Tag: populore
Ekonomi 01.04.24 | 18:28

Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

Komisioni Rregullator i Energjetikës (KRRE) solli vendimin, me të cilin bëhet ulja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve të naftës, mesatarisht për 0,10% Çmimet shitjes me pakicë të EURODIZELIT (D-Е V) dhe të Vajit Ekstra të Lehtë për Amvisëri (ЕL-1) ulen për 1,00 denarë/litër. Çmimi...

Ekonomi 25.10.23 | 08:30

Ndryshojnë çmimet e derivateve në Maqedoni

Nga mesnata shtrenjtohen sërish derivatet e naftës në Maqedoninë. Komisioni Rregullator për Energjetikë (KRRE) solli vendimin, me të cilin bëhet rritja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve të naftës, mesatarisht 1,89 % në raport me vendimin e datës 19.10.2023. Nga data 25.10.2023,...

Shkup 14.11.22 | 09:18

Sot regjim i posaçëm komunikacioni në Shkup

SPB Shkup sot ka ndërmarrë masa për regjim të posaçëm të komunikacionit nëpër rrugët e rajonit më të gjerë të qendrës së Shkupit për shkak të ardhjes së delegacionit nga Republika e Shqipërisë për mbledhjen e përbashkët të dy qeverive. MPB ju bën thirrje qytetarëve që t’i...

Kronika e zezë 04.11.22 | 14:01

Arrestohen dy dilerë të heroinës në Manastir

Nëpunës policorë të Policisë Kriminalistike pranë SPB Manastir i kanë privuar nga liria A.D. (30) dhe SH.K. (37), të dy nga Manastiri. Siç kumtoi MPB-ja, gjatë bastisjes në shtëpinë e A.D., e kryer me urdhër gjyqësor, janë gjetur heroinë dhe kartëmonedha të ndryshme. Poashtu, gjatë...

Jetë 12.09.22 | 11:05

Nga menyja tradicionale te rreth 200 të ftuar dhe VIP-a, detaje nga dasma e Armina Mevlanit dhe Shkëlzen Berishës

“Dasma është në fund të shtatorit”! është kjo fjalia që elektrizoi fansat e shumtë të Armina Mevlanit. Blogerja e mirënjohur dhe Shkëlzen Berisha do të celebrojnë dashurinë e tyre gati 10-vjeçare në një ceremoni në fund të muajit. Pasi dasma e tyre u shty prej pandemisë, çifti...

Maqedoni 17.06.22 | 09:06

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në Maqedoni do të jetë me diell dhe vranësira lokale. Në orët e mbrëmjes do të ketë kushte për reshje lokale të shiut. Temperaturat minimale do të lëvizin prej 9 deri 17, ndërsa temperaturat maksimale do të lëvizin prej 25 deri në 33 gradë celsius.

Maqedoni 28.04.22 | 11:33

OBRM-PDUKM: Greva e mësimdhënësve është legjitime

Partia opozitare maqedonase OBRM-PDUKM shprehet se punonjësit në arsim kanë të drejtë që të organizojnë grevë dhe se ka bazë ligjore për të kërkuar paga më të larta. “Mësimdhënësit kanë të drejtë legjtime për paga më të larta për shkak se standardi ka rënë, për shkak se...

Bota 24.03.22 | 18:17

Zelensky thirrje NATO-s: Duam armë pa kufi, mos na flisni për standarde

I ashpër ka qenë reagimi i presidentit të Ukrainës, Volodymyr Zelensky gjatë fjalës së tij në samitin e NATO që po mbahet në Bruksel në lidhje me situatën e krijuar në vendin e tij pas ndërhyrjes ruse. Zelensky përmendi të gjithë krimet e Rusisë në Ukrainë dhe për këtë arsye iu...

Bota 09.03.22 | 11:34

Zelensky e falënderon Biden: Çdo qindarkë e paguar për Rusinë kthehet në plumba (VIDEO)

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Britania e Madhe kanë ndalur importin e naftës dhe gazit nga Rusia. Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, e ka falënderuar presidentin amerikan Joe Biden pas njoftimit për ndalimin e importeve të naftës ruse, duke ashpërsuar bilancin e ekonomisë ruse,...

Ekonomi 05.03.22 | 10:32

Maqedonia ka ushqime, karburante dhe energji të mjaftueshme, nuk ka probleme me furnizime

Qytetarët të jenë të qetë dhe të mos shqetësohen se pse në rezervat mallrave në vend ka sasi të konsiderueshme të produkteve ushqimore dhe derivateve të naftës. Tregtarët e blejnë rregullisht karburantin sipas kërkesës, sigurojnë autoritetet, përcjell Telegrafi Maqedoni. Shteti, siç...

