Category: Maqedoni
Maqedoni 03.07.20 | 08:00

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot do të jetë me diell dhe me temperatura të larta. Gjatë pasdites, pritet sërish të ketë reshje të shiut. Temperatura minimale do të jetë nga 14 deri 23 gradë celsius, ndërsa temperatura ditore do të jetë prej 30 deri 37 gradë celsius. Në Shkup moti do të jetë me diell dhe me...

Maqedoni 02.07.20 | 22:00

Mickoski: Do ta hetojmë prejardhjen e pronës së të gjithë politikanëve, do të fillojmë nga unë e deri tek i fundit në vend

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristian Mickoski sot nga Mavrova -Rostusha theksoi se periudha në vijim është sfiduese dhe se qytetarët duhet të vendosin në çfarë shteti dëshirojnë të jetojnë, nëse në vend të poshtëruar, të plaçkitur dhe kriminel apo në vend ku do të ndërtohet e ardhmja...

Maqedoni 02.07.20 | 22:00

Sela dhe Gashi reagojnë: Kompania që fitoi tender për një shkollë në Reçicën e vogël nxori makineritë para zgjedhjev

Aleanca e Shqiptarëve e Zijadin Selës dhe Alternativa e Afrim Gashit reagojnë se BDI po abuzon me instrumentet e pushtetit, duke promovuar projekte gjatë zgjedhjeve. “Kjo ndodhi sot, ku makineria e kompanisë që fitoi tenderin për ndërtimin e shkollës fillore në Reçicën e vogël, duke...

Maqedoni 02.07.20 | 20:23

Maqedonia po shqyrton sërish mbylljen e kufijve me Kosovën e Serbinë

Ministria e Shëndetësisë njofton se për shkak të zhvillimeve të fundit lidhur me gjendjen me koronavirusin në fqinjësi, Komisioni për Sëmundje Infektive në mbledhjen e nesërme do të shqyrtoj vendosjen eventuale të regjimit në kufirin me Serbinë dhe Kosovën. Nuk përjashtohet mundësia...

Maqedoni 02.07.20 | 20:20

Suedia ndaloi hyrjen e shtetasve të Maqedonisë deri më 31 gusht

Qeveria e Suedisë sot mori vendim për kufizim të udhëtimeve në vend deri më 31 gusht në vendet që janë më së shumti të prekura nga coronavirusi, përfshirë këtu edhe Maqedoninë e Veriut. Masa u vendos gjatë muajit mars, dhe përjashtim kishim 14 vendet që u gjendën në listën e sigurt...

Maqedoni 02.07.20 | 20:10

Mickoski: Garantojmë drejtësi pa kusht dhe zero tolerancë të korrupsionit

Lideri i VMRO-DPMNE-së Hristian Mickoski dhe bartës i listës së kandidatëve në NJZ 5 të kolaicionit “Rindërtim për Maqedoninë” Igor Durllovski sot ishin në Dibër prej ku porositën se në programin e VMRO-DPMNE-së ka masa të cilat garantojnë drejtësi pa kusht dhe zero tolerancë të...

Maqedoni 02.07.20 | 14:46

13 viktima dhe 173 raste të reja me Covid-19, shërohen 150 pacientë

Gjatë 24 orëve të fundit prej 1653 testimeve të realizuara, 173 kanë rezultuar pozitiv me Covid-19. Fatkeqësisht brenda 24 orëve të fundit 13 pacientë të diagnostifikuar me Covid-19 kanë humbur betejën me koronavirusin e ri. Statistikat e fundit tregojnë që brenda 24 orëve janë regjistruar...

Maqedoni 02.07.20 | 14:00

Çfarë përmban draft korniza negociuese e BE-së me Maqedoninë e Veriut?

MIA ka ardhur deri te propozim dokumenti i plotë i KE-së dorëzuar deri te Këshilli i BE-së me të cilin vendosen parimet e negociatave që duhet të hapen deri në fund të vitit, njofton korrespondentja e MIA-s në Bruksel. Nga aspekti politik është impresionuese se propozim korniza e KE-së...

Maqedoni 02.07.20 | 13:54

Më shumë të shëruar sesa të diagnostikuar dje, rifillon qarkullimi ajror në dy aeroportet

Nga KOVID-19 janë konfirmuara 120 të reja nga 954 teste, nga të cilat mbi gjysma (64) janë nga Shkupi dhe 14 nga Tetova. Personat tjerë të infektuar nga virusi nga buletini i djeshëm i Ministrisë së Shëndetësisë janë nga 12 komuna të tjera, ku numri i rasteve të reja është më pak se...

Maqedoni 02.07.20 | 11:21

Komunikatë e VMRO-DPMNE-së për përballjen e pushtetit me koronavirusin

Është turp që me 150 të sëmurë dhe 10 të vdekur në ditë, prioritet i Zaevit dhe Filipçes të jetë regjistrimi i PR klipeve Në qershor, ka pasur të sëmurë sa në të gjithë muajt tjerë më parë. Zaev dhe Filipçe në vend që të tregojnë shqetësim për shëndetin, po mbajnë tubime...

