Tag: top
Maqedoni 20.06.19 | 13:51

Maqedoni, nga 1 janari 2020 të gjitha barnatoret do të mund të hynë në rrjetin e Ministrisë së Shëndetësisë

Nga 1 janari të vitit 2020 të gjitha barnatoret do të mund të hyn në rrjetin e farmacive në Ministrinë e Shëndetësisë dhe me këtë të nënshkruajnë marrëveshje me Fondin për Shëndetësi të Sigurimit, njoftoi sot ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe. “Me këtë 20 përqind e numrit...

Maqedoni 20.06.19 | 08:58

Maqedoni, seanca të dy komisioneve kuvendare

Në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut sot do të debatojnë Komisioni Ligjvënës-juridik dhe Komisioni për Sistem Politik dhe Marrëdhënie mes Bashkësive. Komisioni për Sistem Politik do t’i shqyrtojë Propozim-ligjin për ndryshimin e Ligjit për të punësuarit në sektorin publik, në lexim...

Maqedoni 20.06.19 | 08:11

Moti sot në Maqedoni

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me diell dhe vranësira të pakta. Pasdite do të ketë kushte për reshje të shiut dhe do të fryjë erë fortë. Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin prej 11 deri 19 gradë celcius, ndërsa ato ditore do të jenë në interval prej 22 deri 33 gradë...

Maqedoni 19.06.19 | 23:27

Milloshoski: Do të jap dorëheqje një ditë pas dorëheqjes së Zaevit, Osmanit dhe Dimitrovit

Deputeti nga radhët e OBRM-PDUKM-së në emisionin “24 analiza” tha shpërndarësit më të mëdhenj të lajmeve të rreme se Maqedonia ka marrë datë për bisedime me BE-në janë kryeministri Zoran Zaev, zëvendëskryeministri Bujar Osmani dhe ministri Nikolla Dimitrov. Milloshoski tha se është...

Maqedoni 19.06.19 | 15:13

IPIS: VMRO para LSDM-së, BDI prin te shqiptarët

Instituti për Hulumtime Politike (IPIS) ka realizuar një anketë të mendimit publik për një periudhë të shkurtë kohore mes 14 dhe 16 qershor me 1119 të anketuar të moshës madhore (mbi 18 vjeç) në gjithë vendin. Në këtë hulumtim, qytetarët i kanë shprehur qëndrimet e tyre rreth mbështetjes...

Maqedoni 19.06.19 | 12:04

Më 1 korrik fillon masa për kthimin e 15 përqind të TVSH-së tek qytetarët (Video)

Sistemi sipas të cilit parashihet kthimi i 15 përqind të TVSH-së tek qytetarët për prodhimet që kanë 18 përqind të tatimit të vlerës së shtuar është vendosur dhe do të fillojë të zbatohet më 1 korrik. Gjithashtu është përgatitur edhe aplikacioni. Kryeministri Zoran Zaev, ministri...

Maqedoni 19.06.19 | 10:56

Xhaferi-Xhang: Do të rritet bashkëpunimi ekonomik mes Kinës dhe Maqedonisë

Në takimin me nënkryetarin e Komitetit Nacional të Konferencës Konsultative Politike Popullore, Xhang Qingli, kryetari i Kuvendit Maqedonisë së Veriut Talat Xhaferi, i cili e paraprin delegacionin e Kuvendit në vizitë oficiale të Republikës Popullore të Kinës theksoi se vizita e vitit të...

Maqedoni 19.06.19 | 07:59

Moti sot në Maqedoni

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me diell dhe i nxehtë. Në disa vende do të ketë vranësira të pakta, si dhe kushte për reshje të shiut. Gjithashtu do të fryjë erë e përforcuar. Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin prej 11 deri 19 gradë celcius, ndërsa ato ditore do të...

Maqedoni 18.06.19 | 12:39

Xhaferi – Xhanshu: Vizita është një kontribut i fortë për avancimin dhe bashkëpunimin midis RMV-së dhe Kinës!

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, i cili ndodhet për vizitë zyrtare në Republikën Popullore të Kinës, sot takoi kryetarin e Kuvendit Popullor të Kinës, Li Xhanshu. Xhaferi gjatë takimit me homologun e tij Xhanshu theksoi se në zhvillimin e miqësisë ndërmjet dy...

Maqedoni 18.06.19 | 09:42

Regjistrimi në shkollat e mesme, nxënësit në Maqedoni preferojnë mjekësinë

Kërkesat e shteteve perëndimore për kuadër të mjekësisë nga vendi ynë, kanë bërë që të shtohet interesimi i nxënësve për tu regjistruar në mjekësinë e përgjithshme, me theks të veçantë, akusherinë. Pika e regjistrimit për mjekësinë e përgjithshme, ishte me radhë të gjata,...

