Wednesday, 20 November 2019
Maqedoni 20.11.19 | 15:13

Një vit e gjysmë burgim për ish-shefin e DSK-së Goran Grujevski

Gjykata Themelore Penale në Shkup sot i ka shqiptuar një vit e gjysmë burg ish-shefit të DSK-së, Goran Grujevski, i cili ndodhet në arrati në Greqi, në procedurën e përsëritur për rastin “Fortesa 2”. Lënda “Fortesa 2” ka të bëjë me asgjësimin e dokumenteve lidhur me përgjimin. Dënimi...

Jetë 20.11.19 | 15:04

Ata që pinë çaj rregullisht, kanë tru më të shëndetshëm

Pirësit e rregullt të çajit, kanë sferë më të shëndetshme të trurit krahasuar me ata që nuk e pinë. “Rezultatet tona ofrojnë provat e para të kontributit pozitiv të pirjes së çajit në strukturën e trurit, dhe sugjerojnë që pirja e çajit rregullisht ka një efekt mbrojtës kundër...

Skena 20.11.19 | 15:00

Me mashtrim ju mori 200 mijë franga një çifti zvicerian, e dyshuara është e ëma e këngëtares shqiptare

Në mars të vitit 2019 në media u bë publik rasti i mashtrimit të një gruaje shqiptare, kundrejt një çifti zviceran. Gruaja e quajtur Imera I. thuhet se e ka mashtruar çiftin duke u shfaqur si mjeke dhe u ka marrë atyre shifrën prej 200 000 frangash zvicerane. Gjithçka ka nisur në...

Shkup 20.11.19 | 14:56

Shkup, konfiskohen municion dhe drogë në një shtëpi

Prokurori publik i Prokurorisë Themelore Publike – Shkup mori urdhër për zbatim të procedurës hetuese kundër një personi, për të cilin dyshohet se ka kryer vepra penale “prodhim të paautorizuar dhe lëshim në qarkullim të drogave narkotike, substancave psikotrope dhe prekursorë”, nga...

Maqedoni 20.11.19 | 14:25

Refuzohet kërkesa e Kamçevit për pasaportë të re

Gjykata Penale nuk i dha pasaportë të përkohshme biznesmenit Orce Kamçev. Gjykata në fjalë solli vendim pasi prokurorja Lile Stefanovska dha mendim negativ dhe vendosi që biznesmeni të mos merr pasaportë të përkohshme për të udhëtuar jashtë shtetit. Kamçev është i dyshuar në rastin...

Bota 20.11.19 | 14:20

I vodhën fjalëkalimin e WiFi-së, pakistanezi vret fqinjët

Një burrë në Pakistan raportohet se është arrestuar për vrasjen e një babai dhe të birit të tij që jetonin afër tij – dhe e gjitha kjo ndodhi vetëm pse pretendonte se ata ia kishin vjedhur fjalëkalimin e WiFi-së, shkruan Independent. Policia ka deklaruar për mediat lokale në Karachi...

Maqedoni 20.11.19 | 13:59

Ja emrat e gjykatësve që sollën vendimin për ta liruar nga paraburgimi Janevën

Gjykatësit Jani Niça, Safet Kadri dhe Zoran Dimitrievski janë tre gjykatësit të cilët dje pasdite lëshuan në paraburgim shtëpiak prokuroren speciale Katica Janeva, pasi ajo kaloi 94 ditë në paraburgim për rastin “Zhvatja”. Njëri nga tre gjykatësit pranoi SMS porosi nga prokurorja Vilma...

Maqedoni 20.11.19 | 13:14

Arsovski: Lirimi i Katica Janevës është teatër, nuk ka xhaketë që e mbulon këtë turp

Zëdhënësi i OBRM-PDUKM-së Dimçe Arsovski, sot në konferencë për shtyp e ka kritikuar Prokurorinë për lëshimin e Janevës në arrest shtëpiak. Ai thotë se gjithë ajo që ndodhi mbrëmë është teatër me skenar të përgatitur, përcjell Telegrafi Maqedoni. “Nuk ka xhaketë që do të...

Bota 20.11.19 | 11:54

Norvegjezi djeg Kur’anin në mes të sheshit, sulmohet nga disa të rinj (VIDEO)

Kreu i grupit ekstremist ‘Stop Islamization of Norway’ (SIAN), Lars Thorsen, duke djegur librin e shenjte te Kur’anit Gjatë një proteste anti-islame nga një grup ekstremistësh anti-islamik (SIAN) në Norvegji, protesta ka degjeneruar deri në pikën kur iu vendos zjarri një kopjeje Kur’ani,...

Jetë 20.11.19 | 11:43

Dieta me mollë i humbni 4 kg për 5 ditë

Dieta me mollë është një dietë e thjeshtë, e cila, përveçqë ndihmon në humbje të peshës, e detoksikon organizmin dhe e shpejton metabolizmin. Kjo dietë gjithashtu ka pak kalori, sepse gjatë ditës konsumohen vetëm 1000-1200 kalori. MOLLA Kjo pemë përdoret më së shpeshti në dieta,...

