e Shtunë, 24 Qershor 2017 | Lajme: 14

Ballkan

133241477

Në Shqipëri arrestohet një biznesmen grek për spiunazh

 Autoritetet e Shqipërisë në aeroportin në Tiranë kanë arrestuar një biznesmen grek i akuzuar për spiunazh, bënë të ditur mediat greke, Sipas gazetës “Imersia” është arrestuar një burrë 52 vjeçar, i cili ka pasur...
133104911

SHBA-ja i bën thirrje Kosovës që ta ratifikojë marrëveshjen për kufirin me Malin e Zi

Ambasada e SHBA-së i ka bërë thirrje Kuvendit të Kosovës që ta ratifikojë Marrëveshjen për shënimin e kufirit me Malin e Zi. Përmes një komunikate për media, Ambasada e SHBA-së komunikon se mbesin plotësisht të bindur pas shqyrtimit...
basha

Basha: Protesta e 13 majit, më e madhja në Shqipëri

Kryesia dhe grupi parlamentar i Partisë Demokratike të Shqipërisë, mbrëmë diskutuan mbi organizimin e protestës së 13 majit në Tiranë, njoftojnë mediat shqiptare. Kreu i PD-së, Lulzim Basha tha se nuk do të ketë asnjë hap që...
132512341

Grabar-Kitaroviq: Kroacia dhe Serbia të ndërtojnë marrëdhënie të respektimit të ndërsjellë

Edhe shumë ujë do të derdhet nëpër Danub derisa të zhvillohet miqësia midis Kroacisë dhe Serbisë, por dy shtetet kanë për obligim për shkak të interesave dhe mirëqenies së popujve, të bëjnë gjithçka për të ndërtuar marrëdhënie...
kuvendi_i_kosoves

Opozita kosovare dorëzoi në Kuvend mocionin për rrëzimin e Qeverisë

Deputetë të Nismës për Kosovën sot në mëngjes kanë dorëzuar në Kuvendin e Kosovës mocionin për rrëzimin e Qeverisë. Mocionin me nënshkrimet e më shumë se 40 deputetëve e kanë dorëzuar Pal Lekaj i AAK-së, Aida Dërguti e...
RAMA.BASHA

Rama dhe Basha nuk arritën marrëveshje për tejkalimin e krizës politike

Raundi i dytë i bisedimeve mes kryeministrit të Republikës së Shqipërisë Edi Rama dhe liderit të PD-së Lulzim Basha në Presidencë ka zgjatur rreth dy orë dhe në përfundim të tij, shefi i Qeverisë foli për ofertën që i ka bërë...
111716544

Rama e ftoi opozitës që të pranojë monitorim të drejtpërdrejtë në zgjedhjet parlamentare më 18 qershor

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama tregoi sot ofertën e tij për kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha, e ato janë caktimi i një zëvendëskryeministri dhe disa zëvendësministrave dhe bashkë me Bashkimin Evropian dhe Shtetet...
133681372

Kuvendi bullgar e zgjodhi Bojko Borisovin kryeministër të ri

Kuvendi Popullor i Bullgarisë sot e zgjodhi liderin e partisë Qytetarë për Zhvillimin Evropian të Bullgarisë (GERB), Bojko Borisov si kryeministër i ri i Bullgarisë, njofton BTA. “Për” zgjedhjen e Borisovit votuan 133 deputetë,...
arsenal-VBA

“Blic”/ Sekuestrohet arsenal armësh me destinacion Maqedoninë

Agjencia e Sigurimit Ushtarak të Serbisë javën e kaluar ka konfiskuar një sasi të madhe të armatimit në Jug të Serbisë, që në mënyrë ilegale është dashur të transferohet në Maqedoni, shkruan sot “Blic” i Beogradit. Sipas...
nishani

Nishani bëri thirrje për dialog, Rama dhe Basha nuk dakorduan takim

Kryeministri  i Shipërisë, Edi Rama dhe kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha zhvilluan sot paradite nje takim 3 orësh në Presidencë, në përpjekje për gjetjen e një zgjidhje të krizës politike ne vend, informojnë mediat shqiptare. Kjo...