Ballkan 11.02.22 | 13:45

Presidenti Meta dekreton 3 ligje, nga pronat te bizneset

Kreu i shtetit argumenton se këto ndryshime ligjore vlerësohen, për aq sa synojnë të realizojnë, zbatimin e rekomandimeve të FATF-së dhe MONEYVAL-it, të cilat kërkojnë që Shqipëria të krijojë mekanizma për sigurimin e një numri sa më të lartë të subjekteve raportuese, që regjistrojnë...

Ballkan 20.01.22 | 14:33

Ka përfunduar mbledhja e Komitetit për Koordinim dhe Vlerësimin e situatës epidemiologjike lidhur me COVID-19 në Kosovë

Në takim është diskutuar për ndryshimin e masave antiCOVID, pasi gjatë këtyre ditëve ka pasur numër të lartë të personave të infektuar. Pas takimit, ministri i Shëndetësisë, Rifat Latifi ka deklaruar se janë duke biseduar për masa të reja kufizuese, ku po shqyrtohet mbyllja e lokaleve...

Maqedoni 13.01.22 | 13:01

Qeveria planifikon masa stimuluese për vaksinimin e të rinjve

Në programin e qeverisë së re të udhëhequr nga lideri i LSDM-së, Dimitar Kovaçevski parashikohen masa stimuluese për rritjen e interesimit për vaksinimin kundër Covid-19 tek të rinjtë, si target grup që ka rezistencën më të madhe ndaj imunizimit. Masat e Qeverisë, siç thuhet, kanë...

Maqedoni 15.12.21 | 11:36

Në Maqedoni me dy doza janë vaksinuar mbi 810 mijë qytetarë

Ministria e Shëndetësisë informon se deri më 14 dhjetor, gjithsej në Maqedoninë e Veriut janë vaksinuar 838.987, prej të cilëve 810.990 me dy doza, ndërsa tre doza kanë marrë 86.266 qytetarë. Në Maqedoni gjithsej janë aplikuar 1.736.243 doza të vaksinave, përcjell Telegrafi Maqedoni. “Mbulimi...

Maqedoni 08.12.21 | 16:20

Ndahet çmimi shtetëror “Shën Kliment i Ohrit” për vitin 2021

Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë së Veriut sot ishte ndarë çmimi shtetëror “Shën Kliment i Ohrit” për vitin 2021. Fitues këtë vit janë profesoresha universitare Gjylymsere Kasapi për arritjet në fushën e edukimit dhe arsimit, shkrimtari Jovan Pavlovski, artistja muzikorore Snezhana...

Maqedoni 22.11.21 | 11:46

Ministria e Shëndetësisë jep lajmin e fundit për masat e reja në vend

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, mëngjesin e sotëm në Shtabin e Përgjithshëm Koordinues të Krizave (GCCS) propozoi masat e Komisionit për Sëmundje Infektive, shkruan Alsat. Ministri vuri në dukje se masat e propozuara nga ekspertët e shëndetësisë mbështeten plotësisht dhe do...

Skena 19.11.21 | 14:10

Konfirmohet: Kim Kardashian është zyrtarisht në lidhje të re me Pete Davidson

Kim Kardashian dhe Pete Davidson kanë konfirmuar lidhjen e tyre. Në një paraqitje të guximshme publike, Kim, 41 vjeçe dhe Pete, 28, u panë të kapur për dore të mërkurën ndërsa festonin ditëlindjen e tij në Palm Springs, Kaliforni, zbulojnë fotografitë ekskluzive të siguruara nga tabloidi...

Lajme 18.10.21 | 12:27

4 simptomat e ciklit menstrual që nuk duhen injoruar

Ndoshta disa prej jush nuk ju intereson nëse periodat vonohen apo (të lutem mos ejani më), megjithatë, janë disa simptoma të cilat nuk duhet të injorohen kurrsesi. Vonesa e periodave ose probleme të tjera menstruale, si gjakderdhja e madhe, mund të jenë shenja të diçkaje më serioze. Këta...

Maqedoni 17.10.21 | 13:38

MPB: Janë regjistruar disa incidente në Shkup, Kumanovë dhe Veles

Nga Ministria e Punëve të Brendshme njoftojnë se deri më tani nuk ka pasur raportime serioze për prishje të rendit dhe qetësisë gjatë votimeve, përcjell Alsat. Zëdhënësi MPB-së, Toni Angellovski deklaroi se deri në ora 11 janë regjitruar dy raste në SPB-Shkup dhe nga një rast në SPB-Shtip,...

Maqedoni 01.10.21 | 09:17

Mickoski: Maqedonia është ë para në Evropë për numrin e vdekjeve nga COVID-19

Maqedonia është vend i parë në Evropë me numër më të madh të vdekjeve nga COVID-19, si pasojë e keqmenaxhimit nga pushteti dhe nga ministria e shëndetësisë, kështu thotë kryetari i OBRM-PDUKM-së, Hrisitijan Mickoski nga Koçani. Mickoski gjithashtu ka thënë se askush nuk ka dhënë...

Повеќе