Thursday, 5 August 2021
Maqedoni 05.08.21 | 18:30

Mëngjesi i gjeti duke fjetur përtokë! Gjithë natën “luftë” me zjarrin në Pehçevë

Natë e gjatë ishte ajo e mbrëmshmja për banorët e Pehçevës. Zjarrfikësit bashkë me vullnetarët, pa ndalur luftuan për shuarjen e zjarrit. Banorët me ekskavator mundoheshin të shuanin flakët. Deri në orët e para të mëngjesit zjarrfikësit pa u ndalur u përballën, e lodhja dukej në...

Maqedoni 05.08.21 | 18:00

Zjarr në ish-fabrikën Ohis, është ndalur lëvizja drejt Draçevës në Shkup

Pas zjarreve katastrofale që kanë kapluar pothuajse një pjesë të madhe të vendit, pasditen e sotme zjarr ka rënë edhe në ish-fabrikën e Ohis. Nga Ministria për Punë të Brendshme për TV21 e konfirmojnë informacionin se ka zjarr tek ish fabrika e Ohis, por për momentin nuk dihet se cilat...

Skena 05.08.21 | 17:02

“Me 4 orë gjumë dukem bukur”, Albërie Hadërgjonaj i kundërpërgjigjet gojëve të liga (FOTO LAJM)

Edhe pse vitet kalojnë, disa njerëz nuk njohin moshë dhe duken gjithmonë të rinj. Një ndër ata është edhe këngëtarja shqiptare, Albërie Hadërgjonaj e cila në çdo paraqitje të saj publike duket në super formë. Ajo shpeheherë ka vënë në dukje se i përkushtohet vetes për të respektuar...

Maqedoni 05.08.21 | 16:38

Evakuohen banorët e fshatrave Trabovisht dhe Virçe në Dellçevë pasi zjarri afrohet drejt vendbanimeve

Kryetari i Komunës së Dellçevës, Goran Trajkovski ka njoftuar institucionet se do të fillojë evakuimi i banorëve të fshatrave Trabovisht dhe Virçe për shkak të zjarreve të mëdha që janë duke u afruar tek vendbanimet, përcjell Telegrafi Maqedoni. Ai vjen me alarm edhe për institucionet...

Shkup 05.08.21 | 16:00

Edhe Bashkia e Shkupit ndanë nga 10 mijë denarë për zjarrfikësit

Bashkia e Shkupit do të ndajë nga 10.000 denarë 194 zjarrfikësve të cilët janë pjesë e tre ekipeve që me tre automjete të Brigadës së Zjarrfikësve të Qytetit, të shoqëruar nga tre cisterna me ujë, marrin pjesë në shuarjen e zjarreve që e përfshinë Republikën të Maqedonisë së...

Maqedoni 05.08.21 | 15:42

Sot 4 viktima dhe 219 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoni informon se në 24 orët e fundit janë bërë 4.713 testime për coronavirus, ndërsa 219 raste kanë rezultuar pozitiv. Prej tyre në Shkup-65, Tetovë-65, Kumanovë-20, Gostivar-19, Strumicë – 7, Kërçovë – 6, Manastir, Strugë, Berovë dhe Vinica –...

Maqedoni 05.08.21 | 15:01

Alarm për tornado në Ballkan, rrezikon edhe Maqedonia

Severe Weather, agjencia ndërkombëtare meteorologjike ka parashikuar ndryshim të fortë të motit në rajon duke paralajmëruar erëra të forta, shira të rrëmbyeshëm, breshër, përmbytje e madje edhe tornado. Sipas agjencisë, ndryshimi i motit pritet prej të enjtes. Vala e të nxehtit në...

Maqedoni 05.08.21 | 15:00

Ministri Bekteshi paralajmëron rikthimin e masave kufizuese

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi përmes një njoftimi në rrjetin social Facebook, si pasojë e rritjes së numrit të të infektuarve me COVID 19, u bëri thirrje të gjithë qytetarëve që të vaksinohen, e veçanërisht sektorit të gastronomisë që t’i respektojnë protokollet! Bekteshi...

Shkup 05.08.21 | 14:51

Zjarr në afërsi të MPJ-së në Shkup

Pasditen e sotme, respektivisht rreth orës 14:00 zjarri ka kapluar ambientet mes godinës së Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe hotelit “Hliday In”. Ende nuk ka informacione nëse ka të lënduar ose dëme. Ekipet e zjarrfikësve janë prezent në vendin e ngjarjes, ndërkaq po intervenohet...

Maqedoni 05.08.21 | 13:56

MASH: Pas dhjetë viteve përsëri po i kthejmë bursat për studime pasdiplomike në vend, konkurset janë në rrjedhë

Pasi që para 10 viteve u ndërprenë, nga viti studimor 2021/2022 Ministria e Arsimit dhe Shkencës përsëri do të ndajë bursa për studentët e ciklit të dytë në vend, ku sigurohet ,mbështetje që të rinjtë kërkuan nga MASH dhe Qeveria. Konkursi tani më është shpallur dhe gjendet në linkun...

