Category: Lajme
Bota 10.07.20 | 00:58

Italia mbyll kufijtë me 13 vende, përfshirë edhe Maqedoninë e Veriut

Italia ka mbyllur kufijtë e saj me 13 vende, përfshirë Maqedoninë e Veriut, duke i konsideruar ato vendet me rrezik për përhapjen e coronavirusit. Ndalimi i udhëtimit vlen për qytetarët e Armenisë, Bahrejnit, Bangladeshit, Brazilit, Bosnjës, Kilit, Kuvajtit, Maqedonisë së Veriut, Moldavisë,...

Maqedoni 10.07.20 | 00:41

Zaev: Kemi pasur gjithmonë bashkëpunim të ndershëm dhe të hapur me BDI-në

Mesazhi i BDI-së për kryeministrin shqiptar është shantazhim. Qytetarët janë ata që vendosin se kush do të drejtojë Qeverinë, tha sonte lideri i LSDM-së, Zoran Zaev. Në emisionin “Rruga drejt” TV në Alsat, Zaev theksoi se BDI-ja do të shkojë në opozitë, ndërsa nacionalizmi nuk ka...

Maqedoni 10.07.20 | 00:39

Siguria juridike është parakusht kryesor për ekonomi të shëndetshme, porositi Mickovski

Fokusi i Qeverisë së ardhshme të VMRO-DPMNE-së do të jetë ekskluzivisht në ekonomi. Fillimisht nevojitet të sigurojmë shtet juridik. Për momentin, nuk kemi siguri juridike për investimet tona dhe nuk kemi politika ekonomike të parashikueshme, konsideron kreu i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski. Në...

Maqedoni 09.07.20 | 16:50

Kovid 19 RMV/ 3 viktima dhe 168 raste të reja.Shërohen 70 pacientë

Vendi ynë sot shënon 168 të infektuar, 3 të vdekur dhe 70 të shëruar, si pasoj e koronavirusit. Nga Ministria e Shëndetësisë njoftojnë se  1470 teste të realizuara. Ministria e Shëndetësisë “Në Shkup janë regjistruar 83 raste të reja, në Kumanovë, 8, Dibër 2, Shtip 6, Prilep 3,...

Maqedoni 09.07.20 | 16:47

“Boki 13” me kallëzim penal për 40 persona

I akuzuari në rastin “Haraçi” Bojan Jovanovski – Boki 13, sot nga paraburgimi në burgun e Shkupit është çuar në Prokurori ku ka dorëzuar dhjetëra padi penale. Përmes një shkrese me 8 faqe të shkruara me dorë, Boki ka informuar se kallëzimet janë ndaj bartësve të funksioneve...

Maqedoni 09.07.20 | 16:41

BDI: Thërret gjykatën kushtetuese që të zgjasë kohën e regjistrimit për njerëzit në izolim

“Ne duhet të garantojmë zgjedhje të sigurta dhe të drejtën e secilit qytetar për votë ”tha sot Bujar Osmani, Zëdhënësi i fushatës së BDI-së. “Unë jam i kënaqur që shoh që Komisioni për sëmundje ngjitëse po i përgatit zgjedhjet në një mënyrë shumë profesionale dhe serioze...

Maqedoni 09.07.20 | 16:20

Zaevit ia dhanë hundës në mes të tregut: Nuk ka më vota shqiptare për ty në Tetovë

Zaevin po e braktisin shqiptarët, sidomos ata të Tetovës ,fiks në momentin kur edhe anketat me kundërshtarin politik VMRO-DPMNE-në nuk janë në favorin e tij. Dëshmi për këtë është një vizitë që kreu i LSDM-së bëri tek tregu i qytetit në Tetovë ndërsa komentet e njerëzve ishin shumë...

Maqedoni 09.07.20 | 13:43

Tik-Tak: Bomba ekskluzive kur Zaev ofendon rëndë shqiptarët

Zoran Zaev një politikan i zëshëm i dikurshëm i opozitës që erdhi më pas në pushtet përmes ” Bombave” tani vetë ai është protagonist dhe i ” bombave” që shpërndahen në rrjetet sociale. Zaev vazhdon të jetë ai politikani i dyzuar rreth qëndrimeve dhe deklaratave kontradiktore...

Maqedoni 09.07.20 | 13:38

Në punë kthehen vetëm prindërit, fëmijët e të cilëve shkojnë në shkollë, por jo edhe ata që kanë fëmijë në kopsht

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe sqaroi sot se për cilët punonjës vlen dekreti me të cilin duhet të kthehen në punë prindërit që kanë fëmijë deri në moshën 10 vjeç. Në një deklaratë për mediat, Filipçe vuri në dukje se dekreti i qeverisë zbatohet për ata prindër, fëmijët...