Maqedoni 02.07.20 | 11:00

Maqedoni, regjistrohen 461 shkelje për mosmbajtje të maskës

Ministria e Punëve të Brendshme në Maqedoni informon se kanë vazhduar me kontrollet për zbatimin e masave për mbrojtje nga coronavirusi. Gjatë ditës së djeshme , në territorin e Maqedonisë së Veriut gjithsej 461 persona nuk kanë respektuar masën për mbrojtje personale. Ministria e Punëve...

Maqedoni 02.07.20 | 10:51

Gjithsej 1.814.263 qytetarë kanë të drejtë vote, premtimet e partive dhe zënkat ,me tempo të përforcuar

Gjithsej 1.814.263 qytetarë kanë të drejtë vote në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të caktuara për më 15 korrik. Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve (KSHZ) dje e mbylli Listën zgjedhore. Në ndërkohë, fushata vazhdon me tempo edhe më të përforcuar. Gjithnjë e më të zëshme janë premtimet...

Maqedoni 02.07.20 | 10:48

Në kornizën negociuese me BE-në pranohet gjuha maqedonase

“Lajmi se në propozim-kornizën për negociatat me BE-në, duhet të përkthehen në gjuhën maqedonase, është edhe një konfirmim për pranimin e gjuhës sonë”. Ky është vlerësimi i kryetarit të LSDM-së Zoran Zaev, i cili i kërkon opozitës maqedonase që ta përshëndesë këtë akt dhe...

Maqedoni 02.07.20 | 10:23

Kyuchyuk: Në Maqedoni ka dy fushata, për vazhdim drejt BE-së apo kthimin e vendit para tre viteve

Eurodeputeti nga Bullgaria dhe raportuesi për Maqedoninë e Veriut në Parlamentin Evropian, Ilhan Kyuchyuk tha se në zgjedhjet e Maqedonisë së Veriut po zhvillohen dy fushata të ndryshme edhe atë, për kthimin e vendit nga ku ishte para tre viteve apo të vazhdohet me rrugën drejt Bashkimit Evropian. “Disa...

Maqedoni 02.07.20 | 09:47

Pacienti nga Maqedonia dhuron qeliza burimore hematopoietike për një pacient nga Bullgaria

Instituti për mjekësi të transfuziologjisë informon se në dy ditët e kaluara është zbatuar koleksionim i qelizave burimore hematopoietike nga një donator prej Maqedoni, për një pacient të panjohur nga Republika e Bullgarisë. Donatori në bazë të kompatibilitetit HLA është zgjedhur nga...

Maqedoni 02.07.20 | 09:40

461 persona pa maska, MPB-ja me apel për respektim të masave

Gjatë natës së kaluar në territorin e Republikës së Maqedonisë së Veriut, Ministria për Punë të Brendshme ka regjistruar 461 persona të cilët nuk kanë respektuar vendimin për mbajtje e maskave mbrojtëse. MPB-ja apelon deri tek qytetarët që të respektojnë masat dhe protokollet e miratuara...

Maqedoni 02.07.20 | 09:12

Një ditë pas hapjes së aeroporteve në Maqedoni, më shumë udhëtarë ikën se sa erdhën

Dje pas tre muaj e gjysmë udhëtarët e parë arritën në Maqedoni përmes fluturimeve, duke ndjekur rregullat e reja për udhëtim e që kanë të bëjnë me mbrojtje nga coronavirusi. Në ditën e parë të punës të Aeroportit ndërkombëtar Shkup arritën 292 udhëtarë dhe ikën 448 persona,...

Maqedoni 02.07.20 | 09:00

Bilanci i COVID-19 në Maqedoni: 6454 të infektuar, 3550 raste aktive, 306 viktima

Në Maqedoninë e Veriut numri i rasteve të reja me coronavirus vazhdon të jetë i lartë. Gjatë ditës së djeshme me COVID-19 janë konfirmuara 120 të reja nga 954 teste, nga të cilat mbi gjysma (64) janë nga Shkupi dhe 14 nga Tetova. Katër pacientë të moshës 51, 56, 58 dhe 67 vdiqën. Ndërsa...

Maqedoni 02.07.20 | 07:49

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me diell dhe i nxehtë. Pasdite do të ketë vranësira dhe kushte për reshje të shiut dhe erë të fuqishme në disa vende. Temperaturat minimale do të lëvizin prej 13 deri 23 gradë celcius, ndërsa ato maksimale do të jenë në interval prej 30 deri...

Maqedoni 01.07.20 | 19:57

BESA e përkrahë qëndrimin e Zaevit për t’u bashkuar me VMRO-në kundër BDI-së dhe ‘Kryeministrit shqiptar’

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev në një debat televiziv deklaroi se ai do të jetë kryeministri i ardhshëm në Maqedoninë e Veriut dhe nëse BDI vazhdon ta kushtëzojë postin e kryeministrit me Naser Zyberin, ai do të jetë i gatshëm të shkëmbejë deputetë edhe me VMRO-DPMNE-në që BDI të mos...

Повеќе