Tag: populloe
Maqedoni 10.01.23 | 10:45

Rama mbledhë sot në Tiranë liderët e partive shqiptare nga Maqedonia

Kryeministri shqiptar Edi Rama ka ftuar për sot liderët e partive politike nga blloku shqiptar në Maqedoni në një takim jozyrtar në Tiranë. Tema dhe arsyeja e takimit të thirrur për sot në Tiranë, nga kryeministri Shqiptar Edi Rama me liderët e partive politike shqiptare, mbetet një mister. Nga...

Jetë 12.12.22 | 11:13

Qeni Husky takoi për herë të parë një robot në formë të qenit

Nuk e dimë saktësisht se çfarë po mendonte qeni kur takoi robotin në formë të qenit, por është mjaft e sigurt që e ka hutuar. Roboti lëvizte si një qen, por kishte erë, dukej dhe dukej ndryshe. E gjithë kjo iu duk e çuditshme këtij husky, kështu që ai vendosi të leh për ta paralajmëruar...

Maqedoni 29.11.22 | 11:21

Cërvenkovska jep dorëheqje nga posti i kryetares së Këshillit Gjyqësor

Në seancën e sotme të Këshillit Gjyqësor, kryetarja Pavlina Cërvenkovska dha dorëheqje nga pozita në të cilën ishte zgjedhur në prill të vitit të kaluar. “Po e njoftoj opinionin se po jap dorëheqje nga pozita e kryetarit të Këshillit Gjyqësor të RMV-së. Menjëherë pas zgjedhjes...

Sport 28.11.22 | 09:35

VIDEO/ Shkeli flamurin meksikan, Canelo kërcënon Messin: Uroj të mos e gjej përballë

Canelo Alvarez është zemëruar me Lionel Messin. Boksieri meksikan shikoi pamjet e festimeve të Argjentinës në dhomën e zhveshjes pas fitores 2-0 të vendit të tyre dhe në një moment Leo shihet duke shkelmuar një bluzë të rënë dhe një flamur meksikan. Madje në rrjetet sociale ylli i Parisit...

Jetë 25.11.22 | 15:12

Jetoi deri në moshën 122 vjeçare, e moshuara hante vetëm këto tre ushqime

Hulumtimet mbi zakonet e jetës së gjashtë personave që ishin mbi 100 vjeç çuan në përfundime interesante dhe studimi u krye nga kompania britanike Eden’s Gate. Siç pritej, pika kyçe gjatë hulumtimit ishte dieta e këtyre njerëzve, si dhe statusi socio-ekonomik dhe sasia e stresit që ata...

Maqedoni 24.11.22 | 20:54

Sofja akuzon Shkupin për brutalitet dhe nxitje të urrejtjes

Bullgaria i ka bërë thirrje Qeverisë maqedonase që sa më shpejt t’i zbardhë sulmet ndaj klubit kulturor bullgar “Cari Borisi i Tretë”. Më 22 nëntor janë thyer xhamat e objektit ku është vendosur klubi, ndërsa një ditë më pas, në mbrëmje është shtënë me armë zjarri në drejtim...

Maqedoni 21.11.22 | 10:22

Pas vitit të ri, rriten kamatat e kredive në Maqedoni

Bankat i bëjnë analizat dhe përllogaritjet përfundimtare për korrigjimin e normave të interesit për linjat bankare. Pas rritjes së normës bazë të interesit të Bankës Popullore, do të jetë e pashmangshme që të rriten edhe normat e interesit për kreditë dhe depozitat. Shoqata e bankave...

Shkup 21.11.22 | 10:17

131 gjoba në Shkup, 35 për tejkalim të shpejtësisë

Ministria për Punë të Brendshme njofton se gjatë ditës së djeshme në territorin e Shkupit ka regjistruar gjithsejtë 131 shkelje të rregullave të trafikut. Prej tyre 35 kanë qenë për tejkalim të shpejtësisë, 27 për ngasje të makinës në gjendje të dehur, 11 për ngasje të makinës...

Maqedoni 21.11.22 | 10:13

Sërish probleme me transportin publik në Shkup, prej sot autobusët e “Slloboda prevoz” nuk do të qarkullojnë

Autobusët privat të linjave 9, 12, 22, 23 dhe 45, sot nuk do të qarkullojnë për shkak se NQP “Shkup” gjegjësisht Bashkia e Shkupit nuk i ka paguar borxhin kompanisë “Slloboda Prevoz”. “Me përpjekje përfundimtare do të sigurohet transport i rregullt i linjave: 11, 11a, 47, 55, 61,...

Maqedoni 02.11.22 | 11:20

Qeveria detyron të gjitha institucionet shtetërore t’i shfrytëzojnë shërbimet e “Postës së Maqedonisë”

Qeveria në mbledhjen e djeshme vendosi t’i detyrojë të gjitha institucionet shtetërore që të shfrytëzojnë shërbimin universal postar të SH.A. “Posta e Republikës së Maqedonisë së Veriut”, kumtoi shërbimi qeveritar për shtyp. Vendimi është në pajtim me ndryshimin e miratuar për...

