Tag: top
Maqedoni 25.05.24 | 19:58

Stoilkovski: Procesi i negociatave me partnerët e koalicionit bazohet në parime dhe është në një fazë të avancuar

Ajo që mund të them për momentin është se procesi i negociatave bazohet në parime, mbi të gjitha në procesin e integrimit evropian, në luftën kundër krimit dhe korrupsionit, si dhe në nevojën e disa reformave për zhvillim të përshpejtuar ekonomik, u përgjigj zëdhënësi i VMRO-DPMNE-së,...

Maqedoni 24.05.24 | 17:33

Mickoski: S’heq dorë nga synimi për në BE, do të jem i ashpër me të korruptuarit

Kryetari i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski tha se vendi padrejtësisht ka paguar çmim të lartë në pritje për anëtarësim në BE-së por se nuk heq dorë nga ëndrra për të qenë pjesë e unionit. Ai shtoi se është i vetëdijshëm edhe për dobësinë e institucioneve dhe praninë e korrupsionit...

Maqedoni 24.05.24 | 12:27

Marrëveshja për Qeverinë e re shumë afër, javën tjetër konstituohet Kuvendi

Bisedimet për formimin e qeverisë së re janë ende në vazhdim. Bëhet e ditur se së shpejti mund të publikohet marrëveshja përfundimtare qeveritare. Mediat tashmë po publikojnë informacione jozyrtare për ndarjen e resoreve dhe për kryetarin e ri të mundshëm të Kuvendit, ku të martën...

Maqedoni 24.05.24 | 09:59

Siljanovska për Ditën e “Kirilit dhe Metodit”: Ata janë udhërrëfyesi ynë

Presidentja Gordana Siljanovska Davkova ka dërguar mesazh urimi me rastin e 24 majit, Ditës së arsimtarëve sllavë, vëllezërve Kirili dhe Metodi. “Nga zemra ju uroj ta kaloni festën me shëndet, dashuri dhe harmoni, të mbushur me gëzim e lumturi që kemi mundësinë të shijojmë frytet...

Maqedoni 23.05.24 | 11:21

Presidentja Siljanovska Davkova në audiencë me Papa Françeskun

Presidentja Gordana Siljanovska Davkova, me një audiencë me kreun e Kishës Katolike Romake, Papa Françesku fillon sot zyrtarisht vizitën disaditore në Vatikan dhe Romë në kuadër të kremtimit të 24 majit, Ditës së Shenjtorëve edukatorë sllavë. Kirili dhe Metodi. Siç njofton reporterja...

Maqedoni 23.05.24 | 09:03

Milloshoski: Qeveria e re pritet deri më 20 qershor, do të përfshijë VMRO-DPMNE, VLEN dhe ZNAM

Deputeti nga radhët e VMRO-DPMNE-së, Antonijo Miloshoski, pas rivotimit të djeshëm, në rrjetet sociale ka bërë të ditur orarin zyrtar në Kuvendin e Maqedonisë, si dhe koalicionin që ndoshta do të formohet për të mbështetur qeverinë. Qeveria e re pritet të formohet deri më 20 qershor...

Maqedoni 22.05.24 | 20:29

Dalja në votime ku ka pasur rivotime është 55.10%

Nga gjithsej 4.514 votues të regjistruar në shtatë vendvotime ku mbahet rivotimi për zgjedhjet parlamentare, deri në orën 18:30 kanë votuar 2.487, përkatësisht 55,10 për qind, njofton Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve. Në vendvotimin numër 2101 në Zhelinë kanë votuar 546 zgjedhës, pra...

Maqedoni 21.05.24 | 21:16

Mickoski: Nuk ka nevojë të vendosim barriera dhe të përçajmë njerëzit, as në Shkup, as askund në Maqedoni, ne do të punojmë për njerëzit kudo

Kam pasur shumë miq nga këtu dhe kam akoma njerëz me të cilët jemi miq, maqedonas, shqiptarë, turq, boshnjakë. Shumë njerëz që kanë qenë bashkë në ushtri janë nga kjo pjesë e qytetit, thotë kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, në intervistën e sotme për Ora 24. Mickoski...

Maqedoni 21.05.24 | 19:05

30 ditë paraburgim për gjykatësin Georgiev, kërkohen masa kujdesi për Memetin

Gjykata Penale e Shkupit e pranoi propozimin e Prokurorisë për Ndjekje të Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit dhe i caktoi masë paraburgimi prej 30 ditëve, gjyqtarit Suprem Naqe Georgiev, i cili u kap duke marrë 10.000 euro shpërblim për ndikim të kundërligjshëm në lëndën e ish kryetarit...

Lajme 21.05.24 | 10:15

Sot votojnë të sëmurët, të pafuqishmit dhe të burgosurit

Në shtatë vendvotime në njësitë zgjedhore 5 dhe 6 persona të sëmurë dhe të pafuqishëm si dhe të burgosur votojnë sot para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë qendra votimi. Rivotim do të bëhet në vendvotimet 2101 në Zhelinë, 1194 në Krushevë, 1202 po ashtu...

