Category: Lajme
Maqedoni 31.07.20 | 09:23

Ahmeti: Urime Kurban Bajramin, respektoni rekomandimet

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka uruar besimtarët myslimanë për festën e Kurban Bajramit me ç’rast edhe apelon që të respektohen rekomandimet e autoriteteve shëndetësore dhe fetare. “Festën e sivjetme të sakrificës së Kurban Bajramit po e shënojmë në kushte...

Maqedoni 31.07.20 | 09:22

Domethënia e festës së Kurban Bajramit

Besimtatë të shumtë të fesë islame tashmë veçse janë përgatitur për këtë ditë të veçantë të kalendarit të tyre. Por, jo të gjithë mund të dijnë kuptimin e kësaj dite. Emërtimi “Kurban Bajrami” në gjuhën shqipe është huazim nga turqishtja – Kurban Bayramë, që do të...

Maqedoni 31.07.20 | 09:04

Institucionet, cak i sulmeve kibernetike në Maqedoninë e Veriut

Shumë institucione të Maqedonisë së Veriut së fundmi janë bërë cak të sulmeve kibernetike. Ndërkohë që akoma nuk ka asnjë informacion zyrtar se kush qëndron pas këtyre sulmeve, ekspertët thonë se është koha e fundit për instalimin e një sistemi të sofistikuar mbrojtës në sistemin...

Maqedoni 31.07.20 | 08:18

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë i nxehtë dhe me diell gjatë ditës dhe me mjegulla në orët e pasdites. Temperaturat e ditës do të lëvizin nga 21 deri në 38 gradë Celsius. Gjatë ditës rrezet ultraviolet do të jenë të larta kurse lagështia e ajrit do të jetë e madhe. Shikueshmëria...

Maqedoni 31.07.20 | 00:15

Ja në sa ora falet nesër Kurban Bajrami

Nesër muslimanët në gjithë botën festojnë festën e Kurban Bajramit por këtë vit me ndryshe shkaku i virusit Korona i cili ka kapluar Maqedoninë që nga muaj Mars. Nesër besimtarët në Maqedoni do te falin vetëm namazin e Bajramit në xhami i cili falet në ora 6 e 05 minuta.

Bota 31.07.20 | 00:14

Holandë, përdorimi i maskës i detyrueshëm në Amsterdam dhe Roterdam

Qytetet holandeze, Amsterdami dhe Roterdami, njoftuan sot detyrimin e përdorimit të maskës mbrojtëse në vendet më të frekuentuara, me qëllim frenimin e përhapjes së COVID-19. “Ne e konsiderojmë të panevojshme detyrimin e përdorimit të maskës në të gjithë vendin dhe ua lëmë autoriteteve...

Maqedoni 30.07.20 | 20:39

Shilegov: Vendimin për fatin e Sallës Universale duhet ta sjell i gjithë vendi dhe shoqëria

Kryetari i Qytetit të Shkupit, Petre Shilegov sonte theksoi se vendimin për fatin e sallës Universale duhet ta sjellë i gjithë vendi dhe shoqëria. “Vendimi për fatin e sallës Universale duhet të merret nga i gjithë vendi dhe shoqëria, dhe jo si më parë kur qeveria e mëparshme nuk debatoi...

Maqedoni 30.07.20 | 18:41

Greqia shqyrton mundësinë për ta hapur kufirin me Maqedoninë e Veriut

Qeveria e Greqisë po e shqyrton mundësinë për hapjen e kufijve për shtetasit e vendeve fqinje. Zëdhënësi i qeverisë greke, Stelios Pecas, këtë informacion e vërtetoi për MIA, duke thënë se kjo është një nga temat që sot në video-konferencë e kanë diskutuar kryeministri Mitsotakis...

Maqedoni 30.07.20 | 10:38

4096 raste aktive me koronavirus, s’ka masa restriktive për festën e Bajramit dhe Ilindenit

Dje në vendin tonë u regjistrua përsëri numër i lartë i të infektuarve të rinj me Covid-19. Sipas shifrave zyrtare të autoriteteve shëndetësore, gjatë ditës së djeshme nga gjithsej 1971 teste të kryera, janë diagnostikuar 188 pacientë të rinj, ndërsa numri i shëruar është 268. Për...

Shkup 30.07.20 | 10:36

Gjendja e rrugëve në Maqedoninë e Veriut

Trafiku në rrugët shtetërore zhvillohet pa ndërprerë, nëpër rrugë të thata. Intensiteti i komunikacionit në akset rrugore jashtë mjediseve të qytetit është mesatar, kumtoi LAMM. Rekomandohet shpejtësi të përshtatur e lëvizjes, respektim të sinjalizimit të vendosur të komunikacionit...

