Friday, 23 September 2022
Maqedoni 23.09.22 | 19:50

Në Kuvend debat për vazhdimin e situatave të krizës për energjinë

Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë së Veriut, sot pasdite ka vazhduar seanca e Komisionit parlamentar për mbrojtje dhe siguri, ku në rend dite janë propozim-vendimet për miratimin e zgjatjes së afatit për ekzistimin e*i gjendjes së krizës në tërë territorin e vendit, për shkak të...

Skena 23.09.22 | 19:48

Vezë dhe një sallatë për çdo vakt, zbulohen dobësitë e Mbretit Charles në ushqim

Në moshën 73-vjeçare, shumica e njerëzve mezi presin ose tashmë e shijojnë pensionin, por për Charles është hapur një kapitull i ri në jetën e tij, ai i mbretërimit të tij. Djali i madh i mbretëreshës së ndjerë Elizabeth II do të duhet të tregojë pak më shumë kujdes dhe të hajë...

Bota 23.09.22 | 19:44

Arrestohet gazetari që raportoi vdekjen e 22-vjeçares Mahsha Amini

Forcat iraniane të sigurisë kanë arrestuar një militant si dhe një gazetar që luajti një rol kyç në zbulimin e vdekjes së të resë Mahsa Amini. Këto arrestime përkojnë me përhapjen e protestave në Iran pas njoftimit më 16 shtator të vdekjes së 22-vjeçares Mahsa Amini, pasi u arrestua...

Maqedoni 23.09.22 | 19:40

Fundjava në Maqedoni sjell rritje të temperaturave, do të arrijnë deri në 23 gradë celsius

Gjatë fundjavës mëngjeset do të jenë të ftohta, ndërsa temperatura ditore do të jetë në rritje të vazhdueshme, e cila do të jetë më e theksuar në fillim të javës së ardhshme. Siç njofton Departamenti për Punë Hidro Meteorologjike, mëngjesi i nesërm do të jetë i ftohtë ndërsa...

Maqedoni 23.09.22 | 19:32

Ankohen qytetarët e Maqedonisë për rritjen e çmimeve tek produktet e qumështit, çmimin nuk e arsyetojnë as blegtorët

Çmimet e produkteve të qumështit janë rritur dukshëm. Qumështi, kosi, djathi dhe gjiza po rriten pothuajse çdo ditë. Qytetarët ankohen dhe thonë se po bëhet e padurueshme. Ndërsa organizata e konsumatorëve pretendon se kanë marrë më së shumti ankesa për çmimin e produkteve të qumështit. Sipas...

Maqedoni 23.09.22 | 19:26

Pas eksperiencës gjatë pandemisë, disa prindër kundërshtojnë mendimin e SASHK-ut për rikthimin e mësimit online për nxënësit

Prindërit nuk mund të përballojnë presionin financiar nëse mësimdhënia kalon në internet, gjegjësisht në formën online. Pandemia tregoi se mijëra studentë e nxënës nuk ishin në gjendje të ndiqnin mësimet online, kështu që u desh të mjaftoheshin me kopje dhe e gjithë kjo ndikoi në...

Maqedoni 23.09.22 | 18:29

Besimi: Duhet të përshtatemi dhe të dimë si të punojmë në gjendje krize

Ose taksa më të larta ose më shumë huamarrje. Për ta tejkaluar më lehtë krizën energjetike, sipas ministrit të Financave Fatmir Besimi, ekzistojnë dy mundësi. Por në të dyja rastet, punëtoria në fund do të paguhet nga qytetarët. “Taksat më të larta do të rrisin koston e jetesës...

Shkup 23.09.22 | 17:33

Shkupjanja pranoi mbi 43 mijë euro dhe nuk i deklaroi në DAP, ngritet kallëzim penal ndaj saj

Ministria e Punëve të Brendshme ka parashtruar kallëzim penal ndaj 31-vjeçares nga Shkupi, pasi e njëjta dyshohet për evazion fiskal. Shkupjanja ka pranuar mbi 43 mijë euro, por të njëjtat nuk i ka deklaruar në Drejtorinë e të Ardhurave Publike. “Njësiti për krime ekonomike dhe kompjuterike...

Maqedoni 23.09.22 | 15:00

Spasovski: Janë lëshuar 15.978 dokumente udhëtimi për qytetarët në diasporë

Ministri për Punë të Brendshme Oliver Spasovski, thotë se për shtetasit e RMV-së jashtë vendit janë lëshuar 15.978 dokumente udhëtimi dhe është rritur numri i kërkesave për lëshim të dokumenteve personale në vitin 2022 në krahasim me vitet paraprake. Ai bëri të ditur se vetëm gjatë...

Maqedoni 23.09.22 | 14:47

Maqedonia e Veriut pjesëmarrëse në mbledhjen e ministrave të punëve të jashtme të Nismës së Evropës Qendrore

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani mori pjesë në takimin joformal të Ministrave të Punëve të Jashtme të Nismës së Evropës Qendrore (CEI), i cili u mbajt në margjinat e Sesionit të 77-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork. Gjatë fjalimeve të përfaqësuesve...

