Category: Jetë
Jetë 15:34

Ja çfarë ndodh me trupin tuaj nqs hani mjaltë dhe kanellë çdo ditë

Mjaltë dhe kanellë janë dy përbërës që shijojnë shumë së bashku. Këto të dy përbërës nuk janë vetëm të shijshme së bashku, por kombinimi siguron përfitime të mahnitshme edhe për shëndetin tuaj. Është e vërtete. Për mijëra vjet, njerëzit kanë përdorur këto dy përbërës...

Jetë 13:09

Çfarë i ndodh flokëve tuaj, nëse nuk i lani për 1 javë?

Pyetja mistike është kjo: sa shpesh duhet t’i lajmë flokët? Përgjigja është e thjeshtë!  Çdo grua në të vërtetë pyet se cila është frekuenca ideale për të larë flokët, edhe pse sot ka ende nga ato që preferojnë t’i lajnë ato çdo ditë (edhe nëse është e vërtetuar se do...

Jetë 12:26

Pse te të ushqyerit duhet të respektoni rregullin “nga 8 deri në 8”?

Shëndeti i sistemit digjestiv është mjaftë i rëndësishëm për të gjithë organizmin, ndërsa studimet e kohëve të fundit kanë vërtetuar se kjo ka të bëj me kilogramët e tepërt dhe çrregullimet psikologjike. Megjithatë, për shkak të mënyrës së shpejtë të jetesës dhe shumë problemeve...

Jetë 12:18

A është martesa çelësi i lumturisë?

Mendimi pozitiv mund të jetë çelësi për të qëndruar i shëndetshëm në pleqëri, sugjeron hulumtimi. Shkencëtarët gjetën optimistë të cilët besojnë se në pleqëri jeta e tyre ka kuptimin e një shëtitjeje të shpejtë, ndjejnë më pak dhimbje dhe kanë sëmbime të forta. Gjithashtu...

Jetë 15:49

Soda e bukës largon pesticidet toksike nga frutat dhe perimet

Në ditët e sotme, shqetësimi për sasinë e pesticideve të përdorur në frutat dhe perimet që konsumojmë çdo ditë është i ndjeshëm. Ndërgjegjësimi për pasojat e këtyre pesticideve në shëndetin tonë është gjithnjë e në rritje. Studimet më të fundit konfirmojnë se soda e bukës...

Jetë 15:05

Për të gjithë ju që pëlqeni të pini verë të bardhë, kemi një lajm shumë të keq

Një pjesë e madhe e dijedashësve preferojnë verën e bardhë në çdo stinë. Shoqëruar me ushqime që ndryshme ajo është e pëlqyera e shumë njerëz. Epo duket se duhet të gjeni një pije të re për të kaluar një kohë të bukur midis miqve. Vera e bardhë tashmë duket se është një shkaktare...

Shëndet 12:15

Egjiptianët e kanë quajtur ‘bima e përjetësisë’, shkenca i vërteton efektet shëruese të aloe veras

Aloe vera, bima që ngjan me kaktus dhe përmban një xhel shërues transparent, është dëshmi se mrekullitë ekzistojnë: bima natyrale ka aq shumë fuqi shëruese, saqë normalisht se i mposhtë të mirat e shumë gjërave artificiale. Nga egjiptianët e lashtë, aloe vera është njohur si ‘bima...

Shëndet 12:11

Njihuni me superushqimet që ju mbrojnë nga rreziku i kancerit

Janë disa ushqime që janë të dobishme për organizmin dhe ndikojnë në mënyra të ndryshme mbi të. Por, pavarësisht ndryshimeve, të gjithë kanë diçka të përbashkët: ndihmojnë për të zvogëluar rrezikun e kancerit. Më poshtë po shohim cilat janë këto ushqime dhe si ndikojnë ato. Lakër...

Jetë 11:51

Ja çfarë mund të ndodhë nëse humbim vullnetin për jetë

Një studim i ri nga Universiteti i Portsmouth në Britaninë e Madhe konkludoi se njeriu mund të vdesë nëse humb vullnetin për jetë. Studimi i parë i këtij lloji u mbikëqyri nga fenomeni i “heqjes dorë” – një fjalë e përdorur për atë që njihet si “vdekje psikogjenike”. Hulumtimi...

Teknologji 15:53

Me kohën që e shpenzoni në rrjete sociale çdo vit, ju mund t’i lexoni 200 libra

Dikush një herë e kishte pyetur Warren Buffett-in për sekretin e tij drejt suksesit. Buffet kishte drejtuar gishtin kah një grumbull librash dhe kishte thënë: “Lexoni 500 faqe çdo ditë. Kështu i krijoni njohuritë. Të gjithë ju mund ta bëni këtë, por ju garantoj se shumë prej jush nuk...