Maqedoni 30.07.20 | 10:27

MPB Maqedoni: Dje 355 raste të mosmbajtjes së maskës në të gjithë territorin

Ministria për Punë të Brendshme në Maqedoni informon se ka vazhduar me aktivitetet për respektimin e masave për mbrojtje nga coronavirusi. Nga MPB thonë gjatë ditës së djeshme (29/30.07.2020) në të gjithë territorin e Maqedonisë së Veriut janë regjistruar 537 shkelje në lidhje me mosmbajtjen...

Bota 30.07.20 | 10:25

Komiteti ndërkombëtar për shpëtim me thirrje për autoritetet në Libi për t’i liruar mbi 200 fëmijë

Organizata humanitare “Komiteti ndërkombëtar për shpëtim” (IRC) ju bëri thirrje autoriteteve në Libi t’i lirojnë mbi 200 fëmijë emigrantë të cilët janë hasur në Detin Mesdhe rrugës drejt Evropës këtë vit dhe u kthyen në qendrat në Libi. Shumica e fëmijëve janë afrikanë,...

Maqedoni 30.07.20 | 10:09

MPB: 355 shkelje për mos-mbajtje të maskës mbrojtëse

Gjatë natës së kaluar në gjithë territorin e republikës së Maqedonisë së Veriut janë regjistruar gjithsejt 355 shkelje për mosrespektim të masës për mbajtjen e maskës mbrojtëse. Nga Ministria për Punë të Brendshme në vazhdimësi apelojnë për respektim të masave dhe protokolleve...

Ekonomi 30.07.20 | 09:59

Maqedonia deri tani ka marrë 1.5 milionë dollarë ndihmë nga SHBA-të për menaxhim me pandeminë

Maqedonia e Veriut ka marrë 1.5 milionë dollarë nga SHBA-të për luftën ndaj coronavirusit, prej gjithsej 10 milionëve që administrata amerikane i ka ndarë për rajonin. Ndihma për Maqedoninë ka qenë për sisteme laboratorike, ndjekje dhe kontroll të lëvizjes së infeksionit, teknik ekspertë,...

Lajme 30.07.20 | 09:10

Kush do e marrë vaksinën i pari? Vendet e pasura po përpiqen të kapin miliona doza

Kush do të marrë vaksinën e koronavirusit i pari? Duke lënë mënjanë retorikat, fjala i mbetet gjeopolitikës dhe parave. Nuk ka të bëjë thjesht me mbrojtjen e shëndetit të një popullate. Siç e shohin shumë ekspertë, një vaksinë është gjithashtu e rëndësishme për t’i rikthyer...

Maqedoni 30.07.20 | 09:02

Maqedonia sot dhe nesër në fazën e verdhë, Ministria e Shëndetësisë me disa rekomandime

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoni informon se në pajtim me njoftimin e Drejtorisë për Punë Hidrometeorologjike, gjatë dy ditëve të ardhshme (sot – e enjte dhe nesër – e premte), i gjithë territori i vendit do të preket nga temperaturat e fazës së verdhë. Nga MSH thonë se sipas...

Shkup 30.07.20 | 09:00

Zjarri në Edrenikovë vihet nën kontroll

Zjarri i madh që shpërtheu pasditen e sotme në orën 18 në vendin e quajtur Tashli Bair mbi fshatin Edrenikovë të komunës së Vasilevës është vënë në kontroll, ka informuar komandanti i Njësisë territoriale kundër zjarreve në Strumicë, Aleksandar Gudev. “Në shuarjen e zjarrit kanë...

Lajme 30.07.20 | 08:52

Seanca konstituive e Kuvendit të Maqedonisë, nën protokolle të veçanta

Seanca konstituive e përbërjes së re parlamentare do të mbahet të martën në mesditë nën protokolle të posaçme për shkak të koronavirusit edhe atë në sallën tjetër kuvendare – Kupolën e Madhe. Në të njëjtën kohë, partitë ndërmjet tyre po negociojnë për të formuar koalicion,...

Maqedoni 30.07.20 | 07:50

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me diell dhe shumë i nxehtë. Do të fryjë edhe erë e lehtë nga drejtimi verilindor, ndërsa indeksi UV do të jetë 9. Temperaturat minimale do të lëvizin prej 14 deri 24 gradë celcius, ndërsa ato maksimale do të jenë në interval prej 30 deri...

Bota 29.07.20 | 19:43

Senatorë amerikanë druajnë se Kina mund ta përdorë aplikacionin TikTok për ndërhyrje në zgjedhjet presidenciale

Grupi i senatorëve republikanë i kanë bërë thirrje administratës së presidentit Donald Tramp të hetojë rrezikun e mundshëm të Kinës për të shfrytëzuar TikTok aplikacionin e famshëm për shpërndarjen e videove për të ndërhyrë në zgjedhjet e ardhshme presidenciale. Anëtarët e Senatit...

Повеќе