Skena 20.11.19 | 11:41

Kjo është kunata bukuroshe e Marinës, e dashura e vëllait të Getit

Vëllai i këngëtarit të njohur Getoar Selimit, Libertiani, është prej kohësh në një lidhje me një bukuroshe që quhet Rida. Ajo është brune dhe ka tipare të bukura që bien në sy. Ndonëse Libertiani dhe ajo nuk e kanë deklaruar kurrë publikisht lidhjen e tyre, shumë pastime në rrjete...

Maqedoni 20.11.19 | 11:27

Gjykatësja që lejoi kontrollet e PSP-së në DKS, do të merret në pyetje nga Ruskovksa

Vesna Dimishkova, gjykatëse e procedurës paraprake për krim të organizuar në Gjykatën Penale, sot është marrë në pyetje nga shefja e Prokurorisë Themelore për Krim të Organizuar Villma Ruskovska. Nuk dihet nëse ajo është ftuar si dëshmitare ose si person që mund të jep informacione...

Jetë 20.11.19 | 11:22

Ushqimet që duhet të shmangni pas të 40-ave për shëndetin

Aftësitë rimëkëmbëse të trupit zbehen ndjeshëm pas të dyzetave. Në këtë grupmoshë, njeriu është më i rrezikuar nga kolesteroli i lartë, sëmundjet e zemrës, artriti apo diabeti. Njerëzit e moshës 35-55 vjeç që kanë nivele mesatarisht të larta të kolesterolit përballen me një...

Skena 20.11.19 | 11:18

Kujdes kur e takoni Taynan në ashensor, është shumë seksi (FOTO)

  Tayna po vazhdon me provokimet e saj në rrjetet sociale Këngëtarja e hitit “Sicko” por edhe disa hiteve të tjera këtë vit, ka bërë disa foto tepër provokative sot në ashensor. Në fakt, ashensori është bërë një vend ideal për shumë vajza të estradës kosovare, të cilat bëjnë...

Skena 20.11.19 | 11:16

Pasi i’u bë publike lidhja Genta Ismajli nuk i ndahet milionerit turk

Këngëtarja që prej vitesh ka sjellë hite në tregun muzikor shqiptar, prej kohësh është në një lidhje dashurie që u zbulua vetëm së fundmi në media. Partneri i Gentës është një biznesmen turk me emrin Husen, 39 vjeç dhe ka biznese në Turqi e Zvicër. Kjo është edhe arsyeja...

Maqedoni 20.11.19 | 11:04

VMRO-DPMNE: Shteti huazoi 82 milionë euro, në vend të 67 milionëve të parashikuara në fillim

Zoran Zaev dhe Nina Angellovska e fusin në borxh shtetin pa bazë, qëndron në kumtesën e VMRO-DPMNE-së, ku shtohet se Ministria e Financave ka huazuar 82 milionë euro, në vend të 67 milionëve të parashikuara në fillim apo 15 milionë më tepër. “Në çka do të shpenzohen ato 15 milionë...

Maqedoni 20.11.19 | 11:00

MPB demanton se do të ndërtohen kampe të refugjatëve në Maqedoni

Ministria e Brendshme ka demantuar gënjeshtrat dhe dezinformimet të përcjell në opinion nëpërmes mediave të caktuara për ndërtimin e kampeve të refugjatëve në territorin e Maqedonisë së Veriut. Bëhet fjalë gënjeshtra me qëllim që të manipulohet me opinionin. Në Forumin Ministror...

Maqedoni 20.11.19 | 10:04

Gjykata e Apelit në Shkup me kolegjium urgjent, pas paralajmërimeve të Ruskoskës për hetime financiare

Gjykata e Apelit në Shkup sot do të mbajë kolegjium urgjent pas paralajmërimeve të prokurores Villma Ruskoska, se do të iniciojë hetime financiare kundër gjykatësve të cilët mbrëmë sollën vendim me të cilën e dërguan në arrest shtëpiak ish-shefen e Prokurorisë Speciale Publike, Katica...

Bota 20.11.19 | 09:12

Këshilli Evropian diskuton zgjerimin, nxit vendet e Ballkanit për vazhdimin e reformave

Këshilli Evropian mblodhi Ministrat e Jashtëm të vendeve të Bashkimit Evropian në Bruksel ku u diskutuan disa çështje që shqetësojnë bllokun. Klima, financat si dhe situata e zgjerimit dhe politika e pranimit ishte pjesë e diskutimeve dhe debateve. Këshilli diskutoi rreth zgjerimit dhe përpjekjeve...

Maqedoni 20.11.19 | 09:09

Zaev flet për Katica Janevën: Paraburgimi nuk duhet të jetë dënim

Nuk e di vendimin e gjyqit, por mbetem konzistent në politikat se paraburgimi nuk duhet të jetë dënim pa dallim nëse bëhet fjalë për Katica Janevën, Gruevskin ose kushdo tjetër në shoqëri, ka deklaruar sonte kryeministri Zoran Zaev në emisionin në Televizionin e Maqedonisë. Duke u përgjigjur...

Повеќе