputetëve theksoi shteti ka plan dhe strategji për sigurimin e energjisë elektrike, por edhe transformim të gjelbër të vendit. Kryeministri tha se kjo Qeveri është e përqendruar...

Shkup 24.11.22 | 16:22

Arsovska: Nuk do të jemi aleatë të krimit që vazhdon që nga viti 2017

Pas trazirave në opinion për transportin publik dhe pezullimin e shërbimit të transportuesve privatë, me mendimin e saj doli edhe kryetarja Danella Arsovska, e cila theksoi se edhe kompanitë private kanë obligime të cilat nuk i kanë respektuar që nga viti 2017. Arsovska theksoi se nuk do të...

Maqedoni 24.11.22 | 15:42

Dimitrov: Incidenti me klubin bullgar në Ohër nuk ndikon në punën e komisionit

Incidentet si ky i fundit me thyerjen e xhamit të klubit kulturor bullgar “Mbreti Borisi i Tretë” në Ohër ndikojnë në marrëdhëniet bilaterale, por jo edhe në punën e Komisionit historik, sepse ne kemi qasjen tonë shkencore për zgjidhje të problemeve, deklaroi sot në Shkup bashkëkryesuesi...

Maqedoni 24.11.22 | 15:36

“E Majta” dorëzon iniciativë në Gjykatën Kushtetuese për dy gjuhësinë në uniformat e policisë

“E Majta” sot ka dorëzuar një iniciativë në Gjykatën Kushtetuese për vlerësimin e kushtetutshmërisë dhe ligjshmërisë së dekretit me të cilin Qeveria vendos dygjuhësinë për uniformat e policisë. “Ne mendojmë se një dekret i tillë, si akt nënligjor i përgjithshëm i qeverisë,...

Maqedoni 24.11.22 | 15:00

“““““Reshje shiu dhe borë në viset malore në RMV, parashikimi i motit për ditët e ardhshme

Përgjatë Vardarit dhe në pjesët lindore nesër do të fryjë erë e përforcuar veriperëndimore. Të shtunën moti do të jetë kryesisht i vranët, ndërsa të dielën dhe të hënën paradite do të ketë kushte për reshje të përkohshme të shiut. Siç paralajmërojnë nga DPHM, në male dhe...

Maqedoni 24.11.22 | 14:00

Ulet për dy denarë çmimi i naftës në Maqedoni

Komisioni Rregullator i Energjetikës dhe i Shërbimeve të Ujit i Republikës së Maqedonisë së Veriut solli vendimin, me të cilin bëhet ulja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve të naftës, mesatarisht 1,50% në raport me vendimin e datës 23.11.2022. Çmimet referente të derivateve...

Skena 24.11.22 | 10:22

Angelina Jolie bën deklaratën e fortë: Doja të punësoja një vrasës me pagesë që të më vriste

Aktorja me famë botërore, Angelina Jolie ka pranuar se kishte menduar të punësonte një vrasës me pagesë për ta vrarë atë. Aktorja 47-vjeçare foli hapur për problemet e shëndetit mendor që e mundonin në një intervistë. Në vitet e para të karrierës, ajo tha se kishte mendime vetëvrasjeje. Sipas...

Maqedoni 24.11.22 | 10:19

OBRM-PDUKM: Spasovski dhe Dimovski të japin menjëherë dorëheqje

Partia opozitare maqedonase OBRM-PDUKM, kërkon që ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski dhe drejtori i Agjencisë për Siguri Kombëtare Viktor Dimovski, të japin dorëheqje, për shkak të skandalit me nënshtetësinë e Oleksandar Onischenko. Nga kjo parti thonë se “ky skandal e...

Maqedoni 24.11.22 | 10:16

Maqedoni: Banka Popullore me korrigjime në rënie të BPV-së, pushteti parashikon rritje prej 2.9%

Banka Popullore i ka rishikuar në rënie projeksionet e pranverës. Parashikon rritje më të ulët ekonomike, e cila sipas skenarit bazë do të ishte 2.3 për qind dhe vitin e ardhshëm 2.6 për qind, ndërsa sipas skenarit të dytë këtë vit rritja do të arrinte rreth dy për qind, ndërsa vitin...

Shkup 24.11.22 | 10:14

162 shoferë të gjobitur në Shkup, 20 për tejkalim të shpejtësisë

Ministria e Punëve të Brendshme njofton se gjatë ditës së djeshme (23.11.2022) ka vazhduar me kontrollet në fushën e komunikacionit. Në territorin e qytetit të Shkupit janë shqiptuar gjithsej 162 gjoba, nga të cilat 20 për drejtim të automjetit mbi shpejtësinë e lejuar, tetë gjoba për...

Maqedoni 24.11.22 | 08:10

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me vranësira dhe me reshje të dobëta të shiut. Do të fryjë erë mesatare, ndërsa përgjatë Vardarit e përforcuar nga drejtimi veriperëndimorë. Temperatura minimale do të jetë në interval prej -1 deri në 5, ndërsa ajo maksimale do të arrij...

Lajme 24.11.22 | 00:00

Ronaldo vjen me postim emocionues para ndeshjes së parë të Portugalisë

Portugalia do ta fillojë nesër aventurën në Kampionatin Botëror të Katarit. E para kësaj ndeshjeje, Cristiano Ronaldo ka postuar një shkrim emocionues.. “Gati për të filluar fushatën tonë në garën më të madhe në botë. Një aventurë që shpresojmë të jetë e gjatë dhe me plot suksese,...