Maqedoni 09.07.20 | 13:34

Bombë e re audio për Zaevin. Ai u pajtua me Mijalkovin dhe e dinte që Shilegov po kryente një krim në komisionin e shkallës së dytë për prokurimin publik

Një bombë e re audio për Zaevin , kësaj rradhe se si ai u pajtua me Mijalkovin dhe e dinte që Shilegov po kryente një krim në komisionin e shkallës së dytë për prokurimin publik informon TetovaSot. Regjistrime të reja audio janë shfaqur në rrjetin social “YouTube”, në të cilin zëri...

Maqedoni 09.07.20 | 13:31

Për fundjavë vende-vende rritje të vranësirave me shi dhe bubullima

Sinoptikanët gjatë fundjavës paralajmërojnë rritje të vranësirave lokale me kushte për shi afatshkurtër dhe bubullima. Temperatura minimale gjatë fundjavës do të jenë prej 12 deri në 21 gradë, ndërsa ato maksimale prej 27 deri në 36 gradë. Të dielën dhe të hënën sërish do të...

Maqedoni 09.07.20 | 12:44

Filipçe: Nuk dihet sa kohë virusi qëndron në ajër, apelojmë për respektim të masave

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe, thotë se ka shumë të panjohura në lidhje me bartjen e virusit dhe se akoma është e hapur çështja nëse ai mund të qëndrojë në ajër. Filipçe tha se Organizata Botërore e Shëndetësisë ka konfirmuar se ka argumente që COVID-19, mund të transmetohet...

Maqedoni 09.07.20 | 12:19

Siljanovska Davkova: Më 15 korrik të do ecim në epokën nga e cila nuk do të turpërohemi

Neve na duhen pamje të huaja, fotografi të huaja, sepse tonat na e marrin frymëmarrjen. E di pse Konstatin Milladinovi është mallëngjyer për jugun, pamjet e këtilla i ka mbajtur në zemër dhe shpirt, i gatshëm ka qenë edhe të vdesë por në mes të një bukuri të këtillë. Këtu njeriu...

Bota 09.07.20 | 11:50

Në Hong Kong paralajmërojnë për valën e tretë të epidemisë të koronavirusit të ri

Autoritetet në Hong Kong, të cilët në mënyrë të suksesshme luftuan kundër pandemisë me koronavirusin, tani paralajmërojnë për “rritje të mundshme eksponenciale” e rasteve të reja, si rezultat i rritjes së transmetimit lokal. Nga e diela, Kovid 19 është diagnostikuar te 65 persona,...

Maqedoni 09.07.20 | 11:07

Maqedoni: 455 raste të mosmbajtjes së maskës për mbrojtje nga COVID-19

Ministria për Punë të Brendshme në Maqedoninë e Veriut informon se ka vazhduar kontrollet për respektimin e masave për mbrojtje nga coronavirusi. Nga MPB thonë se gjatë ditës së djeshme në territorin e të gjithë vendit janë regjistruar 455 shkelje të masës për mbajtjen e maskës. MPB...

Bota 09.07.20 | 10:12

Mbi 12 milionë të infektuar nga koronavirusi në botë

Mbi 12 milionë njerëz në botë janë të infektuar me koronavirusin e ri, sipas të dhënave të Universitetit John Hopkins. Rreth një e katërta e tyre janë në Shtetet e Bashkuara. Në këtë vend, rastet e reja po vazhdojnë të shënojnë rritje, kryesisht në shtetet perëndimore dhe jugore:...

Maqedoni 09.07.20 | 10:09

Në votim detyrimisht me maskë dhe me dezinfektim të dyfishtë

Votimi në zgjedhjet e ardhshme, edhe përkundër pandemisë aktuale me Kovid-19, do të jetë i sigurt për qytetarët të cilët do të vendosin ta realizojnë të drejtën e tyre të votimit, pohojnë kompetentët. Do të votohet në pajtim me protokolle e Komisionit për sëmundje ngjitëse të cilët...

Maqedoni 09.07.20 | 10:01

Përmbyset një furgon me emigrant në Strumicë

Shtatë emigrantë janë lënduar në një aksident me furgon, i cili mbrëmë është përmbysur në rrugën magjistrale Strumicë-Vallandovë, tek udhëkryqi për fshatin Raborci. Siç thonë nga SPB Strumicë, shoferi i furgoni ka ikur, ndërsa hetim në vendin e ngjarjes ka kryer policia dhe prokuroria. Gjatë...

Maqedoni 09.07.20 | 09:48

Maqedoni: Po ulet numri i pacientëve nëpër spitale, nuk ka masa kufizuese pas zgjedhjeve

Autoritetet shëndetësore në Maqedoninë e Veriut paralajmërojnë se nuk ka kthim të masave kufizuese pas mbajtjes së zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të caktuara për më 15 korrik. Këtë dje e paralajmëroi ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe i cili tha se tek ne nuk ka paralajmërim...

Maqedoni 09.07.20 | 07:32

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me diell dhe i nxehtë. Gjithashtu do të fryjë erë mesatare nga drejtimi verilindor. Indeksi UV do të jetë 9. Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin prej 8 deri 17 gradë celcius, ndërsa ato ditore do të jenë në interval prej 26 deri 33 gradë...

Повеќе