Shkup 27.04.22 | 08:37

Policia e Shkupit vazhdon me shqiptimin e gjobave në komunikacion

Ministria e Punëve të Brendshme njofton se gjatë ditës së djeshme vazhdoi me aksionet e përforcuara në fushën e komunikacionit. “Në territorin e Bashkisë së Shkupit janë shqiptuar 105 shoferë, prej të cilëve 17 janë për tejkalim shpejtësie, 7 për vozitje pa leje dhe 7 për motoçiklistët”,...

Maqedoni 26.04.22 | 09:47

Gjobiten 89 shoferë për tejkalim të shpejtësisë në Maqedoni, njëri kapet me 206 km/h

Njësiti mobil për siguri në komunikacionin rrugor gjatë ditës së djeshme ka kryer kontroll të intensifikuara në magjistralen Kumanovë – Shkup – Veles për të gjobitur automjetet që lëvizin me shpejtësi më të madhe se e lejuari, ndërsa janë gjobitur 89 shoferë. Prej tyre 10 automjete...

Maqedoni 13.01.22 | 08:24

Kontesti me Bullgarinë përplas zyrtarët në Maqedoninë e Veriut

Zëvendëskryeministri në detyrë i Maqedonisë së Veriut, Nikolla Dimitrov, deklaroi se në bisedimet me Bullgarinë po diskutohen çështje që kanë të bëjnë me identitetin maqedonas, gjuhën dhe aspekte tjera historike. Ai tha se diskutime të tilla janë në dëm të interesave kombëtare dhe...

Maqedoni 04.01.22 | 10:16

Shkupi pret bisedime konstruktive me Sofjen, Trifonov me propozim për heqjen e vetos bullgare

Maqedonia e Veriut pret bisedime konstruktive me Qeverinë e re bullgare dhe zhbllokim të shpejtë të procesit. Takimet pritet të mbahen pas votimit të qeverisë së re në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut, ndërsa deri atëherë, siç paralajmëron shefi i diplomacisë së Maqedonisë së Veriut,...

Maqedoni 01.01.22 | 11:41

Nuk do të ketë sërish gjykim për rastin “Lagja e Trimave”

Rasti “Lagja e Trimave” nuk do të shkojë në gjykim të sërishim për arsye se Gjykata e Lartë vendosi ta vërtetojë vendimin gjyqësor të Gjykatës së Apelit. “Ankesat e të akuzuarve refuzohen si të pabazuara”, thuhet në vendimin gjyqësor të Gjykatës së Lartë. Sipas vendimit gjyqësor,...

Maqedoni 31.12.21 | 09:16

Vetëm një rast me omicron në Maqedoni, autoritetet sigurojnë se gjendja është e qëndrueshme

Nuk do të ketë masa shtesë për festat e Vitit të Ri, autoritetet bëjnë me dije se situata me virusin në vend është stabile. Deri më tani në vend është konfirmuar vetëm një rast me Omicron, njoftoi mbrëmë Ministria e Shëndetësisë, e cila përgënjeshtroi lajmin për një rast të...

Maqedoni 16.12.21 | 13:09

Bytyqi: Garantoj se rryma nuk do të shtrenjtohet aq sa mediat po krijojnë frikë te populli

Zëvendëskryeministri për Çështje Ekonomike, Fatmir Bytyqi garanton se çmimi i energjisë elektrike pas 1 janarit nuk do të rritet aq sa thonë disa nga mediat dhe se çmimi do të jetë më i liri në rajon “Garantoj se çmimi në janar nuk do të rritet në nivelin kur disa media të caktuara...

Maqedoni 07.12.21 | 09:42

Taravari: Nuk e di si do të mbijetojë kjo qeveri

Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari në paraqitjen e tij në ClickPlus në TV21, tha se duke marrë parasysh zgjedhjen e një lideri të ri në LSDM, do të jetë e vështirë që të mbahet një Qeveri stabile. “Anija e LDSM-së është duke u fundosur. A do të...

Ekonomi 21.09.21 | 14:58

Paga mesatare për muajin korrik ishte 28.540 denarë

Paga mesatare e paguar neto për punonjës në korrik të këtij viti arriti në 28.540 denarë dhe është për 4.8 përqind më e lartë se i njëjti muaj vitin e kaluar, njoftojnë nga Enti Shtetëror i Statistikave. Rritja është kryesisht për shkak të rritjes së pagës mesatare mujore të paguar...

Maqedoni 07.08.21 | 20:54

Vala e re e infektimeve në Maqedoni, më agresivja deri më tani

Dasmat në ambiente të mbyllura vlerësohet të jenë arsyeja kryesore e rritjes së shpejtë të numrit të të infektuarve gjatë ditëve të fundit. Komisioni për sëmundje ngjitëse dhe MSH mëngjesin e sotëm kanë propozuar ndalesë të dasmave dhe grumbullimeve tjera në ambiente të mbyllura....

Повеќе