Category: Lajme
Maqedoni 11:01

Maqedonia e Veriut sot në agjendën e ministrave të jashtëm të BE-së

Republika e Maqedonisë së Veriut sot do të jetë në rendin e ditës të takimit të ministrave të punëve të jashtme të vendeve anëtare të BE-së, lajmëroi korrespondentja e MIA-s nga Brukseli. Pas njoftimit të marrë formal nga Shkupi për përdorimin e emrit të ri, Këshilli për punë...

Maqedoni 10:52

Mogerini: BE-ja e përshëndeti suksesin historik midis Shkupit dhe Athinës

ërfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikë të Jashtme para fillimit të Këshillit të ministrave të Punëve të Jashtme porositi se sot në mëngjes ministrat do ta përshëndesin suksesin historik të cilin e arritën të dyja palët me Marrëveshjen e Prespës, njofton korrespondentja e MIA-s...

Shkup 10:09

Nesër nga 8.30 deri në 15.30, Studeniçani dhe Saraji do të ngelën pa energji elektrike

Për arsye të punimeve teknike që do të ndërmerren nga rrjeti elektro distributiv, nesër pa energji elektrike do të mbeten një pjesë e shfrytëzuesëve të komunave të Sarajit, Studenipanit, Gjorçe Petrovit dhe Qendrës. Në periudhën nga 10 deri në ora 12 pa energji elektrike do të mbeten...

Maqedoni 07:53

Moti sot kryesisht i kthjellët dhe rritje të temperaturave

Moti sot në Maqedoni do të jetë kryesisht i kthjellët dhe do të ketë një rritje minimale të temperaturave gjatë orëve të drekës. Do të fryjë erë e lehtë në drejtim të juglindjes, ndërsa temperatura maksimale do të arrijë deri në 13 gradë celcius, ndërsa ato të mëngjesit me -2...

Maqedoni 17:53

Lavrov: S’ka dëshmi për ndërhyrje ruse në punët e brendshme të Maqedonisë

Ministri i Punëve të Jashtme të Rusisë, Sergei Lavrov gjatë konferencës së sigurisë në Mynhen tha se “s’janë paraqitur asnjë dëshmi për ndërhyrje të Rusisë çështjen e ‘ndryshimi të emrit të Maqedonisë’”. “Ishim të akuzuar se po bëjmë ndërhyrje në problemin e...

Maqedoni 17:46

Vetëm 6 persona udhëtojnë me ”Durmo Tours” prej Shkupit për në Gostivar (VIDEO)

Në deskun e zbrazët për bileta ekipi i 360 shkallë bleu biletë për linjën e rregullt Shkup – Gostivar nga Durmo Tours për termin 16:15. Në autobus hypën vetëm 6 persona, autobusi u nis në kohë, duke vozitur nëpër rrgët e Shkupit shikimet e kalimtarëve ishin të dukshme për autobuzin...

Maqedoni 17:32

Ligji për gjuhët, 18 kandidatë në konkursin për Agjencinë

18 persona janë paraqitur në konkursin për drejtorin e Agjencisë për zbatimin e ligjit për përdorimin e gjuhëve. Megjithatë ende nuk është e qartë nëse përzgjedhja e njeriut të partë të agjencisë do të bëhet para apo pas zgjedhjeve presidenciale. Anëtarit i grupit të punës për...

Maqedoni 17:29

Vajza së cilës i është amputuar këmba ende është në gjendje kritike

Në Klinikën për Anestezi, Rianimim dhe Shërim Intensiv në Shkup janë hospitalizuar katër pacientë me lëndime serioze në aksidentin në rrugën Shkup Tetovë, dje në në mbrëmje në Qendrën Emergjente është bartur edhe një pacient, i cili paraprakisht është vendosur në repartin në...

Maqedoni 15:00

Filipçe: Ende kemi dy pacientë që po luftojnë për jetë në Spitalin shtetëror

Ministri i shëndetësisë Venko Filipçe tha se ndjen keqardhje edhe për një jetë tjetër të humbur, por siguroi se ekipet e mjekëve po bëjnë gjithçka për të shpëtuar të gjithë pacientët, dhe se vazhdimisht kanë mbledhje konsultimi që të vendosin se çfarë të bëjnë në raste të...

Maqedoni 14:02

Mickoski: Jam i bindur se kandidati i OBRM-PDUKM-së do të jetë kryetar shteti

Para fillimit të konventës partiake të OBRM-PDUKM-së, kryetari i saj, Hristijan Mickoski tha se “jam i bindur se kandidati i OBRM-PDUKM-së do të jetë kryetar shteti”. “Jam i lumtur që kaluam një proces demokratik dhe transparent në parti. Kemi më shumë nga numri i mjaftueshëm për...

