Wednesday, 19 June 2019
Maqedoni 19.06.19 | 23:27

Milloshoski: Do të jap dorëheqje një ditë pas dorëheqjes së Zaevit, Osmanit dhe Dimitrovit

Deputeti nga radhët e OBRM-PDUKM-së në emisionin “24 analiza” tha shpërndarësit më të mëdhenj të lajmeve të rreme se Maqedonia ka marrë datë për bisedime me BE-në janë kryeministri Zoran Zaev, zëvendëskryeministri Bujar Osmani dhe ministri Nikolla Dimitrov. Milloshoski tha se është...

Kronika e zezë 19.06.19 | 17:42

Arrestohen pesë persona në Shkup, e detyronin të miturën për shërbime seksuale

Pas hetimeve është vërtetuar se në periudhë prej 22.09.2017 deri më 27.02.2018, pasi që nëna e fëmijës është mbajtur në paraburgim, i akuzuari i parë si baba i saj, ishte obliguar për tu kujdesur për vajzën 15-vjeçare. Duke e keqpërdorur pozitën e prindërit, në dy raste i njëjti...

Shkup 19.06.19 | 16:40

Tre vjet burg për gruan që përplasi për vdekje 13-vjeçarin nga Shkupi

Gjykata Penale sot lëshoi vendim për aksidentin që kishte ndodhur më 18 shtator të vitit 2015 në bulevardin “Ilinden” në afërsi të Parkut të qytetit, ku si pasojë makina e drejtuar nga M.LL kishte përplasur për vdekje 13-vjeçarin nga Shkupi, i njohur për publikun si Davidi. Siç njofton...

Ekonomi 19.06.19 | 15:51

Në Maqedoni hidhen 12 ton ushqim, me të cilat mund të ushqehen 26 mijë persona

Sipas të dhënave të “Organizatës për ushqim dhe bujqësi në Kombet e Bashkuara” në vendin tonë, 30 përqind e ushqimit përfundon në mbeturina. Dhe kjo është me të vërtet e dëmshme. Këtë sot e tha kryeministri Zoran Zaev në “Konferencën donator për 50 kompanitë më të mëdha...

Maqedoni 19.06.19 | 15:49

Nxënësit e ShMP “Jahja Kemal”, më të suksesshëm në ekspozitën e inovacioneve

Edicioni i 11-të i EUROINVENT-2019, Ekspozita evropiane për kreativitet dhe inovacion Edhe një tregim i suksesshëm. 31 nxënës të ShMP “Jahja Kemal” kanë marrë pjesë në garat e Euroinvent-2019 me gjithsej 18 projekte. Në garën më të madhe për inovacion në Evropën Juglindore e organizuar...

Jetë 19.06.19 | 15:20

3 aromat që vrasin mushkonjat disa metra larg; Ja si ti krijoni këto receta

Në verë, të gjithë duam të kalojmë më shumë kohë në ajër të pastër, të ecim në park dhe të shijojmë gjelbërimin dhe lulet. Por mushkonjat mund të shkatërrojnë edhe pushimet më të mrekullueshme. Bright Side, ka  gjetur 3 recetat me aromat natyrore që do të trembin mushkonjat...

Bota 19.06.19 | 15:18

Kapet një sasi rekord prej 16 tonësh kokainë në portin e Filadelfias

Autoritetet federale amerikane njoftuan sot sekuestrimin e rreth 16 ton kokainë në një anije mallrash në portin e Filadelfias, një operacion i përshkruar si një nga sekuestrimet më të mëdha në historinë e SHBA-së. ”Kjo është një nga sekuestrimet më të mëdha të lëndëve narkotike...

Maqedoni 19.06.19 | 15:13

IPIS: VMRO para LSDM-së, BDI prin te shqiptarët

Instituti për Hulumtime Politike (IPIS) ka realizuar një anketë të mendimit publik për një periudhë të shkurtë kohore mes 14 dhe 16 qershor me 1119 të anketuar të moshës madhore (mbi 18 vjeç) në gjithë vendin. Në këtë hulumtim, qytetarët i kanë shprehur qëndrimet e tyre rreth mbështetjes...

Maqedoni 19.06.19 | 14:00

Përbërja e re qeveritare do të votohet javën e ardhshme, mbarojnë negociatat për rikonstruimin

Të premten do të dorëzohet në Kuvend lista e ministrave të rinj, të cilët do të jenë pjesë e kabinetit qeveritar, pasi LSDM dhe BDI kanë përfunduar negociatat për rikonstruimin e Qeverisë. Jo zyrtarisht mësohet se qeveria e re do të votohet në seancën e 24 ose 25 qershorit, varësisht...

Jetë 19.06.19 | 13:44

Ju u prezantojmë me kombinimet më të gabuara të shenjave të HOROSKOPIT!

Këtu janë disa shenja famëkeqe që nuk përputhen dhe çfarë mund të bëni për ta bërë këtë marrëdhënie të funksionojë. Dashi dhe Virgjëresha Hmmm! Dashi dhe Virgjëresha janë kokëfortë, edhe pse këto të fundit janë më të hapura për dëshirën e tyre për të kontrolluar gjërat....

