Category: Lajme
Maqedoni 20.05.19 | 14:08

“Financial Times”: Marrëveshja për emrin sukses i rrallë diplomatik

Marrëveshja e Prespës me siguri është arritja më e madhe diplomatike e Ballkanit Perëndimor, pas Marrëveshjes së Dejtonit me të cilën iu dha fund luftës në Bosnjë e Hercegovinë në vitin 1995. Prespa mbjellë shpresa për përparim në përballjen me sfidat tjera rajonale, veçanërisht...

Lajme 20.05.19 | 13:56

Zhbogar: Jam i bindur se Raporti i KE-së do të rekomandojë negociata me Republikën e Maqedonisë së Veriut

Javën e ardhshme Komisioni Evropian  do ta publikojë Raportin për gjendjen në vend dhe mendoj se ai do ta reflektojë progresin e madh që është arritur në shtet vitin e kaluar. Unë jam i bindur se raporti do të rekomandojë  hapjen e negociatave me Republikën e Maqedonisë së veriut, tha...

Ekonomi 20.05.19 | 12:48

Qytetarët e Maqedonisë kanë në dispozicion 30 milion denarë për efikasitet energjetik për vitin 2019

Mbi 30 milionë denarë janë përcaktuar për masat për kompensim të shpenzimeve për amvisëritë për ndërrimin e dritareve PVC ose dritareve të aluminit dhe për blerjen e kolektorëve me diell, për të cilat shpalljet publike nga ana e Ministrisë së Ekonomisë u publikuan të premten në...

Ballkan 20.05.19 | 12:19

Hoti: Flora Brovina shkaktoi shumë dëme

Avdullah Hoti, shef i grupit parlamentar të LDK-së, deklaroi se iniciativa e kryeparlamentarit Kadri Veseli për themelimin e një Tribunali për krimet e Serbisë në Kosovë, nuk është bërë siç duhet. Hoti tha se ka pasur nevojë për një koordinim të Veselit me të gjitha grupet parlamentare...

Bota 20.05.19 | 11:23

Mësuesja kërcënonte nxënësit: Seks ose ngelni në klasë! (FOTO)

Një mësuese në Kolumbi po vuan dënimin me burg sepse detyronte nxënësit e saj që të kryenin marrëdhënie seksuale me të, pasi në të kundërt do të kishin penalitete. 40-vjeçarja e martuar, Yokasta M., mësuese në një shkollë në Medellin të Kolumbisë, i dërgonte nxënësve të...

Maqedoni 20.05.19 | 10:52

Goran Trajkovski dorëhiqet nga posti i drejtorit

Goran Trajkovski, drejtor i Drejtorisë për Mbrojtje të të Dhënave Personale ka deponuar dorëheqjen e tij. Një hap të këtillë Trajkovski e ka ndërmarr për shkaqe personale, ndërkohë që të premten të njëjtën e ka dorëzuar në Kuvend. Trajkovski gjatë kohës së pushtetit të VMRO-DPMNE-së...

Maqedoni 20.05.19 | 10:40

Sot takohen Pendarovski – Xhaferi në vilën e presidentit, ja arsyeja e takimit

Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, sot do të ketë takim me kryetarin e Kuvendit, Talat Xhaferi. Takimi do të mbahet në Vilën Vodno, kumtuan nga kabineti i presidentit. Ky është takimi i tij zyrtar pas inaugurimit të Pendarovskit për shef të shtetit. Pendarovski...

Maqedoni 20.05.19 | 10:11

Forum ekonomik i Vjenës – perspektiva të reja për RMV-në

Delegacioni qeveritar i kryesuar nga kryeministri Zoran Zaev, sot do të marrë pjesë në Forumin ekonomik të Vjenës “Bisedime ekonomike të Vjenës – perspektiva të reja për Republikën e Maqedonisë së Veriut”. Delegacioni, në të cilin marrin pjesë zëvendëskryeministri i obliguar për...

Maqedoni 20.05.19 | 09:47

Sot ZAEV takon komisionarin për zgjerim Johanes Hahn

Kryeministri Zoran Zaev sot duhet të takohet me Komisionarin për Zgjerim Johanes Hahn gjatë Forumit Ekonomik të Vjenës me temë: “Bisedime ekonomike në Vjenë, perspektiva të reja për Maqedoninë e Veriut”. Takimi Zaev-Hahn vjen në kohën kur vendi është duke pritur marrjen e datës për...

Maqedoni 20.05.19 | 08:45

VMRO, “miell” para kuvendit për Bogoevskin

VMRO-DPMNE para Kuvendit la një kilogram mielli për deputetin Pavle Bogoevski. Opozita tashmë një javë kërkon dorëheqjen e Bogoevskit, pasi që u publikua një bisedë ku dëgjohet se si pjesëmarrësi i “Revolucionit shumëngjyrësh ” kërkon t’ia përgatisin porosinë . Pavle një periudhë...

