Thursday, 25 April 2019
Shkup 25.04.19 | 15:21

SHILEGOV mundohet t’ia merr kompetencat Komunës së Sarajit! (FOTO)

Në komunikatën e Komunës së Sarajit, informohet se shërbimet komunale, më saktësisht inspektorati komunal ka konstatuar fillim të punimeve në një rrugë në komunën e saj, gjegjësisht në rrugën lokale Sfillare-Rashçe,  që janë të ndërmarra pa asnjë bazë ligjore, pa informuar komunën...

Maqedoni 25.04.19 | 15:18

Ministri Arbër Ademi takoi ambasadorin bullgar, Angel Angellov

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Arbër Ademi, sot ka zhvilluar takim me ambasadorin e Bullgarisë në Republikën e Maqedonisë së Veriut, Angel Angellov. Gjatë takimit mes Ademit dhe Angellov është diskutuar lidhur me bashkëpunimin mes dy vendeve dhe prioritetet kryesore të bashkëpunimit institucional. Gjithashtu,...

Shëndet 25.04.19 | 14:38

Kurat që rekomandojnë mjekët popullorë

Hudhra është një prej produkteve më të pasura me vitamina, karbohidrate dhe vitaminë C. Hudhra e thatë përmban rreth 58 për qind insulinë. Një kilogram hudhër jep 1300 kalori. Ajo është e pasur në kripëra të kalciumit, jodit e squfurit. Gjithashtu, përdorimi i hudhrës ka vlera të...

Bota 25.04.19 | 14:36

“Fejsbuk” pret dënim rekord për shkak të rrjedhjes së informacioneve personale

Kompania “Fejsbuk” kumtoi se pret që autoritetet amerikane t’i shqiptojnë dënim rekord prej mes tre dhe pesë milionë dollarëve për shkak të rrjedhjes së të dhënave shtesë të shfrytëzuesve të këtij rrjeti social. Paralajmërimi pasoi pasi që javën e kaluar Komisioni federal amerikan...

Maqedoni 25.04.19 | 14:31

Paditet shoferi kumanovar, që la të vdekur një polic dhe lëndoi një tjetër

MPB ka ngritur padi penale kundër personit me iniciale S.J (40), nga fshati Pelincë, Komuna e Nagoriçanit të Vjetër, për shkak të dyshimeve se ka kryer veprën penale “Vepër e rëndë kundër sigurisë së njerëzve në komunikacion” si dhe “mos dhënie e ndihmës, personit të lënduar...

Jetë 25.04.19 | 13:52

Soda e bukës bën mrekulli në flokët e vajzave

Të mirat që përmban soda e bukës Mund ta përdorini për të gatuar apo për të pastruar, ose për trajtime të problemeve mjekësore. Por, a e kishit menduar ndonjëherë ta përdorni për flokët? Po, është e vërtetë, soda e bukës ka disa përfitime të pabesueshme për flokët e juaja. Mund...

Jetë 25.04.19 | 13:48

Çiftet kanë zbuluar: Kjo është vendimtare për zgjedhjen e bashkëshortëve, nuk është dashuria!

Hulumtimi më i ri ka treguar rezultate interesante, posaçërisht përgjigjen pyetjes se çfarë u ofron kënaqësi më të madhe lidhja Siguria është ajo e cila na orienton me rastin e zgjedhjes së partnerit me të cilin martohemi, ka treguar hulumtimi i paradokohshëm. Fatkeqësisht, dashuria nuk...

Skena 25.04.19 | 13:41

Vihet paqe mes repereve femra, Melindës dhe Taynas

Reperja shqiptare, Melinda Ademi, ka ndërmarrë një hap i cili duhet të përgëzohet. Ajo publikisht i ka kërkuar falje deri tani rivales së saj, Taynas, me anë të një postimi në rrjetin social Instagram. “I kërkoj falje artistes Tayna për ofendimet në freestylen e fundit. Për shkak të...

Maqedoni 25.04.19 | 13:33

Kabineti i Ivanovit: Vendimet e Komisionit për Antikorrupsion janë politike

Kabineti i presidentit Gjorge Ivanov, ka reaguar ndaj vendimit të Komisionit për Antikorrupsion për të ngritur procedura për kundërvajtje ndaj kryetarit të shtetit. Nga Kabineti thonë se vendimi i Komisionit për Antikorrupsion është politik dhe mohojnë se presidenti i shtetit ka vepruar në...

Estradë 25.04.19 | 12:35

Martohet prezantuesja tërheqëse, Genta Cana, shikoni si duket në dasmë

Prezantuesja e njohur e televizionit Klan Kosova, po martohet sonte. Genta Cana, i ka dhënë fund beqarisë me të dashurin e saj Nolin, në një ceremoni madhështore në Prizren. Genta fillimisht prezantoi motin në Klan Kosova dhe më pas mori përsipër të udhëhiqte një emision sportiv – Minuta...