Maqedoni 12:40

Fillon konventa e VMRO-DPMNE-së, për kanditat presidencial

VMRO-DPMNE sot në Konventën në Strugë pritet të zgjedh kandidatin për president për zgjedhjet presidenciale të 21 prillit në Maqedoninë Veriore. Në garën brendapartiake janë nëntë kandidatë, për të cilët do të deklarohen 551 delegatë. Tetë burra dhe një grupa do të sprovohen me...

Maqedoni 11:59

VMRO-DPMNE sot do të zgjedh kandidatin për president, 9 veta në garë

VMRO-DPMNE sot në Konventën në Strugë pritet të zgjedh kandidatin për president për zgjedhjet presidenciale të 21 prillit në Maqedoninë Veriore. Në garën brendapartiake janë nëntë kandidatë, për të cilët do të deklarohen 551 delegatë. Tetë burra dhe një grupa do të sprovohen me...

Maqedoni 11:55

Ferdi la dy vajza të mitura, numri i viktimave shkon në 15

Ferdi Kaso është viktima e 15 e ngjarjes tragjike pas rrokullisjes së autobusit që ndodhi në rrugën Shkup – Tetovë afër fshatit Llaskarcë. Ferdi KAso është 40 vjeçari Ferdi Kaso nga Gostivari. Ai është baba i dy vajzave të mitura. Sipas mjekëve Ferdi Kaso ka ndëruar jetë sot në orët...

Maqedoni 07:07

Moti sot

Moti sot do të jetë me diell dhe me vranësira t vogla dhe me erë të dobët veriperëndimore. Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin nga -1 deri 2 gradë celsius ndërsa temperatura ditore do të arrijë deri 13 grdë celsius. Edhe në Shkup dhe rrethinë moti do të jetë i njëjtë. Gjatë mëngjesi...

Maqedoni 16:02

Dhjetë persona në gjendje të rëndë shëndetësore, dy në gjendje kritike

Dhjetë nga të lënduarit në aksidentin e pardjeshëm të autobusit kur u përmbys në autostradën Shkup – Tetovë, janë në gjendje të rëndë shëndetësore. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, i cili sot i vizitoi të lënduarit në Spitalin e përgjithshëm të Qytetit “8 Shtatori”,...

Maqedoni 16:01

Polici shqiptar nga Shkupi “gropos” Milenkon!

Një postim ironizues dhe me gjuhë urrejtje i gazetarit kontrovers Milenko Nedelkovski lidhur me tragjedinë fatale në rrugën Shkup-Tetovë ku humbën jetën 14 veta ka nxitur reagimin e policit shqiptar  nga Shkupi, Berti Ferati.   Por reagimi i policit shqiptar ka bërë që të marrë mijëra...

Ekonomi 15:49

Maqedoni, rritet qarkullimi në industri

Qarkullimi në industri në dhjetor të vitit 2018 në krahasim me dhjetorin e vitit 2017 është rritur për 6,1 për qind, ndërsa në periudhën janar – dhjetor të vitit 2018 në krahasim janar – dhjetor të vitit 2017 shënon rritje për 12,5 për qind. Sipas Entit Shtetëror të Statistikës,...

Maqedoni 15:47

Gjatë fundjavës do të mbajë mot i ngrohtë në Maqedoni

Nga Enti Hidrometeorologjik i Maqedonisë njoftojnë se ditëve në vijim moti do të jetë me diell dhe me temperatura deri më 15 gradë celsius. Nesër temperaturat e mëngjesit do të jenë ndër zero, ndërsa temperatura maksimale ditore do të arrijnë deri më 13 gradë celsius, ndërsa ditën...

Maqedoni 15:45

MPB e Maqedonisë shpall thirrje publike, do të harxhojë rreth 35 mijë euro vetëm për karrige

Ministria e Punëve të Brendshme ka shpallur katër thirrje publike për blerjen e mobilieve për më shumë se 150 mijë euro. Sirtare, rafte, varëse rrobash, por edhe kolltuqe nga lëkura. Sipas specifikave të publikuara në web-faqe, MPB porosit 50 kolltuqe pune, mbulesa e të cilave duhet të...

Maqedoni 14:53

Gjuha e urrejtjes, e padënueshme deri tani

Prokuroria Publike as sot nuk ka dhënë detaje për hetimet rreth gjuhës së urrejtjes pas aksidentit tragjik të së mërkurës. Ministria e Punëve të Brendshme, nga ana tjetër, ka konfirmuar se deri në mbrëmjen e djeshme janë proceduar pesë raste për të cilat thonë se janë ndërmarrë...

Повеќе