Maqedoni 20.05.19 | 07:42

Moti për ditët e ardhshme në Maqedoni

Moti nesër do të jetë kryesisht me vranësira, ndërsa pasdite pritet që të ketë reshje lokale të shiut, deklarojnë nga Enti Hidrometeorologjik. Temperaturat minimale do të lëvizin nga 6 deri më 13 gradë celsius, ndërsa temperaturat maksimale do të lëvizin nga 18 deri më 26 gradë celsius. Në...

Kronika e zezë 20.05.19 | 00:43

Shkup, biznesmen i njohur ka sulmuar fizikisht pronarin e një këmbimores

Biznesmeni nga Shkupit Spiro Çorogunov ka sulmuar fizikisht Branko Petrovski dje, rreth orës 13 në qendrën e Shkupit, shkruan Civil Media. Çorogunov është pronar i hoteleve “Akelsandar Square” dhe “Aleksandar 2” në qendrën e Shkupit, firmës ndërtimore “Karaorman” dhe disa bizneseve...

Shkup 18.05.19 | 15:44

Nesër do të ketë regjim të komunikacionit në Shkup

Nesër me fillim në orë 9:45, nën organizimin e Shoqatës për sport dhe kreativitet, do të mbahet garë rekreative “I pari deri te maja”. Shtegu i garës së çiklistëve do të fillojë nga Muzeu i Qytetit të Shkupit, sheshi “Shën Kirili dhe Metodi”, përgjatë sheshit “Shën Klimenti...

Ekonomi 18.05.19 | 15:39

Nikollovski: Lehtësohet prodhimi dhe zvogëlohen shpenzimet për bujqit

Institucionet kompetente presin në fund të korrjes së këtij viti dhe fillimin e mbjelljeve në vjeshtë të fermerëve, të mund të përdorin masën për naftën e subvencionuar për makineri bujqësore për të cilat është shpallur një njoftim. “Qëllimi është që t’u lehtësohet prodhimi...

Maqedoni 18.05.19 | 15:00

Stoilkovski: Bogoevski me shpenzimet e tij të bëjë testet e drogës dhe të jap dorëheqje

Zëdhënësi i OBRM-PDUKM-së, Naum Stoilkovski sot deklaroi se deputeti Pavle Bogoevski urgjentisht të tërhiqet nga funksioni i deputetit, ndërsa Ministria e Brendshme dhe Prokuroria të hetojnë seriozisht rastin. “Afera gjysmë gram kokainë ku personazhi kryesor është Pavle Bogoevski është...

Maqedoni 18.05.19 | 11:46

Nikollova: Në përgatitjen ligjore për liberalizimin e kanabisit do të përfshihet edhe opinioni

Deputetja e partisë në pushtet Partisë Liberal Demokratike, Juliana Nikollova, në emisionin “360 gradë”, foli për një zgjidhje ligjore të ardhshme për legalizimin e kanabisit që kjo parti e mbështet. “Legalizimi ose dekriminalizimi. Atë e kemi diskutuar. Duke përdorur njohuritë e...

Maqedoni 17.05.19 | 15:42

OBRM-PDUKM thotë se pushteti duhet në mënyrë serioze t’i qaset aferës me Bogoevskin

Zëdhënësi i OBRM-PDUKM-së, Naum Stoilkovski thotë se “afera Pavle Bogoevski dhe tregtia e tij me narko tregun e zi është më serioze se sa që mendojnë bashkëpartiakët e tij ta shfaqin”. Ai porositi se pushteti duhet në mënyrë serioze t’i qaset kësaj afere. “Pavle Bogoevski është...

Shkup 17.05.19 | 15:17

Rreth 1.000 maturantë nga Shkupi tradicionalisht luajtën kuadril në sheshin “Maqedonia”

Në Sheshin “Maqedonia” rreth 1.000 maturantë morën pjesë në manifestimin tradicional “Parada e maturës 2019”, ku e kanë luajtur kuadrilin. Përveç në Shkup, parada e maturantëve u mbajt edhe në Ohër, Strugë, Gjevgjeli , Strumicë dhe Vallandovë. Organizatori i ngjarjes Nikolla...

Maqedoni 17.05.19 | 15:14

Mediat deri nesër të parashtrojnë raporte për hapësirën reklamuese në fushatën zgjedhore

Në pajtim me Kodin Zgjedhor (neni 85-a) dhe Orarin për Zgjedhjet presidenciale të vitit 2019 më së voni deri nesër radiodifuzerët, mediat e shtypura dhe mediat elektronike (internet portalet) janë të obliguara të parashtrojnë raport për hapësirën reklamuese të shfrytëzuar nga çdo pjesëmarrës...

Shkup 17.05.19 | 14:28

Autobusi udhëtues i BE-së do të udhëtojë nëpër vend me rastin e Ditës së Evropës 2019

Si pjesë e fushatës “BE-ja për Ty”, autobusi i BE-së me përfaqësues të Delegacionit të Bashkimit Evropian, ambasadorë të disa Shteteve Anëtare të BE-së, studentë dhe përfaqësues të mediave do të vizitojnë 8 qytete në mbarë vendin në periudhën 20-31 maj 2019. Qëllimi i autobusit...

Повеќе