Category: Lajme
Ballkan 12:14

Dorëheqja e Kammenos, Tsipras emëron ministrin e ri të Mbrojtjes

Ministri i ri i Mbrojtjes në Greqi pas dorëheqjes së Panos Kammenos, do të jetë shefi i Mbrojtjes Admiral, Evangelos Apostolakis, raportoi kryeministri Alexis Tsipras. “Për gati 4 vite kam qenë në një bashkëpunim të ndershëm dhe të sinqertë me Panos por vijmë nga familje të ndryshme...

Maqedoni 11:07

Zakharieva: Anëtarësimi i Maqedonisë në NATO dhe BE është interes kombëtar edhe për Bullgarinë

E para e diplomacisë bullgare, Ekaterina Zakharieva tha se “është interes kombëtar për Bullgaria të ketë shtet të sigurtë dhe stabil ndërsa shteti do të jetë i tullë kur do të anëtarësohet në NATO dhe BE”. Ajo shtoi se “vendi nuk duhet të bëj kompromis me kushtet, që duhet respektuar...

Maqedoni 18:58

Miratohen ndryshimet kushtetuese, 81 deputetë votuan “për”

Deputetët e Kuvendit të Maqedonisë sot me shumicë prej dy të tretave kanë miratuar ndryshimet kushtetuese, të cilat kanë dalur sipas marrëveshjes me Greqinë. Ndryshimet kushtetuese në fazën përfundimtare u mbështetën nga 81 deputetë, aq edhe sa ishin të pranishëm në sallë. Deputetët...

Maqedoni 18:55

Miratohet amendamenti për Preambulën e Kushtetutës

Kuvendi ka miratuar amendamentin e ndryshuar të Preambulës së Kushtetutës së Maqedonisë, e propozuar nga Aleanca për Shqiptarët. “Me këtë amendament do të përmirësohet Preambula e Kushtetutës. Fjalët ‘si dhe qytetarët që jetojnë në kufijtë e shtetit’ le përshtypje se ato janë...

Maqedoni 18:50

15-20 minuta na ndajnë nga e Veriut: Jemi dakorduar për një skenar, fillojmë

Çdo gjë është dakorduar, vetëm 15-20 minuta na najnë nga e Veriut – deputetët e LSDM-së marrin instruksione nga koordinatori i grupit Jovan Mitrevski se si të veprojnë me qëllim që të mos vonojë votimi për ndryshimin e Kushtetutës dhe emrin kushtetues të Republikës së Maqedonisë. ”...

Maqedoni 18:00

Gjykata e Apelit: Nuk ka amnisti për Ninxhan dhe Qosen

Gjykata e Apelit nuk i pranoi ankesat e Aleksandar Vasilevskit- Ninxha, Goranço Angellovskit- Qoseto, Mlladen Dodevskit, Nikolla Mitrevskit- Kolo dhe Oliver Popovskit. Ata u ankuan deri tek gjykata më e lartë pasi Penalja me mendim paraprak nga prokuroria nuk i amnistoi për hyrjen e dhunshme më...

Bota 16:03

Meka “pushtohet” nga karkalecat

Vendi më i shenjtë në Islam është “pushtuar” nga mijëra karkaleca, duke i detyruar pastruesit të veprojnë për t’i larguar insektet. Videoja e shpërndarë në rrjetet sociale shfaq insektet që janë grumbulluar përreth Xhamisë së Madhe në Mekë, e cila pret çdo vit miliona pelegrinë...

Maqedoni 15:56

Juncker: Shkupi dhe Athina ta bëjnë atë që historia kërkon prej tyre

Kryetari i Komisionit Evropian Jean-Claude Juncker, ju ka bërë thirrje Greqisë dhe Maqedonisë që ta përfundojnë procesin për emrin në afatet e caktuara. Duke u përgjigjur në pyetjet e gazetarëve në konferencë për shtyp me presidentin e Rumanisë Klaus Johanis, Juncker tha se është i...

Maqedoni 15:26

Lëvizja BESA është PËR ndryshimet kushtuese dhe anëtarësimin në NATO

Lëvizja Besa e Afrim Gashit mbështesin fuqishëm ndryshimet kushtetuese, nga kjo parti theksojnë se dy deputetët e tjerë të ardhur dikur nga një parti tjetër në Lëvizjen Besa duhet të apostrofohen me emra duke aluduar në Fadil Zendelin dhe Teuta Bilallin. Tash kur është aktual roli i deputetëve...

Maqedoni 15:23

Maqedoni, mund të shtyhet pushimi dimëror i nxënësve për shkak epidemisë së fruthit

Ministria e Arsimit dhe Shkencës e ndjek situatën me epideminë e fruthit, është në koordinim me Ministrinë e Shëndetësisë dhe Ministrinë e Punës dhe Politikës Sociale dhe në bazë të gjendjes në terren do të vendosë për shtyrje eventuale të gjysmë vjetorit të dytë nga viti 2018/2019,...