Jetë 15:03

Ata që jetojnë jashtë vendlindjes zbulojnë gjëra të reja për veten dhe kanë më pak stres

Të jetoni jashtë vendlindjes është diçka që ju sjell shumë përfitime, duke përfshirë mundësinë për të vizituar vende të reja, takuar njerëz të ri dhe për të provuar gjëra të reja. Por, ndoshta përfitimi më i madh që mund ta keni nga jetesa jashtë vendit mund të jetë zbulimi...

Jetë 14:43

195cm e gjatë, bukuroshja e dëshpëruar që s’po gjen të dashur për shkak të gjatësisë

Një ish-atlete britanike që është e gjatë 195 cm ka deklaruar se nuk po gjen dot “shpirtin binjak”. Gjatësia ka ndikuar për keq në jetën e Jade Slavin, e cila ka përjetuar bul.lizëm prej vitesh. 26-vjeçarja ka pranuar se e ka urryer gjithmonë ‘shtatin’ e lartë falë ngacmimeve...

Jetë 14:37

A quhet flirti tradhti? Flasin ekspertët

Të qenit ‘single’ të jep një mundësi për të flirtuar me këdo që ju kap syri, ndryshe nga ç’mund të ndodh kur je në një marrëdhënie. Flirtimi është një art më vete, që shumë njerëz e humbasin kur bëhen pjesë e një lidhjeje. Por a duhet të heqësh dorë nga flirtimi dhe...

Teknologji 14:31

Mercedes-Benz mposht BMW, AUDI, zgjidhet vetura luksoze më e mirë për vitin 2018

Mercedes-Benz edhe për një vit tjetër është marka me shitjet më të mëdha të automjeteve luksoze në SHBA, duke mposhtur rivalët gjermanë BMW dhe Audi. Gjatë gjithë vitit 2018, Mercedes-Benz shiti 315,959 automjete luksoze, duke kryesuar ndaj BMW, e cila shiti 311,014 në të njejtën periudhë. Përkundër...

Jetë 12:57

Burrat i stresojnë gratë më shumë se fëmijët dhe arsyet janë të mëdha

Gratë e martuara janë më të stresuara se ato beqare. Ato kanë punë më të mëdha për të bërë: rritjen fëmijëve, kujdesin ndaj partnerit dhe sigurisht karriera që nuk mund të lihet pas. Gratë e stresuara kanë më shumë dhimbje koke, lodhje dhe ankth. Rritja e fëmijëve është gjithashtu...

Jetë 12:47

A e dini se pse në avion hipim në anën e majtë

Udhëtimi me avion shpesh kërkon t’i bëjmë vetes disa pyetje të reja, kryesisht për shkak të procedurave specifike që shpesh nuk i vërejmë. Njëri prej tyre është hyrja në avion. Pse është gjithmonë në anën e majtë të aeroplanit? Zgjedhja bie në njërën anë kryesisht për shkak...

Shëndet 11:37

Arsyeja përse vaji i ullirit apo yndyrnat e shëndetshme duhet të zëvendësojnë gjalpin, armikun nr 1 të zemrës

Gjalpi nuk është alternative më e shëndetshme për të gatuar, kjo për shkak të acideve yndyrore të ngopura, përgjegjëse për bllokimin e arterieve. Gjalpi përmban 82% yndyrë, 16% ujë dhe 2% kripë inorganike. Ndonëse konsumi i 10 deri në 20 gr gjalpë në ditë nuk sjell asnjë shqetësim...

Jetë 10:57

Dieta e mandarinës: Si të humbasësh 4 kilogramë për 1 javë

Nëse jeni duke pyetur veten se si mund të humbisni peshë në 7 ditë, e dini se tashmë është e mundur? Këtu është fruti juaj më i preferuar i sezonit. Është shija dhe zgjidhja që ju duhet. Mandarina është ndër frutat më të dëshiruar gjatë vjeshtës dhe dimrit. Është e shijshme,...

Jetë 12:45

Baza e jetës është respekti!

Baza e jetës nuk është dashuria, por respekti, sepse ka dashuri vetëm aty ku ka respekt. Askush nuk do pa respekt. Të duash pa respekt nuk është dashuri. Është mungesë respekti. Është një abuzim, është interes. Kjo është e gjitha, përveç asaj që dëshironi. Asgjë e rëndësishme...

Fun 19:44

Ilaçi që mund të na bëjë të rinj

Një ilaç që ndihmon sistemin imunitar të largojë qelizat e vjetra mund të risjellë rininë, sipas një studimi të ri. Hulumtimi sugjeron se mund të jetë e mundur të ndryshohet procesi i plakjes dhe potencialisht të hapë rrugën për trajtimet kundër plakjes. Hulumtuesit në Institutin...

Повеќе