Maqedoni 23.09.22 | 14:44

Ndryshime ligjore për monopolin e Postës në shërbimet postare të rezervuara deri në fund të vitit 2023

Posta e Republikës së Maqedonisë së Veriut do të ketë të drejtë ekskluzive për të siguruar shërbime postare të rezervuara deri më 31 dhjetor të vitit 2023, parashikon Projektligji për ndryshim dhe plotësim të Ligjit për shërbimet postare, që me procedurë të shkurtuar, sot mori mbështetje...

Maqedoni 23.09.22 | 14:41

Xhaferi në takim me eurodeputetët: Kemi mbështetjen e ndërkombëtarëve për negociatat me BE-në

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, sot realizoi takim me Delegacionin e eurodeputetëve të të Gjelbërve/Aleanca e Lirë Evropiane (EFA) të Parlamentit Evropian në përbërje: Tineke Strik, eurodeputete nga Holanda, Raportuese në hije dhe zëdhënëse...

Lajme 23.09.22 | 11:50

Vendimi i Putinit “zbraz” Rusinë, 9 mijë dollarë bileta për të udhëtuar në Serbi

Rusia po kryen rekrutimet më të mëdha ushtarake që nga Lufta e Dytë Botërore. Vendimi për mobilizim i presidentit Vladimir Putin u përcoll me protesta e arrestime në 38 qytete ruse dhe interesim të madh të qytetarëve për për t’u larguar nga Rusia. Të frikësuar se mos thirren për të...

Maqedoni 23.09.22 | 11:46

Rritja e re e pagave në Maqedoni, pas vitit të ri

Rritja e pagave në sektorin publik në periudhën e ardhshme do të varet nga metodologjia e re për rritjen e pagave, rezultateve në vendin e punës, marrëveshjeve kolektive që pritet të nënshkruhen deri në fund të këtij viti, si dhe nga rritja e harxhimeve të jetesës dhe rritja e pagës...

Maqedoni 23.09.22 | 11:41

Vazhdon shitblerja e apartamenteve në Maqedoni, 218 milionë euro qarkullim për tre muaj

Vijon trendi i rritjes së shitblerjeve të apartamenteve në Maqedoninë e Veriut. Të dhënat e Agjencisë së Kadastrës së Patundshmërive tregojnë se interesimi për blerje banesash nuk po zbehet. Në raportin e fundit tremujor të publikuar nga kjo Agjenci, shihet se në tre muajt e parë të...

Maqedoni 23.09.22 | 11:22

Varhelyi: Të shfrytëzohet procesi i skriningut dhe vendi të përqendrohet në reforma

Sot në Bruksel vazhdon mbledhja sqaruese për Kapitullin 24, Drejtësi, Liri dhe Siguri, në të cilën Komisioni Evropian do ta prezantojë korpusin e ri të BE-së acquis të miratuar në periudhën pas vitit 2018-2019. Javën e ardhshme vazhdojnë mbledhjet për kapitullin 23 “Gjyqësori dhe të...

Kronika e zezë 23.09.22 | 10:07

Shkup, gjendet i vdekur një shtetas i Gjermanisë

Në një shtëpi në Shkup është gjetur i vdekur një shtetasi të Gjermanisë. Trupi i pajetë është dërguar për obduksion, njoftojnë nga Ministria për Punë të Brendshme. “Në SPB-Shkup, mbrëmë në ora 20:37 minuta është denoncuar se në një shtëpi në rrugën “Klenoec” është...

Maqedoni 23.09.22 | 09:15

Rritet numri i fëmijëve me virozë në Kumanovë

Ndryshimi drastik i temperaturave si dhe fillimi i vitit të ri shkollor janë ndër faktorët kyç për rritjen e numrit te fëmijëve të sëmurë nga viroza sezonale në rajonin e Kumanovës. Këtë për programin tonë e deklaroi Shefja e repartit për sëmundje të fëmijëve pran Spitalit të Kumanovës,...

Maqedoni 23.09.22 | 08:20

Sot vazhdon debati për gjendjen me krizën energjetike në Maqedoni

Debati në Komisionin parlamentar të mbrojtjes dhe sigurisë për gjendjen e krizës në sektorin e energjetikës sipas paralajmërimeve duhet të vazhdojë edhe sot. Do të jetë dita e tretë e diskutimeve në komisionin amë dhe pas përfundimit të tij, në seancë plenare do të mund të votohet...

Maqedoni 23.09.22 | 07:16

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në mëngjes do të jetë i ftohtë, ndërsa gjatë ditës me vranësira të ndryshueshme dhe reshje të dobëta lokale të shiut. Do të fryj erë e dobët nga drejtimi verior. Temperatura minimale do të jetë në interval prej 1 deri në 10, ndërsa ajo maksimale do të arrij prej 14 deri...