Maqedoni 18.06.19 | 08:54

Mbledhje e ministrave të Punëve të Jashtme të BE-së, diskutojnë për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

Ministrat e Punëve të Jashtme të vendeve anëtare të BE-së, sot në Luksemburg do të bisedojnë për përparimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe zgjerimin e BE-së. Ministrat mes tjerash duhet të vendosin nëse dhe kur Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria do t’i fillojnë negociatat për...

Maqedoni 18.06.19 | 08:04

Moti sot në Maqedoni

Moti sot në Maqedoni pritet të jetë me diell dhe i nxehët. Pasdite do të ketë reshje të shiut në disa vende dhe do të fryjë erë e përforcuar. Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin prej 9 deri 14 gradë celcius, ndërsa ato ditore do të jenë në interval prej 24 deri 33 gradë celcius. Gjatë...

Ekonomi 17.06.19 | 14:17

Çmime të reja të derivateve

Nga mesnata lirohen çmimet e derivative. Nga mesnata benzina do të lirohet me 0,5 denarë për litër ndërsa nafta do të mbetet e pandryshuar. Kështu një litër benzinë Ultra 95 Economy nga 69 që shitet sot, nga mesnata do të shitet me 66,5 denarë për litër; Ultra 100 nga 72 do të shitet...

Maqedoni 17.06.19 | 12:22

XHAFERI- JUNHU: Marrëdhënie të shkëlqyera bilaterale mes dyja vendeve

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi në kuadër të vizitës zyrtare në Republikën Popullore të Kinës, sot në Shangai realizoi takim me Dong Junhu, kryetar i Komitetit të Shangait të Këshillit konsultativ politik të popullit kinez. Në delegacionin e...

Maqedoni 17.06.19 | 09:00

Sot fillon regjistrimi i nxënësve në shkollat e mesme të Maqedonisë

Në shkollat e mesme sot dhe nesër do të bëhet paraqitja e parë për regjistrimin e nxënësve në vitin e parë në arsimin e mesëm të vitit shkollor 2019/2020. Lista me rezultatet dhe vendet e lira nga paraqitja e parë do të publikohen më 19 qershor. Paraqitja e dytë për regjistrimin e nxënësve...

Maqedoni 17.06.19 | 08:37

Mickoski: Pushteti i Zaevit po bie, OBRM-PDUKM-ja vetëm ngrihet

Lideri i OBRM-PDUKM-së, Hritijan Mickoski gjatë shënimit të përvjetorit të 29 të partisë tha se dy gjëra janë të sigurta, se pushteti i Zaevi po bie ndërsa ai i partisë së tij po ngrihet. Ai tha se kurdo që të mbahen zgjedhjet ata janë të gatshëm dhe se qeveria e re e cila do të formohet,...

Maqedoni 17.06.19 | 07:35

Moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me diell dhe i nxehtë. Pasdite në disa vende do të ketë reshje të shiut dhe do të fryjë erë e përforcuar. Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin prej 11 deri 19 gradë celcius, ndërsa ato ditore do të jenë në interval prej 27 deri 34...

Maqedoni 14.06.19 | 12:34

Maqedonia si Zvicrra: “Blicat” do të fotografojnë, dënimet do të vinë në shtëpi me postë!

Kamerat do të munden të njohin kundërvajtje të caktuara dhe direkt të shqiptohen dënime për kryerësit e veprave, kështu do të evitohen ndikimi nga jashtë dhe do të shkurtohet koha për shqiptimin e dënimeve. Këtë sot e ka paralajmëruar ministri i punëve të brendshme Oliver Spasovski,...

Maqedoni 14.06.19 | 10:40

Të hënën fillon regjistrimi i nxënësve në shkollat e mesme

Në të gjitha shkollat e mesme të vendit të hënën dhe të martën, gjegjësisht më 17 dhe 18 qershor do të filloj afati i parë i regjistrimit për vitin shkollor 2019-2020. Rezultatet e regjistrimit do të shpallen më 19 qershor. Paraqitja e dytë për regjistrimin e nxënësve do të mbahet...

Maqedoni 13.06.19 | 13:00

Zaev në takim me Merkelin: Bundestagu në shtator do të sjell vendim për nisjen e negociatave me BE-në (Video)

Delegacioni i Qeverisë së Maqedonisë së Veriut, i udhëhequr nga kryeministri Zoran Zaev, së bashku me zv.kryeministrin për Çështje Evropiane Bujar Osmani dhe ministrin e Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov, sot kanë realizuar takim me kancelaren gjermane Angela Merkel. Siç njoftojnë nga...

Повеќе