Maqedoni 20.05.24 | 22:31

Mickoski në takim me Dreksklerin: Angazhimet e qeverisë së VMRO-DPMNE-së janë integrimi evropian, zhvillimi ekonomik dhe luftimi korrupsionit

Angazhimet e qeverisë së VMRO-DPMNE-së janë integrimi evropian, zhvillimi i përshpejtuar ekonomik dhe lufta kundër krimit dhe korrupsionit, ka theksuar kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski në takimin e sotëm me ambasadoren e Republikës federale të Gjermanisë, Petra Dreksler, kumtoi...

Maqedoni 18.05.24 | 22:42

Siljanovska zgjodhi diplomacinë kulturore: Nuk mendoj se e kaluara jonë është romantike, por duhet të jetojmë sot dhe të punojmë për të ardhmen

Kryetarja Gordana Siljanovska Davkova vendosi të rezervojë paraqitjen e parë publike pas betimit më 12 maj për edicionin e 52-të të mbrëmjeve muzikore të majit dhe për vizitën e Operës dhe Baletit të Sofjes në Shkup. Nuk mendoj se e kaluara jonë është romantike, as e jotja e as e jona,...

Maqedoni 17.05.24 | 08:31

Gjykata Administrative ka afat deri në mesnatë për të marrë vendim për ankesat e BDI-së për rishqyrtim

Në Gjykatën Administrative për sot janë caktuar shtatë seanca publike, në të cilat duhet të shqyrtohen paditë e koalicionit “Fronti Evropian” i udhëhequr nga BDI kundër vendimeve të Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve për zgjedhjet parlamentare të 8 majit. Seanca e parë është caktuar...

Maqedoni 16.05.24 | 19:49

Mickoski: Konsoliduam me sukses 61 deputetë

Lideri i VMRO-DPMNE-së dhe mandatar i ardhshëm i qeverisë, Hristijan Mickoski, ka bërë të ditur se përveç 58 deputetëve të koalicionit, ka konsoliduar saktësisht 61 deputetë. Po, po, mund të them se si VMRO-DPMNE dhe koalicion “Maqedonia juaj” po i mbyllim bisedimet me disa deputetë...

Maqedoni 16.05.24 | 09:16

Mickoski dënoi sulmin ndaj kryeministrit sllovak, Robert Fico

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, ka dënuar ashpër vrasjen e kryeministrit sllovak, i cili aktualisht po lufton për jetën pasi së paku tre plumba i kanë përfunduar në gjoks dhe në stomak. Dënoj fuqishëm atentatin e tmerrshëm ndaj kryeministrit të Republikës së Sllovakisë,...

Lajme 16.05.24 | 08:54

Kështu duket Palço

Pas më shumë se pesë muajsh të kaluar në paraburgim ekstradues në Turqi, mbrëmë është ekstraduar në vend Ljupço Palevski Palco, i dyshuari kryesor për vrasjen e 14-vjeçares Vanja Gjorçevska më 27 nëntor 2023 dhe pensionistit Pançe Zhezhovski. Palevski mbrëmë është dërguar në Burgun...

Maqedoni 15.05.24 | 08:18

Trajanov: Koalicioni VMRO-DPMNE do të ketë 63 ose 64 deputetë

Kryetari i Lidhjes Demokratike, Pavle Trajanov konsideron se koalicioni i udhëhequr nga VMRO-DPMNE do të ketë 63 ose 64 deputetë edhe pa koalicionin VLEN të opozitës shqiptare. Ai në emisionin Argument+ në TV24 nuk ka treguar se cilët janë ata deputetë, por ka thënë se janë deputetë të...

Maqedoni 14.05.24 | 23:00

Mickoski me rejting më të lartë në mesin e politikanëve

Rreth 78 për qind e qytetarëve të Maqedonisë besojnë se vendi po ecën në drejtim të gabuar, sipas sondazhit të fundit të publikuar nga Instituti Ndërkombëtar Republikan IRI, i kryer në të 6 vendet e rajonit. Kur u pyetën nëse do të mbështesnin anëtarësimin në BE nëse do të zhvillohej...

Maqedoni 14.05.24 | 14:10

Formohen grupet e punës të VMRO-DPMNE-së dhe VLEN-it për bisedimet për qeverinë e re

VMRO-DPMNE dhe Koalicioni VLEN i formuan grupet e punës për vazhdimin e bisedimeve për koalicionim eventual në qeverinë e ardhshme, pasi gjatë fundjavës u morën vesh për parimet e përgjithshme për bashkëpunim, konfirmuan për MIA-n burime nga të dyja partitë. Siç bëjnë të ditur nga...

Maqedoni 14.05.24 | 14:05

Mickoski larg zhurmës urbane përgatit strategjitë e ardhshme

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, në profilin e tij në Facebook, postoi një foto teksa shihet I relaksuar dhe duke shijuar bukuritë malore. “Zjarr, Mali Ograzhden dhe Maqedonia e lirë. Disa ditë për strategjinë dhe hapat që duhet t`i ndërmarrim” – shkruan Mickoski. Përtej...

Повеќе