Tag: populore
Maqedoni 07.07.20 | 10:46

Gjykata Administrative hedh poshtë padinë e Naqe Çulevit kundër Qeverisë

Gjykata Administrative ka hedhur poshtë padinë e ministrit të MPB-së, Naqe Çulev kundër Qeverisë. Ai paditi Qeverinë për shkelje të procedurave administrative me anulimin e vendimit të tij ku ka shkarkuar komandantin e SPB – Tetovë, Amir Dalipi dhe ka emëruar zëvendës-komandant shtesë...

Maqedoni 19.06.20 | 13:14

Mickovski : Ultimatumi i BDI-së për kryeministër shqiptar do të na largojë nga koalicioni në vend që të na afrojë

Ideja e liderit të BDI-së Ali Ahmeti për kryeministrin shqiptar vazhdon ta trazojë skenën politike në Maqedoni.Krahas Zaev që reagoi ashpër ditë më parë , edhe lideri i VMRO-së tashmë e ka dhënë qëndrimin rreth kësaj ideje. Mickovski i VMRO-së thotë se ultimatumi i BDI-së për kryeministër...

Skena 02.12.19 | 12:58

Morena merr përsipër shpenzimet e operimit të vogëlushit që ka probleme me sytë

Morena Taraku është solidarizuar me gjithë të prekurit nga tërmeti në Shqipëri duke i ndihmuar me ushqime, batanije dhe ilaçe. Së fundmi, përmes një postimi në “InstaStory” këngëtarja ka ndarë me fansat gjestin human që po bën për një vogëlush që ka probleme me sytë. Atij i...

Maqedoni 29.10.19 | 09:07

Shekerinska: Jemi në hap drejt anëtarësimit në NATO

Arritëm të realizojmë rezultatin për të cilën kanë ëndërruar gjeneratat në 30 vitet e kaluara dhe ja, në hap deri te anëtarësimi në NATO. Ky masivitet sonte, në sallën e mbushur tregon se Maleshevia dhe Berova duan ky shtet të mbetet në rrugën e drejtë dhe të vërtetë. Me këto...

Maqedoni 02.10.19 | 15:06

Aksidenti Veles-Shkup, vozitësi i autobusit u dënua me 3 vjet burg

Shkupjanit Aco Nikollovski (50), i është parashtruar dënim me burgim në lartësi deri tre vjet, për shkak të aksidentit që ndodhi tre vjet më parë në autostradën Veles-Shkup ku pati 2 viktima, njofton SDK, transmeton Portalb.mk. Në Gjykatën Themelore në Veles ai e ka pranuar veprën për...

Bota 24.09.19 | 11:18

Përmbytje në Zagreb dhe disa pjesë të Kroacisë

Shiu i madh që ka rënë mbrëmë ka përmbytur Zagrebin dhe disa pjesë të Kroacisë. Zjarrfikësit patën qindra ndërhyrje për shkak të përmbytjeve të bodrumeve, shtëpive dhe shkollave. “Ka qindra ndërhyrje për të pompuar ujë. Gjithçka filloi rreth orës 19:00 pasdite dhe nuk kaloi fare”...

Maqedoni 05.09.19 | 10:53

Spasovski: Rasti “Reket” do të zbardhet deri në fund, secili i përfshirë do të përgjigjet

Po punohet intensivisht në Prokurorinë Publike për ndjekje të krimit të organizuar dhe korrupsion të lartë për zbardhjen e plotë të rastit “Reket”. Ajo është me shumë rëndësi të madhe për shtetin dhe treguesi më i mire se institucionet posedojnë kapacitet serioz. As në këtë...

Bota 16.08.19 | 12:46

Zvicra merr një vendim për të gjithë ata që kanë më shumë se 100 mijë franga në bankë

Parlamenti ka bërë të ditur kufirin deri në të cilin mund të pretendohen përfitimet suplementare (EL). Ajo është, pronësia deri në 100 mijë franga. Këtu nuk llogaritet shtëpia ose banesa në të cilën personi është duke jetuar. Dhoma Nacionale dhe ajo e Kantoneve kanë arritur sot pajtimin...

Shkup 30.05.19 | 14:06

Digjet një makinë në Çair të Shkupit (FOTO)

Një makinë e tipit “VOLVO” është përfshirë nga flakët në rrugën “”Cvetan Dimov”, Çair” të Shkupit. Siç mëson Alsat, shkaqet e shkaktimit të zjarrit ende nuk janë të qarta, mirëpo dihet se makina është e tipit “Volvo” me targa të qytetit të Velesit.

Jetë 01.03.19 | 12:19

“Ngela shtatzënë nga shoku i ngushtë i të dashurit derisa isha e pirë, nuk di ç’të bëj…”

Të qenit i/e pirë, jo çdoherë mund të kesh kontrollin mbi vete. E jashtë kontrollit i doli situata edhe një vajze 21-vjeçare, identiteti i së cilës ka mbetur anonim, e cila ka ndarë ngjarjen me mikun e ngushtë të të dashurit të saj për ‘The Sun’. Në rrëfimin e saj, vajza fantome...