Maqedoni 13:20

Vaksinë kundër gripit kanë marrë 19.942 persona

Nga fillimi i vaksinimit kundër gripit sezonal më 5 nëntor 2018, deri në javën e parë të janarit, janë vaksinuar gjithsej 19.942 persona kundër gripit sezonal, ose 71.2 për qind të numrit të përgjithshëm të vaksinave të furnizuara. Lidhur me vaksinat komerciale, konform të dhënave nga...

Maqedoni 13:00

Milloshoski: VMRO-DPMNE nuk është fajtore për kërkesat e Besës

Deputeti Antonio Millososki në një intervistë për “RTVM” tha se partia e tij OBRM-PDUKM nuk mund të mbajë përgjegjësi për kërkesat nacionaliste dhe shantazhet e partive shqiptare. Ky konstatim i ish-ministrit të jashtëm pason pas propozimit të ish-kryeministrit Ljubço Georgievski që...

Maqedoni 12:47

Mickoski cakton seancë të Komitetit Ekzekutiv të OBRM-PDUKM-së

Për sot pasdite, kryetari i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski ka thirrur seancë të Komitetit Ekzekutiv të Partisë dhe takim me grupin parlamentar të OBRM-PDUKM-së. Gjatë ditës, ata do të mbajnë rregullisht takime për të diskutuar për situatën aktuale lidhur me ndryshimet kushtetuese. Nga...

Maqedoni 12:37

Autostrada Shkup-Bllacë, tenderi do të publikohet muajin e ardhshëm

Tenderi për ndërtimin e pjesës së parë të autostradës Shkup-Bllacë do të publikohet muajin e ardhshëm dhe punët ndërtimore pritet të fillojnë në tremujorin e dytë të këtij viti, tha sot në konferencën për shtyp zv. kryeministri për Çështje Evropiane, Bujar Osmani dhe ministri...

Bota 12:16

Vetëm për tri euro anulohen 370 fluturime, gjermanët leksion botës

Trafiku ajror në Gjermani është në kaos total. Të paktën 370 fluturime të planifikuara janë anuluar. Kjo gjë ka ndodhur si pasojë e grevës që u zhvillua nga punonjësit e sigurisë së aeroporteve të Dyseldorfit, Këlnit dhe Shtutgartit. Mësohet se mbi 110 mijë pasagjerë nuk kanë mundur...

Bota 11:14

Austri, kaos në rrugët e bllokuara nga bora – mungon kripa

Prodhimi dhe dorëzimi i kripës për të shkrirë dëborën kanë pësuar vërtetë anomali në Austri për shkak të reshjeve rekord të dëborës, të regjistruara në vend që prej një jave, njoftoi sot kompania prodhuese e kripës ‘’Salinen Austria’’. ”Ndërkohë që kërkesa është...

Maqedoni 10:37

DAP: Deri më datën 15 të këtij muaji të parashtrohen kërkesat për regjistrim për TVSH

Tatimpaguesit të cilët në vitin paraprak kalendarik kanë realizuar qarkullim të përgjithshëm tatimor nga kryerja e veprimit ekonomik më të lartë se një milionë denarë kanë për obligim të parashtrojnë Fletëparaqitje për regjistrim për qëllimet e tatimit të vlerës së shtuar (formulari...

Maqedoni 10:31

Prokuroria ngrit akuzë kundër ish-kryetarit të Negotinës

Prokuroria Themelore Publike Kavadar sot ka ngritur akuzë kundër ish-kryetarit të Negotinës për shpërdorim të pozitës zyrtare dhe kompetencave. Siç njoftojnë nga Prokuroria Themelore Publike, prokuroria ka konfirmuar se gjatë periudhës nga viti 2014 deri në vitin 2017, në disa raste, i...

Maqedoni 10:00

Hoxha: Ende s’ka marrëveshje Besa – Zaev, por kjo nuk nënkupton se procesi është bllokuar

Sekretari i përgjithshëm i Lëvizjes BESA, Arianit Hoxha dhe një nga negociatorët e kësaj partie për negociata me ekipin e kryeministrit Zoran Zaev për amendamentet e parashtruara mbi ndryshimet Kushtetuese, ka deklaruar se po punohet intensivisht për gjetjen e një zgjidhje. “Ne jemi duke...

Maqedoni 08:35

Në Mavrovë 95, në Kodrën e Diellit 50 centimetra borë

Nga ora shtatë të mëngjesit sot janë matur trashësi më të mëdha të borës në Mavrovë, Pozharan dhe Kodrën e Diellit. Siç njoftojnë nga EHM sot në mëngjes në Mavrovë janë matur 95 centimetra borë, 57 centimetra janë matur në Pozharan, ndërsa 50 centimetra janë matur në Kodrën...

Повеќе