Jetë 19.06.19 | 13:32

Disa barna kundër hipertensionit përmbajnë substanca kancerogjene

Disa teste të bëra nga një kompani farmaceutike tregojnë se një nga shkaktarët e kancerit janë disa substanca përbërëse të barnave, që përdoren për trajtimin e sëmundjeve të zemrës, shkruan CNN. Barnat që përmbajnë valsataran, losartan dhe irbesartan janë hequr nga tregu që nga...

Bota 19.06.19 | 13:26

Zonja në foto- nënë e tre fëmijëve, bashkëshorte e dy burrave

Aleksia Shraut, gruaja nga Ohajo, ka dy partnerë dhe së bashku po rrisin tre fëmijë. Ajo thotë se ndihesh më rehat tani që të tre ndajnë të njëjtin shtrat, pasi bënë një ceremoni dasme, edhe pse pa certifikatë të ligjshme martese. Dagu, njëri prej bashkëshortëve, është babai biologjik...

Jetë 19.06.19 | 13:23

I zhduket burri para 20 vitesh, ajo çka zbulon gjykata është e tmerrshme

Burri zhduket krejt papritur pas 20 vitesh martesë, por e vërteta që u zbulua, lë pa fjalë. Howard dhe Marcia Eubank, nga shteti amerikan i Ohio, ishin martuar prej shumë vitesh, kur gruaja denoncoi i shoqi ishte zhdukur gjatë natës, pa lënë asnjë gjurmë. Marcia vendosi të mos bëjë shumë...

Skena 19.06.19 | 13:19

Drake mban premtimin, publikon dy këngët e reja dhe ‘çmend’ internetin

Drake ka publikuar dy këngë të reja. Pas fitimit të kampionatit të NBA nga Toronto Raptors, reperi kanadez ka premtuar se do të publikojë dy këngë të reja për të festuar . E pas vetëm pak ditëve, Drake i ka publikuar këngët të cilët fansat i kanë pritur me padurim, shkruan Gazeta Express. Derisa...

Jetë 19.06.19 | 13:16

Vera e zezë mbron zemrën, e bardha forcon mushkëritë

Vera e zezë shërben si masë parandaluese e sëmundjeve iskemike të zemrës, kurse vera e bardhë i forcon mushkëritë. Sipas një studimi të bërë në klinikën e universitetit Buffalo në SHBA, publikuar përmes Forumit gjerman për verë dhe shëndet si dhe në Austri përmes listës profesionale...

Maqedoni 19.06.19 | 13:10

Zaev: Të gëzohemi së bashku për suksesin, kemi punuar shumë në periudhën e kaluar

Kryeministri Zoran Zaev në konferencën e sotme për shtyp edhe njëherë tha se Maqedonia ka rezultate të mira për fillimin e bisedimeve me BE-në, ndërsa sipas e njëjta nuk do të jetë më vonë se tetori. “Do të thotë se është thënë në tetor. Ishte e rëndësishme që të kemi një...

Jetë 19.06.19 | 12:52

A e falni tradhtinë? Ja si reagon secila shenjë horoskopit

Dashi Nëse personi që keni tradhtuar është një Dash do të jetë e vështirë që t’ju falë, sepse egoja e tij do të preket shumë. Nuk e kapërcen dot faktin, që keni preferuar një person tjetër. Do të mendojë që nuk e keni merituar kurrë. Demi Pas disa lutjesh ka mundësi që të lindurit...

Jetë 19.06.19 | 12:49

Receta me kastravec dhe hudhra për ata që kanë shtypje të lartë të gjakut

Madje, vetëm në SHBA 100 milionë njerëz vuajnë nga kjo gjendje shëndetësore, transmeton lajmi.net. Megjithëse ekzistojnë medikamente për rregullimin e nivelit të shtypjes së gjakut, metodat natyrale dalin të jenë frytdhënëse gjithashtu. Një ndër to është edhe konsumimi i sallatës...

Jetë 19.06.19 | 12:41

“Vajza ime 20 vjeçe konsumon drogë dhe alkool, duhet të mos i jap para?”

Sfida më e madhe në jetë padyshim që është kujdesi dhe përkushtimi ndaj fëmijëve. Së fundmi, një nënë haptazi ka shprehur shqetësimin për vajzën e saj. Ajo ka treguar se vajza e saj adoleshente ka nisur universitetin dhe nuk pranon që të kthehet në shtëpi, pasi po shijon jetën e...

Estradë 19.06.19 | 12:39

Çfarë bën Meghan Markle për t’u rikthyer në formë pas lindjes? Kjo është rutina e dukeshës

Meghan Markle u bë nënë për herë të parë 4 javë më parë dhe ende po përshtatet me jetën e saj të re Duke qenë edhe në presion të madh për shkak të familjes mbretërore dhe eventeve që duhet të marrë pjesë, Dukesha e Sussex-t duhet të rikthehet në formë shpejt. Mirëpo, sipas...

Повеќе