Ballkan 05.08.21 | 10:58

Rama: 13 vatra zjarri në të gjithë Shqipërinë, në Fushë Arrëz rrezikohen banesat

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka publikuar një bilanc nga situata aktuale e zjarreve në Shqipëri duke theksuar se në të gjithë vendin janë 13 vatra zjarri aktive. Përkatësisht zjarret paraqiten me rrezik për zonën e banuar në Fushë-Arrëz, ku kreu i qeverisë thekson se është dërguar...

Maqedoni 05.08.21 | 10:56

Befason modelja shqiptare: Jam e virgjër, do bëhem murgeshë

E ftur në emisionin “Ora Verore “ në RTV Ora, modelja Xheni Brahaj, është shprehur se nuk e ka humbur virgjërinë. Më tej ajo shton se virgjërinë nuk do e humbasë pasi do të bëhet murgeshë. Ronaldo Sharka: Kur e ke humbur virgjërinë Xheni Brahaj: Nuk e kam humbur dhe nuk e kam ndërmend...

Maqedoni 05.08.21 | 10:39

Gjatë 24 orëve të fundit janë aplikuar 10.984 vaksina

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë vaksinuar 10.984 qytetarë, 3.905 prej të cilëve panë pranuar dozën e parë, ndërkaq numri i personave të vaksinuar në vendin tonë shkon në 519.106 persona, transmeton Alsat. Sipas statistikave të Ministrisë, në vend...

Maqedoni 05.08.21 | 10:13

Harta me zjarret aktive në territorin e Maqedonisë së Veriut

Zjarret ditët e fundit e kanë kapluar edhe Maqedoninë e Veriut. Disa janë shuar dhe janë vënë nën kontroll, ndërsa disa të tjerë akoma janë aktiv. Zjarri në Jaqincën e Epërme në rajonin e Kumanovës është ende aktiv, njoftuan sot autoritetet në Kumanovë. Zjarret tjera në Dovezence...

Bota 05.08.21 | 10:04

SHBA planifikon t’iu kërkojë udhëtarëve certifikata të vaksinimit

Shtetet e Bashkuara do të mund t’iu kërkojnë pothuajse të gjithë vizitorëve të huaj që të vaksinohen plotësisht, ka thënë një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë. Zyrtari i paidentifikuar u ka thënë disa agjencive të lajmeve se administrata e presidentit amerikan, Joe Biden, u ka kërkuar...

Maqedoni 05.08.21 | 09:53

Rritet numri i infektimeve me COVID-19, më shumë raste aktive Tetovë

Në Maqedoninë e Veriut është rritur numri i të infektuarve me COVID-19. Gjatë ditës së djeshme u konfirmuan 164 raste të reja, nga 5.276 testimet e kryere. Herën e fundit kur numri i rasteve të reja ka qenë treshifror, ishte në mes të muajit maj. Numri më i lartë i rasteve të reja është...

Maqedoni 05.08.21 | 09:47

Qeveria e Maqedonisë sot mban seancë, do të vendosë nëse do të shpallet gjendje krize

Qeveria sot në orën 8.30 do të mbajë mbledhje për propozimin e Komitetit Drejtues për shpalljen e gjendjes së krizës në kohëzgjatje prej 30 ditëve për shkak të situatës me zjarret. “Është marrë vendim për gjendje krize për 30 ditë në Komitetin Drejtues, ndërsa nesër në mëngjes...

Maqedoni 05.08.21 | 09:46

Pas paralajmërimeve për përmbytje, NPK Tetova pastron kanalizimet në qytet

Pas paralajmërimeve për të reshura të mëdha të shiut dhe përmbytje të mundshme, NPK Tetova ka nxjerrë në terren makinerinë për pastrimin e rrjetit të kanalizimit në Tetovë. “Në bazë të informacioneve nga Qendra për Menaxhim me Kriza Ju informojmë se ditëve në vijim në vend parashikohet...

Maqedoni 05.08.21 | 09:44

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me diell dhe shumë i nxehtë. Do të ketë vranësira lokale dhe në disa vende do të fryjë erë mesatare nga drejtimi jugperëndimor. Temperaturat minimale do të lëvizin prej 12 deri 24 gradë celcius, ndërsa ato maksimale do të jenë në interva...

Ballkan 05.08.21 | 01:23

Turqia vë nën kontroll rreth 90 për qind të zjarreve

Drejtoria e Përgjithshme turke e Pyjeve njoftoi se nga 174 zjarre që kanë shpërthyer që nga 28 korriku e deri më tani, janë vendosur nën kontroll 160 zjarre dhe se 14 prej tyre vazhdojnë të jenë aktive. Në një deklaratë nga Drejtoria e Përgjithshme e Pyjeve njoftohet se në periudhën...

Повеќе