Film 25.04.19 | 12:31

Këto janë prapaskenat e komedisë “Dy gisht mjaltë”

Në kinematë shqiptare është duke u dhënë filmi “Dy gisht mjaltë” me protagonistë Elvana Gjatën dhe Ermal Mamaqin. Një komedi kjo që po pëlqehet tej mase nga publiku shqiptar, teksa sjellë skena mjaftë komike këngëtaren dhe aktorin shqiptar. Por, jo gjithçka ka shkuar pa “gabime”...

Jetë 25.04.19 | 12:26

4 gjëra për të cilat duhet të kujdeseni që të gëzoni shëndet të plotë në të ardhmen

Le të fillojmë së pari me “Shëndetin tuaj”. Natyrisht, shëndeti i mirë është shumë i rëndësishëm për të tashmen tuaj, si dhe për të ardhmen tuaj, dhe mund të ketë një ndikim të madh në mënyrën se si ju merrni për të jetuar jetën tuaj. Shumica prej nesh preferojnë të jetojnë...

Jetë 25.04.19 | 12:15

Pse nuk duhet të flini me floke të lagura

1.Të nesërmen në mëngjes do të ngriheni me një dhimbje koke. Natën ndërsa flemë, temperatura e trupit zbret mjaftueshëm dhe nëse ju flini me flokë të lagur atëherë trupi juaj do t’a ketë shumë të vështirë të mbajë një temperaturë konstante. Kjo gjë mund të shkaktojë dhe dhimbje...

Shkup 25.04.19 | 12:13

Në Shkup janë gjobitur 17 shoferë sepse kanë folur në celular

Nëntë aksidente kanë ndodhur në 24 orët e fundit në nivel të Qytetit të Shkupit, pesë nga të cilët me dëm material, dy me lëndime të rënda, ndërsa dy me lëndime të lehta trupore. Gjithsej 22 persona janë dënuar sepse kanë drejtuar automjetin me shpejtësi më të madhe se e lejuara,...

Jetë 25.04.19 | 12:11

Kryeu marrdhënie seksuale me një prostitutë, gjykata e dënon me 12 vite burg, arsyeja do t’ju habis

Një burrë që hoqi prezervativin gjatë marrëdhënies seksuale me një prostitutë është dënuar me 12 vite burg pasi akuzohet për përdhunimin e saj. Lee Hogben, 35 vjeç, injoroi kundërshtimet e përsëritura të viktimës dhe vazhdoi të bënte marrëdhënie seksuale të pambrojtur në një...

Maqedoni 25.04.19 | 11:48

OBRM-PDUKM: Kompanitë e funksionarëve të pushtetit marrin tenderë në katër sy

Partia opozitare maqedonase OBRM-PDUKM, përmes një kumtese për media thekson se bizneset e qytetarëve po shuhen, pasi kompanitë e funksionarëve të pushtetit marrin tenderë në katër sy. “Qytetarët jetojnë në telashe, fermerët presin dru, të sëmurët nuk mund të gjejnë ilaç, të rinjtë...

Shkup 25.04.19 | 11:44

Prej nesër deri të premten parkim falas në Qendër

Me rastin e Festave të Pashkëve, prej nesër të premten, deri më 29  prill, të hënën, parkingjet që menaxhohen nga NP “Parkingje” në Komunën Qendër do të  jenë falas për të gjithë qytetarët. Pagesa e rregullt për parkimin dhe lëshim i kontratave  në Drejtorinë e NP Parkingje...

Maqedoni 25.04.19 | 11:37

Tërmet në Maqedoni, më shumë ndjehet në Dorjan dhe Gjevgjeli

Një tërmet me intensitet prej 2,8 ballësh sipas Rihterit  sot në mëngjes  në orën 03  e 11 minuta është ndjerë nga popullata  në Dojran, në Gjevgjeli dhe  në rrethinë. “Epiqendra e tëmetit ndodhet 150 kilometra  në juglindje të Shkupit dhe e ka origjinën nga  rajoni  epiqëndror ...

Maqedoni 25.04.19 | 11:35

Maqedonia po përgatitet për vizitën e Papa Françeskut

Autoritetet maqedonase po përgatiten për të pritur papa Françeskun i cili do të vi në Shkup më 7 maj. Kryeministri Zoran Zaev tha se vendi i tij ndihet i nderuar për ardhjen e njërit prej drejtuesve më të rëndësishëm botërorë e shpirtëror që paraqet frymëzim për miliona besimtarë...

Maqedoni 25.04.19 | 10:00

Deri më 30 qershor kyçje pa pagesë në ngrohjen qendrore

Deri më 30 qershor të këtij viti, “Furnizim me ngrohje Ballkan Energji” përsëri ofron mundësi për kyçje pa pagesë në sistemin për ngrohje qendrore. Aksioni, siç kumtoi kompania, do të zbatohet sipas parimit “i pari i ardhur i pari i shërbyer”, ndërsa do të vlejë për të gjithë...

Повеќе